Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
386.40
0komentárov

Zariaďovanie panelákovej kuchyne je ako tetris. Choďte na to logicky

Bývanie v paneláku so sebou prináša rad nevýhod. Jednou z nich je často stará a nefunkčná kuchyňa. Potom sa nie je čomu diviť, keď vás to v nej nebaví. Kúpte si novú a uvidíte, že vo svojom srdci objavíte vášeň k vareniu.
Vydané: 06.11.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 5683x

Zariaďovanie panelákovej kuchyne je ako logická hra, na konci ktorej je výhra v podobe plne funkčnej miestnosti, v ktorej bude radosť variť. V paneláku býva problém hlavne s nedostatkom miesta, a preto si dobre rozmyslite, čo všetko v kuchyni potrebujete, a koľko času v nej budete tráviť.

Nedostatočný priestor medzi drezom a varnou doskou sťaží varenie
Nedostatočný priestor medzi drezom a varnou doskou sťaží varenie

Tvar linky a organizácia práce

Do úzkych miestností je ideálna dvojradová kuchyňa, pretože poskytne dostatok miesta pre skrinky i spotrebiče. Ulička však musí byť široká aspoň 120 cm. Vďaka tomu sa do kuchyne vlezie viac ľudí, všetko budete mať po ruke a pohodlne otvoríte všetky skrinky a zásuvky.

Ak máte k dispozícii len jednu stenu, kúpte kuchyňu jednoradovú. Tá však neposkytuje príliš pohodlia a je vhodná skôr pre tých, čo veľmi nevaria. Nie je možné dodržať odporúčaný trojuholník sporák-chladnička-drez a všetko sa zdá byť ďaleko. Dĺžka pracovnej plochy nesmie klesnúť pod 70 cm, aby ste mali dosť miesta na prípravu potravín.

Kuchynská linka má byť zariadená logicky. Cesta začína u chladničky a skrine na potraviny, pokračuje cez pracovnú plochu pre odloženie potravín, drez, väčšiu pracovnú plochu na prípravu jedla, sporák a končí plochou pre odloženie horúcich nádob.

Do malých kuchýň sa hodí aj kuchynská linka v tvare písmena L. V miestnosti bude totiž voľný roh pre jedálenský stôl. Sporák, chladnička a drez by mali tvoriť trojuholník, ktorého strany majú byť dlhé 90 - 275 cm. Súčet dĺžok by nemal byť menší ako 366 cm, ani väčší ako 793 cm. Inak sa v kuchyni dosť nabeháte. Cesty trojuholníka nesmie narušovať žiadny predmet ani priechodné koridory. Tiež je nutné vyriešiť dobre rohovú skrinku tak, aby veci v nej uložené boli ľahko prístupné. K tomu pomôže otočný turniket.

Kuchynská linka zariadená podľa logickej cesty jedla
Kuchynská linka zariadená podľa logickej cesty jedla

Ak nechcete búrať umakartové jadro, uchyťte horné skrinky na skrutky vložené do otvorov prevŕtaných cez stenu až do kúpeľne. Pre zaručenie vyššej pevnosti by ste sa mali trafiť do drevenej výstuže vnútri priečky. Pri búraní starého jadra potom môžete postaviť nové priečky z ytongu alebo sadrokartónu. V oboch prípadoch si určite nechajte poradiť od odbornej firmy, prípadne jej prenechajte všetky práce.

Chytré doplnky k nábytku

Množstvo voľného priestoru ovplyvňuje tvar linky, použité farby aj spôsob otvárania skriniek. Do malého priestoru patria svetlé odtiene, tmavé ho zmenšujú. Výmaľba by navyše mala ladiť s ostatnými prvkami kuchyne. Priestor opticky zväčšíte lesklými povrchmi. Pre horné skrinky sú lepšie výsuvné dvierka, o ktoré sa nebudete búchať do hlavy.

Ak sa do kuchyne zmestí jedálenský stôl, je k nemu výhodná rohová lavica, ktorá poskytne ďalší úložný priestor.

V panelákovej kuchyni je tiež všetko počuť. Aby ste nebudili rannou prípravou raňajok rodinu ani susedov, je potrebné vzniku nežiaducich zvukov zabrániť. Ku skrinkám kúpte tiché dojazdy zásuviek a tlmiče dvierok s automatickým dovieraním. Dôležité je tiež dobré rozmiestnenie všetkého kuchynského riadu. K tomu pomôže napríklad drôtený program a rôzne vnútorné organizátory.

Kuchynské spotrebiče do malého priestoru

Miesto ušetria chytro zvolené a vhodne umiestnené spotrebiče. Tie vyberajte skôr zabudované. Sporák vymeňte za varnú dosku. Ak veľmi nevaríte, postačí vám troj i dvojplatničkový. Nad varnú dosku umiestnite digestor. Ak nemáte centrálne odsávanie, vyberte recirkulačné bez odťahu do komína. To odsáva iba pachy a para v miestnosti zostáva, takže je potrebné vetrať, aby sa nezačali tvoriť plesne. Tiež nezabudnite na pravidelnú výmenu filtrov. Voľte digestor vstavaný do hornej skrinky, prípadne výsuvný. Voľbou komínového by ste sa totiž pripravili o jednu hornú skrinku.

Vďaka vstavanému odsávaču pár neprídete o hornú skrinku
Vďaka vstavanému odsávaču pár neprídete o hornú skrinku

Rúru a mikrovlnku umiestnite nad seba. Dno rúry by malo byť maximálne 70 cm nad zemou, aby aj mikrovlnka bola v rozumnej výške. Vďaka umývačke potom nebudete potrebovať veľký dvojdrez a miesto pre odkladanie umytého riadu. Postačí vám len menšie umývadlo pre oplachovanie ovocia a zeleniny. Navyše ušetríte veľa času, ktorý by ste inak museli venovať umývaniu riadu. Ak nemáte na chodbe alebo v kúpeľni miesto na práčku, myslite aj na ňu. Aby v kuchyni nerušila svojím vzhľadom, kúpte práčku vstavanú.

Nápady pre zariadenie malej kuchyne nájdete na Pintereste.

Čo považujete v kuchyni za najdôležitejšie, čím sa presne stretávate? Poraďte ostatným čitateľom.

Použité fotografie

  1. Úvodná - kimubert CC BY-SA 2.0
  2. TijsB CC BY-SA 2.0
  3. Gerold Schneider CC BY 2.0
  4. Qtea CC BY 2.0
Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Dajte si nohy do vodorovnej polohy a chvíľu si oddýchnite. Ako si vyrobiť debničkový taburet

Dajte si nohy do vodorovnej polohy a chvíľu si oddýchnite. Ako si vyrobiť debničkový taburet

Vydané: 06.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 14x

Taburety do obývačky sú viacúčelovým kusom nábytku. Posadíte na ne návštevu, natiahnete si nohy z kresla, prípadne do nich aj niečo uložíte. Nepáčia sa vám tie v obchodoch? Vyrobte si ich doma svojpomocne z debničiek od ovocia.

Celý článok
Chcete byť pri stavbe domu šetrní k životnému prostrediu? Postavte si domček z hliny technikou Superadobe

Chcete byť pri stavbe domu šetrní k životnému prostrediu? Postavte si domček z hliny technikou Superadobe

Vydané: 03.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 270x

Chcete si postaviť dom lacno a vlastnými rukami z materiálov, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu? Zoznámte sa so stavebnou technikou Superadobe. Aké postupy sa pri nej používajú, aké prináša výhody a ako vyzerajú hotové domy?

Celý článok
Vianočné osvetlenie rozžiari vaše okná. Dávajte si však pozor, elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vianočné osvetlenie rozžiari vaše okná. Dávajte si však pozor, elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vydané: 02.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 329x

Ako správne sprevádzkovať vonkajšie vianočné osvetlenie v oknách, svetelné cencúle či reťaze? Kupujte výzdobu a reťaze od známych výrobcov a dajte pozor na neporušenú kabeláž a prúdové krytie. Elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán.

Celý článok