0komentárov

Chladné počasie je tu. Čo vás na balkóne zahreje najlepšie?

Ten, kto si rád vychutnáva kávu na balkóne, sa nenechá odradiť ani chladným jesenným počasím. Niekto sa vybaví teplými ponožkami a dekou, niekto sa pritúli k partnerovi a niekto si zaobstará exteriérový ohrievač.
Vydané: 18.11.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2383x

Teplá deka síce zahreje, ale musíte sa do nej poriadne zamotať. Potom sa ťažko drží hrnček s kávou, a taktiež sa zakaždým nájde nejaká tá medzierka, ktorou na vás fúka. Byť v objatí partnera je síce romantické, ale v jesennom počasí to príliš nezahreje. A čo robiť, keď práve nebude doma? Preto si radšej kúpte exteriérový ohrievač. Stačí otočiť gombíkom a za chvíľku vám bude teplo.

Teplo plápolajúceho ohňa si užijete aj pri stole.
Teplo plápolajúceho ohňa si užijete aj pri stole.

Pre ohriatie vonkajších priestorov sa väčšinou používa plynové alebo halogénové kúrenie. Modely sú závesné i stojacie. Pri vonkajšej teplote 10 °C ohrejú vzduch približne na 20 °C. Drahšie ohrievače majú reguláciu výkonu, takže lepšie upravíte kúrenie pri výkyvoch počasia. Pri prievane stráca ohrievač účinnosť, takže na to myslite pri jeho umiestnení a kúpte napríklad zástenu proti vetru. Žiadny ohrievač nenechávajte dlhšiu dobu v chode bez dozoru.

Podstavce sa vyrábajú z dreva alebo kovu, prípadne sú pletené z ratanu. Ohrievače tak ľahko zapadnú na akýkoľvek balkón, lodžiu alebo terasu.

Na terase si miesto ohrievača môžete postaviť aj vonkajší krb. Vďaka nemu sa nielen ohrejete, ale môžete v ňom aj grilovať alebo údiť. Bohužiaľ však neohreje veľký priestor, musíte prikladať a potrebujete kvalitný odvod dymu.

Halogénové kúrenie - rýchle a efektívne ohriatie

Halogénové žiariče sa označujú aj ako infražiariče. Ohrejú len predmety, na ktoré dopadne ich žiarenie. Hodia sa na kryté terasy, záhradky, balkóny i k rýchlemu ohriatiu miestnosti. Tiež pomôžu s likvidáciou plesní. Ľahko ich premiestnite aj namierite tam, kam potrebujete. Zoženiete ohrievače v klasickom i modernom dizajne.

Predajcovia ponúkajú aj stôl s infražiaričom zabudovaným v nohe. Proti spáleniu sú sediace osoby chránené bezpečnostným krytom.

Pri kúrení sa neuvoľňujú nežiadúce pachy, ohrievače majú efektívny ohrev, hrejú okamžite a obsluha je jednoduchá. Na balkóne potrebujete zásuvku pre zapojenie. Tiež dajte pozor na hodnotu prúdovej ochrany (IP). Ohrievače určené do exteriéru ju majú mať čo najvyššiu, ohrievač s IP 55 odolá aj striekajúcej vode.

Halogénové kúrenie pozná skoro každý.
Halogénové kúrenie pozná skoro každý.

Tepelné plynové žiariče - lacná a bezpečná prevádzka

Plynové ohrievače sú drahšie. Horák je zvyčajne vo výške 2 metrov a vykúri okolie do vzdialenosti 9 metrov. Pre vyššiu bezpečnosť majú poistku proti horeniu, ktorá ich v prípade naklopenia o 45° vypne. Majú lacnú prevádzku, ale sú ťažké a horšie sa s nimi manipuluje. Pre ľahšie premiestnenie mávajú kolieska.

Plynové ohrievače používajte na voľnom priestranstve, pretože sa pri horení uvoľňujú emisie CO2.

Počas prevádzky musíte vymieňať propán-butánovú fľašu. Tá je uložená vo vnútri konštrukcie. Drahšie plynové pece mávajú integrovaný odkladací stolík, možnosť uzamknutia prístupu k fľaši, uskladňovací priestor alebo zabudované reproduktory. Ak ich chcete používať pod slnečníkom, nízkou markízou alebo altánkom, kúpte si ohrievače s dvojitým izolačným reflektorom. Znížite tým riziko požiaru.

Plynové kúrenie vás zahreje na námestí pri ochutnávke vína, ale aj na vlastnom balkóne.
Plynové kúrenie vás zahreje na námestí pri ochutnávke vína, ale aj na vlastnom balkóne.

Používate balkón aj za chladného počasia? Ako sa zahrievate?

Použité fotografie:

  1. Úvodná - Martin Jakobsen CC BY 2.0
  2. Luise Cohen CC BY 2.0
  3. Engyles CC BY 2.0
  4. Alan Wu CC BY-SA 2.0
Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Vyzdobte si tento rok balkón kvetmi klasickými i novými druhmi. 6 nových tipov na krásne hrantíky

Vyzdobte si tento rok balkón kvetmi klasickými i novými druhmi. 6 nových tipov na krásne hrantíky

Vydané: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 7x

Balkónová a hrantíková sezóna je spolu s hrejivými lúčmi slniečka definitívne tu. Záhradníček vám poradí, aké balkónovky si zohnať, kam ich vysadiť a ako sa o ne najlepšie starať. Spestrite si tento rok balkón aj 6 novými druhmi.

Celý článok
Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Vydané: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 49x

Hodí sa vinylová podlaha do bytu či domu? Šíri sa o nej veľa mýtov, trebárs že je tvrdá, studená a chôdza po nej hlučná. Je to pravda, či nie? Aké má PVC podlaha skutočné výhody a nevýhody? Prečítajte si ďalší diel Bytových mýtov.

Celý článok
Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Vydané: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 39x

Hľadáte lôžkové vybavenie do svojej novej spálne a nebránite sa východoázijskej exotike? Vašou bránou do pokojného úkrytu pred bláznivým svetom budú futonové matrace, posteľ, či rohože. Japonský štýl = čistota a kontakt s prírodou.

Celý článok