0komentárov

Chladné počasie je tu. Čo vás na balkóne zahreje najlepšie?

Ten, kto si rád vychutnáva kávu na balkóne, sa nenechá odradiť ani chladným jesenným počasím. Niekto sa vybaví teplými ponožkami a dekou, niekto sa pritúli k partnerovi a niekto si zaobstará exteriérový ohrievač.
Vydané: 18.11.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2344x

Teplá deka síce zahreje, ale musíte sa do nej poriadne zamotať. Potom sa ťažko drží hrnček s kávou, a taktiež sa zakaždým nájde nejaká tá medzierka, ktorou na vás fúka. Byť v objatí partnera je síce romantické, ale v jesennom počasí to príliš nezahreje. A čo robiť, keď práve nebude doma? Preto si radšej kúpte exteriérový ohrievač. Stačí otočiť gombíkom a za chvíľku vám bude teplo.

Teplo plápolajúceho ohňa si užijete aj pri stole.
Teplo plápolajúceho ohňa si užijete aj pri stole.

Pre ohriatie vonkajších priestorov sa väčšinou používa plynové alebo halogénové kúrenie. Modely sú závesné i stojacie. Pri vonkajšej teplote 10 °C ohrejú vzduch približne na 20 °C. Drahšie ohrievače majú reguláciu výkonu, takže lepšie upravíte kúrenie pri výkyvoch počasia. Pri prievane stráca ohrievač účinnosť, takže na to myslite pri jeho umiestnení a kúpte napríklad zástenu proti vetru. Žiadny ohrievač nenechávajte dlhšiu dobu v chode bez dozoru.

Podstavce sa vyrábajú z dreva alebo kovu, prípadne sú pletené z ratanu. Ohrievače tak ľahko zapadnú na akýkoľvek balkón, lodžiu alebo terasu.

Na terase si miesto ohrievača môžete postaviť aj vonkajší krb. Vďaka nemu sa nielen ohrejete, ale môžete v ňom aj grilovať alebo údiť. Bohužiaľ však neohreje veľký priestor, musíte prikladať a potrebujete kvalitný odvod dymu.

Halogénové kúrenie - rýchle a efektívne ohriatie

Halogénové žiariče sa označujú aj ako infražiariče. Ohrejú len predmety, na ktoré dopadne ich žiarenie. Hodia sa na kryté terasy, záhradky, balkóny i k rýchlemu ohriatiu miestnosti. Tiež pomôžu s likvidáciou plesní. Ľahko ich premiestnite aj namierite tam, kam potrebujete. Zoženiete ohrievače v klasickom i modernom dizajne.

Predajcovia ponúkajú aj stôl s infražiaričom zabudovaným v nohe. Proti spáleniu sú sediace osoby chránené bezpečnostným krytom.

Pri kúrení sa neuvoľňujú nežiadúce pachy, ohrievače majú efektívny ohrev, hrejú okamžite a obsluha je jednoduchá. Na balkóne potrebujete zásuvku pre zapojenie. Tiež dajte pozor na hodnotu prúdovej ochrany (IP). Ohrievače určené do exteriéru ju majú mať čo najvyššiu, ohrievač s IP 55 odolá aj striekajúcej vode.

Halogénové kúrenie pozná skoro každý.
Halogénové kúrenie pozná skoro každý.

Tepelné plynové žiariče - lacná a bezpečná prevádzka

Plynové ohrievače sú drahšie. Horák je zvyčajne vo výške 2 metrov a vykúri okolie do vzdialenosti 9 metrov. Pre vyššiu bezpečnosť majú poistku proti horeniu, ktorá ich v prípade naklopenia o 45° vypne. Majú lacnú prevádzku, ale sú ťažké a horšie sa s nimi manipuluje. Pre ľahšie premiestnenie mávajú kolieska.

Plynové ohrievače používajte na voľnom priestranstve, pretože sa pri horení uvoľňujú emisie CO2.

Počas prevádzky musíte vymieňať propán-butánovú fľašu. Tá je uložená vo vnútri konštrukcie. Drahšie plynové pece mávajú integrovaný odkladací stolík, možnosť uzamknutia prístupu k fľaši, uskladňovací priestor alebo zabudované reproduktory. Ak ich chcete používať pod slnečníkom, nízkou markízou alebo altánkom, kúpte si ohrievače s dvojitým izolačným reflektorom. Znížite tým riziko požiaru.

Plynové kúrenie vás zahreje na námestí pri ochutnávke vína, ale aj na vlastnom balkóne.
Plynové kúrenie vás zahreje na námestí pri ochutnávke vína, ale aj na vlastnom balkóne.

Používate balkón aj za chladného počasia? Ako sa zahrievate?

Použité fotografie:

  1. Úvodná - Martin Jakobsen CC BY 2.0
  2. Luise Cohen CC BY 2.0
  3. Engyles CC BY 2.0
  4. Alan Wu CC BY-SA 2.0
Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Ako zariadiť kuchyňu v podkroví tak, aby sa vám v nej dobre varilo a nehrozil vám úraz hlavy?

Ako zariadiť kuchyňu v podkroví tak, aby sa vám v nej dobre varilo a nehrozil vám úraz hlavy?

Vydané: 01.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 12x

Kuchyňa v podkroví vyzerá skvele, ale nie vždy je úplne praktická. Ako vyriešiť problém so šikmými stropmi a kam umiestniť kuchynskú linku, aby ste pri varení nebúchali hlavou o strop? A ako si zaistiť dostatok úložných priestorov?

Celý článok
Nenechajte váľať zvršky a kabáty len tak v predsieni. Stojanový vešiak je prima pomocník

Nenechajte váľať zvršky a kabáty len tak v predsieni. Stojanový vešiak je prima pomocník

Vydané: 28.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 9x

Premýšľate, kam zavesiť návštevám bundy a zvršky, ale nechcete montovať háčiky či vešiak na stenu? Kúpte si stojanový vešiak, ktorý ľahko môžete kedykoľvek a kamkoľvek premiestniť. Kovový aj drevený je aj pekným doplnkom predsiene.

Celý článok
Záhrada vo februári je v znamení príprav na jar. Pestovateľské rady skompletizuje nový seriál Zahradníček

Záhrada vo februári je v znamení príprav na jar. Pestovateľské rady skompletizuje nový seriál Zahradníček

Vydané: 27.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 35x

Záhradka vo februári spí iba zdanlivo. Nenechajte sa prekvapiť prudkým nástupom jari a vysievajte do kvetináčov. Seriál Zahradníček vám prinesie rady a tipy pre malé záhradky, balkónové pestovanie, či mini skleníčky na terase.

Celý článok