PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Našli ste pekný obrázok? Dajte si ho na stenu

Všemožné lístočky s poznámkami a drobné dekorácie povešané na nástenke rozžiaria izbu farbami a naštartujú vašu kreativitu. Prečo sa však uspokojiť s obyčajnou korkovou nástenkou, keď existujú oveľa zaujímavejšie možnosti?
Vydané: 18.11.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 4640x

Nástenka nepripomenie len nevyriešené úlohy, ale poslúži aj ako ozdoba izby. Bude sa vynímať v detskej izbe, v domácej pracovni, na chodbe aj v kuchyni. Tam poslúži pre zavesenie rodinných odkazov, receptov či nákupných zoznamov.

Zabúdate? Nástenka vám všetko pripomenie.
Zabúdate? Nástenka vám všetko pripomenie.

Namaľujte si nástenku na stenu

Tabuľová farba

Farba dodá interiéru zaujímavý vzhľad. Môžete na ňu písať aj kresliť obyčajnými kriedami, ktoré ľahko zmažete suchou špongiou. Kúpte si radšej kriedy bezprašné, aby ste nemuseli pod nástenkou stále upratovať. Suchá špongia je dôležitá preto, že sa farba vodou zmýva. Farba drží na stene, nábytku, dverách a trebárs aj chladničke.

Stenu pred nánosom napenetrujte, očistite a nechajte dôkladne vyschnúť. Farbu potom naneste v dvoch vrstvách krížom a nechajte 24 hodín schnúť. Nános je jednoduchší na sadrokartón alebo na akrylátovú farbu. 1 kg vystačí na 5 - 7 metrov štvorcových v jednej vrstve. Hotová "nástenka" rovnakej veľkosti tak bude stáť 3 € pri cene 7,5 € za 1 kg farby. Liter magnetickej tabuľovej farby stojí približne 45 €, takže jeden meter štvorcový vás vyjde na 5,5 €.

Magnetická tabuľová farba je na prichytávanie poznámok ako stvorená.
Magnetická tabuľová farba je na prichytávanie poznámok ako stvorená.

Magnetická farba

Neposlúži len pre zavesenie plagátov, ako som sa zmienil v skoršom článku, ale bude fungovať aj ako skvelá nástenka na všetko, čo magnety udržia. Ak vám nevadí prirodzený sivý odtieň tejto farby, nechajte ju pohľadovo. Inak ju pretrite jednou vrstvou akrylovej alebo latexovej farby, prípadne prelepte tapetou. Čím viac urobíte nánosov, tým lepšie budú magnety držať. Používajte neodymové magnety, ktoré sú silnejšie ako klasické feritové.

Väčšinu farieb zoženiete aj v fľaštičke s malým objemom, trebárs 250 ml, takže kúpite len toľko, koľko naozaj potrebujete.

Farba obsahuje malé čiastočky kovu, sama o sebe teda magnetická nie je a nevadí elektronike. Je na vodnej báze, nie je vodivá a nespôsobuje žiadne tienenie. Jeden kilogram farby vystačí na plochu 1,5 metrov štvorcových pri dvoch náteroch. Pri cene 8,5 € za kilogram vás tak jeden meter štvorcový v troch vrstvách, ktoré výrobca odporúča, vyjde zhruba na 6 €.

Ako postupovať pri natieraní

  1. Nachystajte si pomôcky - kryciu fóliu, maliarsku pásku, štetec, valček, sadrokartonársky tmel, handru a brúsnu hubku
  2. Vyrovnajte stenu - diery a praskliny zatrite pomocou tmelu, štukovú alebo inak hrubú stenu prestierkujte sadrokartonárskym tmelom, nechajte 24 hodín zaschnúť a potom zbrúste do hladka.
  3. Magnetickú farbu nerieďte a dôkladne ju pred nánosom premiešajte (najmenej tri minúty).
  4. Farbu nanášajte valčekom a medzi jednotlivými vrstvami počkajte aspoň 2 hodiny, aby farba dôkladne zaschla. Pre dokonalú hladkosť jemne obrúste vrstvy náteru, prvý však neutierajte. Po obrúsení vždy odstráňte dôkladne všetok prach z plochy suchou handrou. Pri natieraní vetrajte.
  5. Výslednú vrstvu nechajte aspoň 24 hodín schnúť.

Popisovateľná farba

Farbu, ktorá vystačí na 2 metre štvorcové, kúpite za 120 € v jednom balíku spolu s valčekom, rukavicami, brúsnou hubkou, handričkou z mikrovlákna, návodom, sprievodcom pre užívateľa a nálepkou. K balíku musíte dokúpiť kryciu fóliu, štetec a podkladovú farbu. Tá sa predáva v plechovke s objemom 750 ml za približne 30 €. Celá plechovka vystačí na 6 - 9 metrov štvorcových náteru. Ak vyžadujete magnetické vlastnosti, tak musíte kúpiť plechovku s podkladovou farbou za 60 €. Jeden meter štvorcový nástenky tak vyjde na zhruba 65 €, magnetický povrch potom na 70 €.

Fólie sú lacnejšie

Drahú popisovateľnú farbu na stenu nahradíte oveľa lacnejšou popisovateľnou fóliou, ktorú jednoducho nalepíte na stenu, dvere alebo nábytok. Popisovače na tabuľu sa dajú zmazať, jeden list potom môžete popísať až desaťkrát. Potom ho väčšinou musíte vymeniť za nový. Väčšinou sa predávajú v rolkách určitej šírky, na dĺžku sú jednotlivé listy oddelené perforáciou. Jedna rola, ktorá obsahuje 25 listov formátu 60×80 cm, stojí zhruba 14 €. Jeden meter štvorcový tak vyjde na 1,20 €.

Fólie sú lacnejšie, ľahšie na inštaláciu a dajú sa z nich vystrihovať rôzne tvary. Farby na stenu však budú mať dlhšiu životnosť, ak dodržíte správny postup pri nanášaní.

Samolepiaca fólia nahradí aj tabuľovú farbu. Rola 1m × 67,5 cm stojí 4 €, jeden meter štvorcový tak kúpite za 6 €.

Netradičné nástenky - zo siete aj z okenice

Nástenku ľahko vyrobíte zo siete alebo povrázkov zavesených na stenu. Poznámky prichytíte pomocou kolíčkov. Pomocou povrázkov vypletiete aj starý rám obrazu alebo zrkadla. Namiesto povrázkov môžete použiť aj drôtiky, pletivo alebo gumičky. Tie omotáte aj okolo korkovej nástenky. Ľahko za ne zasuniete poznámky, ktoré nebudete musieť pripichovať špendlíkmi. Obrázky prichytíte aj pomocou kolíčkov.

Chcete si vyrobiť netradičnú nástenku? Inšpirujte sa na Pintereste.

Ak máte starú drevenú okenicu, tak ju nevyhadzujte. Stačí z nej obrúsiť starý náter, očistiť od prachu a mastnoty, znovu natrieť a máte krásnu nástenku. Miesto okenice poslúži aj drevená lišta, na ktorú nalepíte tavnou pištoľou alebo sekundovým lepidlom kolíčky. Tými prichytíte akýkoľvek obrázok, fotku alebo poznámku.

Klasické nástenky - korok, polystyrén, keramika

Snáď každý mal na stene zavesenú nástenku z korku, polystyrénu alebo hobry. Korková nástenka potiahnutá textíliou alebo natretá farbou ľahko zapadne i do moderného interiéru. Obrázky na ňu zavesíte pomocou špendlíkov alebo pripináčikov. Niektoré korkové nástenky majú samolepiaci povrch.

Korok a špendlíky. To je klasika.
Korok a špendlíky. To je klasika.

 

Vorkoholici pracujúci z domova budú nadšení z plánovacej tabule, ktorá je rozvrhnutá na dni, týždne alebo mesiace a poslúži napríklad ako časový organizér osôb či pohybu tovaru. Poznámky napíšete pomocou popisovačov stierateľných za sucha. Ďalšou možnosťou je magnetická tabuľa, na ktorú poznámky ľahko pripevníte pomocou magnetov.

Natierali ste už niečo tabuľovou, magnetickou alebo popisovateľnou farbou? Aké s ňou máte skúsenosti?

Použité fotografie:

  1. Úvodná - Derek Hatfield CC BY 2.0
  2. Michelle Carl CC BY-ND 2.0
  3. Kelly CC BY-SA 2.0
  4. Egan Snow CC BY-SA 2.0
Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 62x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 139x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 128x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok