0komentárov

Ozdobte svoju záhradu vianočnými dekoráciami a vytrite zrak susedom

Nestihli ste ešte vyzdobiť záhradu vianočným osvetlením? Pozrite sa, čo je v móde. Svietiacimi ozdobami potešíte nielen seba, ale i okoloidúcich. Viete, aké sa predávajú? Pozor na nekvalitné výrobky. Zistite, ako ich spoznáte.
Vydané: 05.12.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 3064x

Potešte vianočnou výzdobou nielen seba, ale aj všetkých, ktorí prejdú okolo vašej záhrady, a to za svetla aj za tmy. Počítajte však s tým, že svietiace ozdoby na záhradu sú pomerne drahé. Tiež dajte pozor na to, aby ste to s výzdobou neprehnali. Na to sú experti predovšetkým v Amerike, kde pod množstvom vianočných ozdôb a svietiacich reťazí pomaly nevidíte samotný dom. Tiež to potom na ich záhrade vyzerá skôr ako v cirkuse.

Všetkého veľa škodí
Všetkého veľa škodí

Ako zaistíte bezpečnú prevádzku vianočných ozdôb?

Na všetkých výrobkoch musí výrobca uviesť, či ide o vnútorné alebo vonkajšie osvetlenie, názov výrobcu a dodávateľa výrobku na slovenský trh, informácie o type výrobku, dĺžke reťaze, príkone, napätí a elektrickej ochrane. V Európskej únii by mal výrobky označiť tiež značkou CE, čo znamená, že daný výrobok je v zhode s požiadavkami nariadenia vlády a spĺňa povinné technické normy. Na každý výrobok by mal uviesť tiež hodnotu krytia, tzv. IP. Pre vonkajšie osvetlenie vyberajte krytie IP44.

Elektrinu ušetria LED žiarovky a časovače. Tými nastavíte, kedy presne bude daná dekorácia svietiť. LED žiarovky sa nezahrievajú, čím sa znižuje riziko požiaru. Farebné svetelné reťaze alebo blikajúce ozdoby sú drahšie ako ozdoby so stálym bielym svetlom. Najdrahšiu prevádzku majú svetelné káble.

Osvetlenie zapojte do chránených zásuviek na záhrade, alebo exteriérových predlžovacích káblov zapojených v dome či garáži. V takom prípade je jednoduchšie ozdobiť len bezprostredné okolie domu.

Pri zdobení nezabudnite na stromy.
Pri zdobení nezabudnite na stromy.

Pred použitím novej i starej reťaze skontrolujte, či nie je poškodená kabeláž. Žiarovky nesmú byť rozbité, z reťaze by nemali vytŕčať žiadne drôtiky. Tiež zistite, či funguje automatický prepínač farebných svetielok. Ak sa rozsvietia iba niektoré žiarovky, mohlo by dôjsť k prehrievaniu. V prípade nutnosti vymeňte poškodené žiarovky.

Ako zaobchádzať so svetelnou reťazou:

 • Reťaze nakupujte iba od známych výrobcov a v kamenných obchodoch.
 • Reťaz na vnútorné použitie nikdy nepoužívajte v exteriéri.
 • Nechajte ju svietiť len vtedy, ak ste v jej blízkosti.
 • Pravidelne kontrolujte žiarovky a prasknuté ihneď vymeňte.
 • Na vodič reťaze nevešajte ozdoby.
 • Po sviatkoch uložte reťaz na suché miesto, aby nedošlo k oxidácii kontaktov žiaroviek.

Aké ozdoby zoženiete v obchodoch?

V obchodoch nájdete LED vianočné reťaze, ktorými ozdobíte trebárs stromčeky na záhrade. Na ozdobenie budov sa hodia obľúbené LED vianočné kvaple a závesy. Z ďalších vianočných dekorácií do exteriéru použite aj svetelné káble (hadice), LED sneženie a svetelné vianočné motívy. V obchode kúpite aj rôzne svietiace sochy.

Nemáte záhradu? Vyzdobte aspoň balkón, lodžiu alebo terasu.
Nemáte záhradu? Vyzdobte aspoň balkón, lodžiu alebo terasu.

Čo koľko stojí:

 • LED sneženie - 8 trubičiek v dĺžke 30 cm, nosný kábel 3m, 35 eur
 • LED cencúle - 20×LED, nosný kábel 3,8 m, 14 eur
 • LED vianočný svetelný dážď - 80 diód, teplá biela, 1,6 m, 22 eur
 • LED svetelný kábel - 20 m, 720 minižiaroviek, modrý, 24 eur
 • LED strom s kvietkami - výška 2,5 m, 150 eur
 • LED svetelný reťaz - 80 žiaroviek, biele svetlo, dĺžka 5 metrov, 21 eur
 • LED jeleň - 160 diód, biela farba, 55×23×75cm, 95 eur

Nič sa nemá preháňať

Pri vonkajšej výzdobe venujte pozornosť poriadnemu zamaskovaniu všetkých káblov. V noci síce nie sú vidieť, ale cez deň kazia dojem z pekne ozdobenej záhrady. Menej často znamená viac, a preto radšej použite svetelné dekorácie v jednej farbe. Ku vchodu môžete umiestniť lampu so zapálenou sviečkou alebo imitáciou sviečky s LED svetielkom.

Pri výzdobe záhrady nájdete inšpiráciu na Pintereste.

Výzdoba záhrad vianočnými dekoráciami v Slovenskej republike býva našťastie pomerne decentná. Jedna z mála vecí, ktorá sa k nám z amerických Vianoc dostala, je Santa Claus. Ľudia ním zdobia nielen okná, ale napríklad aj balkóny, na ktoré lezie tučný pán v červenom oblečku po blikajúcom rebríku. Aj keď zrejme patrí k dnešnej dobe, rovnako ako predtým k Vianociam patril Dedo Mráz a červené hviezdy, považujem takúto ozdobu za gýč.

Súťažíte so susedmi vo vianočnej výzdobe záhrady? Aká ozdoba zaručene ohromí?

Použité fotografie:

 1. Úvodná - David Stanley CC BY 2.0
 2. Jackie CC BY 2.0
 3. Robert Tadlock CC BY 2.0
 4. Michael Hohimer CC BY 2.0
Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Prišli ste domov z práce unavení a v strese? Rozhojdajte sa v závesnom kresielku a zrelaxujte myseľ i telo

Prišli ste domov z práce unavení a v strese? Rozhojdajte sa v závesnom kresielku a zrelaxujte myseľ i telo

Vydané: 29.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 6x

Chcete si užiť hojdanie aj za zlého počasia a hojdacie kreslo vám príde príliš mohutné? Kúpte si závesné kreslo. Ktoré typy existujú a aké majú výhody a nevýhody? Ako môžete kreslo zavesiť a do akých interiérov sa hodí?

Celý článok
Pohárik dobrého alkoholu vraj nikomu neuškodí. Ako si založiť a vybaviť domáci bar?

Pohárik dobrého alkoholu vraj nikomu neuškodí. Ako si založiť a vybaviť domáci bar?

Vydané: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 16x

Rozhodli ste sa zariadiť a vybaviť domáci bar pre pekné chvíle s partnerom či priateľmi? Kúpte si štýlový nábytok, potrebné technické potreby a tekuté ingrediencie. V článku nájdete 12 vecí, ktoré by vám nemali doma v bare chýbať.

Celý článok
Vyzdobte si tento rok balkón kvetmi klasickými i novými druhmi. 6 nových tipov na krásne hrantíky

Vyzdobte si tento rok balkón kvetmi klasickými i novými druhmi. 6 nových tipov na krásne hrantíky

Vydané: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 41x

Balkónová a hrantíková sezóna je spolu s hrejivými lúčmi slniečka definitívne tu. Záhradníček vám poradí, aké balkónovky si zohnať, kam ich vysadiť a ako sa o ne najlepšie starať. Spestrite si tento rok balkón aj 6 novými druhmi.

Celý článok