0komentárov

Súboj medzi flipchartom a nástenkou. Kto vyhrá?

Využite Vianoce a vybavte detskú izbu tabuľou, ktorá vášmu dieťaťu uľahčí učenie. Je len na vás, či sa rozhodnete pre flipchart alebo zostanete pri nástenke. Čo to flipchart je a kde ho kúpite? A je lepší ako nástenka?
Vydané: 09.12.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 977x

Do detskej izby patrí tabuľa. Dieťa na ňu môže kresliť, skúšať počty alebo písať úlohy, ktoré čakajú na splnenie. Vianoce sú ideálnou príležitosťou, kedy ju zaobstarať. Rozhodnite sa sami, či kúpite nástenku alebo flipchart. Ten je síce určený prevažne do kancelárií, ale trebárs pre neho nájdete uplatnenie aj doma.

Malé okienko do histórie

Flipchart údajne vynašiel John Henry Petterson na začiatku 20. storočia. Školil pomocou neho predajné zručnosti obchodníkov vo svojej firme. Od polovice 70. rokov 20. storočia ho začal propagovať Peter Kent ako svoju pomôcku na prezentácie. Od tej doby ho používa väčšina manažérov na poradách a prednáškach.

Flipchart sa využíva pri rôznych prezentáciách a prednáškach.
Flipchart sa využíva pri rôznych prezentáciách a prednáškach.

 

Čo je flipchart

Flipchart je variabilná tabuľa, na ktorú môžete písať, prichytávať zaujímavosti pomocou magnetov alebo upevniť rozmerný blok papierov. Využijete ho najmä pri prezentáciách, výkladoch a rôznych prednáškach, pri ktorých potrebujete niektoré informácie predviesť písomne či inou vizuálnou formou.

Doma nájde uplatnenie na spísanie nákupného zoznamu, rozpisu rozprávok na vianočný čas alebo výsledkov športových stretnutí. Použijete ho na maľovanie, na hranie piškvoriek, na zdieľanie nápadov na zlepšenie chodu domácnosti, ako pripomienkovač či ako tichý spovedník.

Tabuľa s lakovaným povrchom je lacnejšia a slúži skôr na príležitostné používanie. Ak budete tabuľu mazať viac ako trikrát za deň, kúpte si keramický povrch, ktorý je oveľa odolnejší.

Vyrába sa v rôznych veľkostiach, rozmeroch i konštrukciách. Tak si vyberiete typ, ktorý vám bude vyhovovať. Flipcharty majú spravidla univerzálny mechanizmus na uchytenie bloku a odkladaciu poličku na popisovače. Môžu byť výškovo nastaviteľné, pojazdné, s magnetickým povrchom alebo výsuvnými ramenami. Niektoré je možné popisovať stierateľnými fixkami.

Každý flipchart vyzerá skoro rovnako.
Každý flipchart vyzerá skoro rovnako.

 

Aký flipchart kúpiť?

Vzhľadom k tomu, že medzi magnetickou a nemagnetickou tabuľou je minimálny cenový rozdiel, kúpte radšej tú magnetickú. Ponuka je oveľa širšia a magnetický povrch sa vám iste bude niekedy hodiť. Výsuvné ramená využijete v situácii, kedy popíšete jeden list papiera a chcete písať ďalej, pričom potrebujete mať popísaný list papiera stále na očiach. Stačí ho odtrhnúť z bloku a pomocou magnetov pripevniť na výsuvné rameno.

Flipchart zoženiete v internetových e-shopoch a obchodoch s kancelárskym tovarom.

Koľko približne stojí:

 • základný flipchart 67,5 × 100 cm bez magnetického povrchu 41 €
 • magnetický flipchart 100 × 70 cm 54 €
 • magnetický flipchart s výsuvnými ramenami 100 × 70 cm 53 €
 • pojazdný magnetický flipchart 105 × 68 cm 100 €

Vyrobte si vlastný flipchart

Chcete dať do detskej izby flipchart, ale žiadny sa vám nepáči? Vyrobte si vlastný. Budete k tomu potrebovať:

 • skladací drevený stojan, výška 800 mm – 25 €
 • drevené lišty 2 ks, dĺžka cca 120 cm – 3 €
 • drevená lišta 1 ks, dĺžka cca 60 cm – 1 €
 • drevená doska (preglejka), 60 × 120 cm – 11 €
 • 10 × skrutka, matka
 • meter, ceruzka, skrutkovač, kľúč, vŕtačka, priamočiara píla, svorky
 • farba na drevo

Flipchart alebo nástenka?

Flipchart je vyložene kancelársky nástroj. Doma ho využijete na interaktívne vzdelávanie svojho potomka, pri hraní Aktivít alebo v domácej pracovni pre rýchle zachytenie myšlienok. V izbe zaberie pomerne dosť miesta a ani vzhľadovo príliš nepoteší, pretože nech vyberiete akýkoľvek typ, vždy bude vyzerať takmer rovnako. Síce ho môžete vylepšiť napríklad natretím nôh na nejakú veselú farbu, ale radšej by som si vybral klasickú nástenku, ktorá má oveľa širšie použitie a navyše dobre vyzerá.

Je podľa vás lepší flipchart alebo nástenka? K čomu flipchart doma používate? Podeľte sa v komentári.

Použité fotografie:

 1. Úvodná - Namics CC BY-SA 2.0
 2. Kevin Dooley CC BY 2.0
 3. tara hunt CC BY-SA 2.0
Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Stojacie lampy sa v byte hodia takmer všade. Poslúžia vám aj ako hlavný svetelný zdroj

Stojacie lampy sa v byte hodia takmer všade. Poslúžia vám aj ako hlavný svetelný zdroj

Vydané: 23.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 14x

Hľadáte optimálne osvetlenie do obývačky či ku kancelárskemu stolu? Nezabudnite na stojacu lampu. Môžu mať rôzne prevedenia, od retro, vintage, romantickej až po nadčasový dizajn. S dosť silnou žiarovkou slúži aj ako hlavný zdroj.

Celý článok
Jedlá sóda je nenápadný biely prášok. 16 trikov a babských rád, čo so sódou bikarbónou

Jedlá sóda je nenápadný biely prášok. 16 trikov a babských rád, čo so sódou bikarbónou

Vydané: 22.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 1233x

Hydrogénuhličitan sodný čiže jedlá sóda je liek proti páleniu záhy, bolestiam brucha, ale aj na leštenie, čistenie, bielenie a ďalšie činnosti v domácnosti. Ako ju najlepšie doma využijete? Čítajte 16 babských rád, čo so sódou.

Celý článok
Hrozí zosunutie snehu a ľadu z vašej strechy? Myslite na bezpečnosť a zavolajte firmu na jeho odpratanie

Hrozí zosunutie snehu a ľadu z vašej strechy? Myslite na bezpečnosť a zavolajte firmu na jeho odpratanie

Vydané: 20.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 23x

Máte na streche toľko mokrého snehu a ľadu, že hrozí ich spadnutie na chodník? Kto je zodpovedný za ich odstránenie a prípadné škody a zranenia? Kto vám s odpratávaním pomôže, kde pomocníkov zohnať a koľko stoja ich služby?

Celý článok