0komentárov

Súboj medzi flipchartom a nástenkou. Kto vyhrá?

Využite Vianoce a vybavte detskú izbu tabuľou, ktorá vášmu dieťaťu uľahčí učenie. Je len na vás, či sa rozhodnete pre flipchart alebo zostanete pri nástenke. Čo to flipchart je a kde ho kúpite? A je lepší ako nástenka?
Vydané: 09.12.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1079x

Do detskej izby patrí tabuľa. Dieťa na ňu môže kresliť, skúšať počty alebo písať úlohy, ktoré čakajú na splnenie. Vianoce sú ideálnou príležitosťou, kedy ju zaobstarať. Rozhodnite sa sami, či kúpite nástenku alebo flipchart. Ten je síce určený prevažne do kancelárií, ale trebárs pre neho nájdete uplatnenie aj doma.

Malé okienko do histórie

Flipchart údajne vynašiel John Henry Petterson na začiatku 20. storočia. Školil pomocou neho predajné zručnosti obchodníkov vo svojej firme. Od polovice 70. rokov 20. storočia ho začal propagovať Peter Kent ako svoju pomôcku na prezentácie. Od tej doby ho používa väčšina manažérov na poradách a prednáškach.

Flipchart sa využíva pri rôznych prezentáciách a prednáškach.
Flipchart sa využíva pri rôznych prezentáciách a prednáškach.

 

Čo je flipchart

Flipchart je variabilná tabuľa, na ktorú môžete písať, prichytávať zaujímavosti pomocou magnetov alebo upevniť rozmerný blok papierov. Využijete ho najmä pri prezentáciách, výkladoch a rôznych prednáškach, pri ktorých potrebujete niektoré informácie predviesť písomne či inou vizuálnou formou.

Doma nájde uplatnenie na spísanie nákupného zoznamu, rozpisu rozprávok na vianočný čas alebo výsledkov športových stretnutí. Použijete ho na maľovanie, na hranie piškvoriek, na zdieľanie nápadov na zlepšenie chodu domácnosti, ako pripomienkovač či ako tichý spovedník.

Tabuľa s lakovaným povrchom je lacnejšia a slúži skôr na príležitostné používanie. Ak budete tabuľu mazať viac ako trikrát za deň, kúpte si keramický povrch, ktorý je oveľa odolnejší.

Vyrába sa v rôznych veľkostiach, rozmeroch i konštrukciách. Tak si vyberiete typ, ktorý vám bude vyhovovať. Flipcharty majú spravidla univerzálny mechanizmus na uchytenie bloku a odkladaciu poličku na popisovače. Môžu byť výškovo nastaviteľné, pojazdné, s magnetickým povrchom alebo výsuvnými ramenami. Niektoré je možné popisovať stierateľnými fixkami.

Každý flipchart vyzerá skoro rovnako.
Každý flipchart vyzerá skoro rovnako.

 

Aký flipchart kúpiť?

Vzhľadom k tomu, že medzi magnetickou a nemagnetickou tabuľou je minimálny cenový rozdiel, kúpte radšej tú magnetickú. Ponuka je oveľa širšia a magnetický povrch sa vám iste bude niekedy hodiť. Výsuvné ramená využijete v situácii, kedy popíšete jeden list papiera a chcete písať ďalej, pričom potrebujete mať popísaný list papiera stále na očiach. Stačí ho odtrhnúť z bloku a pomocou magnetov pripevniť na výsuvné rameno.

Flipchart zoženiete v internetových e-shopoch a obchodoch s kancelárskym tovarom.

Koľko približne stojí:

 • základný flipchart 67,5 × 100 cm bez magnetického povrchu 41 €
 • magnetický flipchart 100 × 70 cm 54 €
 • magnetický flipchart s výsuvnými ramenami 100 × 70 cm 53 €
 • pojazdný magnetický flipchart 105 × 68 cm 100 €

Vyrobte si vlastný flipchart

Chcete dať do detskej izby flipchart, ale žiadny sa vám nepáči? Vyrobte si vlastný. Budete k tomu potrebovať:

 • skladací drevený stojan, výška 800 mm – 25 €
 • drevené lišty 2 ks, dĺžka cca 120 cm – 3 €
 • drevená lišta 1 ks, dĺžka cca 60 cm – 1 €
 • drevená doska (preglejka), 60 × 120 cm – 11 €
 • 10 × skrutka, matka
 • meter, ceruzka, skrutkovač, kľúč, vŕtačka, priamočiara píla, svorky
 • farba na drevo

Flipchart alebo nástenka?

Flipchart je vyložene kancelársky nástroj. Doma ho využijete na interaktívne vzdelávanie svojho potomka, pri hraní Aktivít alebo v domácej pracovni pre rýchle zachytenie myšlienok. V izbe zaberie pomerne dosť miesta a ani vzhľadovo príliš nepoteší, pretože nech vyberiete akýkoľvek typ, vždy bude vyzerať takmer rovnako. Síce ho môžete vylepšiť napríklad natretím nôh na nejakú veselú farbu, ale radšej by som si vybral klasickú nástenku, ktorá má oveľa širšie použitie a navyše dobre vyzerá.

Je podľa vás lepší flipchart alebo nástenka? K čomu flipchart doma používate? Podeľte sa v komentári.

Použité fotografie:

 1. Úvodná - Namics CC BY-SA 2.0
 2. Kevin Dooley CC BY 2.0
 3. tara hunt CC BY-SA 2.0
Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 52x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok
Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Vydané: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 33x

Stala sa vám v kuchyni nehoda a poškodili ste s ťažkým riadom pracovnú dosku? Nemusíte ju hneď meniť. Drobné škrabance a ryhy opravíte so špeciálnymi prípravkami a voskami. Stačí ich rozohriať, zotrieť stierkou a potom rozleštiť.

Celý článok
Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 66x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok