0komentárov

Nemôžete odtrhnúť oči od televízie? Vyriešte to skvelým obrazom

Už vás nebaví sledovať programy, ktoré dávajú v televízii? Zaveste si do obývačky obraz, ktorý vás len tak neomrzí a budete sa naň s nadšením pozerať každý deň. Zistite, na čo si dať pri výbere obrazu pozor.
Vydané: 17.12.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 4356x

Potešte sa na Vianoce a kúpte si obraz do obývačky. Rozhodli ste sa ním obdarovať niekoho iného? Potom dávajte pozor na to, koho. Obdarovaného musíte dobre poznať a vedieť, aký má štýl, pretože obraz sa musí kupovať srdcom. Nestačí, aby sa vám len páčil, musíte z neho byť priamo nadšení. Môže sa tak stať, že sa netrafíte do vkusu a darček neurobí príliš radosť.

Pred nákupom obrazu sa v obchode uistite, že je možné ho vrátiť v prípade, ak by ste sa netrafili do vkusu obdarovaného.

Abstrakcie, alebo tematické motívy?

Obraz musí s izbou ladiť tematicky. V modernom interiéri bude dobre vyzerať napríklad obraz s americkými mrakodrapmi alebo abstraktnými motívmi, v severskom interiéri sa bude vynímať napríklad obraz s brezami.

Do vintage interiéru sa hodí maľba v starožitnom ráme.
Do vintage interiéru sa hodí maľba v starožitnom ráme.

Pri výbere obrazu rozhodujú mimo pocitov farby, odtiene a ich kombinácie a vyobrazený motív. Abstraktný obraz vytvorí príjemný bytový doplnok. Pre vyjadrenie podstaty osobnosti voľte skôr tematické motívy, napríklad zvieratá, kvety, mestá alebo krajiny. Tie môžu odrážať cestovateľského ducha alebo lásku k prírode či nejakému športu.

Na veľkosti obrazu záleží

Veľký obraz sa hodí na svetlé plochy v neutrálnych farbách. Tiež je vhodnou voľbou u námetu, ktorý stojí na detailnom zobrazení nejakého predmetu a jeho textúry, napríklad makrofotografia.

Z menších obrazov vytvoríte mozaiku rôznych tvarov. Menšie fotografie musia byť dobre čitateľné i z diaľky. Motív by mal byť ľahko rozpoznateľný a zladený ako žánrovo, tak aj farebne. Okrem toho nesmie byť rušivý.

Obrazy nemusíte vešať. Postavte ich trebárs na krb.
Obrazy nemusíte vešať. Postavte ich trebárs na krb.

Aké vybrať farby

Najlepšie sa obraz vyberá na bielu stenu. K výmaľbe v studených farbách (zelená, modrá, fialová) sa hodia obrazy ladené do teplých odtieňov, ako je žltá, oranžová, červená a hnedá. Kontrast medzi farbou steny a obrazu nesmie byť veľký, inak bude výsledný dojem rušivý. Modro sfarbený obraz bude pôsobiť na modrej stene nudne, rovnako tak zelený na zelenej.

Rám nemusí byť vidieť

Materiál rámu vyberajte podľa ostatného zariadenia obývačky. Do moderného interiéru sa hodí obraz na blind ráme, ktorý nie je vidieť. Jedná sa o rám z lišty, na ktorú sa obraz napne. Prechod obrazu a steny potom nie je rušivý. Kúpite ho v obchodoch s výtvarnými potrebami. Obrazy s rámom pasujú do interiéru zariadeného ťažkým masívnym nábytkom.

Aj obraz bez rámu vyzerá skvele.
Aj obraz bez rámu vyzerá skvele.

Potrebuje obraz osvetliť?

Chcete, aby obraz na stene zaručene vynikol? Doplňte ho umelým osvetlením, napríklad bodovým reflektorom alebo pásovým svietidlom. Vždy však citlivo voľte spôsob ich použitia a dávajte pozor na správne technické umiestnenie. Aby ste obraz časom "nespálili", nechajte radšej montáž na odbornej firme. Osvetlenie vyžadujú skôr obrazy s tmavšími motívmi.

Výber obrazu podľa feng-šuej

Obraz v obývačke ovplyvní to, ako sa v nej budete cítiť. Preto vyberte dielo, ktoré navodí presne takú atmosféru, akú požadujete. Tiež zvoľte správnu veľkosť obrazu. Musí presne zodpovedať vyhradenému priestoru.

Pokojnú atmosféru lákajúcu k odpočinku navodia obrazy krajiny a vody v nevýrazných farbách. Romantiku prinesú maľby objímajúcich sa párov. Budúce sny, plány a ambície do budúcnosti podporia obrazy toho, po čom túžite.

Túžite po plachetnici? Zaveste si ju nad gauč.
Túžite po plachetnici? Zaveste si ju nad gauč.

Na výber obrazu si vyhraďte dostatok času. Prezrite si ich čo najviac. Neberte prvý, ktorý sa vám bude páčiť, ale počkajte na ten, ktorý vás priamo nadchne. Len na ten sa s radosťou budete pozerať každý deň a len tak vás neomrzí.

Ako vyberáte obraz do obývačky vy? Máte radšej abstrakciu, alebo reálne motívy? Podeľte sa v komentári.

Použité fotografie:

  1. Úvodní - Constanza CC BY 2.0 
  2. PoshSurfside.com CC BY-SA 2.0
  3. Lee Ruk CC BY-SA 2.0
  4. Mr Thinktank CC BY 2.0
  5. DebMomOf3 CC BY-ND 2.0
Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Vydané: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 23x

Hodí sa vinylová podlaha do bytu či domu? Šíri sa o nej veľa mýtov, trebárs že je tvrdá, studená a chôdza po nej hlučná. Je to pravda, či nie? Aké má PVC podlaha skutočné výhody a nevýhody? Prečítajte si ďalší diel Bytových mýtov.

Celý článok
Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Vydané: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 28x

Hľadáte lôžkové vybavenie do svojej novej spálne a nebránite sa východoázijskej exotike? Vašou bránou do pokojného úkrytu pred bláznivým svetom budú futonové matrace, posteľ, či rohože. Japonský štýl = čistota a kontakt s prírodou.

Celý článok
Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 78x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok