Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
419.60
0komentárov

Nemôžete odtrhnúť oči od televízie? Vyriešte to skvelým obrazom

Už vás nebaví sledovať programy, ktoré dávajú v televízii? Zaveste si do obývačky obraz, ktorý vás len tak neomrzí a budete sa naň s nadšením pozerať každý deň. Zistite, na čo si dať pri výbere obrazu pozor.
Vydané: 17.12.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 3735x

Potešte sa na Vianoce a kúpte si obraz do obývačky. Rozhodli ste sa ním obdarovať niekoho iného? Potom dávajte pozor na to, koho. Obdarovaného musíte dobre poznať a vedieť, aký má štýl, pretože obraz sa musí kupovať srdcom. Nestačí, aby sa vám len páčil, musíte z neho byť priamo nadšení. Môže sa tak stať, že sa netrafíte do vkusu a darček neurobí príliš radosť.

Pred nákupom obrazu sa v obchode uistite, že je možné ho vrátiť v prípade, ak by ste sa netrafili do vkusu obdarovaného.

Abstrakcie, alebo tematické motívy?

Obraz musí s izbou ladiť tematicky. V modernom interiéri bude dobre vyzerať napríklad obraz s americkými mrakodrapmi alebo abstraktnými motívmi, v severskom interiéri sa bude vynímať napríklad obraz s brezami.

Do vintage interiéru sa hodí maľba v starožitnom ráme.
Do vintage interiéru sa hodí maľba v starožitnom ráme.

Pri výbere obrazu rozhodujú mimo pocitov farby, odtiene a ich kombinácie a vyobrazený motív. Abstraktný obraz vytvorí príjemný bytový doplnok. Pre vyjadrenie podstaty osobnosti voľte skôr tematické motívy, napríklad zvieratá, kvety, mestá alebo krajiny. Tie môžu odrážať cestovateľského ducha alebo lásku k prírode či nejakému športu.

Na veľkosti obrazu záleží

Veľký obraz sa hodí na svetlé plochy v neutrálnych farbách. Tiež je vhodnou voľbou u námetu, ktorý stojí na detailnom zobrazení nejakého predmetu a jeho textúry, napríklad makrofotografia.

Z menších obrazov vytvoríte mozaiku rôznych tvarov. Menšie fotografie musia byť dobre čitateľné i z diaľky. Motív by mal byť ľahko rozpoznateľný a zladený ako žánrovo, tak aj farebne. Okrem toho nesmie byť rušivý.

Obrazy nemusíte vešať. Postavte ich trebárs na krb.
Obrazy nemusíte vešať. Postavte ich trebárs na krb.

Aké vybrať farby

Najlepšie sa obraz vyberá na bielu stenu. K výmaľbe v studených farbách (zelená, modrá, fialová) sa hodia obrazy ladené do teplých odtieňov, ako je žltá, oranžová, červená a hnedá. Kontrast medzi farbou steny a obrazu nesmie byť veľký, inak bude výsledný dojem rušivý. Modro sfarbený obraz bude pôsobiť na modrej stene nudne, rovnako tak zelený na zelenej.

Rám nemusí byť vidieť

Materiál rámu vyberajte podľa ostatného zariadenia obývačky. Do moderného interiéru sa hodí obraz na blind ráme, ktorý nie je vidieť. Jedná sa o rám z lišty, na ktorú sa obraz napne. Prechod obrazu a steny potom nie je rušivý. Kúpite ho v obchodoch s výtvarnými potrebami. Obrazy s rámom pasujú do interiéru zariadeného ťažkým masívnym nábytkom.

Aj obraz bez rámu vyzerá skvele.
Aj obraz bez rámu vyzerá skvele.

Potrebuje obraz osvetliť?

Chcete, aby obraz na stene zaručene vynikol? Doplňte ho umelým osvetlením, napríklad bodovým reflektorom alebo pásovým svietidlom. Vždy však citlivo voľte spôsob ich použitia a dávajte pozor na správne technické umiestnenie. Aby ste obraz časom "nespálili", nechajte radšej montáž na odbornej firme. Osvetlenie vyžadujú skôr obrazy s tmavšími motívmi.

Výber obrazu podľa feng-šuej

Obraz v obývačke ovplyvní to, ako sa v nej budete cítiť. Preto vyberte dielo, ktoré navodí presne takú atmosféru, akú požadujete. Tiež zvoľte správnu veľkosť obrazu. Musí presne zodpovedať vyhradenému priestoru.

Pokojnú atmosféru lákajúcu k odpočinku navodia obrazy krajiny a vody v nevýrazných farbách. Romantiku prinesú maľby objímajúcich sa párov. Budúce sny, plány a ambície do budúcnosti podporia obrazy toho, po čom túžite.

Túžite po plachetnici? Zaveste si ju nad gauč.
Túžite po plachetnici? Zaveste si ju nad gauč.

Na výber obrazu si vyhraďte dostatok času. Prezrite si ich čo najviac. Neberte prvý, ktorý sa vám bude páčiť, ale počkajte na ten, ktorý vás priamo nadchne. Len na ten sa s radosťou budete pozerať každý deň a len tak vás neomrzí.

Ako vyberáte obraz do obývačky vy? Máte radšej abstrakciu, alebo reálne motívy? Podeľte sa v komentári.

Použité fotografie:

  1. Úvodní - Constanza CC BY 2.0 
  2. PoshSurfside.com CC BY-SA 2.0
  3. Lee Ruk CC BY-SA 2.0
  4. Mr Thinktank CC BY 2.0
  5. DebMomOf3 CC BY-ND 2.0
Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Dajte si nohy do vodorovnej polohy a chvíľu si oddýchnite. Ako si vyrobiť debničkový taburet

Dajte si nohy do vodorovnej polohy a chvíľu si oddýchnite. Ako si vyrobiť debničkový taburet

Vydané: 06.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 21x

Taburety do obývačky sú viacúčelovým kusom nábytku. Posadíte na ne návštevu, natiahnete si nohy z kresla, prípadne do nich aj niečo uložíte. Nepáčia sa vám tie v obchodoch? Vyrobte si ich doma svojpomocne z debničiek od ovocia.

Celý článok
Chcete byť pri stavbe domu šetrní k životnému prostrediu? Postavte si domček z hliny technikou Superadobe

Chcete byť pri stavbe domu šetrní k životnému prostrediu? Postavte si domček z hliny technikou Superadobe

Vydané: 03.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 443x

Chcete si postaviť dom lacno a vlastnými rukami z materiálov, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu? Zoznámte sa so stavebnou technikou Superadobe. Aké postupy sa pri nej používajú, aké prináša výhody a ako vyzerajú hotové domy?

Celý článok
Vianočné osvetlenie rozžiari vaše okná. Dávajte si však pozor, elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vianočné osvetlenie rozžiari vaše okná. Dávajte si však pozor, elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vydané: 02.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 425x

Ako správne sprevádzkovať vonkajšie vianočné osvetlenie v oknách, svetelné cencúle či reťaze? Kupujte výzdobu a reťaze od známych výrobcov a dajte pozor na neporušenú kabeláž a prúdové krytie. Elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán.

Celý článok