Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
419.60
0komentárov

Ušetrite za odvoz odpadu. Koše na triedený odpad vám pomôžu

Chcete ušetriť za odvoz zmesového odpadu? Alebo už triedite a chcete si to čo najviac zjednodušiť? Zistite, aký odpad kam patrí, a podľa čoho odpadkový kôš na jeho triedenie vybrať.
Vydané: 18.12.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 3497x

Každý Slovák vytvorí v priemere 300 kg odpadu za rok. Vynásobte si to 5,4 miliónmi ľudí, ktorí u nás žijú, a dostanete viac ako 1,6 miliónov ton odpadu. A tvorí sa ho čím ďalej viac. Odpad zaťažuje životné prostredie a zaberá veľa miesta. Recyklácia je skôr núdzovým riešením, ktorým sa aspoň objemovo zníži množstvo odpadu. Sama o sebe je však energeticky náročná a vytvára ďalší odpad. Preto produkciu odpadu čo najviac obmedzte a odpad už vytvorený vytrieďte.

Samotná recyklácia odpadov je energeticky náročná. Preto je potrebné tvorbu odpadu čo najviac obmedziť.

Že to nikto nerobí? Viac ako 70% Slovákov už odpad triedi. Nechcete nosiť odpadky kilometre ďaleko ku kontajneru? 101 metrov. To je v Slovenskej republike priemerná vzdialenosť ku kontajnerom na triedený odpad. Pri triedení odpadu nebudete za čudáka, ani sa vám nesťaží život. Stačí, keď si nastavíte dobré pravidlá. Ak neviete, ako začať, skúste trebárs na začiatok triediť aspoň plasty alebo papier. Tie nie je potrebné vynášať tak často a do kontajnera ich zvládnete vyhodiť aj pri ceste do práce.

Tašky na papier, sklo a plasty vám triedenie uľahčia.
Tašky na papier, sklo a plasty vám triedenie uľahčia.

Ako vybrať odpadkový kôš, aby ste si uľahčili triedenie

Pred zaobstaraním odpadového koša si premyslite, kam ho umiestnite, a dané miesto si zmerajte. Výber nádoby podriaďte aj tomu, koľko vo vašej domácnosti vyprodukujete odpadu a ako často ho potrebujete vynášať. Doma nepotrebujete nevyhnutne špeciálne farebné nádoby, stačí zaviesť taký systém, ktorý bude pre všetkých zrozumiteľný a pochopiteľný.

Ak často varíte, bude vám spravidla stačiť malý kôš na zmesový odpad, pretože organické zvyšky je potrebné vynášať často, aby nebol odpad cítiť a aby sa v byte nedržali drozofily. Ak máte k dispozícii kompost, nebudete mať s organickými zvyškami v koši starosti. Odpadové nádoby na plasty a papier je lepšie mať veľké, pretože sa nekazia a nepáchnu a nebudete ich musieť vynášať tak často.

Vynášanie triedeného odpadu si uľahčíte tým, že na papier a plasty použijete veľkú tašku z kvalitného plastu, v ktorej odpad vynesiete a vysypete do veľkého kontajnera trebárs pri ceste do práce. Tašku po vysypaní odpadu zložíte a znova použijete. Tašku je možné zavesiť do stojanu.

Odpadkový kôš na triedený odpad môže stáť voľne, visieť na stene alebo ho zabudujete do kuchynskej linky, a to buď do skrinky, alebo do hlbšej zásuvky. Zabudovaným košom sa hovorí tiež sorter. Je ich možné použiť aj do existujúcej kuchyne, ale chce to poriadne merať.

Špeciálne koše na triedený odpad sa vyrábajú kovové, plastové aj prútené. Bývajú rozdelené na dve alebo tri časti, z ktorých každá býva označená príslušnou farbou alebo nápisom. Jednotlivé časti môžu byť prístupné spoločným vekom, alebo má každá svoje.

Kôš na triedený odpad máva oddelené nádoby.
Kôš na triedený odpad máva oddelené nádoby.

Aký odpad kam patrí? Niečo vás asi prekvapí.

Do plastov hádžte PET fľaše, sáčky, tašky, fólie aj iné plastové obaly. Nepatria do nich obaly od potravín, v ktorých sú zvyšky jedla. Plastové obaly nemusia byť čisté, ale nesmú byť mastné. Napríklad fľašu od oleja pred vhodením do plastov poriadne vymyte, a to najlepšie prípravkom na riad a teplou vodou. Nechce sa vám vymývať? Potom ju vhoďte do zmesového odpadu. Tégliky od jogurtu pred vyhodením vypláchnite alebo aspoň poriadne vyškrabte.

PET fľaše môžete hodiť do kontajnera s etiketou aj vrchnákom, len ju pred vyhodením zošliapnite, aby nebola príliš objemná. Zdražela by sa preprava a recyklácia by bola nákladnejšia. PVC do plastu nepatrí, pretože obsahuje chlór, z ktorého sa pri zahriatí môžu uvoľňovať nebezpečné splodiny. Spoznáte ho podľa značky 3. Do plastu patria aj obaly od sprchovacieho gélu, šampónu alebo iného drogistického tovaru. Iba pred vyhodením vylejte zvyšky.

Plato od vajec nepatrí do papiera, pretože sa vyrába z toľkokrát zrecyklovaného papiera, že ide o posledné uplatnenie hmoty. Buď ho hoďte do zmiešaného odpadu, alebo ho skompostujte. To isté platí pre rolky od toaletného papiera.

Použité papierové vreckovky nehádžte medzi papier, a to z hygienických dôvodov. Znečistenie sťažuje aj následnou recykláciou. Preto nehádžte medzi papier ani mastné a inak zašpinené papierové obaly, laminovaný a voskovaný papier a detské plienky, aj keby boli nepoužité.

Plato od vajec, rolky od toaletného papiera a použité vreckovky do kontajnera s papierom nepatria.

Polystyrénové termoobaly, do ktorých sa balí jedlo, a polystyrén, napríklad výplň krabíc, patria do plastu. Iba polystyrén používaný ako stavebná izolácia, na ktorom je omietka, vyhoďte medzi stavebný odpad v zbernom dvore.

Medzi sklo nepatrí autosklo a pozlátené alebo pokované sklá, teda ani zrkadlo. Pri tavení totiž pokovanie spôsobuje značné problémy. Pec si neporadí ani s keramikou a porcelánom. Aj tie hádžte do zmesového odpadu.

Nebezpečný odpad, teda ten, čo je označený symbolom preškrtnutej popolnice, nepatria do žiadneho kontajnera ani popolnice. Jedná sa napríklad o pozáručné lieky alebo elektroodpad. Vyhodením do koša alebo spláchnutím do záchodu by ste mohli kontaminovať vodu alebo pôdu. Lieky odneste späť do lekárne alebo do zberného dvora, kde musíte odovzdať aj zvyšky či obaly od všetkých syntetických farieb, riedidiel, lakov alebo moridiel. Odvezte sem tiež podlahové krytiny z PVC či novodurové rúrky.

Bioodpadu sa ľahko zbavíte pomocou drviča odpadov, ktorý nainštalujete pod drez namiesto klasického sifónu. Je však pomerne drahý. Máte záhradku? Potom je najjednoduchšie bioodpad skompostovať, čo sa dá urobiť aj v domácom kompostéri. V niektorých mestách sú špeciálne popolnice na bioodpad, niekde máte možnosť odviezť bioodpad do kompostárne. Inak ho vyhoďte do zmesového odpadu.

Obálku s plastovým okienkom hoďte bez starostí do papiera, pretože sa počas spracovania od vytriedeného papiera oddelí plast i kancelárske sponky. Od obálky oddeľte pred vyhodením akurát plastové bublinkové vnútro.

Šetrite našu planétu, pretože nie je len naša. Snažte sa vytvárať čo najmenej odpadu a ten vytvorený vytrieďte, aby sa aspoň časť z neho mohla recyklovať. Veci, ktoré už nepotrebujete, odneste do bazáru, staré oblečenie do second handu alebo ho odovzdajte charite. Pomôžete tak nielen planéte, ale aj ostatným ľuďom.

Vďaka triedeniu totiž ušetríte za odvoz zmesového odpadu, pretože ho bude menej. Do zeme nevsiakne toľko nečistôt zo skládok, takže budete piť zdravšiu vodu. Spaľovne budú spaľovať menej zmesového odpadu, takže budete dýchať čistejší vzduch. Počas dažďov sa zo skládok dostane do riek menej nebezpečných látok, a preto aj ryby budú zdravšie.

Triedite odpad? Aký systém triedenia používate? Podeľte sa v komentári.

Použité fotografie:

  1. Úvodná - Bruno Girin CC BY-SA 2.0
  2. Christine und Hagen Graf CC BY 2.0
  3. Rubbermaid Products CC BY 2.0
Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Dajte si nohy do vodorovnej polohy a chvíľu si oddýchnite. Ako si vyrobiť debničkový taburet

Dajte si nohy do vodorovnej polohy a chvíľu si oddýchnite. Ako si vyrobiť debničkový taburet

Vydané: 06.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 21x

Taburety do obývačky sú viacúčelovým kusom nábytku. Posadíte na ne návštevu, natiahnete si nohy z kresla, prípadne do nich aj niečo uložíte. Nepáčia sa vám tie v obchodoch? Vyrobte si ich doma svojpomocne z debničiek od ovocia.

Celý článok
Chcete byť pri stavbe domu šetrní k životnému prostrediu? Postavte si domček z hliny technikou Superadobe

Chcete byť pri stavbe domu šetrní k životnému prostrediu? Postavte si domček z hliny technikou Superadobe

Vydané: 03.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 443x

Chcete si postaviť dom lacno a vlastnými rukami z materiálov, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu? Zoznámte sa so stavebnou technikou Superadobe. Aké postupy sa pri nej používajú, aké prináša výhody a ako vyzerajú hotové domy?

Celý článok
Vianočné osvetlenie rozžiari vaše okná. Dávajte si však pozor, elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vianočné osvetlenie rozžiari vaše okná. Dávajte si však pozor, elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vydané: 02.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 425x

Ako správne sprevádzkovať vonkajšie vianočné osvetlenie v oknách, svetelné cencúle či reťaze? Kupujte výzdobu a reťaze od známych výrobcov a dajte pozor na neporušenú kabeláž a prúdové krytie. Elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán.

Celý článok