Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
549.85
0komentárov

Máte hŕbu kníh? Uložte ich do knižnice a urobte si v nich poriadok

Máte doma hromady kníh, ale sami neviete akých? Urobte si v nich poriadok. Uložte ich do knižnice a zapíšte do evidencie. Potom už sa vám nestane, že knihu niekomu požičiate a už sa vám nevráti, pretože na ňu zabudnete.
Vydané: 14.01.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2151x

Máte knihy na stole, kresle a pohovke, ale aj v škatuliach pod posteľou? Je načase dať ich na dôstojné miesto a urobiť si v nich poriadok. Potom už sa vám nestane, že neviete, čo za knihy máte, kde ich máte, a komu ste ich prípadne požičali.

Po obstaraní novej knižnice roztrieďte knihy logicky do jednotlivých políc. Ušetríte si čas a nervy pri ich následnom hľadaní. Vďaka správnej organizácii budete presne vedieť, kam pre ktorú knihu siahnuť. Ako prvú oddeľte odbornú literatúru od krásnej.

Ak máte veľa kníh, príde ich organizácia iste vhod.
Ak máte veľa kníh, príde ich organizácia iste vhod.

Vedeckú literatúru roztrieďte podľa odboru, váhy a rozmeru knihy a frekvencie využívania. Najväčšie a najťažšie knihy patria logicky do spodných políc. Často používané encyklopédie, slovníky a jazykové príručky umiestnite do jednej police, zvyšok už roztrieďte podľa odboru. Ľahšie knihy dajte do horných políc, ťažšie do spodných. Malé a málokedy používané knihy uložte do najhornejšej políc.

Ak sa vám stane, že si kúpite odbornú knihu a k podobným knihám sa už nezmestí, máte dve možnosti. Buďto založte novú sekciu rovnakého odboru na inej polici, prípadne preberte staré knihy a tie, ktoré takmer nepoužívate, uložte do škatule. Tú dajte napríklad do komory alebo na povalu.

Knihy ukladajte vertikálne a chrbtom k vám, aby ste ľahko našli a vytiahli potrebný titul. Pri nedostatku miesta neukladajte knihy horizontálne na tie existujúce, pretože sa znižuje praktickosť celej knižnice.

Krásnu literatúru roztrieďte na poéziu a prózu, a potom abecedne podľa autora. Pre ľahšiu orientáciu oddeľte slovenskú literatúru od zahraničnej. Ak si neviete s niektorými knihami rady, vytvorte pre nich zvláštne miesto, kam ich budete odkladať. Snažte sa však, aby sa množstvo týchto kníh nezväčšovalo, inak naruší všetku organizáciu.

Snažte sa udržať všetky knihy v knižnici, inak o nich stratíte prehľad.
Snažte sa udržať všetky knihy v knižnici, inak o nich stratíte prehľad.

Prehľadnosť knižnice sa aj cez všetku snahu vytráca s narastajúcim množstvom kníh. Aby ste tomu zabránili, môžete jednotlivé sekcie označiť rôznymi štítkami, napríklad samolepkami alebo ceduľkami.

Kupujete si len knižky úzko vyhraneného štýlu? Potom pre vás členenie nemá príliš význam a stačí, keď knihy naskladáte do knižnice podľa hmotnosti a rozmerov. Pohrajte sa ale napríklad s umiestnením kníh do políc podľa farebnosti chrbtov. Vytvoríte tak zaujímavá farebné schémy. Ak sa vám prílišná farebnosť nepáči, alebo máte staré knihy s poškodenými obalmi, tak všetky knihy zabaľte do podobných či rovnakých obalov a chrbát napíšte rovnakým písmom.

Knihy usporiadané podľa farebnosti chrbtov pôsobia hravo.
Knihy usporiadané podľa farebnosti chrbtov pôsobia hravo.

Ako na evidenciu kníh?

Jednotlivé knihy môžete zaviesť na papierové kartičky a tie založiť do katalógu. Prečo sa s tým ale v dnešnej dobe zdržovať, keď existuje veľa programov, ktoré to urobia za vás? Práca s nimi je rýchlejšia a pohodlnejšia. Ak zvolíte internetovú verziu programu, budete mať navyše zoznam všetkých svojich kníh neustále po ruke.

Evidenciu kníh môžete viesť v elektronickej podobe na počítači.
Evidenciu kníh môžete viesť v elektronickej podobe na počítači.

Vyskúšajte napríklad online Databázu kníh. Po registrácii môžete hodnotiť knihy a písať k nim komentáre, viesť si zoznamy prečítaných, čítaných i obľúbených kníh a autorov, nakupovať a predávať knihy v bazáre, súťažiť o nové knihy, písať recenzie a rozprávať sa o knihách s ostatnými užívateľmi.

Cez mobilnú verziu pre Android môžete v kníhkupectve vyfotiť kód ISBN a automaticky sa vám zobrazí jej profil s hodnotením a komentármi. Po prihlásení potom s knihou pracujete rovnako ako na webe.

Používate nejaký program na evidenciu kníh? Podeľte sa s ostatnými čitateľmi o vaše skúsenosti v komentári pod článkom.

Použité fotografie:

  1. Christine CC BY-SA 2.0
  2. atl10trader CC BY 2.0
  3. Bryan Alexander CC BY 2.0
  4. John Nakamura Remy CC BY-SA 2.0
  5. Jeremy Levine CC BY 2.0
Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Šetrite svoj čas a venujte ho svojim koníčkom. Virtuálna asistentka vybaví všetko dôležité zariaďovanie za vás

Šetrite svoj čas a venujte ho svojim koníčkom. Virtuálna asistentka vybaví všetko dôležité zariaďovanie za vás

Vydané: 09.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 24x

Máte málo času? Najmite si služby virtuálnej asistentky či asistenta. Zoženú vám remeselníkov, upratovačku, zaistia nákupy aj stráženie či naplánujú dovolenku. Dokážu zariadiť takmer čokoľvek. Ako taká služba funguje a koľko stojí?

Celý článok
Zelené ihličie vás tento rok neláka? Mrknite na 8 nápadov, ako vyrobiť originálny vianočný stromček

Zelené ihličie vás tento rok neláka? Mrknite na 8 nápadov, ako vyrobiť originálny vianočný stromček

Vydané: 08.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 78x

Máte alergiu na ihličie, alebo ste prísni ochrancovia prírody a odrezaný stromček je pre vás tabu? Sekundový manžel poradí 8 nápadov, ako si vyrobiť originálny vianočný stromček z rôznych materiálov. Umelé stromčeky nechajte iným.

Celý článok
Veselé Vianoce: 5 darčekových tipov pre vašich blízkych na menšie kúsky nábytku

Veselé Vianoce: 5 darčekových tipov pre vašich blízkych na menšie kúsky nábytku

Vydané: 07.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 619x

Vianoce sa blížia a nápady na darčeky sú vzácny tovar. Dávať blízkym kuchynskú linku pod stromček asi nebudete, ale vhod môže prísť 5 tipov na menšie nábytkové kusy. Trebárs práve oni vašim blízkym chýbajú. Vyberte im pekné kúsky.

Celý článok