0komentárov

Izbu pre študenta rozdeľte do zón relaxačnej, spiacej a pracovnej. Do každej patrí iný nábytok

Zariadenie v študentskej izbe má zabezpečiť zdravé spanie, nerušenú prácu do školy aj potrebnú relaxáciu. Nesmie chýbať ani dostatok úložných miest. Chýbajúce kúsky vám v prípade potreby umožnia neskôr dopĺňať sektorový nábytok.
Vydané: 21.01.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2345x

Koniec školského polroka a "malé prázdniny" sú za dverami. Potrebuje váš nadaný študent alebo študentka nový nábytok? Doplňte aspoň vybavenie izby tak, aby sa v ňom vaše dieťa cítilo dobre a miesto učenia radšej neutekalo von. Zariaďte mu vlastne v jednej miestnosti šikovnú kombináciu spálne, pracovne a obývačky v jednom. Využite aj sektorový nábytok, ktorý ľahko skombinujete.

Kompletná zostava študentskej izby Emílio 1 z e-shopu MT-nábytok.sk vám ušetrí starosti s jednotným štýlom celku.
Kompletná zostava študentskej izby Emílio 1 z e-shopu MT-nábytok.sk vám ušetrí starosti s jednotným štýlom celku.

Najmenej starostí budete mať pri nákupe kompletnej nábytkovej zostavy do študentskej izby. Tu je všetko zariadenie v jednotnom štýle a celok nebude vyzerať nesúrodo. Farebným experimentom sa skôr vyhnite, radšej zvoľte jednu farbu hlavnú, jednou doplnkovou ju oživte. Do kompletu potom kedykoľvek v prípade potreby dokúpite výrazný solitér. Ceny študentských izieb sa pohybujú zhruba od 297 až do 1069 €.

Rozdeľte priestor študentskej izby do troch zón

Máte pre študenta v izbe dostatok miesta? Skvelá možnosť pre rozdelenie priestoru do jednotlivých zón. Myslite teda na spiaci, pracovný a relaxačný priestor. Jednotlivé zóny oddeľte knižnicou alebo paravánom a zariaďte pre nich dostatočné osvetlenie. Dbajte tiež na umiernený výber farieb a myslite na to, že každá z nich pôsobí inak na ľudskú psychiku a ovplyvňuje aj schopnosť koncentrácie na učenie.

Farby do jednotlivých zón študentskej izby:

• Spiaca zóna - matné odtiene modrej, béžovej a šedej, upokojujú myseľ
• Pracovná zóna - matné a neutrálne farby, zelené, upokojujú oči
• Relaxačná zóna - odtiene červenej a žltej, dodávajú energiu

Dodržujte ergonomické pravidlá. Snažte sa preto vášmu dieťaťu dopriať vhodný a dostatočne veľký písací stôl, "múdru stoličku", pohodlnú posteľ a dostatok úložných priestorov. Materiálov je k dispozícii veľké množstvo, vyberte trebárs lakované povrchy, prírodnú dyhu, farebný plast alebo hliník. Miesto v izbe pre študenta má aj knižnica, prípadne polica, priliehajúca k stolu.

Široká posteľ z masívu Kristen z internetového obchodu MT-nábytok.sk umožní vašej ratolesti maximálne pohodlné spanie.
Široká posteľ z masívu Kristen z internetového obchodu MT-nábytok.sk umožní vašej ratolesti maximálne pohodlné spanie.

Štúdium je duševne náročná práca, ku ktorej patrí dostatok nerušeného spánku. Ak to priestor dovolí, dajte prednosť lôžku, širokému aspoň 85, ale najlepšie 120 cm. Potrebnú dĺžku postele potom zistíte pripočítaním 30 cm k výške postavy vášho potomka. Výška postele má byť 32 - 60 cm, vyššie hodnoty ocenia dlháni pri rannom vstávaní. Matrac zo zdravotných dôvodov meňte zhruba po každých siedmich rokoch a vyberte ho podľa typu roštu alebo podložky, použité v ráme postele. Široké postele zaobstaráte v rozmedzí 67 až 667 €.

Vyberte radšej hlbšiu skriňu pre pohodlné uloženie odevov na ramienkach

Vedľa postele patrí do spiacej zóny aj šatníková skriňa, ktorá pomôže sa zatvorenými dverami udržať aspoň ilúziu poriadku v kopách oblečenia. Siahnite radšej po hlbšej skrini, aspoň 70 cm, aby ste pohodlne vešali oblečenie na ramienkach. Snažte sa využiť miesto až k stropu, ale do horných políc uložte len sezónne veci. Študentky ocenia aj veľké zrkadlo, ktoré prilepíte na stenu alebo dvere vstavanej skrine.

Písací stôl Korvin z e-shopu MT-nábytok.sk má dostatok úložného priestoru na potrebné veci aj miesto pre počítač.
Písací stôl Korvin z e-shopu MT-nábytok.sk má dostatok úložného priestoru na potrebné veci aj miesto pre počítač.

Do pracovnej zóny kúpte veľký a členitý stôl, kde má výsadné miesto počítač. Ideálne rozmery stola sú 160×80×75 cm, najlepšie s regulovateľným sklonom pracovnej plochy. Vyberte radšej hlbší stôl, pretože horná hrana monitora má byť vo výške očí a vo vzdialenosti 50 - 70 cm od nich. Pre zdravé sedenie zaistite kvalitnú, polohovateľnú pracovnú stoličku s podrúčkami. Písali sme o nich už v článku Vyzbrojte sa proti bolestiam chrbta kvalitnou kancelárskou stoličkou.

Pre študentov sú v izbách veľmi dôležité úložné priestory

Stôl musí mať dostatok úložných priestorov, predovšetkým zásuviek. Kúpte tiež boxy a dózy na rôzne knihy, zošity aj drobné veci, prípadne dokúpte zásuvkový kontajner s kolieskami. Postavte stôl pred okno alebo čo najbližšie k nemu, aby na pracovnú plochu dopadalo dosť svetla. Všetko ešte doplňte dostatočne veľkým košom na odpadky. Pracovné stoly kúpite v cenách 52 až 1079 €.

Pohodlná pohovka Helena z e-shopu MT-nábytok.sk sa stane dominantou relaxačnej zóny izby vášho študenta.
Pohodlná pohovka Helena z e-shopu MT-nábytok.sk sa stane dominantou relaxačnej zóny izby vášho študenta.

Posteľ na spanie by pre študenta mala byť cez deň tabu. Urobte mu relaxačnú zónu, napríklad pohodlné kreslo so stojacou lampou. Keď sa ohlási kamaráti, prídu vhod veľmi obľúbené sedacie vaky, alebo len malá pohovka. K nej patrí odkladací stolík, a ak váš študent chce mať v izbe svoju televíziu, nechajte tu miesto aj pre ňu.

Pozrite sa tiež na vybavenie študentských izieb na sieti Pinterest.

Veľmi dôležité je kvalitné osvetlenie. Vaše dieťa bude často študovať či už z internetu alebo kníh, a je potrebné, aby si šetrilo zrak. Jedno centrálne svetlo preto stačiť nebude, kúpte aj lampičku na nočný stolík. Na pracovnú plochu patrí nastaviteľná pracovná lampa z výšky 40 - 50 cm pod uhlom 70 °. K odpočinkovej zóne s kreslom na čítanie patrí najlepšie stojacia lampa.

Zaobstarali ste svojmu mladému študentovi nový nábytok do izby? Napíšte nám do komentára pod článkom, odkiaľ ste čerpali inšpiráciu a ako sa izba páči.

Použité fotografie: MT-nábytok.sk

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 22x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok
Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Vydané: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 19x

Stala sa vám v kuchyni nehoda a poškodili ste s ťažkým riadom pracovnú dosku? Nemusíte ju hneď meniť. Drobné škrabance a ryhy opravíte so špeciálnymi prípravkami a voskami. Stačí ich rozohriať, zotrieť stierkou a potom rozleštiť.

Celý článok
Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 48x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok