PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Vytvorte si útulný a pohodový domov aj na pár metroch štvorcových

Presťahovali ste sa do malého bytu a lámete si hlavu nad tým, ako si tých pár metrov štvorcových zariadiť? Pozrite sa na niekoľko tipov ako si s malým priestorom poradiť a zariaďte si domov tak, aby ste bývali pohodlne a kvalitne.
Vydané: 22.01.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 8477x

Domov je tam, kde sú vaši blízki. Na ničom inom vraj nezáleží. Lenže ak sa tam spolu budete stláčať a k tomu preskakovať nábytok, veľmi dobre sa v ňom cítiť nebudete. A pretože nie každý má to šťastie bývať v lofte vo veľkosti 150 metrov štvorcových, je na čase naštudovať tipy, ako si kvalitne zariadiť malý byt a vytvoriť pohodové bývanie.

Sklápací, rozkladací a výsuvný nábytok

Využívajte výsuvný, posunovací, rozkladací a sklápací nábytok. Inšpirujte sa napríklad japonským minimalizmom, kde sa používa vstavaná skriňa cez celú stenu. Tá tvorí základný modul, z ktorého ľahko vysuniete pracovnú dosku alebo sklopíte posteľ. Obsahuje aj dostatočný úložný priestor vo forme políc a zásuviek vrátane vnútorného osvetlenia. Všetko je zabudované a všetko má svoje pevné miesto.

Hostíte radi návštevy, ale veľký stôl vám v byte prekáža? Aby ste ho nemuseli stále obchádzať, vyberte si stôl rozkladací. V zloženom stave nezaberie toľko miesta a pohodlne sa u neho najete. Návštevu potom usadíte k rozloženému stolu na skladacie stoličky. Ak nemáte miesto ani na rozkladací stôl, tak si kúpte stôl sklápací. Ten môže byť v nefunkčnej polohe maskovaný trebárs ako obraz.

Závesný nábytok miestnosť odľahčí a opticky zväčší, pretože vidíte väčšiu plochu podlahy. Tiež sa pod ním lepšie upratuje.

Uberte na počte kusov nábytku a ponechajte len to, čo naozaj potrebujete. Mohutnú rohovú sedačku nahraďte jednou alebo dvomi dvojsedačkami, medzi ktoré dáte knižnicu či stolík, alebo pohodlnými kreslami s polohovaním. Aspoň jedno z nich by malo byť rozkladacie, aby mala kde prespať návšteva.

Veľa miesta zaberie posteľ. Rozkladacia pohovka síce poskytne pomerne kvalitnú plochu na ležanie, ale posteľ rovnako nenahradí. Namiesto nej radšej zvoľte sklopnú posteľ, ktorá je schovaná v skrini alebo spojená s pracovným stolom, knižnicou či gaučom.

Sklopná posteľ ušetrí veľa miesta.
Sklopná posteľ ušetrí veľa miesta.

Sklopnú posteľ nahradí tiež posteľ spúšťacia. Pre tú sú však potrebné vyššie stropy a je náročnejšia na inštaláciu. V prípade sklopnej postele s pracovným miestom sa pozrite po takej, ktorá aj po sklopení zanechá pracovnú dosku v horizontálnej polohe. Vďaka tomu ju nebudete musieť každý večer upratovať.

Hra svetiel, farieb a odrazov

Nebojte sa farieb. Vyberte si jednu základnú a tú kombinujte s rôznou sýtosťou. Svetlé odtiene vyniknú a vystúpia do popredia, tmavé zase stenu utlmia. Odtieň podlahy by mal byť tmavší ako pri stenách. Vzorované tapety priestor zmenšia, takže sa im vyhnite. Keď už tapetu chcete, voľte menšie a nenápadné vzory.

Ako vyriešiť nízke stropy? Strop musí byť čo najsvetlejší, steny tmavšie a nábytok najlepšie v kontrastnej farbe ku stenám. Tiež by mal byť čo najnižší. Vďaka tomu bude medzi ním a stropom dostatok priestoru a nikomu nepríde, že je strop nízky.

Pohrajte sa s farbami, určite sa vyhnite farbám tmavým. Použitie dvoch farieb priestor opticky zväčší.

Ako zväčšiť kuchyňu? Spodné skrinky musia mať tmavší odtieň ako pracovná doska. Horné skrinky potom vyberte čo najsvetlejšie. Vítané sú lesklé plochy a kovové doplnky. Odlesky a odrazy priestor opticky zväčšia.

Okná zakryte pomocou polopriehľadných alebo priehľadných záclon a závesov, ktoré prepustia dostatok svetla. Mali by mať jemné vzory a svetlé farby. Čím viac je v byte svetla, tým vyzerá väčší. Na to myslite aj pri výbere stropných svietidiel a žiaroviek.

Priestor opticky zväčšíte pomocou zrkadiel. Keď ich umiestnite správne, tak dokonca až dvojnásobne. Ľahko nimi rozšírite úzku chodbu, ale myslite na to, že odraz musí byť príjemný. Zrkadlá nahradia aj obrazy v obývačke. Podobne ako zrkadlá fungujú lesklé plochy.

Priestor opticky zväčšíte pomocou zrkadiel.
Priestor opticky zväčšíte pomocou zrkadiel.

Stavebné úpravy a nábytok na mieru

V malom byte nie je chodba vždy nutnosťou. Je však lepšie oddeliť vstupný priestor od zvyšku bytu. Predovšetkým pri garsónkach a 1+kk je potom vhodné oddeliť aj jednotlivé funkčné zóny. K tomu poslúži policová stena, paraván, skleníková vitrína, akvárium, závesy alebo stena z mliečneho skla.

Nechajte si vyrobiť úložné pódium, teda akúsi skriňu naležato. Ukryjete doň police aj zásuvky. K veciam sa dostanete odklopením dvierok alebo napríklad vysunutím časti pódia. Pódium môže skrývať aj výsuvnú posteľ s matracom pre návštevu.

Pre vymedzenie jednotlivých zón použite priečky, polopriečky, paravány alebo nábytkové steny.

Miesto skríň si nechajte vyrobiť vstavané skrine cez celú stenu. Splynú s okolím a poskytnú veľké množstvo úložných priestorov. Jednoliatosť veľkej plochy rozbijete vytvorením niekoľkých výklenkov, ktoré využijete napríklad na postavenie televízie. Nevytvárajte ich priveľa, pretože by ste sa pripravili o vzácne úložné priestory. Niku môžete nasvietiť LED pásikmi.

Využívajte maximálnu výšku stropu. Nad dvere umiestnite police, ktoré budú prechádzať celou miestnosťou. V chodbe alebo kúpeľni, kde nevadí nižšia výška stropu, vytvorte podhľady, ktoré poskytnú ďalšie úložné priestory.

Ak má váš byt vysoké stropy, vybudujte si poschodie na spanie. Pod ním môžete vytvoriť obývačku, pracovňu alebo kuchyňu. Vysoký strop využite pre maximalizáciu úložných priestorov. Do políc pri strope uložte sezónne a málo používané veci. Dostanete sa k nim pomocou schodíkov, ktoré medzitým môžu plniť inú funkciu.

Schodíky do vytvoreného poschodia využite pre ďalší úložný priestor.
Schodíky do vytvoreného poschodia využite pre ďalší úložný priestor.

Ďalšie drobné rady pre príjemnejšie bývanie

Celý byt zjednoťte štýlom, farbami a rovnakou podlahou. Ak môžete, použite posuvné dvere. Inštalácia je síce náročnejšia, ale ušetríte dosť miesta. Vyhnite sa masívnemu a rustikálnemu nábytku. Na chodbu alebo do kúpeľne vnesú svetlo presklené dvere. Sklo s matným alebo leptaným povrchom ho prepustí dostatok a pritom zachová pocit intimity. Navyše môže byť celoplošne alebo lokálne zdobené.

Pri zariaďovaní garsónky myslite na to, že spíte v miestnosti, kde je kuchyňa plná spotrebičov. Aby vás nerušili, mali by byť čo najtichšie. Platí to predovšetkým pre tie, ktoré sú nepretržite v chode. Tiež sa uistite, že ide vypnúť podsvietenie displejov, aby vás v noci nerušilo ich svetlo.

Bojovali ste s malým priestorom bytu? Ako ste zvládli jeho zariaďovanie? Podeľte sa v komentári a poraďte ďalším čitateľom.

Použité fotografie:

  1. ©Depositphotos.com/GoodMoodPhoto 
  2. ©Depositphotos.com/intsysd
  3. ©Depositphotos.com/Mustang_79 
  4. ©Depositphotos.com/auriso
Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 62x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 139x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 129x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok