0komentárov

Potrebujete krotiteľa hadov? Káble pri stole si usporiadajte sami. Čítajte návod

Ste nešťastní z klbka zamotaných káblov, ktoré vám ležia na zemi pod pracovným stolom? Zožeňte si niekoľko zlepšovákov a dajte im poriadok. Potom už sa nebudete musieť báť, že o ne zakopnete, alebo že vypojíte zlý drôt.
Vydané: 10.02.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1904x

Zamotané a všade sa povaľujúce káble vás nemusia len naštvať. Ohrozujú aj vaše zdravie, pretože o ne ľahko zakopnete. A aj keď sú pružné a vyzerajú nezničiteľne, dajú sa ľahko poškodiť, a potom môžu trebárs skratovať. Kvôli skratu hrozí aj požiar. Pri niektorých výrobkoch ide poškodená šnúra vymeniť za pár eur, pri niektorých to nie je možné vôbec.

Dajte si pozor hlavne na to, aby ste ich nezasekli do dverí či zásuvky stola alebo počas prechádzania kancelárskou stoličkou. Ani stôl postavený na kábel nie je dobrý nápad. V ohrození sú hlavne tenšie drôty. Aby ste predišli poškodeniu, vložte ich do chráničky káblov alebo do husacích krkov.

Káble ochránite aj husím krkom. Foto: ©Depositphotos.com/MrTwister
Káble ochránite aj husím krkom. Foto: ©Depositphotos.com/MrTwister

Ako začať a na čo si dať pozor?

Všetky káble odpojte a rozložte na podlahe tak, aby ste videli, odkiaľ kam ktorý vedie. Pred odpojením označte ich konce štítkami alebo fixkou, napríklad písmeno A na koniec kábla + písmeno A na príslušnú zdierku pri počítači či zariadení. Podobné typy dajte k sebe (napr. USB k USB, HDMI k HDMI) a napájacie šnúry zapojte do rozbočovacej zásuvky. Tú ešte nezapájajte do siete. Vhodná je zásuvka s prepäťovou ochranou.

Druhý koniec káblov položte k zariadeniu, do ktorého ho chcete zapojiť. Príliš dlhé drôty skráťte na potrebnú dĺžku pomocou sťahovacích pások, krátke vymeňte za dlhšiu. Všetko, čo vedie rovnakým smerom, spojte dohromady. Nakoniec ich zapojte do zariadenia a rozbočovaciu zásuvku zapojte do siete.

Káble by nemali byť ani krátke, ani príliš dlhé, pretože potom prekážajú na stole alebo pod ním.

Drôty nesmú ležať vo vode alebo vo vlhku, na horúcom radiátore alebo na mieste, kam v lete praží silné slnko. Horšie tienené šnúry sú dosť citlivé na kombináciu s rôznymi napájacími káblami. Možno u lacných monitorov môže blízkosť elektrického vedenia spôsobovať problémy s kvalitou obrazu.

Organizácia káblov - čím si pomôcť

Pred samotným stiahnutím káble usporiadajte tak, aby sa vzájomne nezamotali a dali sa jednoducho odpojiť. Musia byť dostatočne dlhé, aby neboli v neustálom a príliš veľkom ťahu. V takom prípade môžu stiahnuť zapojené zariadenie zo stola, alebo sa povytiahnuť z portu, čo môže viesť aj k jeho poškodeniu.

Káble spojte pomocou sťahovacích pások (napríklad na suchý zips). Nájdete ich v lepších obchodoch s elektronikou, počítačmi, kancelárskymi potrebami a niekedy aj v papiernictve. Lepiace pásky veľmi nepoužívajte. Niektoré priveľmi nedržia, iné sa zase zle odlepujú.

K udržaniu USB káblov na stole využite kancelárske klipy. Stačí uvoľniť háčik a prevliecť ním zástrčku. Aby sa nepovaľovali po zemi, uložte ich do drôteného koša, ktorý pripevníte k spodnej strane pracovnej dosky stola. Môžete ich pripevniť tiež k dierovanej drevovláknitej doske alebo drôtenej sieti pomocou drôtikov alebo sťahovacích pások. Akonáhle budú na svojom mieste, dosku postavte a oprite o stenu.

Skryte káble do lacnej penovej izolácie na potrubí. Odrežte si z nej potrebnú dĺžku, vložte ich dovnútra a konce vytiahnite štrbinou. Predlžovacie šnúry vložte do papierovej ruličky od kuchynských utierok alebo toaletného papiera. Síce to nie je najkrajšie riešenie, ale pre ich uloženie do skrine alebo zásuvky stola to stačí. Aspoň sa nezamotajú.

Aby ste nemuseli hádať, kam ktorý kábel vedie, označte ich štítkom alebo nálepkou. Možností je veľa, od nenápadných samolepiacich štítkov až po dizajnové ceduľky. Dlhé šnúry skráťte pomocou navíjačky. Buďto je podobná tej na slúchadlá, alebo väčšia.

Príliš dlhé káble skráťte pomocou navíjacieho organizéra. Foto: ©Depositphotos.com/Shapovalov
Príliš dlhé káble skráťte pomocou navíjacieho organizéra. Foto: ©Depositphotos.com/Shapovalov

Niektoré pracovné stoly už sú na organizáciu káblov pripravené. V pracovnej doske majú otvor, ktorým ich odvediete od monitora, klávesnice a ďalších zariadení k počítačovej debne, prípadne sieťovej zásuvke. Niektoré stoly majú pre ich vedenie trebárs aj dutú nohu.

Pre nabíjanie všetkých zariadení vytvorte dobíjaciu stanicu. Všetko budete mať na jednom mieste a nebudete tak musieť hľadať nabíjačku od mobilu alebo tabletu po celom byte. Stanicu vyrobíte z papierovej krabice, nočného stolíka aj starého kufra.

Ako urobiť z káblov dekoráciu

Káble schovajte za podlahové lišty alebo krycie lišty určené priamo pre nich. Ak sa vám také riešenie nepáči, pripevnite ich k stene pomocou úchytiek či háčikov a vytvorte z nich nejaký obrazec. Dozdobíte ich samolepkami na stenu alebo maľbou. Alebo kúpte zmenšeninu stožiarov elektrického vedenia a na ne šnúry položte.

Pre inšpiráciu sa pozrite na Pinterest.

Ako ste si poradili s káblami pri stole? Aké vychytávky ste použili na ich usporiadanie? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v komentári.

Úvodná fotografia: ©Depositphotos.com/photography33

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 15x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok
Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Vydané: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 15x

Stala sa vám v kuchyni nehoda a poškodili ste s ťažkým riadom pracovnú dosku? Nemusíte ju hneď meniť. Drobné škrabance a ryhy opravíte so špeciálnymi prípravkami a voskami. Stačí ich rozohriať, zotrieť stierkou a potom rozleštiť.

Celý článok
Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 47x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok