0komentárov

Je malá kúpeľňa naozaj malá, alebo je akurát zle zariadená? Doprajte si priestor

Malá kúpeľňa neexistuje. Môže byť akurát zle zariadená, a potom vyzerá menšie ako v skutočnosti je. Prečítajte si pár rád a zistíte, že na pár metroch štvorcových môžete mať veľa miesta na všetko potrebné.
Vydané: 19.02.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 6622x

Ste zúfalí z toho, že sa v kúpeľni nemôžete otočiť s košom bielizne, alebo že nemáte miesto na čistenie zubov? Máte pocit, že je jednoducho malá? Zamyslite sa nad tým, ako je zariadená. Trebárs zistíte, že keď vyhodíte pár fľaštičiek s kozmetikou, odsťahujete jednu skrinku a posuniete práčku, pribudne priestor, a pritom vám nič nebude chýbať.

Než sa pustíte do prestavby, poriadne si všetko premyslite. Pred umývadlom potrebujete miesta najviac, ku všetkému musíte mať pohodlný prístup, dvierka skriniek sa musia dať plne otvoriť a nesmiete zabudnúť ani na priestor pre prípadné sťahovanie práčky. Možno zistíte, že je potrebné vykonať nejaké stavebné úpravy, ktoré vás budú stáť viac peňazí.

Sprcha či vaňa? Toť otázka

Vymeňte vaňu za sprchovací kút. Zaberie menej miesta a ešte ušetríte za vodu na kúpanie. K relaxu môžete využiť sklopné sedadlo v sprche a rôzne sprchové hadice. Hodiť sa vám bude aj dobre umiestnené držadlo, ktoré uľahčí vstávanie.

V malej vani sa rovnako nenatiahnete a relax nebude taký, aký od vane čakáte. Vďaka masážnemu pultu v sprche na vaňu ľahko zabudnete. Sprchový kút môže mať vaničku, alebo odtokový žliabok v podlahe. Tá potom musí byť dobre vyspádovaná, aby voda dobre odtekala.

Vyskúšajte masážnu sprchu a na vaňu zabudnete. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu
Vyskúšajte masážnu sprchu a na vaňu zabudnete. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu

Trváte na vani? Vyhnite sa rohovej, pretože zaberie veľa miesta. Najlepšia je klasická obdĺžniková alebo asymetrická, ktorá sa na jednej strane zužuje. Nad zúžený koniec umiestnite umývadlo. Vaňu doplňte zástenou, aby ste sa v nej mohli pohodlne sprchovať. Okrem zásteny by mala mať rovné dno s nekĺzavým povrchom.

Umývadlo má mať šírku aspoň 50 cm. Pred ním by mal byť priestor minimálne pol metra. Okrem klasických tvarov sa vyrábajú aj atypické umývadlá s batériou uprostred alebo na kraji. Nevhodné je rohové umývadlo, ktoré zaberá pomerne dosť miesta. Ak potrebujete dve umývadlá, voľte radšej dvojumývadlo, ktoré šetrí priestor. Medzi umývadlami je navyše odkladacia plocha. Počítajte s tým, že na šírku zaberie minimálne 130 cm.

Záchod je lepšie závesný, ktorý má nádržku pre splachovanie umiestnenú v stene. Predstenové systémy zaručujú dostatočnú pevnosť bez veľkých nárokov na nosnosť steny. Vďaka tomu, že je vidieť podlaha pod záchodovou misou, vyzerá kúpeľňa väčšie. Navyše sa pod záchodom ľahko upratuje.

Vďaka zástene pri vani nebudete mať počas sprchovania v kúpeľni potopu. Foto: ©Depositphotos.com/Gerasimov
Vďaka zástene pri vani nebudete mať počas sprchovania v kúpeľni potopu. Foto: ©Depositphotos.com/Gerasimov

Nábytok a úložné priestory

Využite priestor pod umývadlom a dajte pod neho skrinku. Skryjete do nej kozmetické potreby alebo čistiace prostriedky. Zbavte sa všetkého, čo nepoužívate, či už sa jedná o šampóny, mydlá alebo upratovacie prostriedky. S množstvom kúpeľňových skriniek to nepreháňajte.

Voľte radšej vyššie uzatvorené skrinky. Za zatvorenými dvierkami bude všetko vyzerať upratane, harmonicky a čisto. Uteráky je lepšie skladovať v šatníkovej skrini vo vedľajšej izbe, pretože ušetríte miesto v kúpeľni. V kúpeľňovej skrinke môže byť vstavaný kôš na špinavú bielizeň. Potom už nebudete potrebovať samostatne stojaci kôš, ktorý zaberá pomerne dosť miesta.

V sprchovacom kúte bývajú vstavané police. Ak tam nie sú, dajte do neho organizér. Bude sa vám hodiť na odloženie mydla a ďalších potrieb. V kúpeľni používajte tiež závesné držiaky a vreckárov. Miesto zrkadla zaveste nad umývadlo zrkadlovú skrinku so zabudovaným svetlom.

Nad umývadlo zaveste zrkadlovú skrinku s osvetlením. Foto: ©Depositphotos.com/iriana88w
Nad umývadlo zaveste zrkadlovú skrinku s osvetlením. Foto: ©Depositphotos.com/iriana88w

Ako kúpeľňu opticky zväčšiť

Kúpeľňu zlaďte do svetlých odtieňov a nebojte sa lesklých povrchov. Priestor sa v nich odráža ako v zrkadle a vyzerá väčšie. Použite viac menších alebo jedno veľké zrkadlo a nezabudnite na kvalitné osvetlenie. Svetlo zapustite do stropu, aby príliš nevystupovalo do priestoru. Ak zrkadlom obložíte jednu stenu alebo jej časť, rozšírite opticky priestor. Ak vám vadia zahmlené zrkadlá, dajte na ne fóliu proti zahmlievaniu.

Obklady by mali mať čo najväčší rozmer. Priestor sa zjednotí a opticky zväčší. Nevýhodou je náročnejšie obkladanie, pretože sa s veľkým formátom horšie manipuluje a potrebujete lepšie vyrovnaný podklad. Ak majú kalibrovanú (presne odrezanú) hranu, možné je na stenu aj podlahu lepiť prakticky bez škáry. Potom je priestor ešte celistvejší. Miestnosť ozvláštnite dekoratívnou mozaikou za umývadlom alebo vaňou.

Obklad nedávajte až k stropu. Zvyšok steny a strop natrite vodeodolnou farbou. Podlaha by mala byť tmavšia ako steny. Na dlažbu vyberte väčší formát ako na obklad steny. Do malého priestoru voľte svetlé farby. Presvetlíte ho bielou, béžovou, ružovou, modrou a svetlozelenou. Miestnosť opticky rozšírite použitím výrazného prúžku cez celú jej šírku.

Presvetlená farebná sklenená stena dodá kúpeľni šmrnc. Foto: ©Depositphotos.com/Gerasimov
Presvetlená farebná sklenená stena dodá kúpeľni šmrnc. Foto: ©Depositphotos.com/Gerasimov

Stavebné úpravy a voľba dispozície

Ak máte početnú rodinu, nespájajte kúpeľňu so záchodom. Ráno a večer, keď všetci vykonávajú hygienu v takmer rovnakom čase, by sa "brzdila prevádzka". S dvojčlennou domácnosťou to nie je také hektické, takže spojené miestnosti príliš nevadia.

Umiestnením záchodu do kúpeľne sa pripravíte o jednu deliacu priečku, na ktorú by ste inak umiestnili ďalšie úložné priestory. WC v kúpeľni by malo byť skryté pred pohľadom od dverí nízkou stenou, matným sklom alebo paravánom. Bidet nahradí ručná spŕška.

Na samostatnom WC by malo byť aspoň miniatúrne umývadlo. Pokiaľ na neho nie je miesto, je lepšia kúpeľňa spojená s WC. Miestnosť na záchod vedľa kúpeľne býva zbytočne dlhá. Stačí ju skrátiť, priestor prebúrať do kúpeľne a do vzniknutého priestoru zasunúť práčku. Nad ňu zavesíte bojler, kotol alebo skrinku. Priestor môžete skryť za záves alebo rolety.

Výrobcovia ponúkajú miniatúrne práčky, ktoré sa zmestia pod umývadlo, prípadne úzke práčky s horným plnením. Pre úsporu miesta v kúpeľni zabudujte práčku do kuchynskej linky alebo skrine či komory na chodbe vedľa kúpeľne. Záleží na tom, aké máte možnosti s pripojením na vodu a odpad.

Svetlo priveďte oknom alebo presklením hornej časti steny alebo celej priečky. Sklo môžete nahradiť sklenenými tvárnicami. Záleží na priestore, ktorý máte k dispozícii. Svetlo privediete aj presklenými dverami. Využite matné alebo nie celkom priesvitné materiály, aby ste v kúpeľni zachovali pocit súkromia.

Dvere by sa mali otvárať smerom von, aby neobmedzovali priestor v malej miestnosti. Ďalším dôvodom je bezpečnosť. Ak sa niekomu vnútri urobí zle a omdlie, nezablokuje svojím telom dvere. Ak potrebujete ušetriť miesto, použite posuvné dvere.

Rebríkový radiátor nezaberie toľko miesta ako klasické kúrenie a využijete ho aj na zavesenie uterákov. Ak nemáte priame vykurovanie, kúpte variant s možnosťou zapojenia do zásuvky alebo zabudujte elektrické vykurovanie do podlahy.

Cez stenu zo sklenených tvárnic dostanete do kúpeľne denné svetlo a zachováte pocit súkromia. Foto: ©Depositphotos.com/aaphotograph
Cez stenu zo sklenených tvárnic dostanete do kúpeľne denné svetlo a zachováte pocit súkromia. Foto: ©Depositphotos.com/aaphotograph

Podarilo sa vám nafúknuť malú kúpeľňu? Prezraďte ostatným čitateľom v komentári, aké vychytávky ste použili.

Úvodné foto: ©Depositphotos.com/ehpoint

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 37x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok
Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Vydané: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 64x

Rozlúčte sa s bielosivou zimnou nudou a nenechávajte veselé jarné farby vonku pred dverami. Pustite ich k sebe domov. Ktoré farby sú v tomto roku v kurze? Prím hrajú svieže a jasné odtiene, hlavne farby prvej jarnej trávy a listov.

Celý článok
Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Vydané: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 78x

Hravé a farebné bývanie á la Mexiko si zamiluje asi každý. Preneste si jeho krásy domov. Ako vytvoriť interiér v mexickom štýle? Musí byť zábavný, ale v byte či dome nechajte vyniknúť aj lacné materiály a opotrebovaný nábytok.

Celý článok