9komentárov

Smrdí vám práčka, umývačka? Zbavte sa mastnoty, vodného kameňa aj zápachu. Čítajte 5 rád

Práčka a umývačka sú výborní pomocníci, ale potrebujú pravidelnú údržbu. Zanáša ich vodný kameň a rozmnožené baktérie aj plesne v nich môžu vytvárať zápach. Bráňte sa špeciálnymi prípravkami, ale aj osvedčenými domácimi receptami.
Vydané: 27.02.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 48367x

Viete, že automatická práčka je jedným z najužitočnejších vynálezov? Zbavila totiž ženy úmorného ručného prania. Ako každý spotrebič ale potrebuje pravidelnú údržbu, rovnako ako umývačka riadu. Obe zariadenia pracujú vo veľkej miere s vodou, zanášajú sa vodným kameňom a niekedy vás prekvapia aj nepríjemným zápachom zvnútra. Prevádzkovým ťažkostiam sa vyhnite čistením, sušením a vetraním.

Čistenie práčok obstaráte špeciálnymi alebo domácimi prípravkami

Najproblematickejšie je čistenie bubna práčky, kam nemáte z vonkajšej strany prístup. K jeho čisteniu od usadenín alebo vodného kameňa použite špeciálne prípravky, alebo aj domáce suroviny. Používajte tiež zmäkčovače vody, ktoré predĺžia životnosť prístrojov najmenej o niekoľko rokov. Anorganické usadeniny navyše môžu odrovnať čerpadlo či zafarbiť vašu bielizeň.

Usadeniny vodného kameňa dokážu výhrevné teleso zničit. Foto: ©Depositphotos.com/ksena32
Usadeniny vodného kameňa dokážu výhrevné teleso zničit. Foto: ©Depositphotos.com/ksena32

Na trhu existujú špeciálne čistiace prostriedky, ktoré zoženiete približne od 3 do 12 eur za balenie. Používajte podľa návodu viackrát do roka. Nezabudnite na filter, ktorý nájdete spravidla na čelnej strane vašej práčky pod krycím viečkom. Vyskrutkujte ho a starostlivo vyčistite od nití, vlasov a žmolkov bielizne, potom ho prepláchnite pod tečúcou horúcou vodou. Postup popisuje každý manuál k práčke, opakujte ho zhruba každé tri mesiace.

Pravidelne čistite dávkovač pracieho prostriedku, býva tam čierno

Aspoň raz mesačne sa pozrite do zásuvky alebo dávkovača na prášok. Usadené nečistoty i vodný kameň odtiaľto dostaňte hubkou či starou zubnou kefkou s čistiacim prípravkom. Rovnako postupujte i pri tesniacej gume bubna, kde vám po čase môže narásť nepekná čierna špina. Porucha tu síce nehrozí, ale na oblečení sa objavia nevzhľadné fľaky. Častým čistením tiež zabránite množeniu baktérií a plesní, ktoré môžu vydávať nepríjemný zápach.

Na zápach z práčky nepomôže ani silná aviváž. Foto: ©Depositphotos.com/lightpoet
Na zápach z práčky nepomôže ani silná aviváž. Foto: ©Depositphotos.com/lightpoet

Snažíte sa šetriť a periete na 30 alebo dokonca na 15 °C? Tiež tu vás môže prekvapiť zápach z práčky, na ktorý nepomôže ani silná aviváž alebo drahý prací prášok. Pri nízkych teplotách sa totiž v bubne a rúrkach usadzujú zvyšky pracích prostriedkov. Nevynechávajte preto programy na 60 či 90 °C. Raz za čas vyperte svetlé uteráky alebo utierky na vyššiu teplotu a zápach zmizne.

Periete pri nízkych teplotách? Raz za čas vyvarte svetlé uteráky alebo utierky.

Po nízkoteplotnom praní práčku vyčistite jednou odmerkou sódy a spustením najteplejšieho a najdlhšieho programu. Keď práčka skončí, dajte do bubna pol litra čistého octu, ktorý vyčistí rúrky od nánosov. Perte znovu na najdlhšom a najteplejšom programe. Špiny a baktérií sa takto zbavujte zhruba raz za tri mesiace. Gumové tesnenie ošetrite opatrne prípravkom Savo proti plesni.

<p>Ocot, jar a sóda je silné trio na čistenie práčok. Foto: ©Depositphotos.com/geo-grafika</p>

Ocot, jar a sóda je silné trio na čistenie práčok. Foto: ©Depositphotos.com/geo-grafika

Množstvo ľudí považuje za všemocný čistič usadenín a nečistôt obyčajný ocot. Do práčky nalejte liter octu a bez bielizne spustite program na vyváranie. Okrem vodného kameňa by ste sa mali zbaviť aj zvyškov aviváže a pracích práškov. Väčšie množstvo často horúceho octu je problematické, mohli by ste si poškodiť gumové tesnenia, hadice či inú inštaláciu. Vyskúšajte aj iné recepty.

Práčke pomôže od nečistôt aj kombinovaný recept z viacerých domácich prostriedkov

Do práčky postupne dajte liter octu, štvrť kila kryštalickej sódy a osem kvapiek jari. Spustite najdlhší cyklus na 90 °C a 1400 otáčok, plus prídavnú funkciu pláchania. Pri odstreďovaní nalejte na prečistenie práčky jeden liter vody a na záver spustite pláchanie v studenej vode s avivážou. Sóda v kilovom balení vás vyjde na 0,80 až 1,20 eur.

Na zachytenie uvoľnených nečistôt dajte do bubna starú handru alebo plienku.

Dobrú čistiacu službu poskytne aj kyselina citrónová. Tri štvrtiny balíčka dajte do dávkovača a spustite program na bavlnu pri 90 °C. Dajte do bubna starú handru alebo plienku, ktoré počas pracieho cyklu uvoľnené nečistoty pohltia.

Tekutý čistič umývačiek používajte 1 až 2 × mesačne. Foto: ©Depositphotos.com/j_markov
Tekutý čistič umývačiek používajte 1 až 2 × mesačne. Foto: ©Depositphotos.com/j_markov

Pravidelnú údržbu vyžaduje aj umývačka riadu. Na trhu nájdete množstvo čistiacich a odvápňujúcich tabliet alebo gélov. Prípravok jednoducho vložte do umývačky podobne ako prostriedok na umývanie a nechajte prejsť umývací cyklus. Štvrť litra čističa umývačiek zoženiete priemerne od 2 eur a používajte ho 1 - 2× mesačne. Niektorí výrobcovia ponúkajú napríklad desiatku umývacích tabliet za necelých 7 eur.

Domáce prostriedky vám pomôžu likvidovať pach i v umývačkách

Aj pre umývačky môžete použiť prostriedky bežne dostupné doma. Nalejte do nádržky ocot a nechajte umývací program bežať naprázdno na čo najvyššiu teplotu. Sódu zase nasypte do šálky a spustite program na oplachovanie. Umývačku nielen vyčistíte, ale zbavíte ju aj všetkých pachov. Pravidelne zbavujte vnútro umývačky od zvyškov potravín a drobných nečistôt a preplachujte výpustné sitko.

Raz za mesiac kompletne vyčistite spodnú časť umývačky. Foto: ©Depositphotos.com/bernjuer
Raz za mesiac kompletne vyčistite spodnú časť umývačky. Foto: ©Depositphotos.com/bernjuer

Zhruba raz za mesiac vyskúšajte kompletné vymytie spodnej časti umývačky. Vytiahnite a starostlivo vyčistite filtre a košíky na zachytávanie nečistôt. Do priehradky, kam patrí umývací prostriedok, nasypte prášok na pranie a nastavte na teplotu 40 °C jeden umývací cyklus. Zlikvidujete tak podstatnú časť mastnoty a špiny, ktorá sa v spodnej časti prístroja usádza.

Po skončení cyklov nechajte práčku a umývačku vetrať, plesne to nemajú rady.

Záverečné odporúčanie je známe. Nezabúdajte nechať po skončení pracieho alebo umývacieho programu otvorené dvierka spotrebičov, vrátane povytiahnutej dávkovacej zásuvky. Vlhkosť sa s čerstvým vzduchom nemá rada, a ak ju znížite, nebude sa u vás dariť ani plesniam, ani rôznym pachom. Tesniacu gumu po každom praní aj umývaní pre istotu utrite do sucha.

Čistíte doma pravidelne umývačku a práčku? Napíšte do komentára pod článkom, s čím máte najväčší úspech. Poraďte ostatným čitateľom.

Úvodné foto: ©Depositphotos.com/jaroslav1974

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 9
Nadpis:
  Vaše meno:
Pomoc
Ako mám vyčistiť nadrzku na prášok a aviváž v práčke?
ODPOVĚDĚT
Beata. Lacková | 13.10.2016
Re: Pomoc
Dobrý den Beato, díky za reakci. Postupujte, jak je psáno v článku. Zkuste dát nejdříve do nádržky odměrku obyčejné sody, po ukončení pracího cyklu případně ještě jednou opakujte se zředěným octem. Nebo dejte do dávkovače tři čtvrtiny balíčku kyseliny citronové a spusťte program na bavlnu při 90°C. Do bubnu vložte na pohlcení nečistot starou hadru nebo plínku. Vždy pak alespoň jednou za měsíc čistěte nádobku mechanicky houbičkou nebo starým zubním kartáčkem, mělo by to pomoci.
ODPOVĚDĚT
Jiří Macík, MT-nábytek.cz | 19.10.2016
Re: Pomoc
Ja davam do umyvacky raz za mesiac :) na umytie umyvacky mam specialny pripravok , ktory pouzivam raz za mesiac. Vtedy vyberam filter ako aj ostne vyberatelne casti umyvacky a pridavam nadrzku z pracky, ktora sa da oddelit na dve casti. Je krasna cista biela a neslizka :)
ODPOVĚDĚT
Tesoro | 27.11.2016
Názor odborníka
Ak má Vaša práčka čierne usadeniny na gumovom tesnení tu je riešenie. Čistič pračiek odporúčaný značkou Whirlpool, Hotpoint, Indezit. Stačí do prázdnej práčky nasypať namiesto prášku na hlavné pranie a nastaviť teplotu nad 60 stupňov a zapnúť. Už po prvom očistení zmiznú neprijemne mazľavé usadeniny ktoré podnecujú koróziu ložísk bubna a hriadeľového kríža. Čierna pleseň na gumovom tesnení a za násipkou začne blednúť a po ďalších čistiacich cyklov úplne zmiznú. Ak chcete viac detailov alebo poradenstvo alebo originálne náhradné diely pre sušičky práčky či inú bielu techniku rád poradím . Moj email peterkyjovsky@gmail.com.
ODPOVĚDĚT
Peter Kyjovsky | 26.09.2016
Re: Názor odborníka
Dobry den, chcem sa opytat , kde je mozne kupit tieto pripravky? Vopred dakujem za odpoved.
ODPOVĚDĚT
svetlana popadicova | 29.03.2017
Vodný kameň
Skúste na začiatok Vášho vodovodného systému (na vstupe do domu, bytu, bytovky, obchodného centa a pod.) zaradiť jednoduché zariadenie - AQUABION a ten Vám urobí robotu za Vás. Viac na www.AQUABION.sk
ODPOVĚDĚT
Laco | 13.09.2016
Ocot
Ocot vyžiera gumenne tesnenia preto by som ho vylučil raz odide tesnenie na pravej potom na lavej strane a nakoniec zistite že opravar bol drahší ako kupa novej pračky
ODPOVĚDĚT
Ján | 12.03.2015
Re: Ocot
Ja dávam do každého prania "kašu" z citróna a samozrejme kryštalickú sódu.Prádlo vybieli a zbaví zákerných fľakov a práčku udržuje čistú bez mastnoty a kameňa.
ODPOVĚDĚT
Adriana | 13.03.2015
Re: Re: Ocot
Ja do každého prania nalejem 2 dl octu a sódu bikarbónu alebo prášok do pečiva, prádlo vybieli a pach odstráni .
ODPOVĚDĚT
Cabadka | 14.03.2015

Prečítajte si tiež ↓

Prišli ste domov z práce unavení a v strese? Rozhojdajte sa v závesnom kresielku a zrelaxujte myseľ i telo

Prišli ste domov z práce unavení a v strese? Rozhojdajte sa v závesnom kresielku a zrelaxujte myseľ i telo

Vydané: 29.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 5x

Chcete si užiť hojdanie aj za zlého počasia a hojdacie kreslo vám príde príliš mohutné? Kúpte si závesné kreslo. Ktoré typy existujú a aké majú výhody a nevýhody? Ako môžete kreslo zavesiť a do akých interiérov sa hodí?

Celý článok
Pohárik dobrého alkoholu vraj nikomu neuškodí. Ako si založiť a vybaviť domáci bar?

Pohárik dobrého alkoholu vraj nikomu neuškodí. Ako si založiť a vybaviť domáci bar?

Vydané: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 15x

Rozhodli ste sa zariadiť a vybaviť domáci bar pre pekné chvíle s partnerom či priateľmi? Kúpte si štýlový nábytok, potrebné technické potreby a tekuté ingrediencie. V článku nájdete 12 vecí, ktoré by vám nemali doma v bare chýbať.

Celý článok
Vyzdobte si tento rok balkón kvetmi klasickými i novými druhmi. 6 nových tipov na krásne hrantíky

Vyzdobte si tento rok balkón kvetmi klasickými i novými druhmi. 6 nových tipov na krásne hrantíky

Vydané: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 38x

Balkónová a hrantíková sezóna je spolu s hrejivými lúčmi slniečka definitívne tu. Záhradníček vám poradí, aké balkónovky si zohnať, kam ich vysadiť a ako sa o ne najlepšie starať. Spestrite si tento rok balkón aj 6 novými druhmi.

Celý článok