PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
1komentárov

26% úrazov detí sa stáva doma. Riešenie: poistka na okná, dvere. Čítajte, ako deti ochrániť

Máte malé deti? Myslite na ich zdravie a zabezpečte domácnosť pred úrazmi, ktoré môžu utrpieť. Detské poistky na okná alebo dvere, zábrany na sporákoch pred horúcimi hrncami či záslepky zásuviek jednoducho ochránia vaše detičky.
Vydané: 03.03.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1457x

Vlastná domácnosť je pre väčšinu ľudí symbolom bezpečného útočiska a pohody. Štatistiky ale tvrdia, že práve v domácom prostredí ohrozujú úrazy najviac deti. Máte tiež malých zvedavcov, ktorí začali skúmať svet okolo seba? Myslite na to, že takmer   26 % úrazov si deti spôsobia doma a každé piate musí po nehode ošetriť lekár. Preverte svoj byt pred nebezpečenstvom a zachovajte deťom zdravie.

Nechajte deti objavovať svet, ale zvlášť do šiestich rokov ich majte vždy pod dohľadom

Najrizikovejšími miestami bytu sú kuchyňa, kúpeľňa, dielňa a tiež záhradné bazény. Dobre si preto premyslite nákup rôznych ochranných pomôcok a prvkov do interiéru. Najlepšie si kľaknite na kolená a prejdite celý byt po štyroch. Uvidíte váš byt rovnako, ako ho vidia deti. Postrehnete tak oveľa viac nástrah, ktoré na nich číhajú, ale vy ich zo stoja prehliadate.

Elektrické zásuvky a predlžovačky zablokujte záslepkami. Foto: ©Depositphotos.com/dmitrimaruta
Elektrické zásuvky a predlžovačky zablokujte záslepkami. Foto: ©Depositphotos.com/dmitrimaruta

Pamätajte na okná, z ktorých môže dieťa pri troche vašej nepozornosti ľahko vypadnúť. Pomôžte si aj na dverách zarážkami, ktoré malý nezbedník nedokáže odistiť a súčasne umožní otvoriť okenné či dverové krídlo maximálne do šírky asi 10 cm. Dostanete ich už od 2 €. Sklenené výplne dverí vybavte ochrannou fóliou, alebo na ne prilepte obrázkové samolepky. Nenechávajte tiež nikdy kľúče v zámke.

Pred úrazmi na schodoch dobre ochráni protišmyková úprava ich hrán.

Ak máte v dome schodisko, dobre ho pred malými neposedníkmi zabezpečte. Samozrejmé je dobré osvetlenie a pevné zábradlie. Aj vás pred úrazom ochráni protišmyková úprava schodových hrán lepiacou páskou, ktorú na dĺžku odstrihnete podľa potreby. Zoženiete ju od 5 do 14 €. Pre deti zhruba do dvoch rokov veku kúpte pred schody otváraciu zábranu, ktorá je na trhu najčastejšie k dostaniu vo variabilnej šírke od 70 do 110 cm. Cena sa pohybuje v rozmedzí od 16 až do 150 €.

Sporáky a rúry zaistite pred malými pomocníkmi mechanickými zábranami. Foto: ©Depositphotos.com/martinan
Sporáky a rúry zaistite pred malými pomocníkmi mechanickými zábranami. Foto: ©Depositphotos.com/martinan

V kuchyni majú deti k otvorenému ohňu najjednoduchší prístup na plynovom sporáku, ale týka sa to napríklad aj krbových kachlí. Zaistite ich najlepšie mechanickými zábranami, ktoré sa hodia aj pre spotrebiče s varnými doskami. Šírku si jednoducho nastavíte, najčastejšie medzi 55 až 110 centimetrami. Aj keď vaše deti chcú a budú "pomáhať" pri varení, nestrhnú si na seba horúci obsah hrncov alebo panvíc.

Varte radšej na zadných platničkách a zásuvky zaistite plastovými poistkami

Radšej varte skôr na zadných platničkách a rukoväte hrncov aj panvíc obracajte ku stredu sporáku alebo k stene. Vedľa sporáka tiež vynechajte spodnú zásuvkovú skrinku, váš drobec by po nej ľahko mohol vyliezť ako po rebríku až k nebezpečne horúcemu objektu jeho záujmu. Na zásuvky do kuchyne treba doplniť plastové poistky pred otvorením, ochránia malé prstíky pred schovanými ostrými nožmi.

Deťom nepatria nože do rúk, otvoreniu zásuviek zabránia plastové poistky. Foto: ©Depositphotos.com/djedzura
Deťom nepatria nože do rúk, otvoreniu zásuviek zabránia plastové poistky. Foto: ©Depositphotos.com/djedzura

Veľkým detským lákadlom sú splývavé obrusy, za ktoré sa krásne ťahá, ale hore môže nečakane zvedavcov prekvapiť horúca káva alebo čaj. Látkových ozdôb kuchynského stola sa tak na nejaký čas radšej vzdajte. Pred nepríjemnými úrazmi hlavy a tváre ochránia deti plastové krytky rohov a hrán. Na trhu sú k dostaniu v širokom sortimente, za cenu od 2 € do 4 €.

Čo ukladajte zásadne mimo dosahu detských rúk:

  • Zapaľovače, zápalky, sviečky, cigarety
  • Ostré kuchynské náčinie, umývacie prostriedky
  • Kŕmenie pre domáce zvieratá, hnojivo na kvety
  • Mikroténové vrecká, igelitové tašky

Moderné kuchynské spotrebiče majú spravidla najrôznejšie zámky, ktoré zabránia deťom ľahko ich zapnúť. Poistky pred nežiaducim otvorením plynu dopĺňa aj termopoistka, ktorá zavrie plyn pri zhasnutí plameňa. Hore do skriniek z dosahu detí nezabudnite uložiť zápalky, sviečky, zapaľovače a všetky prípadné horľaviny, čističe a odmasťovače. 

Špeciálna termopoistka zavrie na sporáku plyn pri zhasnutí plameňa. Foto: ©Depositphotos.com/Dpimborough
Špeciálna termopoistka zavrie na sporáku plyn pri zhasnutí plameňa. Foto: ©Depositphotos.com/Dpimborough

V kuchyni vás budú deti veľmi rady sledovať a napodobňovať. Dajte im pokojne ku hraniu varešky alebo plastové riady, s ktorými si môžu bez obáv hrať, zatiaľ čo vy sa budete venovať príprave jedál. Nenechávajte ale bez dozoru odpadkový kôš, kam nepatrí rozbité sklo, otvorené konzervy alebo zvyšky čistiacich prostriedkov. Dobrým riešením je vstavaný kôš do kuchynskej skrinky.

Nenechávajte bez dozoru ani odpadkový kôš, kam nepatrí trebárs rozbité sklo.

Najtragickejším úrazom detí elektrickým prúdom zabránite plastovými záslepkami zásuviek. Vyťahujú sa ľahko špeciálnym kľúčom. Existujú aj zásuvky s detskou poistkou, uvoľňované zasunutím oboch vidlíc zástrčky naraz. Nenechajte voľne ležať káble a šnúry od elektrospotrebičov a veďte ich tak, aby na ne váš potomok nedosiahol. Najlepšie ich schováte do nerezovej rampy pri kuchynskej stene.

Nenechávajte voľne ležať šnúry a predlžovačky. Foto: ©Depositphotos.com/Jim_Filim
Nenechávajte voľne ležať šnúry a predlžovačky. Foto: ©Depositphotos.com/Jim_Filim

V kúpeľniach výborne poslúžia protišmykové podložky vo vani. Upevníte ich prísavkami a kúpanie s nimi bude rovnako zábavné, ale aj bezpečnejšie. Neuškodia ani kúpeľňové predložky s priľnavou spodnou stranou. S detskou stoličkou s protišmykovým povrchom si deti budú umývať ruky a čistiť zuby ďaleko ochotnejšie, pretože všetko zvládnu "samé". Detský stupienok zaobstaráte do 4 €.

Termostatické batérie zabránia obareniu a zároveň šetria vodu

Do kúpeľní s malými deťmi sa hodia skôr klasické kohútikové batérie. Nastavíte na nich ľahko požadovanú teplotu vody. Pred náhodným obarením a tiež ako šetrič vody slúžia aj termostatické batérie. Nastavte na nich požadovanú teplotu a jednoducho zaaretujte batériu v tejto polohe. Voda potom tečie až pri správne namiešanej zmesi.

Niektoré jedovaté rastliny v záhrade i voľnej prírode:

  • Prilbica, jesienka, ricín obyčajný, lykovec
  • Blen, ľuľkovec, bolehlav, durman
  • Konvalinka, bršlen brečtan, tis

Najmä pre malých chlapcov bude eldorádom ockova dielňa, ale skôr až v neskoršom veku. Pred drobcami zatiaľ uložte na bezpečné miesto ostré náradie, krovinorezy, píly a iné ostré náradie. Podobne zaistite aj štafle alebo rebríky. Máte veľkú úžitkovú alebo okrasnú záhradu? Pesticídy alebo hnojivá skladujte v zamknutých skrinkách a deti pri objaviteľských výpravách strážte.

Bazény zaistite oplotením, ale najlepšie je naučiť deti čo najskôr plávať.

Častým doplnkom záhrad bývajú bazény. Najlepšou prevenciou pred nešťastím je naučiť deti čo najskôr plávať. V tom najmenšom veku na ne dávajte pozor a to aj v prípade, že ste bazén zaistili krytom. Dobrou ochranou je aj oplotenie bazéna a detské samozatváracie bezpečnostné dvere. Záhradné jazierka, rovnako ako septiky, studne a sudy na dažďovú vodu dôkladne a bezpečne zakryte.

Máte na záhrade otvorený bazén? Naučte dieťa čo najskôr plávať. Foto: ©Depositphotos.com/sakkmesterke
Máte na záhrade otvorený bazén? Naučte dieťa čo najskôr plávať. Foto: ©Depositphotos.com/sakkmesterke

Nezabudnite ani na obľúbené drobné dekorácie či izbové kvetiny. Niektoré z nich, diefenbachie, durmany alebo oleandre sú jedovaté a deti rady skúmajú svoje okolie nielen hmatom a zrakom, ale aj ochutnávaním. Rastliny umiestnite na nedosiahnuteľné miesto a myslite aj na ťažké kvetináče alebo ľahko dostupné tekuté hnojivá. Oboje môže malé dieťa nebezpečne ohroziť.

Zabezpečovacie pomôcky pred úrazmi nie sú drahé a investícia sa oplatí

Najrôznejších vychytávok pre ochranu detí pred úrazmi v byte nájdete na trhu nespočetné množstvo. Spravidla nie sú drahé a investícia sa iste oplatí. Najdôležitejšia je ale prevencia, preto svojich najmenších dôsledne učte, že sa sporáku, horúcej vode, zapáleným kachliam a ostrým nožom majú zatiaľ vyhýbať. Váš byt či dom tak bude skutočne bezpečným miestom.

Máte dostatočne zabezpečenú domácnosť pred úrazmi, ktoré môžu utrpieť vaše deti? Napíšte v komentári pod článkom, čo považujete za najdôležitejšie a poraďte ostatným čitateľom.

Uvodné foto: ©Depositphotos.com/linavita

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 1
Nadpis:
  Vaše meno:
neviem ako sme prežili detstvo
fakt nechápem ako som s vrstovníkmi prežila svoje útle detstvo...ako prežili moje deti "bez ochrán" a bez zabezpečení technickými pomôckami... asi je to v tom, že boli iné metódy, ktoré sa využívali aby deti neprišli k úrazu..... bola som za hroznú matku (???), keď som naučila svoje deti ako bábätká ako majú zliesť z postele (neskôr zo schodov), v 3 rokoch manipulovať s nožničkami, o dačo neskôr s nožíkom, že som zvedavé detičky "vystrašila" na teplej rúre (rozumej, dvierka rúry boli IBA teplé, ale ja som s teatrálnym zhíknutím priložila ručičku na dvierka a rýchlo odtiahla.... nedošlo k úrazu, len úľaku :D ) a toto mi zabezpečilo, že sa moje deti vyhýbali šporáku "kým dostali rozum" aby som ich posunula vyššie.... Čím prv som ich naučila šporák používať, náležite som ich poučila a odskúšala ich samostatnosť a či chápu bezpečnosť pri práci v domácnosti...... tie manipulácie s nožničkami sa samozrejme nezaobišli bez drobných poranení, (ale ruku na srdce, aj my dospelí sa koľkokrát dorežeme) ale nič strašné sa nestalo a pre deti to bolo o to poučnejšie, že si druhý raz dali o to väčší pozor..... ja nie som zástancom toho aby sa deti pred nebezpečenstvom chránili ako v skleníku.... som skôr zástancom aby sme im venovali čas, a radšej ich naučiť ako veci používať aby sebe či okoliu neublížili.... a je jedno či je to doma, na ceste alebo ihrisku.....
ODPOVĚDĚT
ELA | 04.03.2015

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 31x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 49x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 57x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok