Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
514.80
0komentárov

Máte prehľad vo svojej kuchyni? Aplikujte 10 tipov, ako dať riadu i surovinám poriadok

Vybavujete alebo renovujete svoju kuchyňu? Inšpirujte sa desiatkou tipov a rád pre jej organizáciu, ktorá vám umožní variť aj stolovať v pokoji a bez straty času. Kuchynské doplnky poslúžia k prehľadnému uloženiu potrebných vecí.
Vydané: 28.01.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 5046x

Príprava jedál, stolovanie, stretávanie sa s rodinou a občas i s návštevami sa odohráva v kuchyni. Je táto miestnosť tiež časťou vášho domova, kde sa pohybujete najčastejšie? Zariaďte si kuchyňu jednoducho a zároveň tak, aby vám jej organizácia umožňovala plynulú prevádzku bez stáleho hľadania potrebných vecí. Pre usporiadanie kuchyne platí mnohokrát osvedčené pravidlo - umyť, nakrájať, variť.

Ideálna línia - drez, pracovná plocha, varná doska

Ideálna línia pre úsporu zbytočných krokov je drez, vedľa pracovná plocha a potom varná doska alebo sporák. Pracovnú dosku si vyberte podľa výšky, vždy by ste sa mali na prípravu jedál cítiť pohodlne. Najčastejšia výška pracovnej plochy je 91 až 92 cm a spodné skrinky si kúpte so zásuvkami. Vďaka kovaniu vysuniete zásuvky úplne, pohodlne sa dostanete aj do najmenších záhybov a všetko máte po ruke.

Výklopné police s drôteným programom dajú uloženým veciam poriadok. Foto: ©Depositphotos.com/DimitarMitev
Výklopné police s drôteným programom dajú uloženým veciam poriadok. Foto: ©Depositphotos.com/DimitarMitev

V kuchyni sa nezaobídete bez miesta na uchovanie potravín. V starších bytoch ich zaisťovali chladné špajze s okienkami do svetlíka, teraz ich nahradzujú potravinové skrine. Zoženiete ich najčastejšie v šírke 40 cm s plánovaným objemom až 100 kg potravín. Skriňu vybavte niekoľkých poličkami, drôtenými košmi alebo plnými výsuvnými zásuvkami. Jednotlivé kúsky drôteného programu kúpite v rozmedzí 6 až 35 Eur. Radšej ho ale vynechajte pri potravinách, ktoré by ste mohli vyliať, preklopiť alebo vysypať.

Najskôr urobte dôkladnú inventúru vo všetkých skrinkách

Pri reorganizácii bežného života vo svojej kuchyni využite dlhodobé skúsenosti profesionálov. V prvom rade vytiahnite a prejdite všetko vybavenie, uložené v skrinkách. (1) Vyhoďte alebo darujte všetky veci, ktoré nepoužívate, sú rozbité či ich máte v niekoľkých prevedeniach. Buďte nemilosrdní, pretože vaším hlavným cieľom je získať dostatok inak vzácneho úložného priestoru.

Vytiahnite a prejdite všetky uložené riady v skrinkách. Foto: ©Depositphotos.com/antiksu
Vytiahnite a prejdite všetky uložené riady v skrinkách. Foto: ©Depositphotos.com/antiksu

Využite vyprázdnené úložné priestory na usporiadanie riadu a kuchynských potrieb do skupín podľa typu použitia. (2) Na jedno miesto a v blízkosti zóny pre prípravu potravín dajte riad a potreby pre pečenie, varenie, stolovanie, rovnako ako kúsky, ktoré potrebujete len sezónne. Veľa času potom ušetríte pri rannej káve alebo čaji uložením surovín, cukru, hrnčekov i kanvice či filtrov blízko seba.

Málo používaný riad dajte do zadných častí skriniek alebo vysokých políc.

Často používaný riad alebo predmety uložte na ľahko prístupné miesta. (3) Len občas používané pekáče dajte do vysokých políc, do zadných častí skriniek, prípadne úplne mimo kuchyňu. Sklenený riad potom uložte najlepšie blízko drezu a chladničky. Keď uvoľníte niektorú priehradku alebo zásuvku, nezabudnite ju starostlivo vyčistiť a zbaviť odrobiniek, ušetríte si prácu v budúcnosti.

Pracovnú plochu ponechajte voľnú bez trvalo uložených vecí. Foto: ©Depositphotos.com/Balefire9
Pracovnú plochu ponechajte voľnú bez trvalo uložených vecí. Foto: ©Depositphotos.com/Balefire9

Myslite na to, aby ste vždy nahradili všetky kuchynské riady a veci, ktoré nefungujú. (4) Patria sem chýbajúce rukoväte, zanesená kanvica, opotrebované panvice. Ak nevymeníte potrebné veci ihneď, napíšte si ich na zoznam a postupne ich obmieňajte. Z pracovnej plochy na kuchynskej linke pokiaľ možno odstráňte všetky trvalo uložené veci a spotrebiče. (5) Podstatne si tým zjednodušíte upratovanie.

Otáčacie poschodové zásobníky na požívatiny usporia veľa miesta

Kam s olejom, octom, tekutými kuchynskými prísadami alebo s korením? Kúpte si šikovné otáčacie poschodové zásobníky, ktoré znateľne ušetria miesto. (6) Zoženiete ich v domácich potrebách alebo hobby marketoch, najčastejšie za 10 až 20 Eur. Sušené huby, ovocie i bylinky, uložené v sklenených dózach, sú v kuchyni aj krásnou dekoráciou. Veľké priestory vo vnútri skriniek uvoľníte tým, že poháre na víno alebo hrnčeky zavesíte na kovové stojany.

Podľa dostupného miesta zvážte tiež zavesenie hrncov a panvíc na stene alebo na strope. Použite rošt s väčšími háčikmi, na drobnejšie kuchynské náčinie poslúži rošt nad kuchynskou linkou s menšími, ale pevnými háčikmi. Najčastejšie sa v kuchyniach objavujú tyče s voľne posuvnými háčikmi, takzvané relingy.

Sušené huby, ovocie i bylinky uložte do sklenených dóz. Foto: ©Depositphotos.com/ronyzmbow
Sušené huby, ovocie i bylinky uložte do sklenených dóz. Foto: ©Depositphotos.com/ronyzmbow

Venujte sa uloženiu pokrievok na hrnce a panvice. (7) Zaberajú veľa miesta, jednou z možností je uloženie do špeciálnych mriežok na vnútorných stranách skriniek. Pohromade a prehľadne ich udržíte aj vo veľkých plastových kontajneroch s vekom. Čistiace prostriedky, soľ aj prípravky do umývačky, rovnako ako špongie či rukavice uložte do skrinky, najlepšie pod drezom.

Sklenené nádoby so skrutkovacím záverom sú výborné na sypké materiály

Výborný prehľad v špajzách a skriniach dostanete s rôznymi plastovými dózami a krabicami. (8) Pre lepšiu orientáciu ich kúpte vo viacerých farbách. Rovnako vám poslúžia sklenené nádoby so skrutkovacími uzávermi, výborné na sypké materiály, múku, cukor, soľ, instantné prípravky. Hľadanie drobných predmetov a ich šikovné uloženie v zásuvkách vám uľahčia rôzne typy deličov.

Plastové dózy a škatule zaistia medzi potravinami prehľad a poriadok. Foto: ©Depositphotos.com/Geba
Plastové dózy a škatule zaistia medzi potravinami prehľad a poriadok. Foto: ©Depositphotos.com/Geba

Pravidelne prechádzajte všetky miesta, kde ukladáte potraviny. (9) Staré a výrobky s prejdenou zárukou bez rozpakov vyhoďte. Odpadkový kôš umiestnite v kuchyni najlepšie blízko miesta, kde spracujete a čistíte potraviny. Najbližšie patria aj vrecia na odpadky, prípadne nádoby, do ktorých uložíte odpady na ďalšie spracovanie alebo recykláciu.

Na kuchynskú linku nepatria papiere, nájdite im zložku a iné miesto

Odkladáte najrôznejšie listy, letáky, kupóny a poštu vôbec na kuchynskú linku alebo pracovnú plochu? Nájdite pre všetku administratívu iné úložné miesto, najlepšie v zložkách a v obývacej izbe či pracovni. (10) Plastové triediace boxy vám pomôžu dokumenty roztriediť a v kuchyni sa vám nebudú napríklad hromadiť účty, ktoré zabudnete zaplatiť.

Pozrite sa na rôzne ukladacie vychytávky do kuchýň na sieti Pinterest.

Pri plánovaní kuchyne nezabudnite umiestniť rúru zhruba do úrovne očí. Ak to pôjde, dajte vyššie aj umývačku, šetríte si tým svoj chrbát. Horné skrinky patria do takej výšky, aby na ne každý u vás doma dosiahol. Najvyšší okraj linky teda nedávajte nad 190 centimetrov. Centrálne svetlo potom doplňte bodovými žiarivkami nad kľúčovými kuchynskými zónami, prípravnou, umývacou a zónou varenie.

Máte dokonale usporiadanú kuchyňu a viete bez dlhého hľadania, kde máte potrebné veci? Prezraďte nám v komentári pod článkom, ako sa vám to podarilo.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Šetrite svoj čas a venujte ho svojim koníčkom. Virtuálna asistentka vybaví všetko dôležité zariaďovanie za vás

Šetrite svoj čas a venujte ho svojim koníčkom. Virtuálna asistentka vybaví všetko dôležité zariaďovanie za vás

Vydané: 09.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 11x

Máte málo času? Najmite si služby virtuálnej asistentky či asistenta. Zoženú vám remeselníkov, upratovačku, zaistia nákupy aj stráženie či naplánujú dovolenku. Dokážu zariadiť takmer čokoľvek. Ako taká služba funguje a koľko stojí?

Celý článok
Zelené ihličie vás tento rok neláka? Mrknite na 8 nápadov, ako vyrobiť originálny vianočný stromček

Zelené ihličie vás tento rok neláka? Mrknite na 8 nápadov, ako vyrobiť originálny vianočný stromček

Vydané: 08.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 56x

Máte alergiu na ihličie, alebo ste prísni ochrancovia prírody a odrezaný stromček je pre vás tabu? Sekundový manžel poradí 8 nápadov, ako si vyrobiť originálny vianočný stromček z rôznych materiálov. Umelé stromčeky nechajte iným.

Celý článok
Veselé Vianoce: 5 darčekových tipov pre vašich blízkych na menšie kúsky nábytku

Veselé Vianoce: 5 darčekových tipov pre vašich blízkych na menšie kúsky nábytku

Vydané: 07.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 34x

Vianoce sa blížia a nápady na darčeky sú vzácny tovar. Dávať blízkym kuchynskú linku pod stromček asi nebudete, ale vhod môže prísť 5 tipov na menšie nábytkové kusy. Trebárs práve oni vašim blízkym chýbajú. Vyberte im pekné kúsky.

Celý článok