PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Ako vyčistiť po zime koberec? Suchou alebo mokrou cestou, rady našich babičiek

Jarné upratovanie obývačky začnite dôkladným čistením kobercov. Vyberte si suchú alebo mokrú metódu a na zažratú špinu použite obyčajnú kuchynskú soľ. Na urputné škvrny vyskúšajte lacné a dostupné metódy z kuchyne našich babičiek.
Vydané: 06.03.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1636x

Blíži sa Veľká noc a vy už sa pomaly pripravujete na jarné upratovanie domácnosti? Po zimnom období sa sústreďte na podlahu a koberce. Zrejme ani vám sa nevyhla pohroma v podobe škvŕn a nečistôt rozličného pôvodu. Na ich celoplošnú likvidáciu využite suchú alebo mokrú metódu čistenia. Na jednotlivé škvrny potom opatrne vyskúšajte prostriedky z kuchyne našich babičiek.

<p>Klasické vysávanie je najbežnejšie, najlepšie to ide proti smeru vlasu. Foto: ©Depositphotos.com/Ivantagan</p>

Klasické vysávanie je najbežnejšie, najlepšie to ide proti smeru vlasu. Foto: ©Depositphotos.com/Ivantagan

Najčastejšou a najbežnejšou formou priebežného upratovania kobercov je vysávanie. Koberec na podlahe vysajte, najlepšie proti smeru vlasu. Umožní vám to, dostať sa najhlbšie, ako je to možné. V opačnom prípade zmiznú iba nečistoty z povrchu. Na zažratú špinu v koberci sa hodí obyčajná vlhká soľ, ktorú nechajte po rozsypaní zhruba hodinku pôsobiť a potom povysávajte.

Klasické prášenie kobercov je účinné, ale namáhavé a neobľúbené

Veľmi účinné, ale najmenej obľúbené, je klasické vyprášenie koberca. Je možné samozrejme skôr pri menších kusoch, ktoré nesiahajú "od steny k stene". Zostal u vás pred domom ešte nejaký čistý sneh? Na oživenie farieb položte koberec lícom na sneh a vyklepte naň všetku špinu. Dobrým prostriedkom je tiež rozsypaná a odkvapkaná biela kyslá kapusta, ktorú nechajte chvíľu pôsobiť a potom ju pozametajte.

Ak u vás ešte zostal sneh, neváhajte a oživte na ňom farby svojho koberca. Foto: ©Depositphotos.com/Jim_Filim
Ak u vás ešte zostal sneh, neváhajte a oživte na ňom farby svojho koberca. Foto: ©Depositphotos.com/Jim_Filim

Ste na svoj nábytok a koberce citliví a fľaky od rozliatych nápojov alebo vyšliapané "cestičky" sa vás netýkajú? Zvoľte si pokojne "suchú cestu" čistenia. Zbavíte sa prachu aj všadeprítomných roztočov, navyše môžete po skončení práce miestnosť aj koberec hneď používať. Metóda spočíva v použití prášku alebo čistiacej suchej peny, na ktorú sa častice špiny naviažu a skončia vo vysávači. Za meter štvorcový takéhoto vyčistenia koberca dáte špecializovanej firme zhruba 4 eurá.

Mokré čistenie sa nehodí úplne všade, opatrní buďte pri vlne a palubovke

Účinné a razantné je celoplošné čistenie kobercov "mokrou cestou". Čistiaci roztok ide z nádrže k tryske na odsávacej hubici, pri jej pohybe sa vstrekuje do látky a vzápätí do odpadovej nádrže. Cestou rozpúšťa nečistoty. Metóda sa ale nehodí úplne všade, opatrní buďte napríklad pri vlnených kobercoch, drevených podlahách alebo palubovkách, ktoré sa s vodou príliš nemilujú a môžete ich zničiť.

Mokré čistenie je veľmi účinné, nehodí sa ale všade. Opatrne s vlnou alebo palubovkou. Foto: ©Depositphotos.com/Supertrooper
Mokré čistenie je veľmi účinné, nehodí sa ale všade. Opatrne s vlnou alebo palubovkou. Foto: ©Depositphotos.com/Supertrooper

S vlhkosťou súvisí zápach po plesni, ktorý vás môže pri koberci veľmi potrápiť. Kusový koberec vetrajte na slnku, veľký kus vyčistite nasucho a dôkladne vyvetrajte. Pomôžte si jedlou sódou, rozsypte ju na koberec, nechajte štvrťhodinku pôsobiť a povysávajte. Koberčeky z prírodných materiálov, kokosu, sisalu alebo tŕstia vydrhnite slanou vodou a nechajte uschnúť na chladnejšom mieste.

Koberčeky z prírodných materiálov vydrhnite slanou vodou a nechajte vyschnúť.

Ak vás neláka svojpomocné upratovanie, zaplaťte si nielen za vyčistenie kobercov u profesionálov. Firma sa za vami príde do bytu pozrieť a dohodne sa s vami, čo chcete upratať, a tiež na orientačnej cene. Vo veľkých mestách zaplatíte za hodinu práce v priemere 8 eur a pri väčšom upratovaní počítajte najmenej s tromi hodinami. Za prácu cez víkendy a sviatky si priplatíte zhruba 30 %.

Nebojte sa zaplatiť aspoň raz ročne upratovanie od profesionálov, bude dôkladné. Foto: ©Depositphotos.com/nikkytok
Nebojte sa zaplatiť aspoň raz ročne upratovanie od profesionálov, bude dôkladné. Foto: ©Depositphotos.com/nikkytok

V špeciálnej ponuke upratovacích firiem je aj strojové čistenie kobercov a sedacích súprav. Niektoré z nich vám, najmä malé koberce, vyčistia vo svojej vlastnej prevádzke alebo vám profesionálny prístroj požičajú. Výrazne pohodlnejšie, a nie o veľmi drahšie, je ale nechať koberce čistiť doma. Trojmiestnu sedačku a dve kreslá vám firma vyčistí za približne 16 eur, a ak jej k tomu pridáte aj koberec, naúčtuje si 50 až 75 centov za m2, podľa stupňa zašpinenia.

Profesionálne firmy ušetria čas pri upratovaní, overte si ale ich referencie

Upratovacie služby profesionálnej firmy nie sú síce zadarmo, ale poskytnú vám nemalú úsporu času. Pri rozsiahlom zašpinení kobercov a podlahových krytín väčšinou ani nebudete mať inú možnosť. Množstvo upratujúcich firiem navyše pamätá na stálych zákazníkov a ponúka im zľavy na hodinových sadzbách alebo prednostné objednávky, využite to. Pri výbere firmy si overte jej technológiu a referencie.

Škvrny na kobercoch likvidujte rýchlo, postupujte od krajov k stredu.

Pri vzniknutých škvrnách je v prvom rade dôležitá rýchlosť, s akou sa do ich likvidácie pustíte. Vždy sa snažte, čo najskôr odstrániť zdroj a v prípade tekutej nečistoty ju opatrne vysajte papierovou utierkou alebo handričkou. Nesmiete pritom tlačiť a škvrnu rozťahovať do strán, postupujte teda od jej kraja do stredu. Väčšinou potom uspejete s opatrným použitím roztoku vlažnej vody s mydlom.

Túto pomerne častú nehodu napravíte soľou a potom studenou vodou. Foto: ©Depositphotos.com/gcpics
Túto pomerne častú nehodu napravíte soľou a potom studenou vodou. Foto: ©Depositphotos.com/gcpics

Najčastejšou metlou na škvrny z kuchyne našich babičiek je ocot a citrón. Na nečistoty pôsobia svojimi kyselinami a použite ich na fľaky od farieb, piva, prípadne vajec. Zdoláte s nimi tiež mastné škvrny. Citrónová šťava navyše v porovnaní s octom príjemne vonia. Razantné bieliace prípravky vynechajte. Mohli by ste sa prekvapene pozerať na veľkú svetlú škvrnu, s ktorou už ťažko niečo urobíte. Žuvačku na koberci čo najviac schlaďte, napríklad kockami ľadu. Potom ju ľahko odstránite a zvyšok vody postupne vyschne.

Skúste škvrnu odstrániť najskôr v kúte, nezdar nebude okamžite na očiach

Na mastné škvrny platí niekedy ocot, inokedy zase alkohol. Skúste ale aj teplú vodu s trochou mydla alebo saponátu. Naopak, zásadne len studenú vodu, prípadne prací prášok alebo prípravky na koberce použite na škvrny od kakaa. Tie isté prostriedky vám pomôžu od kečupových stôp. Škvrny od vína vysušte, nasypte na ne soľ a nechajte pôsobiť asi desať minút. Soľ potom povysávajte a studenou vodou škvrnu dočistite. V prípade potreby celý postup zopakujte.

Upratujete doma koberce sami alebo s radšej objednáte špecialistov z firmy? Poraďte ostatným čitateľom v komentári pod článkom, aké prípadne používate netradičné postupy.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 39x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 56x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 68x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok