0komentárov

Organizujete nedeľný obed pre celú rodinu? Zistite, aký veľký stôl potrebujete

Máte malý byt a veľa stravníkov? Cenný priestor ušetríte výberom jedálenského stola. Pred kúpou spočítajte členov domácnosti a premýšľajte nad rodinnými zvykmi ohľadom stolovania. Schválne, koľkokrát sa pri stole zíde celá rodina?
Vydané: 25.03.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 4237x

V mnohých krajinách sa ľudia pri jedálenskom stole stretávajú pravidelne, u nás je trend skôr opačný. Ráno väčšinou vstáva každý v inú dobu a naraňajkuje sa medzi dverami alebo až v škole či práci. Obed si dá mimo domova a večeru pri počítači alebo televízii. Pri stole sa tak celá domácnosť zíde iba cez víkend, a to ešte nie pravidelne. Z toho dôvodu nemusí byť jedálenský stôl dominantou bytu a zaberať cenný priestor.

Každá rodina nepotrebuje veľký jedálenský stôl. Foto: MT-nábytok.sk
Každá rodina nepotrebuje veľký jedálenský stôl. Foto: MT-nábytok.sk

Ako je to s rozmermi stola?

Rozmer jedálenského stola vyberajte podľa počtu pravidelných stravníkov a priestoru, kde bude stáť. Výška stola by sa mala pohybovať medzi 72 a 78 cm. Ak sedia dve osoby naproti sebe, musí byť šírka stola aspoň 80 cm. Vzdialenosť medzi nohami stola pre jednu osobu je minimálne 65 cm, pre dve osoby aspoň 98 cm. Ak budú sedieť dvaja ľudia vedľa seba, mal by mať každý okolo seba minimálne 60 cm, komfortom je však 80 cm.

Rozmery stola vyberajte aj podľa toho, ako budú stravníci pri stole sedieť. Každý potrebuje aspoň minimálny priestor, takže dĺžku a šírku stola voľte podľa udávaných požiadaviek. Minimálny priestor pri stole pre jedného človeka je podľa nových antropometrických meraní 55 × 40 cm, optimum je 60 × 52 cm.

Rozmery stolovej dosky podľa počtu sediacich osôb:

Stoly štvorcové:

  • pre dve osoby 80 × 80 cm

Stoly obdĺžnikové:

  • pre štyri osoby 120 × 80 cm
  • pre päť osôb 170 × 85 cm
  • pre šesť osôb 200 × 80 cm

Stoly kruhové (priemer stolovej dosky):

  • pre jednu až dve osoby 75 cm
  • pre dve osoby 85 cm
  • pre tri osoby 95 cm
  • pre štyri osoby 105 cm
  • pre ďalšie dve osoby pripočítajte 25 - 30 cm

Štvorec, obdĺžnik, kruh a ovál

Najčastejšie sa používajú stoly obdĺžnikové, pretože sú najmenej náročné na priestor. Stoly štvorcové a kruhové budia dojem sviatočnosti. Štvorcové stoly sú často menších rozmerov a sú určené do malých priestorov. Najmenej používané sú ovalné stoly. Spolu s kruhovými sú totiž veľmi náročné na priestor. Využijete ich teda skôr pri zariaďovaní samostatnej jedálne a väčších interiérov.

Rozmery pre stolovanie jednej osoby. Foto: MT-nábytok.sk
Rozmery pre stolovanie jednej osoby. Foto: MT-nábytok.sk

Z čoho sa stoly vyrábajú

Najčastejšie v obchodoch nájdete stoly s laminovanou alebo dyhovanou stolovou doskou a masívnou konštrukciou. Lamino je lacné, odolné a verne imituje kresbu dreva. Dyha je o niečo drahšia a náročnejšia na údržbu. Stoly s doskou z masívu sú obľúbené preto, že drevo má svoju vôňu, kresbu, farbu a je príjemné na dotyk. Vďaka kvalitnej povrchovej úprave je odolné a ľahko udržiavateľné.

Často sa používa aj sklenená stolová doska. Vyzerá moderne, ľahko sa čistí, ale na povrchu zostávajú odtlačky a na dotyk je chladná. Počas stolovania tak môže chladiť ruky. Niekomu môže vadiť aj to, že pri stolovaní vidí nohy stravníkov. Preto je mnohokrát lepšie sklo pieskované alebo leptané. Sklo je ako stvorené do malých priestorov, pretože pôsobí subtílne a opticky splýva s priestorom. Sklo a drevo sa kombinujte s plastmi a kovmi.

Rozmery jedálenského stola. Foto: MT-nábytok.sk
Rozmery jedálenského stola. Foto: MT-nábytok.sk

Prečo si vybrať rozkladací stôl

Veľkosť stola vyberajte tiež podľa zvyklostí rodiny. Ak sa celá rodina zíde pri stole len cez víkend, nie je potrebné kupovať stôl tak veľký, aby sa k nemu všetci vošli. Zbytočne by zaberal priestor v byte. Spoločný nedeľný obed si vychutnáte pri rozkladacom jedálenskom stole, ktorý rozložíte na potrebnú veľkosť. Ak si naopak zakladáte trebárs na spoločných večeriach, kúpte si radšej dostatočne veľký stôl a vyhraďte mu v byte potrebný priestor.

Rozkladacie stoly zoženiete v niekoľkých variantoch. Často sa používa systém, kedy je stolová doska delená na polovice, ktorých roztiahnutím uvoľníte v strede priestor pre vkladanie prídavnej dosky. Tá môže byť voľne uložená v konštrukcii alebo je upevnená na otočnom čape. Niekedy je delená celá konštrukcia stola, takže sa pri rozkladaní pohybuje stolová doska zároveň s nohami.

V inom prípade je stolová doska nedelená. Tú potom vysuniete až o polovicu jej dĺžky ku kraju stola a do vzniknutého priestoru zasuniete dosku prídavnú. Stolová doska môže byť tiež pevná a prídavné dosky sú cez otočné čapy pripevnené k čelu stola. Inokedy len položíte prídavné dosky na výsuvné podperné lišty v čelách stola. Tieto lišty môžu byť pripevnené aj k prídavným doskám. Potom ich jednoducho zasuniete do otvorov v čelách stola.

Špecialitou je holandská štajerská konštrukcia. Stôl je vybavený klinovými výsuvnými lištami, ktoré sa vysúvajú spolu s prídavnými doskami z pod stolovej dosky. Tá je voľne uložená na konštrukcii stola. Klinové lišty pri vysúvaní dvíhajú základnú dosku, ktorá spadne do pôvodnej výšky, akonáhle sú prídavné dosky mimo jej pôdorys.

Stôl s delenou stolovou doskou a prídavnou doskou voľne uloženou do konštrukcie. Foto: MT-nábytok.sk
Stôl s delenou stolovou doskou a prídavnou doskou voľne uloženou do konštrukcie. Foto: MT-nábytok.sk

Akú si vybrať stoličku?

Jedálenská stolička musí poskytnúť pohodlie pri stolovaní, a to ako v predklone, tak aj pri opretí. Operadlo má byť vysoké minimálne tak, aby končilo niekoľko centimetrov pod lopatkami. Nemalo by byť rovné, ale má so sedadlom zvierať uhol 95°. Pohodlie zvýšia opierky rúk. Pri výbere však dávajte pozor na výšku stola, aby ste pod neho stoličky zasunuli. Sedadlo by nemalo byť príliš mäkké, pretože potom nohy rýchlo oťažejú a rýchlejšie sa unavia.

Medzi kolenom a spodnou hranou lubu stola musí zostať priestor 8 - 9 cm. Medzi sedadlom a doskou jedálenského stola má byť 24 - 32 cm, medzi sedadlom a lubom stola aspoň 17 cm. Preto by stolička mala byť vysoká približne 45 cm. Tak bude mať sediaca osoba stehennú a holennú kosť v pravom uhle a chodidlá zostanú celou plochou na podlahe.

Pre dieťa kúpte detskú jedálenskú stoličku. Tá býva pomerne úzka a vysoká, takže dávajte pozor na jej stabilitu. Vyberajte len od preverených a kvalitných výrobcov. Na stoličke nesmú byť žiadne otvory, v ktorých by sa dieťaťu mohli zachytiť prsty. Všetky ostré hrany a rohy musia byť zaoblené alebo zakryté.

Dbajte na bezpečie svojho dieťaťa a vyberajte len od preverených a kvalitných výrobcov jedálenských detských stoličiek.

Pri nákupe radšej siahnite po detskej stoličke, ktorá nie je skladacia. Vyhnete sa tak nebezpečným miestam, ktoré sa odkrývajú pri jej skladaní a rozkladaní. Detská stolička musí mať bočné opierky alebo iný systém bočnej ochrany a medzinožný aj bezpečnostný pás, aby dieťa zo stoličky nevypadlo alebo nevykĺzlo. Pásy používajte vždy a dieťa nenechávajte v stoličke bez dozoru.

Pri kúpe sa rozhodujte aj podľa náročnosti na údržbu. Z dreva a plastu nečistoty ľahko zotrite. Na kove sa väčšinou zachytávajú odtlačky rúk. Čalúnenie je vhodné z kože, ekokože alebo umývateľnej textílie. Textilný poťah by mal byť snímateľný a prateľný.

Pri nákupe detskej jedálenskej stoličky myslite na jej stabilitu. Foto: ©Depositphotos.com/kitchbain
Pri nákupe detskej jedálenskej stoličky myslite na jej stabilitu. Foto: ©Depositphotos.com/kitchbain

Organizujete rodinné večere, alebo sa pri jedálenskom stole zídete len výnimočne? Prezraďte ostatným čitateľom v komentári, ako stolujete u vás doma.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 23x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok
Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Vydané: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 19x

Stala sa vám v kuchyni nehoda a poškodili ste s ťažkým riadom pracovnú dosku? Nemusíte ju hneď meniť. Drobné škrabance a ryhy opravíte so špeciálnymi prípravkami a voskami. Stačí ich rozohriať, zotrieť stierkou a potom rozleštiť.

Celý článok
Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 48x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok