0komentárov

20 zaujímavých tipov pre zaváracie poháre. Využite ich v kuchyni, izbe i na záhrade

Zaváracie poháre je škoda vyhadzovať. Schovajte si kúsky zaujímavé tvarom alebo veľkosťou a lacno aj jednoducho ich pretvorte na vázu, dávkovač na mydlo alebo svietnik. Poslúžia aj ako pečiaca pomôcka alebo originálny fotorámik.
Vydané: 26.03.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 3126x

Zaváracie poháre sú roky nevyhnutnou súčasťou našich kuchýň. Uchovávate v nich potraviny všetkého druhu a pre tradičnú konzerváciu zeleniny sú nevyhnutné. Gazdinky si poháre od uhoriek či rôznych marmelád pripravujú na ďalšie použitie, ale čo s nimi, ak nezavárate? Vyhadzujte ich vždy len do triedeného odpadu, ale ďaleko lepšie je využijete na mnoho iných, aj netradičných účelov.

Šetrite si zaváranie netradičných tvarov, farieb aj tie s rôznymi nápismi

Nezbavujte sa bezhlavo pohárov, najmä tých starých, ktoré sú v rozmanitých tvaroch. Využite ich na skladovanie sypkých potravín, čajov, sušených húb alebo bylín. Nájdite im miesto v kuchyni, ale aj na záhrade alebo v obývačke. Spolu s farebným obsahom môžu byť originálnou dekoráciou a časť slúži ako netradičný a unikátny darček. Pozrite sa na videu, ako na to:

Najjednoduchšou úpravou je pomaľovanie pohára podľa vašej fantázie farbou, ktorá sa nedá umyť vodou. Vyrobte si tak vlastnoručne vázu na kvety. Rovnaký účel bude mať pohárik, ktorý obaľte kúskom farebného filcu (0,43 €) a prilepte ho tavnou pištoľou. Okolo hrdla oviažte kožený povrázok (cca 1 €/m), na ktorý navlečte koráliky (asi 0,30 €).

Poháre so sviečkou a aranžmánov z kvetov dávajú dokopy čarovnú dekoráciu. Foto: ©Depositphotos.com/Odelinde
Poháre so sviečkou a aranžmánov z kvetov dávajú dokopy čarovnú dekoráciu. Foto: ©Depositphotos.com/Odelinde

Pred dekorovaním pohár dobre vymyte a nechajte odmáčať prípadné lepidlo z etikiet. Na terasu alebo záhradu sa vám bude hodiť svietnik z pohára, na ktorý tavnou pištoľou prilepíte sklenené kamienky (1,40 €/500 g) z predajne dekorácií. Máte z dovolenky mušličky, kamienky alebo iné suveníry? Použite ich rovnakým spôsobom a miesto zásuvky ich budete mať stále na očiach.

Prilepte na pohár mušličky alebo kamienky a získate originálnu vázičku.

Milú vázičku urobíte za chvíľku z pohára a šnúry korálikov (asi 1,40 €). Farba aj veľkosť korálikov, ktoré v špirále prichytíte na sklo tavnou pištoľou, je na vašej fantázii. Podobne vám poslúži špagát (za 0,50 €), ktorý prilepte dvojmo tavnou pištoľou odspodu smerom nahor. Získate nielen vázičku, ale tiež pohárik na príbory alebo špajle pri grilovačke.

Najbežnejšie uplatnenie zaváracích pohárov na uskladnenie sypkých vecí v domácnosti. Foto: ©Depositphotos.com/essentialimagem
Najbežnejšie uplatnenie zaváracích pohárov na uskladnenie sypkých vecí v domácnosti. Foto: ©Depositphotos.com/essentialimagem

Kúpili ste domov mydlo v plastovom dávkovači a pumpička je po spotrebovaní náplne funkčná? Urobte si svoj odolnejší dávkovač napríklad z pohára od horčice. Do viečka prerežte nožnicami krížik, pumpičku zasuňte dovnútra a prilepte ju opäť tavnou pištoľou. Pohár ozdobte rôznofarebnou pevnejšou bužírkou, používanú na pletenie náramkov.

Menšie poháre použite v kuchyni na zmrzlinu alebo na ovocné šaláty

Veľmi často slúžia najmä menšie poháre v kuchyni trebárs na zmrzlinu alebo ovocné šaláty. Naplňte do nich čerstvé ovocie, puding s piškótami alebo v nich upečte mini sladkosti. Pri záhradných večierkoch v nich podávajte džúsy alebo domáce limonády, prípadne dajte do pohárov sviečky v nádobke a vytvorte si na oslave príjemnú atmosféru.

Kombinácia skla a prilepených farebných korálikov krásne ozdobí vzniknutú vázičku. Foto: ©Depositphotos.com/shagliy
Kombinácia skla a prilepených farebných korálikov krásne ozdobí vzniknutú vázičku. Foto: ©Depositphotos.com/shagliy

Poháre vám skvele poslúžia pri príprave čím ďalej obľúbenejšej sladkej pochúťky dostupné na rôznych trhoch, jarmokoch a hromadných akciách, trdelníku. Najskôr vypracujte mäkké cesto z potrebných surovín a vzídeného kvásku, nechajte ho asi pol hodiny na teplom mieste kysnúť. Z cesta vyvaľkajte placku, narežte ju na pásiky a tými obtáčajte zaváracie poháre. Pečte na 180 °C asi 8 minút.

Suroviny, potrebné na prípravu trdelníka:

  • Na kvások 42 g droždia, lyžica vlažného mlieka a štipka cukru
  • Polohrubá múka 500 g, tuk 80 g, 2 vajcia, 250 ml mlieka, 3 lyžice cukru múčky
  • Na obalenie škoricový cukor a olej alebo vajcia

V klasickej zaváračke je možné urobiť aj kyslú kapustu, ak nemáte keramický súdok. Menšia hlávka vám stačí na dva poháre 0,7 l. Kapustu narežte, zmiešajte v pomere 20 g soli na kilo kapusty, pridajte trochu rasce a nakrájanú cibuľu. Natlačte kapustu tesne do pohárov, uzavrite viečka narážacou hlavou a nechajte zrieť pri 20 °C. Viečka síce vypuknú, ale celé to napodiv nevybuchne. Plyn bude aj s trochou šťavy unikať. Hotovo budete mať podľa teploty za pár dní až dva týždne.

Poháre s viečkom skvele poslúžia na uskladnenie cukroviniek, dezertov alebo drinkov. Foto: ©Depositphotos.com/likstudio
Poháre s viečkom skvele poslúžia na uskladnenie cukroviniek, dezertov alebo drinkov. Foto: ©Depositphotos.com/likstudio

Po kompóte siahnite, nech už budete robiť studený alebo horúci dezert, chystáte sa chladiť drinky alebo pripravujete desiatu do vlaku. Využite to, že každá drobná vec vyzerá v pohári, ozdobenom špagátom či farbou, štýlovo a uprataná. Kompót so zrolovanou fotografiou, postavený hrdlom dolu, sa stane veľmi netradičným fotorámikom.

Pozrite sa tiež na originálne využitie zaváracích pohárov na sieti Pinterest.

Ak sa vám naše tipy páčili, nechajte sa inšpirovať a dajte zaváracim pohárom nový kabát aj využitie. Je to skvelá zábava nielen pre vás, ale aj pre deti, ktoré sa môžu výtvarne vyblázniť a prejaviť svoju kreativitu. Spoločné zážitky sú navyše pre rodinu to najlepšie.

Prebývajú vám v komore zaváracie poháre a neviete čo s nimi? Napíšte do komentára pod článkom, čo s nimi urobíte, odkiaľ ste čerpali inšpiráciu a poraďte ostatným čitateľom.

Úvodné foto: ©Depositphotos.com/sframe

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Jedlá sóda je nenápadný biely prášok. 16 trikov a babských rád, čo so sódou bikarbónou

Jedlá sóda je nenápadný biely prášok. 16 trikov a babských rád, čo so sódou bikarbónou

Vydané: 22.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 811x

Hydrogénuhličitan sodný čiže jedlá sóda je liek proti páleniu záhy, bolestiam brucha, ale aj na leštenie, čistenie, bielenie a ďalšie činnosti v domácnosti. Ako ju najlepšie doma využijete? Čítajte 16 babských rád, čo so sódou.

Celý článok
Hrozí zosunutie snehu a ľadu z vašej strechy? Myslite na bezpečnosť a zavolajte firmu na jeho odpratanie

Hrozí zosunutie snehu a ľadu z vašej strechy? Myslite na bezpečnosť a zavolajte firmu na jeho odpratanie

Vydané: 20.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 19x

Máte na streche toľko mokrého snehu a ľadu, že hrozí ich spadnutie na chodník? Kto je zodpovedný za ich odstránenie a prípadné škody a zranenia? Kto vám s odpratávaním pomôže, kde pomocníkov zohnať a koľko stoja ich služby?

Celý článok
Snehové správy hlásia stály prídel vločiek. Čo robiť so zasneženou strechou? Opatrne ju zhrňte a pozor na cencúle

Snehové správy hlásia stály prídel vločiek. Čo robiť so zasneženou strechou? Opatrne ju zhrňte a pozor na cencúle

Vydané: 19.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 15x

Ak napadne veľa snehu a navyše je mokrý, musí strecha udržať obrovské zaťaženie. Radšej veľkú vrstvu snehu zhrňte dole, hlavne zo striech pultových a rovných. Pozor aj na cencúle, visiace nad chodníkom. Keď sa odlomia, je zle.

Celý článok