Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
529.45
0komentárov

Veľká noc je za dverami a vy nestíhate? Vyrobte si dekorácie na poslednú chvíľu

Prvé jarné sviatky začínajú čo nevidieť. Spestrite si ich výrobou dekorácií na Veľkú noc, kedy ľudia tvoria najčastejšie vence, ozdoby z vajíčok alebo kvetinové vnútorné i vonkajšie väzby. Ak nestíhate, máme pár tipov pre vás.
Vydané: 02.04.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1805x

Veľkonočné sviatky sa blížia rýchlym tempom a vy ste možno sotva stačili upratať. Uprataný byt by ešte chcelo ozdobiť a doplniť o dekorácie, typické pre najväčšie jarné sviatky. Kde ale vziať chýbajúci čas na ich domácu tvorbu? Dozdobte si byt vo veľkonočnom duchu na poslednú chvíľu, s pomocou niektorého z návodov pre šikovné ruky.

Na jednoduchú ozdobu vajíčka stačí malá rastlinka a špagát

Vajíčka sú asi najznámejším symbolom Veľkej noci, preto sa bez nich žiadna výzdoba spravidla nezaobíde. Najjednoduchšiu ozdobu vytvoríte s pomocou niekoľkých natvrdo uvarených vajec, pár kvetov alebo byliniek zo záhradky, fialky, zlatého dažďa alebo rozmarínu a obyčajného špagátu. Malú vetvičku rastlinky k nefarbenému vajíčku priviažte jutovým alebo farebným povrázkom a je hotovo.

Veľkonočný veniec na dvere narobí veľa parády aj na poslednú chvíľu. Foto: ©Depositphotos.com/marina99
Veľkonočný veniec na dvere narobí veľa parády aj na poslednú chvíľu. Foto: ©Depositphotos.com/marina99

Vajíčka v ošatke na stole podložte vystrihnutými rôznofarebnými papiermi a rozjasnite si kuchyňu veselými jarnými farbami. Schovajte si opatrne vytlčené škrupiny, dobre ich vymyte, dajte do nich jarné rezané kvietky a dolejte vodu. Vo väčšom počte ich potom rozmiestnite na ozdobné porcelánové plato. Veľmi pekne vyzerá aj kytica z farebných čokoládových vajíčok.

Drobné prepeličie vajíčka sú ozdobné samé o sebe, farbiť ich nemusíte

Trochu viac práce budete mať s farbením vajíčok, potrebujete štetce rôznych priemerov a akrylátové farby. Výbornú ozdobou sú miniatúrne vajíčka prepeličie, ktoré ani nemusíte farbiť. So svojím hnedým bodkovaním a netypickou farbou škrupiny sú ozdobou samé o sebe. Obaľte tiež vajíčko trochou zeleného machu a previažte jutovým povrázkom, vyzerá skvele.

Jednoduchú ozdobu vajíčka vytvoríte obyčajnou stužkou alebo povrázkom. Foto: ©Depositphotos.com/sarsmis
Jednoduchú ozdobu vajíčka vytvoríte obyčajnou stužkou alebo povrázkom. Foto: ©Depositphotos.com/sarsmis

Gazdiné často zdobia aj sviatočný jedálenský stôl. Látkový obrúsok na tanieri nariaste a spevnite ho dreveným prsteňom, na ktorý položíte miniatúrne prútené hniezdočko. Dovnútra dajte pár farebných miniatúrnych vajíčok z čokolády alebo želé. Veľmi netradične vyzerajú jarné kvety v sklenenej váze, do ktorej po stranách tesne vedľa seba rozmiestnite dobre očistené, rovnako veľké mrkvy.

Pre veľkonočnú výsadbu sú ideálne malé sukulenty

Chýba vám na stole medzi veľkonočnou výzdobou zelená farba a izbové rastliny? Do polovice väčšieho vajca z plastickej hmoty vysaďte malé sukulenty, ktoré znesú pestovanie i na minimálnom priestore a nevyžadujú toľko vlahy. Celú dekoráciu oživte trochou zeleného machu a zaujímavými farebnými menšími kamienkami. Výrobu veľkonočných ozdôb si prezrite aj na videu:

Na Veľkú noc nezabudnite ani na jarný veniec alebo vonkajšiu väzbu. Slamový základ obaľte stuhou v dvoch alebo troch farbách, pridajte papierovú trávu a zviazané vŕbové vetvičky, prípadne farebnú kraslicu. Využitie nájdete aj pre starý kameninový hrniec na kapustu. Dajte doň kocku aranžovacej peny a do nej zapichajte prútiky zlatého dažďa a vŕby, pridať môžete aj trs primuliek alebo narcisov.

Staré košíčky od jahôd natrite a dajte do nich kvetináče s vrbovými prútiky

Staré, aj popraskané košíčky od jahôd nevyhadzujte a natrite ich oranžovou alebo sýtomodrou farbou. Do tohto obalu postavte dva kvetináče s pieskom, kam zapicháme päť vŕbových prútikov. Keď ich stiahnete k sebe stuhou alebo krepovým papierom, pridajte k väzbe ešte niektorý z jarných kvetov.

Pre veľkonočnú výsadbu vyberte akékoľvek cibuľoviny a kvety, ktoré máte radi. Foto: ©Depositphotos.com/CandyBoxlmages
Pre veľkonočnú výsadbu vyberte akékoľvek cibuľoviny a kvety, ktoré máte radi. Foto: ©Depositphotos.com/CandyBoxlmages

Prázdne škrupiny od nafarbených vajíčok, otvorené šikovne len na hornej strane, poslúžia skvele ako štylizované svietniky. Rozsvieťte v nich tenké tortové sviečočky a urobte si v byte príjemnú atmosféru. Škrupiny so sviečkou vložte do porcelánových stojančekov pre podávanie vajíčok namäkko. Skvele vyzerajú aj biele vajíčka v prútenej ošatke, len ozdobne previazané zelenou stuhou.

Farebnou niťou ozdobte biele vajcia, ale nie príliš zložitým vzorom

Biele vajcia najlepšie ozdobíte prilepením obyčajnej farebnej nite alebo vyšívacej bavlnky po obvode škrupiny. V tomto prípade platí, že menej je niekedy viac, takže sa snažte o jemný vzor. Ľahko kolorujte vajcia aj drobnými a rôznofarebnými cukrárskymi dekoráciami na zdobenie tôrt. Jednoducho ich prilepte po celej ploche škrupiny. Rovnako uplatnite napríklad ústrižky farebnej vlny.

Podobná výzdoba vajíčok je časovo náročná, narýchlo stačia obtlačky s rôznymi motívmi. Foto: ©Depositphotos.com/svanko
Podobná výzdoba vajíčok je časovo náročná, narýchlo stačia obtlačky s rôznymi motívmi. Foto: ©Depositphotos.com/svanko

Byt vám pôvabne oživí aj ozdobená jarná misa. Podľa druhu materiálu ju vyložte celofánom kvôli ochrane pred vlhkosťou. Vyberte akékoľvek cibuľoviny a kvety v kvetináčoch, ktoré máte radi, dajte ich do misy a priestor medzi nimi vyplňte namočenou aranžovacou hmotou. Machom zakryte povrch misy a všetko doplňte vetvičkami či inými prírodnými materiálmi, škrupinkami alebo ulitami.

Práca s obtlačkami na vajíčka je jednoduchá a rýchla

Zdobenie veľkonočných vajíčok slamou alebo voskom je časovo náročné, ale na poslednú chvíľu sú k dispozícii obtlačky s dekoratívnymi ornamentmi. Po vložení do vlažnej vody ich položte i s papierom na vajcia, papier vysuňte a obtlačok uhlaďte. Podarilo sa vám nafarbené vajíčka rozbiť? Škrupinovú drť nalepte v prúžkoch s pomocou disperzného lepidla na vajcia neporušené, výsledok je super.

Kvetináčiky s jarnými rastlinami dajte do drevených obalov či starých košíčkov na jahody. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock
Kvetináčiky s jarnými rastlinami dajte do drevených obalov či starých košíčkov na jahody. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

Namiešali ste si farbu na vajíčka a nejaká vám ešte zostala? Ponorte do nej trebárs slamenú misku, nechajte ju uschnúť a dozdobte kúskom čerstvo rozvitého zlatého dažďa. Do misky potom Aranžujte vajíčka alebo veľkonočné sladkosti. Zvyšnú farbu použite aj na prefarbenie povrázku, na ktorý zavesíte kraslice alebo kuriatka v jednoduchej šablóne, vystrihnutej z papiera.

Naozaj bleskovo ozdobíte vajíčka s pomocou tekutého lepidla, štetca a ovsených vločiek alebo polievkových cestovín. Natretú škrupinu skrášlite podľa vlastnej chuti a fantázie. Náklady sú minimálne, potrebujete len chvíľu času na tvorbu.

Pozrite sa tiež na last minute tipy pre výrobu veľkonočnej dekorácie na sieti Pinterest.

S nástupom veľkonočných sviatkov sa pravidelne objavujú diskusie, ktoré vajcia sú lepšie. Tie s bielou, alebo tie s hnedou škrupinou? Hydinári tvrdia, že je to úplne jedno. Nie je v nich žiadny kvalitatívny rozdiel. Farba škrupín závisí na tom, akého plemena je nosnica. Traduje sa však, že hnedá škrupina býva pevnejšia, než biela.

Riešili ste doma veľkonočnú výzdobu tiež na poslednú chvíľu? Napíšte do komentára pod článkom, kde ste sa inšpirovali a poraďte ostatným čitateľom váš dobrý tip.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Šetrite svoj čas a venujte ho svojim koníčkom. Virtuálna asistentka vybaví všetko dôležité zariaďovanie za vás

Šetrite svoj čas a venujte ho svojim koníčkom. Virtuálna asistentka vybaví všetko dôležité zariaďovanie za vás

Vydané: 09.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 17x

Máte málo času? Najmite si služby virtuálnej asistentky či asistenta. Zoženú vám remeselníkov, upratovačku, zaistia nákupy aj stráženie či naplánujú dovolenku. Dokážu zariadiť takmer čokoľvek. Ako taká služba funguje a koľko stojí?

Celý článok
Zelené ihličie vás tento rok neláka? Mrknite na 8 nápadov, ako vyrobiť originálny vianočný stromček

Zelené ihličie vás tento rok neláka? Mrknite na 8 nápadov, ako vyrobiť originálny vianočný stromček

Vydané: 08.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 69x

Máte alergiu na ihličie, alebo ste prísni ochrancovia prírody a odrezaný stromček je pre vás tabu? Sekundový manžel poradí 8 nápadov, ako si vyrobiť originálny vianočný stromček z rôznych materiálov. Umelé stromčeky nechajte iným.

Celý článok
Veselé Vianoce: 5 darčekových tipov pre vašich blízkych na menšie kúsky nábytku

Veselé Vianoce: 5 darčekových tipov pre vašich blízkych na menšie kúsky nábytku

Vydané: 07.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 212x

Vianoce sa blížia a nápady na darčeky sú vzácny tovar. Dávať blízkym kuchynskú linku pod stromček asi nebudete, ale vhod môže prísť 5 tipov na menšie nábytkové kusy. Trebárs práve oni vašim blízkym chýbajú. Vyberte im pekné kúsky.

Celý článok