0komentárov

Rekonštrukcia kúpeľne - časť 3. Hľadajte vodeodolný nábytok, skrinky a poličky. Skvelé je lamino a fólie s dekórmi driev

Nový nábytok do kúpeľne dobre rozmerajte. Horné kúpeľňové skrinky aj skrinky s umývadlom vyberte najlepšie z lamina, ktoré znesie aj vodné kvapky. Hľadajte kvalitné kovanie a z princípu sa vyhnite extrémne veľmi lacným výrobkom.
Vydané: 22.04.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2255x

Rekonštruovaná alebo novozariaďovaná kúpeľňa u vás je už z polovice hotová. Od návrhu pokračujete cez obloženie až k nutnej výbave nábytkom. Ten kúpeľňový musí nielen šetriť miesto, ale byť odolný proti vlhkosti. Dobre si preto postrážte, z akého materiálu bude vaša kúpeľňová výbava, aby sa po použití neohýbala, prípadne nebola len jednoduchou základňou pre pleseň.

Malý priestor neutopte robustným kúpeľňovým nábytkom

Jedným z rozhodujúcich kritérií pre výber vhodného nábytku je veľkosť kúpeľne. Malý priestor nezastavujte nevhodnými zariaďovacími predmetmi. Hlboké skrinky a robustný nábytok kúpeľňu preplní. Veľa priestoru nezaberie trebárs závesná skrinka so zabudovaným umývadlom, pod ktorou ľahko upracete. Využite zrkadlá, zaistíte si tým vzdušnosť a interiér opticky rozšírite.

Kúpeľňový nábytok Horace 2 z internetového obchodu MTnábytok.sk je kvalitný a odoláva vode.
Kúpeľňový nábytok Horace 2 z internetového obchodu MTnábytok.sk je kvalitný a odoláva vode.

Kúpeľňový nábytok je na trhu vo veľkom rade typov. Zostavte si buď vlastný kúpeľňový set s pomocou skladania solitérnych skriniek, alebo si kúpte set už zostavený. Výhodou pre vás je povrchový náter s prímesou polyuretánu, so zvýšenou odolnosťou proti oderu a vodnej pare. Práve hustota a kvalita laku bráni vydutiu na povrchu a delaminácii na okraji nábytku.

Ceny samostatných skriniek sa pohybujú zhruba od 20 Eur, ale môžete ich mať aj za 90 Eur. Kúpeľňovú nábytkovú zostavu kúpite v priemere od 130 do takmer 380 Eur. Luxusná kúpeľňa na kľúč vrátane vírivky a domácej sauny ale vyjde kľudne aj na tisíce eur.

Nenechajte kúpeľňový nábytok stáť vo vode, nemala by na ňom dlho držať.

Výrobcovia prispôsobujú kúpeľňový nábytok pobytu vo vlhkosti. Nejnáchylnějším miestom sú hrany, ktoré majú byť kvalitne prekryté páskou. Ak nábytok upravujete a režete otvor pre umývadlo, zakryte rez silikónom. Odkrytou plochou potom nebude nasiakať voda. Nenechajte nábytok stáť vo vode, nemala by na ňom dlho držať alebo dokonca po ňom stekať.

Kúpeľňový priestor u vás prejasní skvele vymyslený nábytok Marisol z e-shopu MT-nábytok.sk
Kúpeľňový priestor u vás prejasní skvele vymyslený nábytok Marisol z e-shopu MT-nábytok.sk

Využívate v kúpeľni každý centimeter vzácneho miesta? Šikovným riešením sú napríklad skrinky pod umývadlá, vyrábané aj na mieru. Do väčšej postrannej skrinky potom schovajte šampóny, sprchové gély a ďalšiu kozmetiku. Úložný priestor sa vám bude hodiť aj pre fén, kulmu, prípadne uteráky a osušky. Vyberajte radšej vyššiu ako širšiu skrinku, získate tým viac miesta po stranách.

Pripravte si body na pripojenie vody, odpadu a pri zrkadlách aj elektrinu

Pri objednávke dávajte pozor na výrobcom uvádzané rozmery. Niektorí uvádzajú miery samotného korpusu skrinky, teda bez umývadla. Jeho pôdorysné rozmery bývajú spravidla o niekoľko centimetrov väčšie ako rozmery skrinky. Pripravte si tiež body na pripojenie vody a odpadu. U zrkadlových skriniek s osvetlením si správne pripravte elektrický kábel, spravidla 10 cm pod horným okrajom zrkadla.

Uteráky, kozmetiku i všetky drobnosti uschováte v kúpeľňovej zostave Demario z internetového obchodu MT-nábytok.sk
Uteráky, kozmetiku i všetky drobnosti uschováte v kúpeľňovej zostave Demario z internetového obchodu MT-nábytok.sk

Ak premýšľate nad vhodnou farbou nábytku, pozrite sa skôr po svetlejšej. Biela všeobecne ladí so sanitárnou keramikou a opticky zväčšuje priestor. Navyše ju najlepšie skombinujete s dlažbou, obkladmi i sanitou. Dekór dreva patrí medzi klasiku, ale narazíte aj na netradičnú pistáciovú alebo fialovú. K populárnym dekórom patrí dub, breza, buk, orech, wenge, ale napríklad aj smrekovec.

Čím lesklejší povrch skriniek, tým viac sa v kúpeľni naupratujete

Drevený povrch kúpeľňového nábytku je veľmi populárny, ale masív tú nájdete len zriedka. Najviac sa využíva lamino a dosky buď lakované, alebo s fóliou a dekórmi rôznych druhov dreva. Na trhu sú aj kombinácie kovu, lamina, plastu či skla. Nezabudnite na to, že čím lesklejší povrch, tým pre vás náročnejšia údržba. Lesklý povrch dobre ukáže každý odtlačok, škrabanec alebo šmuhu.

Kúpeľňovú spodnú skrinku Horace z e-shopu MT-nábytok.sk môžete mať s umývadlom alebo bez neho.
Kúpeľňovú spodnú skrinku Horace z e-shopu MT-nábytok.sk môžete mať s umývadlom alebo bez neho.

Dvierka si vyberte i z kvalitnejších a drahších materiálov, bývajú lakované transparentným lakom alebo krycou náterovou hmotou. Čelné plochy výrobcovia často kombinujú napríklad so sklenenými výplňami, obľúbené je trebárs pieskované sklo, ale aj nerez. Zaujímavý materiál je Technistone, konglomerovaný kameň. Obsahuje cez 90 % prírodného materiálu, farebný pigment a polyesterovú živicu.

Hľadajte kvalitné kovanie, nerezové pojazdy a pánty aj dokonalú úpravu hrán.

Pri výbere kúpeľňového nábytku sa snažte vyhnúť plastu, predovšetkým v kovaní u dvierok, úchytov a nožičiek, či u pojazdových systémov. Hľadajte skôr kvalitné kovanie, nerezové pojazdy a pánty. Rovnako tak prehliadnite dokonalú úpravu hrán pred prienikom vody. Pred kúpou si tiež určite skontrolujte povrchovú úpravu na zadnom dieli a vnútorných súčastiach.

Kúpeľňový set Arion z internetového obchodu MT-nábytok.sk ozdobí každú domácu kúpeľ.
Kúpeľňový set Arion z internetového obchodu MT-nábytok.sk ozdobí každú domácu kúpeľ.

K najodolnejším patrí drevo tropických rastlín. Poradí si najlepšie s vlhkom i výkyvmi teplôt, jeho povrch ošetrujú výrobcovia olejom, voskom alebo lakom. Odolnosť nábytku zvyšujú špeciálne laky, vosky a lazúry, ale popýtajte sa, koľko vrstiev pevného laku či moridla má vami vyhliadnutý kus. Máte v kúpeľni okno? Zaujímajte sa o odolnosť povrchu proti UV žiareniu, ktoré dokáže meniť jeho farbu.

WC v kúpeľni radšej neumiestňujte priamo oproti dverám

Rozšíreným nápadom posledných desaťročí je spojenie kúpeľne a WC do jednej miestnosti. Pri tomto riešení neumiestňujte misu priamo proti dverám. Využite radšej výklenok, miesto za sprchovacím kútom alebo vaňou, alebo priestor pre WC opticky oddeľte aspoň polovysokou prepážkou 70 až 80 cm. Vaňu vyberte podľa vlastného vkusu, či už rohovú, zapustenú alebo voľne stojacu.

Zrkadlo Marisol z internetového obchodu MT-nábytok.sk vám pomôže opticky rozšíriť priestor kúpeľne.
Zrkadlo Marisol z internetového obchodu MT-nábytok.sk vám pomôže opticky rozšíriť priestor kúpeľne.

Pre vašu kúpeľňu sú super riešením rôzne typy uzatvárateľných skriniek. Ďaleko lepšie sa vám bude utierať prach, obmedzíte tým jeho viazanie na vodu a možný budúci vznik plesní. Presťahujte potrebné veci z otvorených poličiek za dvierka skriniek a vaša kúpeľňa bude vyzerať ako z fotogalérie. Skvele vám na drobné predmety poslúži skrinka, nainštalovaná pod závesné umývadlo.

Pozrite sa tiež na zaujímavé vybavenie kúpeľní nábytkom na sieti Pinterest.

Z praktických dôvodov dajte prednosť pántom s tlmičmi dorazu, ktoré vaše prsty ochránia od drobných úrazov. U zásuviek si overte, či kupujete takzvaný plnovýsuv. Budete totiž mať pohodlný prístup k obsahu celej zásuvky, nielen jej časti. Na údržbu vám podľa druhu materiálu bude stačiť buď vlhká handrička, alebo špeciálne prípravky. Aj vo vlhkej kúpeľni tak nábytok bez problémov vydrží niekoľko rokov.

Zariadili ste si kúpeľňu šikovným a praktickým nábytkom? Napíšte do komentára pod článkom, kde ste našli inšpiráciu a poraďte ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 28x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok
Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Vydané: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 20x

Stala sa vám v kuchyni nehoda a poškodili ste s ťažkým riadom pracovnú dosku? Nemusíte ju hneď meniť. Drobné škrabance a ryhy opravíte so špeciálnymi prípravkami a voskami. Stačí ich rozohriať, zotrieť stierkou a potom rozleštiť.

Celý článok
Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 48x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok