Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
549.15
0komentárov

Zaistite svojim deťom bezpečie pri skladaní parníkov aj maľovaní umeleckých diel. Vyberte im kvalitný detský stolík

Aj dieťa potrebuje vlastný kútik pre rozvíjanie umeleckých vlôh. Kúpte mu detský stolík, kde bude úradovať. Aký vybrať tvar? Je lepší plast alebo masív? Zistite, ako vybrať kvalitný a bezpečný výrobok.
Vydané: 28.04.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 3987x

Vďaka detskému stolíku a stoličke naučíte dieťa správne sedieť už okolo roku a pol. Dieťa si bude pripadať dôležito, pretože mu do stoličky nebudete musieť pomáhať. Pri stolíku sa môže hrať, maľovať si a všemožne majstrovať. Myslite hlavne na kvalitu a bezpečnosť, aby ste sa nemuseli o svoje dieťa báť.

Aký stolík pre deti vyberiete?

Detské stolíky zoženiete v mnohých farbách a detských motívoch. Stolná doska má väčšinou tvar štvorca, obdĺžnika alebo kruhu. Môžu byť skombinované s tabuľou na písanie alebo s poličkami pre odkladanie výtvarných potrieb. Kúpite stolíky z masívu, lamina, kovu, plastu, a dokonca aj z peny. Výhodou plastových stolíkov je ľahká údržba a nízka váha aj cena.

V obchodoch nájdete aj rozličné hracie stolíky, ako je dielnička, kuchynka alebo predajný pult spolu s kompletným miniatúrnym náčiním a náradím alebo riadom. Niektoré stolíky sú dokonca spojené s interaktívnymi hrami s rozličnými zvukmi a svetelnými efektmi.

Stolík z lamina kúpite od 30 Eur, z masívu od 10 Eur. Plastový stolík na záhradu zoženiete už za cenu okolo 5 Eur. Výukový stolček so zvukmi stojí od 16 Eur. Stolík v kombinácii kovu a dreva zaobstaráte od 22 Eur.

Detský stolík väčšinou kúpite v sade s stoličkami. Foto: MT-nábytok.sk
Detský stolík väčšinou kúpite v sade s stoličkami. Foto: MT-nábytok.sk

Ako kúpiť kvalitný stolík

Výšku stolíka prispôsobte výške stoličky aj výške vášho dieťaťa. Pri sedení by malo mať rovný chrbát, a ak si položí ruky na stôl, malo by mať lakte v pravom uhle. Príliš vysoká pracovná doska ho bude nútiť zdvíhať ramená, a ruky potom budú zvierať ostrý uhol v predlaktí.

  • Výška dieťaťa 80 - 95 cm: výška dosky 40 cm
  • Výška dieťaťa 93 - 116 cm: výška dosky 46 cm
  • Výška dieťaťa 108 - 121 cm: výška dosky 53 cm
  • Výška dieťaťa 119 - 142 cm: výška dosky 59 cm
  • Výška dieťaťa 133 - 159 cm: výška dosky 64 cm
  • Výška dieťaťa 146 - 176 cm: výška dosky 71 cm

Stolíky majú mať kvalitný povrch odolný proti poškriabaniu a s jednoduchou údržbou a jednoduchú montáž. Keď do nej zapojíte dieťa, tak sa pri tom ešte pobavíte. Ľahko zmontujete trebárs stolík dizajnovaný ako puzzle, ktorého diely do seba presne zapadnú.

Ak má stolík dobre slúžiť, mal by mať dostatočne veľkú pracovnú plochu. Dieťa by si tu malo odložiť aspoň papier alebo zošit a krabičku s pastelkami, bez toho aby si ich laktami zhadzovalo na zem. Keď sa toho zmestí na dosku stola viac, bude to len dobre.

Budú sa hodiť aj hlboké poličky alebo zásuvky, do ktorých si dieťa uloží ďalšie fixky, ceruzky a iné výtvarné potreby. Bude stolík slúžiť nielen k hrám, ale aj na kreslenie a písanie? Potom musí byť pracovná plocha dokonale rovná.

Výtvarný detský stolík z plastu. Foto: Heuréka.sk
Výtvarný detský stolík z plastu. Foto: Heuréka.sk

Bezpečnosť predovšetkým

Stôl musí byť kvalitný, pevný a stabilný. Pokiaľ naň dieťa vylezie, nemal by sa rozlomiť na dve polovice, ani prevrátiť. Preto je lepšie, aby mal aspoň tri nohy, najlepšie štyri.

Hrany majú byť zaoblené a do priestoru nesmú trčať žiadne ostré presahy a hrany. Pretože bude stolík slúžiť len do doby, než dieťa pôjde do školy, môžete mu zaobstarať pestrofarebný kúsok s rozprávkovými motívmi.

Ak nechcete stolík vymieňať, akonáhle začne dieťa chodiť do školy, kúpte mu rovno kvalitný rastúci písací stôl. Potom však vyberte neutrálne farby, pretože ho bude používať až do študentských rokov.

Stolík by mal mať zaoblené rohy. Foto: MT-nábytok.sk
Stolík by mal mať zaoblené rohy. Foto: MT-nábytok.sk

Vyrobte si detský stolík

Máte na povale menší jedálenský stôl z masívu, ktorý plánujete vyhodiť? Nerobte to a vytvorte z neho pekný detský stolík. Stačí vám brúsny papier, priamočiara píla a farba na drevo. Nohy skráťte pílou na potrebnú dĺžku, a potom zaoblite rohy stola. Potom stôl očistite, obrúste hrany a natrite farbou na drevo.

Ak je pracovná doska stola vyrobená z lamina, tak po zaoblení rohov nalepte na bočné plochy nažehľovaciu hranu. Tá ochráni dosku pred poškodením vlhkosťou. Zoženiete ju v mnohých farbách, takže ju vhodne skombinujete s farbou stola. Na lepenie použite starú žehličku. Nakoniec dlátom alebo zalamovacím nožom odrežte presahy a ostré hrany jemne zbrúste.

V koľkých rokoch sa naučilo vaše dieťa sedieť? Napíšte ostatným čitateľom do komentára, ako často si sedáva k stolíku, a na čo ho využíva.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Šetrite svoj čas a venujte ho svojim koníčkom. Virtuálna asistentka vybaví všetko dôležité zariaďovanie za vás

Šetrite svoj čas a venujte ho svojim koníčkom. Virtuálna asistentka vybaví všetko dôležité zariaďovanie za vás

Vydané: 09.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 24x

Máte málo času? Najmite si služby virtuálnej asistentky či asistenta. Zoženú vám remeselníkov, upratovačku, zaistia nákupy aj stráženie či naplánujú dovolenku. Dokážu zariadiť takmer čokoľvek. Ako taká služba funguje a koľko stojí?

Celý článok
Zelené ihličie vás tento rok neláka? Mrknite na 8 nápadov, ako vyrobiť originálny vianočný stromček

Zelené ihličie vás tento rok neláka? Mrknite na 8 nápadov, ako vyrobiť originálny vianočný stromček

Vydané: 08.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 78x

Máte alergiu na ihličie, alebo ste prísni ochrancovia prírody a odrezaný stromček je pre vás tabu? Sekundový manžel poradí 8 nápadov, ako si vyrobiť originálny vianočný stromček z rôznych materiálov. Umelé stromčeky nechajte iným.

Celý článok
Veselé Vianoce: 5 darčekových tipov pre vašich blízkych na menšie kúsky nábytku

Veselé Vianoce: 5 darčekových tipov pre vašich blízkych na menšie kúsky nábytku

Vydané: 07.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 619x

Vianoce sa blížia a nápady na darčeky sú vzácny tovar. Dávať blízkym kuchynskú linku pod stromček asi nebudete, ale vhod môže prísť 5 tipov na menšie nábytkové kusy. Trebárs práve oni vašim blízkym chýbajú. Vyberte im pekné kúsky.

Celý článok