0komentárov

Hľadáte originálne truhlíky pre kvety? Vyrazte do bazáru a vyrobte ich zo starého nábytku

Nevyhadzujte starý nábytok. Recyklujte a vyrobte z neho originálne truhlíky, do ktorých zasadíte veľa kvetov. Využite napríklad stoličku, komodu či nočný stolík. Viete, kde ich zohnať? Načerpajte inšpiráciu a zistite, ako na to.
Vydané: 30.04.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2186x

Minulý týždeň sme slávili Deň zeme, ktorý súvisí s ochranou prírody. Aby sme zachovali planétu aj pre budúce generácie a žili v súlade s ostatným životom na Zemi, nestačí len šetriť vodu a energie a neznečisťovať ovzdušie. Musíme tiež zamedziť plytvaniu potravín a priemyselných surovín a obmedziť tvorbu odpadov. Preto ich triedime a recyklujeme, a pre staré opotrebované veci hľadáme nové využitie.

Komoda s vysadenými kvetmi od dizajnérov Denise Bonapaceho a Petera Bottazziho. Foto: denisebonapace.com
Komoda s vysadenými kvetmi od dizajnérov Denise Bonapaceho a Petera Bottazziho. Foto: denisebonapace.com

Zrecyklovať všetko alebo len niečo?

Myslím si, že nemá význam hľadať nové využitie pre všetky opotrebované veci. Niektoré nápady z recyklovaných materiálov a výrobkov sú síce funkčné, ale príliš sa mi nepáčia. Radšej ich vyhodím do triedeného odpadu alebo odveziem do zberného dvora. Nápad na výrobu debničiek na pestovanie rastlín zo starého nábytku sa mi však páčia.

Počítajte však s tým, že komoda s vysadenými kvetmi zaberie veľa miesta, celkom dosť váži a ťažko ju presuniete inam. Navyše takto môžete pretvoriť len nábytok z pravého dreva. Nepoužívajte nábytok, ktorý je z kompozitných materiálov. Ten po doslúžení radšej odvezte do zberného dvora, pretože pri zalievaní kvetov by sa kvôli vlhkosti mohol rozpadnúť.

Pri výrobe debničiek sa môžete inšpirovať tvorbou Denise Bonapaceho a Petera Bottazziho alebo na Pinterestu.

Nemáte žiadny starý kus nábytku, ktorý by ste mohli využiť? Vyrazte do bazáru s nábytkom alebo prehľadajte internetové inzertné servery, ako je Bazos, Inzercia alebo Avízo, prípadne Bazar. Opotrebovaný nábytok sa dá zaobstarať veľmi lacno.

Do kvetináčov z nábytku zasadíte sukulenty, kaktusy, bylinky i popínavé rastliny. Kombináciou rôznych druhov docielite zaujímavú farebnosť a rôznorodosť tvarov. Dajte však pozor na to, aby rastliny mali rovnaké požiadavky na substrát, zálievku a svetlo.

Kvetináč zo starej stoličky

Zo stoličky vyrobíte jednoduchou úpravou sedadla pekný stojan na kvetináč. Keď do neho zasadíte popínavé rastliny, budú sa pekne plaziť po operadle a nemusíte k nim dávať opornú tyčku. Na operadlo zavesíte aj závesné kvetináče. K pretvoreniu stoličky potrebujete:

 • starú stoličku
 • rastliny
 • substrát
 • skrutkovač, vŕtačku, pílu
 • drôtený kôš alebo kvetináč
 • textíliu alebo fóliu
 • farbu na drevo, brúsny papier

Buď do sedadla vyrežte otvor pre kvetináč, alebo sedadlo odstráňte úplne. Keď z neho zložíte čalúnenie, môžete dosku využiť ako dno kvetináča. Vytvorený otvor v sedadle musí byť tak veľký, aby ním kvetináč neprepadol. Namiesto kvetináča môžete použiť aj drôtený kôš, ktorý pomocou skrutiek pripevníte k rámu stoličky. Cez kôš dajte textíliu alebo fóliu, aby zemina neprepadávala na zem.

Kvety zasadené do zásuviek komody

Komoda s vysadenými kvetmi vyzerá skvele, ale zaberá pomerne dosť miesta. Nemáte ju kam postaviť? Využite len zásuvky. Vytvorte z nich závesné truhlíky, alebo k nim z dreva vyrobte podstavec, na ktorý ich položíte. K výrobe truhlíka zo starej komody potrebujete:

 • starú komodu
 • rastliny, napríklad sukulentné
 • substrát pre daný typ rastlín
 • keramzit, kúsky hlineného črepníka alebo štrk na drenáž
 • betónové tvárnice, tehly alebo iný materiál na zaťaženie zadných stien zásuviek
 • vŕtačku s vrtákom do dreva

Komoda musí byť z masívneho dreva. Kompozitné materiály sa totiž vplyvom vlhkosti rozpadnú. Do každého dna zásuvky vyvŕtajte dostatočný počet dier pre odtok prebytočnej zálievky. Komodu obrúste a natrite novým lakom alebo nechajte v pôvodnom stave. K zadnej stene každej zásuvky naskladajte stavebný materiál ako záťaž, ktorá zabráni vyklápaniu zásuvky.

Zásuvky musia mať pevné dno, aby uniesli ťažobu zeminy a rastlín.

Na dná zásuviek nasypte vrstvu keramzitu, ktorý bude pohlcovať prebytočnú zálievkovú vodu. Na neho nasypte zeminu. Do nej vysaďte rastliny, zavlažte ich odstátou vodou, a ak pôda veľa zľahne, dosypte ju až po okraj zásuvky.

Komodu osadzujte na mieste, kde bude stáť. Po naplnení zeminou a vysádzaní rastlín bude dosť ťažká. Ak ju nechcete nechávať na jednom mieste, pripevnite na jej spodnú stranu vysokozáťažové kolieska, ktoré presuny uľahčia. Pred nasypaním zeminy do zásuviek môžete ich dno vyložiť fóliou, ktorá ochráni drevo pred vlhkosťou.

Ako sa vám páči nápad pestovať kvety v starom nábytku? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v komentári pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 23x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok
Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Vydané: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 19x

Stala sa vám v kuchyni nehoda a poškodili ste s ťažkým riadom pracovnú dosku? Nemusíte ju hneď meniť. Drobné škrabance a ryhy opravíte so špeciálnymi prípravkami a voskami. Stačí ich rozohriať, zotrieť stierkou a potom rozleštiť.

Celý článok
Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 48x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok