PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Máte malý byt? Nafúknite ho o ďalší priestor. Vstavané poschodie využijete napríklad na spanie

Máte malý byt? Vybudujte si spacie poschodie. Kam sa hodí a kam nie? Čo potrebujete na stavbu? Ako vysoký musí byť strop? Aké postele či váľandy máte použiť? Čo nočné stolíky, hodia sa nejaké? Pre získanie odpovedí čítajte ďalej.
Vydané: 15.05.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 3444x

Snáď každý, kto má malý byt, rieši, ako získať viac priestoru. Ak to nejde do šírky, skúste to do výšky. Vstavané poschodie priestoru nielen pridá, ale tiež ho originálne rozčlení. Základným predpokladom je však dostatočná výška stropu. Podľa nej určíte, či môžete poschodie vybudovať, a ako ho potom budete využívať. Vznikne vám mezonet, alebo len priestor na spanie?

Vstavané poschodie nesmie brániť v otvorení dverí. Foto: napatra.cz
Vstavané poschodie nesmie brániť v otvorení dverí. Foto: napatra.cz

Čo vedieť pred stavbou?

O obstaraní spacieho poschodia rozhoduje výška stropu a dispozície miestnosti. Poschodie môžete vstavať do miestnosti s výškou stropu minimálne 2,5 metra. Čím sú stropy vyššie, tým lepšie, pretože sa zvyšuje využiteľnosť poschodia. Vysoké stropy bývajú hlavne v starých bytoch a domoch, kde môžu dosahovať výšky i okolo štyroch metrov.

Pri plánovaní by ste mali dopredu vedieť, na čo bude poschodie slúžiť. Podľa toho voľte jeho veľkosť, konštrukciu i materiály. Pri spacom poschodí voľte veľkosť podľa matracov a roštov, ktoré máte doma, alebo podľa rozmerov nových, ktoré budete kupovať. Pohodlnejšie je spacie poschodie, ktoré je väčšie ako matrac, pretože na ňom bude miesto aj pre poličku, skrinku či perinák.

Matrac neklaďte na nepriedušnú dosku, ale na kvalitný rošt, aby sa mohol vetrať.

Dobre si rozmyslite, kam poschodie umiestnite. Snažte sa z daného priestoru vyťažiť maximum. Poschodie nesmie brániť v otváraní dverí a schody by mali čo najmenej zasahovať do voľného priestoru. S plánovaním vám pomôže náčrt miestnosti. Pri stavbe svojpomocne premyslite aj spôsob spojov a celú konštrukciu poschodia.

Pred stavbou je dôležité premyslieť do detailu celú konštrukciu. Foto: napatra.cz
Pred stavbou je dôležité premyslieť do detailu celú konštrukciu. Foto: napatra.cz

Ako poschodie využiť

V miestnosti s vysokými stropmi, kedy sa na poschodí bez problému postavíte, vytvoríte vlastný mezonet s výškou, aby ste sa mohli plne vystrieť. Poschodie tak využijete ako plne funkčný priestor pre relax alebo prácu a môžete tu umiestniť akýkoľvek nábytok. Dajte si však pozor na hmotnosť vybavenia, aby ste neprekročili nosnosť poschodia.

Ak máte nižšie stropy, využijete poschodie skôr len pre spanie. Pri stropoch s výškou okolo 2,5 metra nedávajte na poschodie posteľ. Miesto pevnej podlahy vyberte kvalitný rošt a naň rovno položte matrac. Ak vám vadí, že bude rošt zospodu vidieť, zakryte ho tak, aby ste zachovali kvalitné odvetrávanie matraca.

Poschodie môžete vybaviť akýmkoľvek nábytkom v závislosti na jeho nosnosti a veľkosti. Ťažšie kusy dajte ku krajom alebo nad stojky poschodia, aby ste váhu rozložili rovnomerne. Konštrukcia tak nebude na určitých miestach zbytočne preťažená. Pod poschodie môžete umiestniť napríklad pracovný alebo detský kútik, šatňu alebo knižnicu.

Na vstavanom poschodí si môžete zariadiť aj pracovňu. Foto: napatra.cz
Na vstavanom poschodí si môžete zariadiť aj pracovňu. Foto: napatra.cz

Je poschodie vhodné aj pre vás?

"Na vstavaných poschodiach som býval v štyroch rôznych bytoch dokopy cca 12 rokov. Ani v jednom prípade som nezaregistroval klímu, ktorá by bolo nepríjemná. Rovnaké ohlasy máme od našich zákazníkov. Argumenty o vydýchanom ťažkom vzduchu väčšinou uvádzajú ľudia, ktorí poschodie nemajú. Ak je zachovaná hygienická norma 100 cm od stropu, je to stále pohodlne obývateľné. Ideál je 120 a viac cm." hovorí pán Vaněk, majiteľ českej firmy napatra.cz.

Poschodie je tiež horšie prístupné, takže nie je vhodné pre seniorov a ľudí s problémami pohybového aparátu. Pri deťoch hrozí pád a iné úrazy, napríklad pri lezení po rebríku. Väčšina poschodí navyše nie je kompletne oddelená od pôvodnej miestnosti, takže tu býva menej súkromia ako v samostatnej miestnosti.

Ak bude poschodie slúžiť deťom, myslite na poriadne zábradlie. Foto: napatra.cz
Ak bude poschodie slúžiť deťom, myslite na poriadne zábradlie. Foto: napatra.cz

Je lepšie poschodie z obchodu, alebo od stolárov?

Cena vstavaného poschodia závisí na tom, či sa rozhodnete kúpiť hotové poschodie zo sériovej výroby v obchode, alebo ho necháte vyrobiť na zákazku. Sériový výrobok je lacnejší, pri zákazkovej výrobe potom o cene rozhodujú individuálne požiadavky na materiál, povrchovú úpravu, rozmery, typ schodov a zábradlí aj spôsob zabudovania.

Hotové medziposchodia nemusia vyhovovať niektorým vašim požiadavkám na rozmery alebo nosnosť. Poschodím na zákazku využijete priestor oveľa lepšie.

Poschodie si radšej nechajte vyrobiť od stolárskej firmy priamo na mieru. Je to síce drahší variant oproti hotovej konštrukcii z obchodu, ale budete mať istotu, že bude pevné aj po niekoľkých rokoch používania. Musíte si však vybrať kvalitného remeselníka. Cena sa väčšinou pohybuje v rozmedzí od 400 do 2000 € vrátane montáže.

Ak požadujete zložité tvary a plnú výbavu vrátane elektroinštalácie, úložných priestorov a osvetlenia, dostanete sa pokojne na 3000 €, aj viac. Skúsený domáci majster zvládne poschodie vyrobiť sám, takže ak nejakého máte doma, ušetríte za prácu a zaplatíte len za použitý materiál.

Spanie na poschodí spríjemní aj polica na odkladanie drobností. Foto: napatra.cz
Spanie na poschodí spríjemní aj polica na odkladanie drobností. Foto: napatra.cz

Z čoho postavíte vstavané poschodie

Vstavané poschodie sa skladá z nosného rámu s roštom pre matrac alebo pevnú podlahu. Prístup je riešený schodmi alebo v prípade nedostatku miesta rebríkom. Nosnosť a veľkosť poschodia prispôsobte spôsobu využitia a priestoru, ktorý máte k dispozícii.

Vyrábate poschodie z dreva? Použite hranolčeky s prierezom 8 x 10 a 10 x 10 cm. Tie sú dostatočne pevné. Najčastejšie sa používa smrek alebo borovica. Pri výrobe môžete namiesto dreva použiť aj tenkostenné kovové profily (jakle). Celú konštrukciu potom zvaríte alebo zoskrutkujete.

Na konštrukciu poschodia použite kvalitný materiál, teda dobre vysušené hranoly a dosky bez hrčí a prasklín.

Na podlahu použite smrekové alebo borovicové podlahové palubovky spájané na pero a drážku s hrúbkou 22 - 28 mm. Cena sa pohybuje okolo 20 € za meter. Môžete použiť aj pevnejšiu drevotriesku, preglejku, lamino alebo MDF dosku. Pozdĺžniky alebo priečniky, na ktorých je pripevnená podlaha, nedávajte kvôli dostatočnej nosnosti a priehybu do väčšej vzdialenosti ako 90 cm.

Drevo nakoniec natrite lakom. Neupravený masív sa totiž rýchlo špiní, ohmatáva a zažiera sa do neho prach a špina. To platí hlavne pre schody a zábradlia, ktoré sú denne v kontakte s ľudským telom. Drobné vady dreva pred natretím vyplňte tmelom alebo gitom.

Konštrukciu poschodia môžete priznať alebo zakryť. Na opláštenie použite drevotriesku, korok, polystyrénové kazety, zrkadlá, jutu, obkladové palubovky alebo tapetu. Pre zakrytie kovovej konštrukcie je vhodný tiež sadrokartón. Ak ho použijete na spodnú stranu poschodia, môžete do neho zapustiť aj osvetlenie.

Na spacie poschodie použite kvalitný rošt, aby sa mohol matrac vetrať. Foto: napatra.cz
Na spacie poschodie použite kvalitný rošt, aby sa mohol matrac vetrať. Foto: napatra.cz

Kotvenie poschodia - do steny alebo na stĺpiky?

Poschodie môže byť samonosné ako vysoká poschodová posteľ, alebo vynesené medzi steny a stojky. Umiestnite ho do výšky 150 až 250 cm v závislosti na výške stropu. Poschodie ukotvíte do tehlovej steny kotvami alebo závitovými tyčami. V úzkych priestoroch zamurujte trámy do vreciek vysekaných v protiľahlých stenách.

Pri sadrokartónových priečkach alebo nenosných stenách použite nosné stĺpiky. Počítajte však s tým, že zaberajú priestor v izbe a obmedzujú využitie priestoru pod poschodím. Samonosné poschodie pripevnite na niekoľkých miestach uholníkmi k stene, prípadne i podlahe.

Pri výrobe sa inšpirujte na webe mojdom.sk, kde nájdete množstvo návodov pre stavbu vstavaného poschodia.

Na stavbu jednoduchého poschodia vám stačia základné trámové spoje, ako je dlab, čap a plát. Spoje zafixujte lepidlom, skrutky do dreva alebo vratovými skrutkami. Nerovné steny a škáry medzi krivými stenami a konštrukciu poschodia zakryte tenkými lištami alebo vyplňte akrylovým tmelom.

Pri opláštenom poschodí môžete na spojenie použiť aj kovové spojovacie prvky (uholníky), ktoré sa využívajú pri stavbe drevených konštrukcií, napríklad pergol. Potom vám na hrubú stavbu stačí pílka a vŕtačka. Uholníky môžete zakryť alebo farebne upraviť.

Nosný stĺpik poschodia môžete využiť ako policový diel. Foto: napatra.cz
Nosný stĺpik poschodia môžete využiť ako policový diel. Foto: napatra.cz

Schody alebo rebrík?

Rebrík je priestorovo úspornejší a lacnejší, schody sú však pohodlnejšie. Vďaka nim totiž na poschodie vyjdete aj bez pridržiavania. Navyše v nich môžete vytvoriť ďalšie úložné priestory, napríklad zásuvky, skrinky alebo police. Zabudujete do nich aj skryté pracovné miesto.

Aby schody nezasahovali príliš do miestnosti, voľte mlynársky typ so striedavo vykrojenými stupňami. Mlynárske schody môžu mať trochu ostrejší sklon oproti iným typom schodov. Pre pohodlný prístup na poschodie by mali byť schody široké 50 - 60 cm.

Schody i poschodie vybavte zábradlím. Pripevníte ho buď na stenu, alebo na bočnicu schodov a konštrukciu poschodia. Výška zábradlia sa líši podľa funkcie a výšky poschodia od podlahy. Ak má poschodie slúžiť pre deti, vyplňte priestor medzi zábradlím a stropom sieťou. Znížite tak riziko jeho pádu.

Vo schodoch môžete vybudovať úložné priestory aj pracovné miesto. Foto: napatra.cz
Vo schodoch môžete vybudovať úložné priestory aj pracovné miesto. Foto: napatra.cz

Využívate poschodie na spanie? Prezraďte ostatným čitateľom v komentári, odkiaľ ho máte a ako sa vám na ňom spí.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 39x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 56x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 68x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok