0komentárov

Chcete ušetriť za svetlo? Buďte EKO a kúpte si lampy a svetlá na slnečnú energiu

Solárne svetlá sú typické pre záhrady, hodia sa však aj dovnútra bytu. Podľa čoho si lampu vybrať? Aké má svietenie na slnečnú energiu výhody? Ako dlho budú svetlá svietiť a aké typy existujú? Posvieťte si na to a čítajte ďalej.
Vydané: 25.05.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2407x

Solárne osvetlenie nájdete najčastejšie na záhradách a terasách, hodí sa však aj do interiérov, ako sú garáže, pivnice alebo chodby. Lampy a svetlá na slnečnú energiu šetria peniaze, nepotrebujete pre ne elektrické rozvody a nemusíte riešiť káble.

Ako fungujú solárne svetlá?

Solárne svetlá premieňajú slnečnú energiu na elektrickú a počas dňa dobíjajú vstavanú batériu. Každé svetlo má svietiaci cyklus. Jeho dĺžka je závislá na ročnom období a momentálnom podnebí. V daždivom období sa výrazne znižuje a v zime je nižšia asi o 60 %.

Prednosti solárnych lámp:

  • nenáročná inštalácia
  • úspora energie
  • nepotrebujete káble ani spínače
  • bezpečnosť
  • odolnosť proti poveternostným vplyvom

Lampy mávajú integrovaný senzor, vďaka ktorému môžu reagovať na stmievanie. Počas neho sa rozsvietia a po úsvite sa automaticky vypnú. Väčšina lámp má tiež senzor pohybu, takže sa rozsvietia vo chvíli, keď zaregistrujú pohyb v blízkom okolí. Tieto modely sú oveľa úspornejšie.

Čas, po ktorý svetlo svieti, môžete jednoducho regulovať, a tým zamedzíte rýchlemu vybitiu batérie. Každá batéria má obmedzený životný cyklus. Lampy s LED žiarovkami majú oveľa vyššiu životnosť.

So solárnymi svetlami sa najčastejšie stretnete na záhrade. Foto: ©Depositphotos.com/g.lancia
So solárnymi svetlami sa najčastejšie stretnete na záhrade. Foto: ©Depositphotos.com/g.lancia

Akú lampu si môžete kúpiť

Lampy kúpite v mnohých tvaroch, a to okrúhle, hranaté aj atypicky tvarované. Na výber máte stojacie, pevne zapustené, závesné aj nástenné typy. Niektoré lampičky majú solárny panel zabudovaný v stojane, iné môžu byť káblom prepojené so solárnym panelom.

Špecialitou sú lampy s elektrickým adaptérom, ktorý ich dobije v prípade, keď dobíjanie cez solárny panel nie je dostatočné, alebo ak napätie v batérii klesne pod potrebnú hodnotu. Potom sa však stráca šetrnosť k prírode a úspora energií v domácnosti.

Lampy so vstavaným solárnym panelom

Lampičku so vstavaným solárnym panelom postavte na miesto s čo najdlhším oslnením, aby sa dostatočne nabila. Dĺžka svietenia býva spravidla okolo 8 hodín, ale v tienistých miestach môže byť doba oveľa kratšia. Solárnu lampičku umiestnite na južnú až západnú stranu.

Solárna lampička sa nabíja 9 - 12 hodín na slnku, a potom svieti niekoľko hodín jasným svetlom, pri ktorom si môžete trebárs čítať. Väčšinou fungujú na úspornú LED technológiu. Niektoré lampičky sa nabíjajú kratšiu dobu a vydržia svietiť dlhšie. Zoženiete ich za 14 Eur, v zľave aj oveľa lacnejšie.

Vnútorné solárne lampy zvyčajne vyžarujú svetlo s jasom, ktorý je ekvivalentný k 40 wattom. Môžete ich použiť ako bodové osvetlenie alebo svetlo pri stole. Tieto vnútorné solárne lampy postavte na parapet pri okne, kde budú prijímať aspoň šesť hodín priame slnečné svetlo každý deň, aby sa plne nabili.

Solárna stolná lampa v modernom dizajne. Foto: Skvělý-kup.cz
Solárna stolná lampa v modernom dizajne. Foto: Skvělý-kup.cz

Solárne svietidlá s panelom na streche

Sada solárnych svietidiel Sundaya Ulitium obsahuje špeciálne LED lampy napájané solárnymi panelmi. Jednotlivé svietidlá a solárne panely sa dajú takmer neobmedzene prepájať. Sadu je možné tiež dodatočne rozšíriť a pridať ďalšie svietidlá. Vďaka svojej flexibilite je systém vhodný trebárs pre záhradné domčeky, garáže alebo obytné automobily.

Solárny panel umiestnite na strechu, kde nebude zatienený stromami alebo budovou po celý deň. Natočte ho tak, aby naň dopadalo čo najviac slnečných lúčov po celý rok. Ideálna je južná strana, respektíve smer k rovníku.

Svetlo LED lampy ovládate lankom a môžete ho tlmiť. Tým ušetríte ešte viac energie. Potrebná elektronika a Li-ion batérie sú zabudované priamo v svietidle. Pomocou rozvodnej skrine pripojíte solárny panel priamo na spotrebiče. Nepotrebujete regulátor nabíjania. Sadu solárnych svietidiel Sundaya Ulitium Kit 1 zoženiete za cenu od 108 Eur.

Sada solárnych svietidiel Sundaya Ulitium Kit 1. Foto: Heuréka.cz
Sada solárnych svietidiel Sundaya Ulitium Kit 1. Foto: Heuréka.cz

Používate solárne lampy a svetlá v interiéri? Aké máte a ako dlho dokážu svietiť? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v komentári pod článkom.

Úvodné foto: ©Depositphotos.com/SergeyNivens

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Hľadáte originálny kúsok nábytku do bytu zariadeného v netradičnom štýle? Vyrobte ho zo starého lodného kufra

Hľadáte originálny kúsok nábytku do bytu zariadeného v netradičnom štýle? Vyrobte ho zo starého lodného kufra

Vydané: 18.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 35x

Vytvoriť zo starého lodného kufra originálny kúsok nábytku nie je nič ťažké. Kde taký kufor zohnať a na čo si dať pri nákupe pozor? A čo je potrebné s kufrom urobiť, než z neho vyrobíte odkladací stolík, lavičku či minibar?

Celý článok
Minimalizujte finančné straty pri katastrofe u vás doma. Zariaďte si poistenie domácnosti aj nehnuteľnosti

Minimalizujte finančné straty pri katastrofe u vás doma. Zariaďte si poistenie domácnosti aj nehnuteľnosti

Vydané: 17.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 23x

Vašej nehnuteľnosti i domácnosti hrozí veľa rizík, trebárs zlodeji, požiar, povodeň alebo prasknuté potrubie. Radšej sa na ne poistite, nech neprídete o peniaze, ktoré ste do svojho domova dali. Čo všetko také poistenie zahŕňa?

Celý článok
Ako opraviť či namontovať nábytkové a pojazdové kolieska k nábytku? Poradí Sekundový manžel

Ako opraviť či namontovať nábytkové a pojazdové kolieska k nábytku? Poradí Sekundový manžel

Vydané: 16.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 565x

Pojazdové kolieska k nábytku sú skvelým pomocníkom pri transporte a presunoch jednotlivých kúskov. Pri poškodení sa vám oprava neoplatí, radšej ich vymieňajte. Dajú sa aj dodatočne primontovať. Strážte si ale maximálne zaťaženie.

Celý článok