1komentárov

Postavte si na záhrade hotel pre užitočný hmyz. Pomáha s opeľovaním a likviduje škodcov. Oživte si hravo tohtoročnú sezó

Prilákajte tento rok na záhradu užitočný hmyz, nenápadných a užitočných návštevníkov. Vystavte im hmyzí hotel. Výroba je nenáročná, stavebný materiál nájdete doma, či v prírode. Hmyz prospeje aj opeľovaním, či likvidáciou škodcov.
Vydané: 29.05.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 5560x

Záhradná sezóna je v plnom prúde a vy na svojom pozemku trávite stále viac voľného času. Chcete mať bohatú úrodu plodín a súčasne sa ekologicky vysporiadať so škodcami? Urobte si vlastnoručne hmyzí hotel a prilákajte k vám jeho samotárske užitočné druhy. Využite materiál za pár eur či zadarmo, nájdete ho na pôde, priamo v záhrade, pri vode, alebo v lese.

Hotel pre užitočný hmyz urobíte z materiálu a zvyškov, ktoré máte doma

Hmyzie hotely vyrábate pre samotárske druhy hmyzu. U nás ich žije asi 500 druhov, napríklad včely samotárky, čmeliaky, niektoré osy, motýle, pestrice, či lienky sedembodkové. Váš hmyzí hotel sa pre nich stane dôležitým náhradným biotopom, aby si zaistili pokračovanie svojho rodu. Opeľujú kultúrne plodiny a predátori si navyše ľahko poradia so škodcami vašich porastov.

Ideálnou výplňou hmyzieho hotela je najrôznejší rastlinný odpad, čo dom a les dá. Foto: ©Depositphotos.com/Kassandra2
Ideálnou výplňou hmyzieho hotela je najrôznejší rastlinný odpad, čo dom a les dá. Foto: ©Depositphotos.com/Kassandra2

Ako základ pre hotelík použite drevenú, betónovú alebo plastovú konštrukciu. Vyplňte ju potom "na striedačku" najrôznejšími druhmi prírodného materiálu. Rákosové steblá, stonky rastlín, dierované tehly, alebo navŕtané drevené polienka vytvoria medzierku a chodbičky, ideálne pre úkryt, pobyt a ďalší život hmyzu. Čelnú a prípadne i zadnú stenu vášho výtvoru chráňte radšej pletivom pred vtákmi.

Príbytky pre hmyz vyveste najlepšie na južnej stanu tak, aby boli chránené proti dažďu a vetru.

Pre drevenú kostru hmyzieho hotela použite napríklad aj starý drevený prístrešok, rám debny, prípadne ju jednoducho zmontujte z kúskov dosák a spojte klince alebo skrutky. Vnútorný priestor prerobte na menšie komôrky, vyplňte ich kúskami machu alebo dreva, skvelé sú ruličky zo starých kartónov, bodliaky, alebo šišky. Nechajte svoju tvorivú fantáziu pracovať naplno, bude vás to baviť.

Jednými z častých najomníkov hmyzích domčekov sú včely samotárky, nezlomné pomocníčky. Foto: ©Depositphotos.com/Icrms7
Jednými z častých najomníkov hmyzích domčekov sú včely samotárky, nezlomné pomocníčky. Foto: ©Depositphotos.com/Icrms7

Luxusný a veľký hmyzí hotel vyrobíte z drevených paliet. Naskladajte ich na seba a do vzniknutých otvorov nastrkajte duté stonky tŕstia, vlnitý papier, suchý mach či drevitú vlnu. Navrstvite malé naštiepané drievka na seba na ležato, skúste čokoľvek s otvormi. Nechajte potom "hmyzie Alcron" prístupný z oboch strán a počkajte na prvých hostí. Nájdu sa aj väčší obyvatelia, ježkovia alebo jašterice.

Hotel pre hmyz nemusí byť nijako veľký, stačí aj veľkosť vtáčej búdky

Ak nemáte na záhrade dostatok miesta pre veľký drevený hmyzí hotel, urobte jeho miniatúru vo veľkosti vtáčej búdky. Zaveste ju na strom alebo na chránené miesto pri plote. Pre výrobu stačí kúsok guľatiny, malé dosky a konáre. Aj tu do dreva vyvŕtajte pár dierok. Použite napríklad aj starú drôtenú guľu, pôvodne ku tvarovanie buxusov.

Výborným a stabilným základom pre hmyzie útočisko sú staré a nepotrebné palety. Foto: ©Depositphotos.com/phil_bird
Výborným a stabilným základom pre hmyzie útočisko sú staré a nepotrebné palety. Foto: ©Depositphotos.com/phil_bird

Povrch dreva nemusíte nijako ošetrovať. Ako prebieha usídľovanie? Môžete počítať s tým, že ešte v ten istý deň priletia prví hmyzí obyvatelia. Do otvoru si najprv nanosia potravu vo forme peľu, potom nakladú vajíčka a nakoniec otvor zaviečkujú. Z vajíčok sa liahnu larvičky, ktoré sa potom ako dorastené zakuklia a prežijú zimu. V ďalšom roku sa celý generačný vývojový cyklus zopakuje.

 

Tip: Vložte medzi prírodný materiál sklenené alebo priehľadné plastové trubičky. Občas je vytiahnite a môžete s deťmi pozorovať, kto sa v nich zabýval.

Najčastejšie váš hotel zaberú lienky sedembodkové, zlatoočká, škvory, čmeliaky a osičky. Snažte sa ich prilákať čo najviac, pomôžu vám udržať na záhrade biologickú rovnováhu. Hmyz likviduje škodcov bez použitia chemikálií, ale opeľuje aj niektoré kvety. Osičky sú dravce a lovci hmyzu, zlatoočká sa vedľa vošiek postarajú aj o larvy múch, roztočcov či rôzne húsenice.

Aj malý hmyzí hotelík splní svoj účel, chce to len trochu práce šikovných rúk. Foto: ©Depositphotos.com/NikD51
Aj malý hmyzí hotelík splní svoj účel, chce to len trochu práce šikovných rúk. Foto: ©Depositphotos.com/NikD51

Ďalšou šancou pre drobný hmyz je rúra alebo drevená krabička, vyplnená navrtanými konárikmi, polienkami, alebo steblami. Využite aj povrázky, drôtiky, práchnivý kmeň stromu či prázdne makovice. Najnižšie poschodia spravidla osídlia napríklad škvory, do najvyšších sa nasťahujú včely samotárky. Sú to napríklad pískorypky, drvodielky, ploskočelky, chlponožky. Patria medzi dôležité opeľovače ovocných drevín, pretože im nevadí ani dážď, a lietajú aj pri nižších teplotách než včela medonosná.

Ako výplň hmyzieho hotela využite napríklad:
• Staré dierované tehly, drevené polienka s navŕtanými dierami, slamu
• Bambusové tyče, bazové vetvy, rákosové steblá, stonky slnečníc
• Šišky, kvetináče, staré drevená polienka, profily, odrezky, mach
• Malé plastové kvetináče, črepy z rozbitých kvetináčov, pórobetón
• Najrôznejší materiál, čo vás napadne, kategória "čo dom dá"

Jednoduchý hmyzí príbytok urobíte aj z plastovej fľaše, ktorej odrežte dno. Vyplňte ju dutými steblami tŕstia, trávou, alebo vlnitým papierom. Výborne vám poslúži aj drevený kváder, do ktorého vyvŕtajte dierky s priemerom 2 až 10 mm a hĺbku asi 10 × väčšiu, než priemer. Otvory nečistite, pretože niektoré druhy sa vyvíjajú cez celý rok. Zabývané otvory majú uzavretý, zaviečkovaný vchod.

Medzi najväčších konzumentov vošiek patrí zlatoočko

Subtílne zlatoočko s priehľadnými krídelkami patrí medzi najväčších konzumentov škodlivých vošiek, ale aj húseníc alebo červov. Svoju korisť nekonzumuje priamo, ale vpustí do nej hryzadlami tráviace šťavy a potom ju vysaje. Dravé osičky zase lovia drobný hmyz a pavúky, ktoré po usmrtení žujú a urobia z nich pevnú guľôčku. Škvory si radi zobnú vlnatky, roztočce aj ďalší pomaly lezúci drobný hmyz.

Takto vyzerá hmyzí Grand hotel. Je zároveň veľmi pekným doplnkom okolia, nijako neruší. Foto: ©Depositphotos.com/photoweges
Takto vyzerá hmyzí Grand hotel. Je zároveň veľmi pekným doplnkom okolia, nijako neruší. Foto: ©Depositphotos.com/photoweges

Či už budete mať na záhrade väčší či menší hmyzí hotel, veľmi jej to prospeje a zbavíte ju škodcov. Lienky, škvory aj zlatoočká sa živia voškami, ktoré pri premnožení dokážu porasty dosť zdecimovať. Napríklad lienka uloví za svoj život až 4 000 vošiek. Hotel, nielen pre nich, umiestnite najlepšie na južnej záveternej strane, s dostatkom slnečného svitu a chráňte ich pred dažďom.

Pozrite sa na najrôznejšie typy hmyzích domčekov na sieti Pinterest.

Výrobou hmyzieho hotelíka poskytnete na minimálnom priestore príbytok pre mnoho hmyzích druhov. Pomôžete tým prírode, všetkých druhov včiel aj hmyzu totiž kvôli likvidácii ich prostredia v posledných desaťročiach rapídne ubúda. Je teda na nás všetkých, či sa počty nenápadných návštevníkov záhrad a našich dôležitých pomocníkov postupne zdvihnú.

Máte na záhrade hmyzí hotelík? Pochváľte sa v komentári pod článkom, aký je oň medzi nájomníkmi záujem a poraďte ostatným čitateľom s jeho tvorbou.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 1
Nadpis:
  Vaše meno:
romanko
mam rad chlapcov
ODPOVĚDĚT
roman | 21.11.2016

Prečítajte si tiež ↓

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Vydané: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 23x

Hodí sa vinylová podlaha do bytu či domu? Šíri sa o nej veľa mýtov, trebárs že je tvrdá, studená a chôdza po nej hlučná. Je to pravda, či nie? Aké má PVC podlaha skutočné výhody a nevýhody? Prečítajte si ďalší diel Bytových mýtov.

Celý článok
Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Vydané: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 28x

Hľadáte lôžkové vybavenie do svojej novej spálne a nebránite sa východoázijskej exotike? Vašou bránou do pokojného úkrytu pred bláznivým svetom budú futonové matrace, posteľ, či rohože. Japonský štýl = čistota a kontakt s prírodou.

Celý článok
Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 79x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok