Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
171.55
0komentárov

Kotúľajú sa plechovky, kotúľajú, do kontajnera sa však nedokotúľajú. Čo s nimi robiť? Pozrite sa na 5 tipov

Neviete, čo robiť s prázdnymi plechovkami a konzervami? Nevyhadzujte ich a vytvorte z nich originálne doplnky do bytu. Čo napríklad stojan na víno či štýlová lampa? Je to jednoduché. Pozrite sa na 5 tipov, ako ich môžete premeniť.
Vydané: 29.05.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2810x

Plechovky a konzervy sú pre tvorbu bytových doplnkov ideálnym materiálom. Sú totiž pevné a zoženiete ich v mnohých tvaroch a veľkostiach. V obchodoch nájdete aj plechovky s úžasnými papierovými prebalmi, ktoré sa budú hodiť do interiéru vo vintage alebo retro štýle. Tento obal však môžete dať dole, plechovku nafarbiť na akúkoľvek farbu, a potom budú pekným doplnkom v akomkoľvek interiéri aj na záhrade.

Čím sa vybaviť?

Ak viete už dopredu, že budete z prázdnych plechoviek niečo tvoriť, kúpte si špeciálny otvárač, ktorý pri otváraní konzerv nenecháva ostré hrany. Jeho výhodou je tiež to, že vám pri otváraní vznikne viečko, ktorým môžete plechovku uzatvoriť, pokiaľ ju nespotrebujete celú.

Pri výrobe doplnkov z plechoviek a konzerv sa inšpirujte na Pinterestu.

Pre vytváranie menších otvorov do plechoviek a konzerv vám postačí klinec a kladivko. Ak je plechovka tvrdá, použite radšej vŕtačku a vrták na kov. Nápojové plechovky môžete strihať obyčajnými nožnicami, na tvrdšie už si vezmite nožnice na plech.

Otvárač na konzervy HANDY, ktorý nezanecháva ostré hrany. Foto: etescoma.cz
Otvárač na konzervy HANDY, ktorý nezanecháva ostré hrany. Foto: etescoma.cz

1) Stojan na víno

Potrebujete:

 • konzervy
 • otvárač na konzervy
 • farbu na kov
 • lepidlo E6000

Pre výrobu stojana vyberte také konzervy, do ktorých sa zmestia fľaše vína. Zložte reklamný papier a pomocou otvárača odstráňte dno tak, aby plechovky boli priechodné. Potom plechovky natrite na ľubovoľnú farbu, prípadne nechajte v pôvodnom stave. Po zaschnutí farby ich lepidlom spojte tak, aby ste vyrobili stojan vo vami požadovanom tvare.

2) Budík

Nachystajte si:

 • plechovku, konzervu alebo plechovú krabičku
 • hodinový strojček
 • kladivo
 • klinec
 • skrutky a matky

Uprostred dna vytvorte pomocou klinca otvor. Pri okrúhlych konzervách vytvorte otvory aj po stranách tak, aby ste nimi pretiahli skrutky, ktoré zaistíte matkami. Tieto skrutky poslúžia ako nohy, ktoré zaistia budíku stabilitu. Potom len do plechovky vložte hodinový strojček a cez otvor v dne pripevnite ručičky.

3) Elektrická lampa či svietidlo

Pre výrobu lampy potrebujete:

 • starú plechovku
 • sadu na výrobu lampy alebo kábel s objímkou
 • vŕtačku s vrtákom na kov

Z plechovky odstráňte papier a natrite ju farbou na kov. Ak sa vám papierový obal plechovky páči, tak ho dávať dole nemusíte. Po zaschnutí farby vyvŕtajte do dna plechovky otvor, ktorým pretiahnete kábel s objímkou. Ak chcete lampu alebo svietidlo ozvláštniť, vytvorte do bokov plechovky otvory vo vybranom vzore. Tienidlo z plechovky môžete zavesiť ku stropu alebo na nohu lampy.

4) Adventný kalendár

Nachystajte si:

 • plechovky
 • drôtik, povrázok alebo magnetky
 • farbu na kov
 • vetvu
 • tavnú pištoľ

Z plechoviek odstráňte papier a vytvorte do nich otvory, ktorými prevlečiete drôtik alebo povrázok na zavesenie. Plechovky natrite farbou a napíšte na ne čísla jednotlivých dní. Potom ich zaveste napríklad na vetvu. Takto povešané plechovky môžete využiť nielen ako kalendár, ale aj pre uschovanie drobností po celý rok. Miesto dierok pre zavesenie môžete na dno plechoviek prilepiť tavným lepidlom magnetky. Pomocou nich potom kalendár pripevníte na magnetický podklad.

5) Stojan na perá

Potrebujete:

 • plechovky
 • lepidlo E6000
 • farby na kov, papier na decoupage alebo textílie
 • dekoračné ozdoby

Plechovky nechajte aj s papierom, alebo ho dajte dole, ak sa vám nepáči. Ozdobíte ich natretím farbou, nalepením decoupage papiera alebo ušitým poťahom z látky. Možností, ako ich ozdobiť, je veľa. Plechovky môžete spojiť do väčšieho celku pomocou lepidla alebo skrutiek, prípadne ich môžete privŕtať k drevenej doske.

Máte ďalšie nápady, čo robiť so starými plechovkami? Nenechávajte si ich pre seba a inšpirujte ostatných čitateľov v komentári pod článkom.

Úvodné foto: ©Depositphotos.com/coprid

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať obývaciu izbu vybavenú podľa najnovších trendov? Zistite, ktorá sedačka je práve v móde

Chcete mať obývaciu izbu vybavenú podľa najnovších trendov? Zistite, ktorá sedačka je práve v móde

Vydané: 30.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 127x

Vyberáte novú sedačku? Zistite, ktoré typy sedacích súprav existujú a kam sa ktorý typ sedačky hodí. Chcete mať navyše obývačku zariadenú podľa posledných trendov? Potom sa pozrite, ktoré farby, štýl a tvary sú u pohoviek v móde.

Celý článok
Infra panely a ohrievače môžu mať aj podobu lampy. Ohrejte sa pod bielou alebo zlatou guľou

Infra panely a ohrievače môžu mať aj podobu lampy. Ohrejte sa pod bielou alebo zlatou guľou

Vydané: 29.11.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 35x

Ak premýšľate o inštalácii účinného a pre alergikov vhodného kúrenia, nezabudnite na infrapanely. Môžu visieť v podobe lustrovej gule nad vašou hlavou, alebo si doma nainštalujete zrkadlo či vykurovací stĺp. Navyše vyzerajú skvele.

Celý článok
Ktoré pranostiky sa spájajú s adventným obdobím? Zistite, či múdrosti predkov platia aj v dnešnej dobe

Ktoré pranostiky sa spájajú s adventným obdobím? Zistite, či múdrosti predkov platia aj v dnešnej dobe

Vydané: 27.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 512x

Chceli by ste vedieť, koľko snehu bude na Vianoce, aká krutá a dlhá bude zima a koľko ovocia sa budúci rok urodí? Pranostiky našich predkov vám napovedia. Čo vlastne pranostika je a ktoré z nich sa spájajú s časom adventu a Vianoc?

Celý článok