0komentárov

Kotúľajú sa plechovky, kotúľajú, do kontajnera sa však nedokotúľajú. Čo s nimi robiť? Pozrite sa na 5 tipov

Neviete, čo robiť s prázdnymi plechovkami a konzervami? Nevyhadzujte ich a vytvorte z nich originálne doplnky do bytu. Čo napríklad stojan na víno či štýlová lampa? Je to jednoduché. Pozrite sa na 5 tipov, ako ich môžete premeniť.
Vydané: 29.05.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 3849x

Plechovky a konzervy sú pre tvorbu bytových doplnkov ideálnym materiálom. Sú totiž pevné a zoženiete ich v mnohých tvaroch a veľkostiach. V obchodoch nájdete aj plechovky s úžasnými papierovými prebalmi, ktoré sa budú hodiť do interiéru vo vintage alebo retro štýle. Tento obal však môžete dať dole, plechovku nafarbiť na akúkoľvek farbu, a potom budú pekným doplnkom v akomkoľvek interiéri aj na záhrade.

Čím sa vybaviť?

Ak viete už dopredu, že budete z prázdnych plechoviek niečo tvoriť, kúpte si špeciálny otvárač, ktorý pri otváraní konzerv nenecháva ostré hrany. Jeho výhodou je tiež to, že vám pri otváraní vznikne viečko, ktorým môžete plechovku uzatvoriť, pokiaľ ju nespotrebujete celú.

Pri výrobe doplnkov z plechoviek a konzerv sa inšpirujte na Pinterestu.

Pre vytváranie menších otvorov do plechoviek a konzerv vám postačí klinec a kladivko. Ak je plechovka tvrdá, použite radšej vŕtačku a vrták na kov. Nápojové plechovky môžete strihať obyčajnými nožnicami, na tvrdšie už si vezmite nožnice na plech.

Otvárač na konzervy HANDY, ktorý nezanecháva ostré hrany. Foto: etescoma.cz
Otvárač na konzervy HANDY, ktorý nezanecháva ostré hrany. Foto: etescoma.cz

1) Stojan na víno

Potrebujete:

 • konzervy
 • otvárač na konzervy
 • farbu na kov
 • lepidlo E6000

Pre výrobu stojana vyberte také konzervy, do ktorých sa zmestia fľaše vína. Zložte reklamný papier a pomocou otvárača odstráňte dno tak, aby plechovky boli priechodné. Potom plechovky natrite na ľubovoľnú farbu, prípadne nechajte v pôvodnom stave. Po zaschnutí farby ich lepidlom spojte tak, aby ste vyrobili stojan vo vami požadovanom tvare.

2) Budík

Nachystajte si:

 • plechovku, konzervu alebo plechovú krabičku
 • hodinový strojček
 • kladivo
 • klinec
 • skrutky a matky

Uprostred dna vytvorte pomocou klinca otvor. Pri okrúhlych konzervách vytvorte otvory aj po stranách tak, aby ste nimi pretiahli skrutky, ktoré zaistíte matkami. Tieto skrutky poslúžia ako nohy, ktoré zaistia budíku stabilitu. Potom len do plechovky vložte hodinový strojček a cez otvor v dne pripevnite ručičky.

3) Elektrická lampa či svietidlo

Pre výrobu lampy potrebujete:

 • starú plechovku
 • sadu na výrobu lampy alebo kábel s objímkou
 • vŕtačku s vrtákom na kov

Z plechovky odstráňte papier a natrite ju farbou na kov. Ak sa vám papierový obal plechovky páči, tak ho dávať dole nemusíte. Po zaschnutí farby vyvŕtajte do dna plechovky otvor, ktorým pretiahnete kábel s objímkou. Ak chcete lampu alebo svietidlo ozvláštniť, vytvorte do bokov plechovky otvory vo vybranom vzore. Tienidlo z plechovky môžete zavesiť ku stropu alebo na nohu lampy.

4) Adventný kalendár

Nachystajte si:

 • plechovky
 • drôtik, povrázok alebo magnetky
 • farbu na kov
 • vetvu
 • tavnú pištoľ

Z plechoviek odstráňte papier a vytvorte do nich otvory, ktorými prevlečiete drôtik alebo povrázok na zavesenie. Plechovky natrite farbou a napíšte na ne čísla jednotlivých dní. Potom ich zaveste napríklad na vetvu. Takto povešané plechovky môžete využiť nielen ako kalendár, ale aj pre uschovanie drobností po celý rok. Miesto dierok pre zavesenie môžete na dno plechoviek prilepiť tavným lepidlom magnetky. Pomocou nich potom kalendár pripevníte na magnetický podklad.

5) Stojan na perá

Potrebujete:

 • plechovky
 • lepidlo E6000
 • farby na kov, papier na decoupage alebo textílie
 • dekoračné ozdoby

Plechovky nechajte aj s papierom, alebo ho dajte dole, ak sa vám nepáči. Ozdobíte ich natretím farbou, nalepením decoupage papiera alebo ušitým poťahom z látky. Možností, ako ich ozdobiť, je veľa. Plechovky môžete spojiť do väčšieho celku pomocou lepidla alebo skrutiek, prípadne ich môžete privŕtať k drevenej doske.

Máte ďalšie nápady, čo robiť so starými plechovkami? Nenechávajte si ich pre seba a inšpirujte ostatných čitateľov v komentári pod článkom.

Úvodné foto: ©Depositphotos.com/coprid

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 16x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok
Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Vydané: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 16x

Stala sa vám v kuchyni nehoda a poškodili ste s ťažkým riadom pracovnú dosku? Nemusíte ju hneď meniť. Drobné škrabance a ryhy opravíte so špeciálnymi prípravkami a voskami. Stačí ich rozohriať, zotrieť stierkou a potom rozleštiť.

Celý článok
Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 47x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok