PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Tfuj, zase mám tak nepríjemne ušpinené ruky. Čítajte 15 babských rád, ako na mastnotu v kuchyni

Mastnotu s nalepeným prachom neznáša v kuchyni nikto. Dostane sa všade a ťažko sa s ňou bojuje. Vezmite si na pomoc chemické prípravky či domáce prostriedky z kategórie babských rád. Odstránenie mastnoty je potom ľahké a rýchle.
Vydané: 29.05.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 7796x

Kuchyňa je miestom gastronomického kúzlenia, prípadne i pokojného posedenia pri jedle. V drvivej väčšine ale varíte s menším či väčším množstvom tukov, ktorých zvyšky a vystrekujúce kvapky, napríklad pri vyprážaní, vám znepríjemňujú život. Ako sa mastnoty a zaschnutého tuku najlepšie zbavíte? Použite buď chemické prípravky z drogérií, alebo sa spoľahnite na recepty našich babičiek.

Nepoužívajte hrubé špongie, poškodíte čistený povrch

Mastnota s nalepeným prachom je vaším najväčším kuchynským nepriateľom. Dostane sa totiž úplne všade, bežne vzniká pri varení a pečení a aj v tej najčistejšej domácnosti sa niekedy objaví. Nájdete ju na nábytku, držiakoch, ale aj bežných kuchynských spotrebičoch. Pri odstraňovaní mastnoty nepoužívajte hrubé špongie, porušujú čistený povrch a ďalšia špina sa prichytí oveľa ľahšie.

Ocot, citrón a sóda sú podľa babských rád základnou zbraňou proti mastnote v kuchyni. Foto: ©Depositphotos.com/pathastings
Ocot, citrón a sóda sú podľa babských rád základnou zbraňou proti mastnote v kuchyni. Foto: ©Depositphotos.com/pathastings

Najjednoduchšie je nastriekať, napríklad na zamastený digestor, špeciálny prípravok na odstránenie tukových povlakov. Nechajte chvíľu pôsobiť, potom vzniknutú emulziu zotrite vlhkou špongiou a povrch osušte. Jeden z radu prípravkov, Savo Kuchyňa, pollitrová fľaša s rozprašovačom, vás vyjde na 1,50 eur, ďalší známy prostriedok, Cif Nerez, potom stojí zhruba od 2,50 do 4 eur.

"Ja odporúčam prípravok W5, je za pár centov a zaručene umyje aj zažranú mastnotu. Vyčistila som ním celú linku v podnájme, kde bol asi niekoľko sto rokov starý zaschnutý olej. Nie je to taký ten "tekutý piesok", takže sa nemusíte báť použitia na nereze alebo smalte," radí v jednej z internetových diskusií čitateľka s prezývkou Dalida.

S čistením kuchyne od mastnoty vám pomôžu aj najmenší členovia domácnosti. Foto: ©Depositphotos.com/djedzura
S čistením kuchyne od mastnoty vám pomôžu aj najmenší členovia domácnosti. Foto: ©Depositphotos.com/djedzura

Lapačom tukovej zmesi s prachom sú filter a mriežka digestora. Musíte ho rozmontovať, potom filter vyperte alebo vymeňte za nový. Mriežku najlepšie vyčistíte teplou vodou s prídavkom saponátu a malým množstvom obyčajného octu. Kovové filtre pri moderných digestoroch umyjete ľahko aj v umývačke riadu.

Ako sa najlepšie zbavíte mastnoty v kuchyni:
• Sporáky umyte, ešte za tepla, jemným mydlom alebo jarou
• Obklady utrite vlažnou vodou s prostriedkom na riad
• Nikde nepoužívajte ostré nástroje, šetrite kuchynské povrchy
• Dvierka kuchynských liniek očistite jednorazovými vlhkými obrúskami
• Drez so zvyškami mastnoty umyte prostriedkom na nerezové povrchy, potom ho vysušte

Vyhýbate sa doma používaniu chemických prípravkov, alebo len jednoducho veríte starým receptom vašich babičiek? Vezmite si na pomoc polovice vytlačeného citróna, prípadne pridajte trochu soli kvôli miernemu zdrsneniu plôšok pri čistení, a bez obáv utierajte špinavé spotrebiče či nábytok. Nakoniec ich utrite i papierovou utierkou. Pri niektorých povrchoch buďte opatrní, kyslá šťava ich môže poškodiť.

Univerzálnym čistiacim prostriedkom je obyčajný kypriaci prášok do pečiva

Doslova univerzálnym čistiacim prípravkom takmer na všetko je kypriaci prášok za približne 0,30 eur. Ľahko sa s ním zbavíte tuku na kuchynskej linke, smaltovanom riade, rýchlovarnej kanvici, prípadne práčke vedľa sporáka. Ja dávam prednosť skôr obyčajnému octu. Stojí okolo 0,40 eur a používam ho okrem čistenia kachličiek za sporákom aj na drevené dosky na krájanie alebo na vaňu v kúpeľni.

Podľa čitateľa a internetového diskutéra s prezývkou mosoj je kypriaci prášok návratom k starým dobám. Jeho hlavnou zložkou je hydrogénuhličitan sodný a fosforečnan sodný.

"Látky, nad ktorými by ľudia vo voľnom predaji ohrnuli nos. Sóda sa vždy používala ako rozpúšťadlo, a predtým aj prací prostriedok. Fosfáty boli hlavnou zložkou skôr používaných pracích práškov. Takže nič nové pod slnkom, obchodné meganázvy dokážu ľudské plemeno dokonale zblbnúť," mieni mosoj.

<p>Na lesklé a nerezové povrchy vezmite radšej mäkkú umývaciu textíliu. Foto: ©Depositphotos.com/timbrk</p>

Na lesklé a nerezové povrchy vezmite radšej mäkkú umývaciu textíliu. Foto: ©Depositphotos.com/timbrk

Počítajte s tým, že pri varení sem-tam nejaká kvapka tuku dopadne aj na vás. Zabudli ste si pri smažení uviazať kuchynskú zásteru? Pomôžte si opäť kypriacim práškom. Čerstvú škvrnu na oblečení posypte a nechajte prášok 15 minút pôsobiť. Potom zasiahnuté miesto očistite a umyte.

Osvedčený prostriedok proti mastným povrchom je roztok jemného mydla s vodou v pomere 1:1. Pre zvýšenie účinnosti prisypte lyžičku soli. Navlhčenú mastnú špinu potom postupne stiahnite buď handričkou alebo hubkou na riad. Podobne na tuky zaberá aj octová voda. Využite tiež najrôznejšie vlhčené čistiace obrúsky, balenie stojí od 2 do 6 eur.

Na mastnotu zaberá roztok jemného mydla s vodou v pomere 1:1 plus lyžička soli.

Či už sa budete vrstvy mastnoty a špiny v kuchyni zbavovať chemickými alebo babskými prostriedkami, nikdy v nej nenechávajte dlho "pučať nový život". Všetky gazdinky sa zhodujú, že čím častejšie navštevujete kuchynské výšiny a menej prístupné priestory, tým lepšie sa nečistôt zbavíte. Potom už vám len zostane uvariť si kávičku a v pokoji si dať nohy na stôl.

Ako sa zbavujete mastnoty v kuchyni vy? Napíšte do komentára pod článkom svoje obľúbené triky a poraďte ostatným čitateľom, čo na mastné povrchy najlepšie platí.

Úvodné foto: ©Depositphotos.com/TatyanaGI

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 49x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 101x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 99x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok