0komentárov

Bolia vás oči z neustáleho žmúrenia na prácu? Kúpte si do domácej pracovne kvalitné osvetlenie

Ako vybrať osvetlenie do domácej pracovne, aby ste na prácu dobre videli, boli ste plní energie a neboleli vás oči? Aké svetlo sa hodí nad pracovný stôl s počítačom a aké pre remeselné práce, trebárs pre krajčírku? Čítajte tipy.
Vydané: 08.06.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1724x

Mať pri práci kvalitné svetlo je jednou z najdôležitejších vecí. Ovplyvní totiž vašu výkonnosť i náladu. Ak bude svetlo zlé, veľa toho neurobíte, budete stále unavení, a navyše vás večer budú bolieť oči. V kancelárii a kdekoľvek na pracovisku osvetlenie bohužiaľ príliš neovplyvníte, pretože jeho voľba závisí na vašom zamestnávateľovi. Pracujete z pohodlia domova? Potom máte to šťastie, že si osvetlenie pracovne a pracovného stola zariaďujete sami.

Denné svetlo je základ

Denné svetlo má farebnú teplotu 5000 kelvinov. Ostrý slnečný svit na poludnie dosahuje až 100 000 luxov, v tieni 10 000 luxov. Slnečné svetlo pred západom slnka má 1000 luxov. Denné svetlo má najvyšší index podania farieb, takže neskresľuje ich odtiene. Navyše obsahuje vysoký podiel modrej zložky, ktorá bráni v tvorbe melatonínu. Vďaka tomu sa necítite počas práce unavene.

Stôl postavte čo najbližšie k oknu tak, aby sa na obrazovke netvorili odlesky. Tie by príliš namáhali vaše oči. Na odtienenie príliš jasného a ostrého svetla použite žalúzie alebo rolety. Nemáte inú možnosť a stôl musíte umiestniť do temnejšieho kúta? Priveďte k nemu trochu svetla pomocou lesklých plôch a zrkadiel. Denné svetlo zaistíte aj pomocou svetlovodov a svetlíkov.

Stôl postavte čo najbližšie k oknu tak, aby sa na obrazovke netvorili odlesky. Foto: ©Depositphotos.com/drserg
Stôl postavte čo najbližšie k oknu tak, aby sa na obrazovke netvorili odlesky. Foto: ©Depositphotos.com/drserg

Svetlovody a strešné svetlíky - ako fungujú?

Svetlo preniká cez priehľadnú kupolu svetlovodu umiestnenú na streche domu do tubusu, ktorého vnútorný povrch je pokrytý vysoko reflexnou zrkadlovou vrstvou. Lúče sa medzi stenami odrážajú a sú vedené ďalej až do stropného difúzora. Ten ich rozptyľuje po miestnosti tak, že nedochádza k oslneniu a priestor je osvetlený rovnomerne. Kopulu svetlovodu môžete nainštalovať aj na fasádu domu.

Dĺžka tubusu by mala byť v rozpätí od dvoch do ôsmich metrov v závislosti na zvolenom priemere a materiále. Čím kratší tubus vyberiete, tým nižšie budú obstarávacie náklady aj straty svetla. Tubusový svetlovod kúpite za cenu okolo 115 Eur a viac v závislosti na prevedení.

Niektoré svetlovody v sebe obsahujú aj solárne panely, batérie a svietidlo, takže nimi môžete svietiť aj večer a v noci.

Množstvo denného svetla, ktoré svetlovod privádza, závisí na počasí, ročnom období, sklonu strechy, svetových stranách a dĺžke tubusu. Optimálnym riešením je umiestnenie hornej časti svetlovodu na najviac oslnenú časť strechy. Pre svetlovody sú ideálne rovné strechy. Pri šikmých voľte južnú alebo západnú stranu.

Ďalším riešením, ako do tmavého interiéru priviesť denné svetlo, sú strešné svetlíky. Tie osadíte do plochej strechy. Sú zasklené izolačným dvojsklom s veľmi dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami a akrylátovou kopulou. Strecha má mať sklon 0 až 15 °. Niektoré typy môžete otvárať, takže poslúžia aj k vetraniu. Svetlík zoženiete už za 77 Eur.

Aké vybrať umelé osvetlenie

Pracovňu využívate ako kanceláriu, čomu zodpovedajú aj požiadavky na osvetlenie pracovnej plochy 300 až 500 luxov. Pre jemnú výrobu, trebárs v hodinárstve alebo šperkárstve, potrebujete až 1500 luxov. Celkové osvetlenie priestoru stropnými a závesnými svietidlami doplňte prisvetlením pracovného stola stolnou alebo stojacou lampou.

Neviete, ako výkonné žiarovky potrebujete a nemáte k dispozícii výpočet osvetlenosti? Stanovte ju aspoň orientačne cez svetelný tok zdroja. Ten je uvedený v lumenoch na každej žiarovke aj žiarivke. Ak potrebujete dosiahnuť osvetlenosti 500 luxov, mali by ste nainštalovať zdroje so svetelným tokom minimálne 500 lúmenov na meter štvorcový osvetľovanej plochy.

Do pracovne voľte stropné svietidlá, ktoré zabezpečia dostatočnú a rovnomernú hladinu osvetlenia a zabránia oslneniu, trebárs odrazom svetla v monitoroch počítačov. Ideálne sú svetlá s parabolickou hliníkovou mriežkou. Pracovný stôl osvetlite stojacou alebo stolnou lampou. Funkcie a parametre osvetlenia uprednostnite pred dizajnom.

Pracujete hlavne na počítači? Zaistite, aby osvetlenie miestnosti bolo rovnomerné a nie príliš silné. Veľmi svetlá stena alebo okno za vami alebo pred vami sťažujú prácu na počítači. Ak budete mať za chrbtom silný zdroj svetla, bude vás oslňovať príliš jasné pozadie. Ostrý svetelný zdroj pred vami zase spôsobí odlesky svetla na obrazovke.

Stolnú lampu nahradí pri pracovnom stole aj kvalitná stojaca lampa. Foto: ©Depositphotos.com/Baloncici
Stolnú lampu nahradí pri pracovnom stole aj kvalitná stojaca lampa. Foto: ©Depositphotos.com/Baloncici

Centrálne svetlo

Osvetlenie prispôsobte dĺžke pobytu v miestnosti a druhu vykonávanej práce. Pracujete ako krajčírka alebo grafik? Potom potrebujete osvetlenie s vysokým indexom podania farieb. Svetlo má mať čo najvyššiu hodnotu Ra, najlepšie nad 90. Tieto zdroje svetla v obchode nájdete pod názvom plnospektrálne či zdravé svetlo. Vďaka nim uvidíte farby v neskreslenom odtieni.

Pre centrálne svetlo sú vhodné žiarivkové a LED svietidlá. Tie zaplnia celú izbu svetlom a zamedzia tieňom. Ich výhodou je vysoká životnosť, prachotesnosť, nízka spotreba energie a možnosť výberu farby svetla od teplej bielej cez chladne bielu až po dennú bielu.

Pre prácu je vhodná denná biela, ktorá podporuje sústredenie, menej unaví oči a podporuje kontrast, čo je vhodné napríklad pri čítaní. Sústredenie a koncentráciu podporuje chladnejšie biele svetlo s farebnou teplotou od 3 000 K vyššie. Ideálne je 5000 - 6000 Kelvinov.

Svetlá s parabolickou hliníkovou mriežkou svietia rovnomerne. Foto: ©Depositphotos.com/SimpleFoto
Svetlá s parabolickou hliníkovou mriežkou svietia rovnomerne. Foto: ©Depositphotos.com/SimpleFoto

Kvalitné LED osvetlenie nebliká a nebzučí. Do pracovne sú vhodné LED panely a trubice. Záleží na vašich priestorových a finančných možnostiach. Trubice majú výhodu v nulových dodatočných nákladoch pri prechode od klasických žiariviek. Väčší podiel modrej farby v spektre potláča únavu.

Žiarovky s veľkým podielom modrej farby a LCD displeja vypnite jednu až dve hodiny pred spaním. Telo potrebuje začať tvoriť melatonín, aby ste bez problému zaspali. K tomu mu pomôže svetlo v teplých tónoch. Kvôli studenému a modrému svetlu si naopak bude myslieť, že je stále deň a rozhodíte si prirodzený biorytmus.

Moderné žiarivky obsahujú elektronické či magnetické predradníky, ktoré zaistia rýchle zapnutie bez nepríjemného blikania. Svetlá s parabolickou hliníkovou mriežkou svietia rovnomerne, vďaka čomu nedochádza k odrazom svetla v monitoroch.

Stolná lampa

Svetlo stolovej lampy nesmie byť príliš silné, aby sa vaše oči čoskoro neunavili, ale ani slabé, aby sa veľmi nenamáhali. Lampičku umiestnite tak, aby svetlo dopadalo na čo najväčšiu časť stola. Tiež by ste si nemali tieniť. Ste pravák? Postavte lampu doľava. Či ste ľavák, dajte ju na opačnú stranu. Lampa má mať tiež regulovateľnú intenzitu svetla.

Príliš silné svetlo dopadajúce na papier unavuje oči rovnako ako nadmerný kontrast medzi jasnou obrazovkou a tmavým pozadím. Zvoľte nastaviteľné osvetlenie steny či priestoru za obrazovkou, použite nástenné svetlo v blízkosti vášho monitora alebo na stôl postavte stolnú lampu tak, aby ste zamedzili oslneniu a tieňom.

Stolnú lampu umiestnite tak, aby osvetľovala čo najväčšiu časť stola. Foto: ©Depositphotos.com/maxxyustas
Stolnú lampu umiestnite tak, aby osvetľovala čo najväčšiu časť stola. Foto: ©Depositphotos.com/maxxyustas

Ako máte osvetlenú pracovňu? Používate svetlovody? Prezraďte ostatným čitateľom v komentári pod článkom, koľko svetla vám privedú do interiéru.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Vyzdobte si tento rok balkón kvetmi klasickými i novými druhmi. 6 nových tipov na krásne hrantíky

Vyzdobte si tento rok balkón kvetmi klasickými i novými druhmi. 6 nových tipov na krásne hrantíky

Vydané: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 20x

Balkónová a hrantíková sezóna je spolu s hrejivými lúčmi slniečka definitívne tu. Záhradníček vám poradí, aké balkónovky si zohnať, kam ich vysadiť a ako sa o ne najlepšie starať. Spestrite si tento rok balkón aj 6 novými druhmi.

Celý článok
Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Vydané: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 63x

Hodí sa vinylová podlaha do bytu či domu? Šíri sa o nej veľa mýtov, trebárs že je tvrdá, studená a chôdza po nej hlučná. Je to pravda, či nie? Aké má PVC podlaha skutočné výhody a nevýhody? Prečítajte si ďalší diel Bytových mýtov.

Celý článok
Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Vydané: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 45x

Hľadáte lôžkové vybavenie do svojej novej spálne a nebránite sa východoázijskej exotike? Vašou bránou do pokojného úkrytu pred bláznivým svetom budú futonové matrace, posteľ, či rohože. Japonský štýl = čistota a kontakt s prírodou.

Celý článok