0komentárov

Prevzdušnite si kuchyňu a dodajte jej štýl. Miesto horných skriniek do nej poveste originálne police

Kam s všetkým riadom, dózami, kuchynským náčiním, korením a fľaštičkami olejov? Neschovávajte ich do skriniek a vystavte ich na police. Prečítajte si pár tipov, ako ich vybrať, z čoho môžu byť a ako ich bezpečne zavesiť na stenu.
Vydané: 10.06.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2822x

Kuchynské police a poličky sú ideálnou možnosťou, ako mať všetko potrebné vždy po ruke. Postavíte na ne fľaše, koreničky, poháre na víno a rôzny riad. Na ich spodnú stranu zasa zavesíte potrebné papierové utierky, chňapky alebo naberačky. Ich veľkou výhodou je tiež jednoduchá inštalácia. Okrem políc v kuchyni využijete aj rôzne závesné systémy.

Kam s policou

Samotný výber a rozmiestnenie poličiek vopred premyslite. Všetky veci ukladané na police máte mať vždy po ruke. Poličku na koreničky umiestnite blízko pracovného priestoru, tak aby ste sa pre korenia nemuseli naťahovať. Poličku s kuchynským náradím, hlavne nožmi, zase namontujte mimo dosahu detí.

Poličky na taniere umiestnite do blízkosti jedálenského stola. Police poslúžia aj pre umiestnenie dekoračných predmetov, napríklad fotiek rodiny či suvenírov z ciest. S množstvom poličiek to nepreháňajte. Nainštalujte ich len toľko, koľko ich nevyhnutne potrebujete. Stolový riad je rovnako lepšie upratať do skriniek a zásuviek, kde sa na ne nebude prášiť.

Vďaka rohovej poličke využijete aj inak prázdny roh miestnosti. Foto: MT-nábytok.sk
Vďaka rohovej poličke využijete aj inak prázdny roh miestnosti. Foto: MT-nábytok.sk

Akú policu si kúpiť

Poličky by mali byť praktické a zároveň dekoratívne. Do kuchyne najviac uplatníte klasické rovné police, na uloženie dekoračných predmetov využijete napríklad police so šikmými strieškami. Čím viac netradičný tvar zvolíte, tým viac polica zaujme.

Do malých kuchýň sa hodia kombinované police, ktoré majú niekoľko úrovní. Väčšinou majú rovný priestor na hrnčeky, deliacu lištu na opretie tanierov a drobné vešiaky na hrnčeky a kuchynské náradie. Asi ich poznáte z dedinských kuchýň babičiek.

Ako môže polica vyzerať? Inšpirujte sa pred jej zakúpením na Pintereste.

Poličky sa líšia aj tvarom nosných konzol. Tie môžu byť úplne skryté, v klasickom nenápadnom dizajne, alebo výrazne tvarované až extravagantné. Vždy voľte taký tvar, ktorý dokreslí celkový štýl kuchyne. Do modernej kuchyne zo skla a nerezu sa zrejme nebudú hodiť ručne vyrezávané konzoly z masívneho dreva.

Polica Modesto vo vintage štýle je ako robená na uloženie koreničiek. Foto: MT-nábytok.sk
Polica Modesto vo vintage štýle je ako robená na uloženie koreničiek. Foto: MT-nábytok.sk

Materiály - ktorý si vybrať?

V obchode zoženiete police z dreva, lamina, MDF, kovu, plastu i skla. Dizajnéri využívajú tiež ratan, prútie a kombináciu niekoľkých materiálov, trebárs kovu a plastu alebo kovu a dreva. Ak na police nebudete ukladať vysoké komíny tanierov, nebudú veľmi zaťažované. Takže potom toľko nezáleží na pevnosti materiálu.

Pri nákupe políc si vyberte materiál s možnosťou čo najľahšej údržby.

V modernom interiéri sa budú vynímať hlavne police zo skla alebo kovu. Môžete ich nasvetliť dekoračnými LED pásikmi, alebo na ich spodnú stranu nainštalujte svetlo pre osvetlenie kuchynskej linky. K rustikálnemu štýlu sa hodia masívne police, vo vintage interiéri zase vyniknú police z prútia.

Do modernej kuchyne sa hodia police zo skla. Foto: MT-nábytok.sk
Do modernej kuchyne sa hodia police zo skla. Foto: MT-nábytok.sk

Ako poličky zavesiť

Do panelu s armatúrou vŕtajte vŕtacím kladivom so zapnutým príklepom. Použite vrtáky SDS a SDS-Plus. Duté tehly vŕtajte bez príklepu, inak by ste mohli polámať vnútorné prepážky v tehle a znížili by ste jej pevnosť. Na vŕtanie do sadrokartónu, pórobetónu, nepálenej tehly a iných mäkkých materiálov použite vrtáky s vidiovým hrotom.

Pre montáž políc na sadrokartónové, sololitové, drevotrieskové, vláknocementové a pilinové dosky použite hmoždinky označené PD. Tie sa pri uťahovaní skrutky roztvoria a pevne spoja s doskou. V pootočení pri doťahovaní im bránia výstupky po ich obvode.

Typ a počet hmoždiniek voľte podľa nameranej hrúbky dosky a predpokladaného zaťaženia. Neviete si rady? Opýtajte sa v špecializovanej predajni.

Pri inštalácii na panelovú stenu si vystačíte s bežnými hmoždinkami a skrutkami. Naproti tomu do mäkšieho muriva, ako je tehla alebo najrôznejšie silikátové tvarovky a iný odľahčený stavebný materiál, budete musieť použiť viac úchytov špeciálnej konštrukcie, ktorá zabráni ich vytrhnutiu zo steny.

Máte riad vystavený na policiach, alebo ho radšej schovávate do skriniek? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v komentári pod článkom.

Úvodné foto: ©Depositphotos.com/didecs

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Lišta, kryt alebo organizér? Sekundový manžel poradí, ako najlepšie schovať káble v obývačke

Lišta, kryt alebo organizér? Sekundový manžel poradí, ako najlepšie schovať káble v obývačke

Vydané: 23.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 46x

Máte doma veľa elektrospotrebičov a nemôžete sa kvôli tomu pre samý kábel v obývačke pohnúť? Ukryte ich pred zrakmi návštev do husích krkov, špeciálnych líšt či za drevený plôtik. Môžete ich aj priznať a urobiť z nich dekoráciu.

Celý článok
Túžite po modernej a zároveň luxusnej kuchyni? Kúpte si oblúkovú alebo kruhovú kuchynskú linku

Túžite po modernej a zároveň luxusnej kuchyni? Kúpte si oblúkovú alebo kruhovú kuchynskú linku

Vydané: 22.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 108x

Kuchynské linky tvarované do oblúka vyzerajú luxusne a moderne. Kam sa hodia, kam nie a ako ich zariadiť? V čom spočíva výhoda oblúkových kuchýň a kde naplno využijete šikovne zariadené kruhové minikuchyne, ktoré sú teraz v móde?

Celý článok
Nábytok z drevených debničiek je originálny, variabilný a má prirodzenú krásu. Stavte naň. 9 dielov, ako na to

Nábytok z drevených debničiek je originálny, variabilný a má prirodzenú krásu. Stavte naň. 9 dielov, ako na to

Vydané: 21.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 534x

Debničky od ovocia sú nielen na podpaľovanie, ale aj skvelá surovina na drevený nábytok. Chceli by ste dekoráciu z debničiek alebo originálny stôl, ktorý inde nenájdete? Pozrite si prehľad dielov vrcholiaceho debničkového seriálu.

Celý článok