0komentárov

Vyrobte si doma vlastné posedenie z paliet. Čítajte 2. diel seriálu a posaďte sa na zbrúsené a natreté palety

Paletový nábytok je v bytoch i na záhradách čoraz obľúbenejší. Skôr opomínaný odpadový materiál pekne oživí interiéry a výrobu zvládnete aj sami. Sedačka z paliet vás nevyjde draho, musíte ich ale povrchovo upraviť. Inšpirujte sa.
Vydané: 12.06.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 3473x

Drevené palety, využívané na jednorazový transport tovaru, väčšinou ešte stále končia na skládkach. Chcete si zaobstarať originálny a netuctový sedací nábytok? Siahnite po paletách a s trochou šikovnosti vyrobíte stoličku alebo kreslo, nad ktorým návštevám a kamarátom spadne čeľusť. Lacný materiál je na opracovanie nenáročný a po konečnej úprave skvele vyzerá.

Chcete si zaobstarať originálny a netuctový sedací nábytok? Siahnite po paletách. Foto: ©Depositphotos.com/rukanoga
Chcete si zaobstarať originálny a netuctový sedací nábytok? Siahnite po paletách. Foto: ©Depositphotos.com/rukanoga

Paletový nábytok je fajn a uplatníte ho v interiéri aj vonku. Preto je medzi ľuďmi na celom svete čoraz obľúbenejší. Pred jeho vlastnou výrobu si ale rozhodne overte, že vaša surovina je úplne zdravotne neškodná. Ako na to?

Berte len palety, ktoré majú v spodnej časti štítku na prostrednom stĺpiku kód HT (Heat Treatmen). Ich drevo bolo zbavené parazitov najmenej polhodinovým zahriatím na teplotu 56 ° C. Ak na stĺpiku nájdete písmená MB, radšej ich zahoďte. Ošetrili ich metylbromidom, prudko jedovatým a škodlivým plynom. Písmená DB značia spôsob odkôrnenia kmeňa.

Najčastejším využitím paliet je sedací nábytok a postele. Jedna paleta váži priemerne 16 kíl, takže sa nemusíte báť o pevnosť. Ak sa vám podarilo zohnať zdravotne neškodné palety, vyrobte si napríklad kreslo alebo stoličku. Zo všetkého najskôr vytiahnite z paliet všetky sponky a vyčnievajúce klince zatlčte. Všetky hrany pretiahnite brúsnym papierom a na dosky použite pásovú brúsku.

Hladký povrch paliet naimpregnujte a natrite lakom alebo glazúrou

Skontrolujte si, či z dosák netrčia hrubé triesky a povrch je pokiaľ možno hladký. Jeden brúsny pás vyjde zhruba na 2 €. Palety potom naimpregnujte napúšťacími prostriedkami. Napríklad Lazurol stojí plechovka okolo 6 € a za riedidlo na vypranie štetcov dáte do 2 €. Impregnáciu nechajte vsiaknuť do druhého dňa.

Nábytok z paliet je stále obľúbenejší, čo kus, to originálna práca. Foto: ©Depositphotos.com/Baloncici
Nábytok z paliet je stále obľúbenejší, čo kus, to originálna práca. Foto: ©Depositphotos.com/Baloncici

Záverečný náter zvoľte podľa toho, kam paletový nábytok umiestnite. Bezfarebný lak zachová štruktúru dreva, lazúra ho navyše zafarbí a úplne ho prekryje krycia farba. Za plechovku zaplatíte zhruba do dvoch stoviek, ale počítajte s pomerne značnou spotrebou. Natierajte klasicky štetcom, ale väčšiu plochu lepšie ošetríte striekaním. Kompresor si požičiate, najčastejšie za 58 € na víkend.

Palety upravte tiež špeciálnymi farebnými lakmi, zmeníte ich na nepoznanie. Plechovka vás vyjde asi na 4 až 9 €, ale výsledok stojí za to. Perfektne vyzerajú stoličky, ktorej jednotlivé laty natrite iným odtieňom farby. Rovnako tak pritiahne kadekomu oči jeden odtieň hnedej, doplnený ručne maľovanými kvetmi. Chrbtovú opierku môžete prerezať, pre motorkárov napríklad do tvaru lebky.

Na originálnu lavicu vám budú stačiť dve palety.

S potrebným množstvom materiálu si nemusíte robiť príliš starosti. Napríklad na originálnej lavici vám bude stačiť jedna paleta ako operadlo a podporná noha, plus pol palety ako sedadlo a ďalšia podporná noha. Cenníky použitých paliet sa príliš nelíšia, takmer nová štandardná paleta v rozmeroch 120 × 80 cm a nosnosťou 700 kg vás vyjde na 6 až 7 €.

Pri vlastnej samovýrobe vás zahreje pomyslenie, že ušetríte a máte doma unikát.Foto: ©Depositphotos.com/sebicla
Pri vlastnej samovýrobe vás zahreje pomyslenie, že ušetríte a máte doma unikát.Foto: ©Depositphotos.com/sebicla

Profíci stolári, ktorí sa paletovému nábytku venujú už nejaký čas, vyrábajú jeden kúsok týždenne až dva. Záleží na jeho veľkosti a zložitosti zostavenia.
"Staval som si z paliet posteľ, trvalo mi to pár dní a to som na tom nerobil stále. Prekvapilo ma, ako je to všetko stabilné. Samovýroba je nákazlivá, skúsim teraz urobiť stoličky alebo sedačku," načrtol svoje plány do budúcnosti v internetovej diskusii čitateľ s prezývkou Tamil.

Palety sú ideálnou surovinou pre záhradný a terasový nábytok

Z europaliet si urobte aj super záhradný nábytok. Na terase a v zeleni už môžete nechať drevo tak, ako je, zariaďte len základnú povrchovú úpravu. Vyťahajte všetky sponky a zatlčte v paletách klince, dielo na záver obrúste od najhrubších triesok. Doplňte sedačku i kreslá farebnými vankúšmi v rôznych odtieňoch, dajte si ich aj pod hlavu a užívajte si vonku dokonalú atmosféru.

Rozobrané europalety sú veľmi odolný a kvalitný materiál. Urobíte z nich prakticky čokoľvek. Dobrý stolár vytvorí zo skôr niečoho tak podceňovaného stolík, posteľ aj vešiak. Výborne vyzerá aj botník, či konferenčný stolík. Možností je nepreberne, čo kus, to originál. V prípade vlastnej samovýroby vás navyše zahreje pomyslenie, že výrazne ušetríte a máte doma naozaj unikátny kúsok.

Pozrite sa pod článkom do minialba na sieti Pinterest, ako vyzerajú tipy na rôzne kreslá a stoličky z paliet.

Ak sa vám nábytok z paliet zapáčil, môžete byť zrejme pokojní s ohľadom na surovinu. Ročne sa ich totiž vo svete vyrobí asi 700 miliónov kusov. Palety sú pritom v každej krajine zo stromov, ktoré tam rastú najviac a najrýchlejšie. Na Slovensku je to smrek, ale napríklad v Japonsku céder. Používanie recyklovaných paliet k výrobe nábytku je jednou z ciest, ako spomaliť na Zemi drancovanie lesov.

Pokúsili ste sa vyrobiť vlastnú stoličku alebo kresielko z paliet? Napíšte do komentára pod článkom, ako sa vám to podarilo, a poraďte ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Zabránia prahy pod dverami prievanu v byte či dome, alebo sú zbytočné? Pozrite sa na ďalší bytový mýtus

Zabránia prahy pod dverami prievanu v byte či dome, alebo sú zbytočné? Pozrite sa na ďalší bytový mýtus

Vydané: 26.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 59x

Pri dverách vraj musí byť prah, aby pod nimi neťahalo a nešírili sa pachy a hluk. Naozaj to bez prahu nejde, či je to ďalší bytový mýtus? Môžete prahy niečím nahradiť? Ako fungujú prechodové lišty a čo je to mechanický padací prah?

Celý článok
Nafukovacie postele a lôžka používajte skôr na príležitostné spanie a návštevy. Zdravý chrbát nadovšetko

Nafukovacie postele a lôžka používajte skôr na príležitostné spanie a návštevy. Zdravý chrbát nadovšetko

Vydané: 25.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 24x

Izba pre hostí nie je zďaleka bežnou súčasťou všetkých obydlí. Návštevu z ďaleka ale musíte spravidla niekam uložiť. Prenechať jej vlastnú spálňu a spať na zemi je nezmyselná obeť. Využite nafukovací matrac, alebo aj celé postele.

Celý článok
Lišta, kryt alebo organizér? Sekundový manžel poradí, ako najlepšie schovať káble v obývačke

Lišta, kryt alebo organizér? Sekundový manžel poradí, ako najlepšie schovať káble v obývačke

Vydané: 23.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 1507x

Máte doma veľa elektrospotrebičov a nemôžete sa kvôli tomu pre samý kábel v obývačke pohnúť? Ukryte ich pred zrakmi návštev do husích krkov, špeciálnych líšt či za drevený plôtik. Môžete ich aj priznať a urobiť z nich dekoráciu.

Celý článok