0komentárov

Chcete potešiť babičku alebo deduška novou posteľou? Čítajte tipy, na čo si dať pri nákupe pozor

Čím sa líši posteľ pre seniora od bežných lôžok? Zistite, aký matrac a rošt k nej zaobstarať, aby sa v nej vašej babičke a dedkovi dobre spalo. Pružinový, alebo penový? Tvrdý, alebo mäkký? Zistite, ktorá posteľ je tá pravá.
Vydané: 12.06.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2446x

Posteľ pre seniorov nie je príliš odlišná od klasickej. Hlavný rozdiel spočíva v jej výške. Vyššia posteľ totiž babičke aj dedkovi uľahčí líhanie a vstávanie. Výšku postele ovplyvní aj výška matraca. Pod vyšším lôžkom bez úložného priestoru sa tiež lepšie zametá a vysáva. Posteľ by mala mať vysokú stabilitu, aby sa starší ľudia mohli pri vstávaní a ukladaní oprieť o bočnicu bez toho, aby sa druhá strana postele zdvihla. Lôžko by nemalo mať ostré hrany, aby sa o ne nezranili.

Lôžko pre seniora - ako je to s výškou a materiálmi?

Celková výška lôžka pre seniora sa väčšinou pohybuje od 55 do 65 cm. Pri výbere záleží hlavne na výške jeho postavy. Hrana matraca má siahať tesne pod zadok. Tak nebudú vaši rodičia nadmerne namáhať bedrové kĺby pri vstávaní alebo líhaní. Ich nohy by sa pri sedení na okraji postele mali dotýkať celou plochou podlahy a zároveň by mali byť ohnuté v pravom uhle.

Pozrite sa na Pinterest, ako vyzerá nábytok pre seniorov.

Posteľ kúpite z masívu, lamina, MDF alebo kovu. Kovové postele patria k drahším a odolnejším, masív je však na dotyk príjemnejší. Pri masíve voľte klasický lak, ktorý je zdravotne nezávadný a vodeodolný, aby mohla babička alebo dedko posteľ v prípade potreby ľahko otrieť od nečistôt. Lak môžete nahradiť olejom, ktorý má podobné vlastnosti. Vosk je menej odolný proti mechanickému poškodeniu a vlhkosti a musí sa pravidelne obnovovať.

Poťah by mal byť prateľný a snímateľný, aby ste mohli vy alebo vaši rodičia ľahko udržiavať hygienu lôžka. Vyberať môžete z poťahov, ktoré sú priedušné, termoregulačné, antibakteriálne, antialergické, extra jemné alebo s výťažkami z aloe vera. Výmenu posteľnej bielizne uľahčí aj ľahší matrac.

Manželská posteľ Tristen s výškou ložnej plochy 65 cm uľahčí vstávanie a líhanie. Foto: MT-nábytok.sk
Manželská posteľ Tristen s výškou ložnej plochy 65 cm uľahčí vstávanie a líhanie. Foto: MT-nábytok.sk

Ako vybrať matrac

Matrac vyberte vzhľadom na zdravotné problémy, ktoré babička alebo dedko má. Dôležité sú aj ich individuálne požiadavky. Matrac si musia vyskúšať a zistiť, aký materiál, rozmer a vlastnosti im vyhovujú. Pri výbere je kľúčový materiál a jeho prípadné kombinácie.

Do postele pre seniorov patrí aj správny ortopedický vankúš, ktorý poskytne oporu pre krčnú chrbticu. Ani pri ňom nezabudnite na snímateľný poťah.

Matrac má zabezpečiť správne rozloženie váhy, znížiť tlak na organizmus a mal by byť dostatočne priedušný. Vhodné sú matrace z latexu alebo zo studenej peny. Trávi dedo alebo babička na lôžku viac času? Potom voľte antidekubitný matrac, ktorý zabraňuje vzniku preležanín.

Matrac pre seniorov by mal mať stužený obvod, aby nedochádzalo ku skĺznutiu ležiaceho z plochy lôžka a pádu na zem. Tuhší matrac navyše poskytne dobrú oporu rukám pri vstávaní z lôžka a neobmedzuje pohyb na posteli.

K lôžku pre seniora patrí aj anatomický vankúš. Foto: MT-nábytok.sk
K lôžku pre seniora patrí aj anatomický vankúš. Foto: MT-nábytok.sk

Tuhosť matraca - mäkký alebo tvrdý?

Pre skôr narodených je vhodnejší tvrdší matrac. Umožňuje im totiž využiť oporné body skeletu (ramenný, bedrový, kolenný kĺb) a nekladie odpor proti otáčaniu. Pretože sa potreby na tuhosť matraca môžu meniť, vyberte radšej obojstranný matrac, ktorý má jednu stranu mäkšiu a druhú tvrdú alebo stredne tvrdú.

Dajte pozor na to, aby nebol príliš mäkký. Mohol by staršiemu človeku sťažovať otáčanie počas spánku.

Ak starší človek trpí artrózou kĺbov a má krehkejší žilový systém (ľahko sa tvoria hematómy), je potrebné v miestach oporných bodov matrac zmäkčiť. Nepoužívajte výrazné zónové zmäkčenie, ktoré obmedzuje motoriku. Vyberte tuhší matrac s hornou vrstvou z vysoko elastickej peny (tiež viscoelastickej či lenivej peny).

Lenivá pena neodvádza toľko bazálneho tepla a zaistí dobrú tepelnú pohodu. Dokonca je vhodnejšia ako vyhrievané podložky, ktoré môžu skôr škodiť. Viscoelastická pena sa využíva pri antidekubitných matracoch. Vrstvu peny voľte podľa hmotnosti seniora. V žiadnom prípade by mu nemala brániť v pohyboch na lôžku. Tieto matrace nepoužívajte preventívne. Mohli by ste babičke alebo dedovi skôr uškodiť.

Latexový matrac Stela s vrstvou pamäťovej peny. Foto: MT-nábytok.sk
Latexový matrac Stela s vrstvou pamäťovej peny. Foto: MT-nábytok.sk

Podľa čoho vybrať rošt

Výber roštu ovplyvní aj výber matraca. Je v posteli latkový rošt? Potom vyberte pružinový matrac alebo tvrdší a vyšší penový matrac. Matrac s taštičkovými pružinami je mäkší ako s pružinami typu Bonell. Na lamelový rošt sú naopak vhodné penové matrace. Na polohovací rošt je najlepší matrac z latexu alebo studenej peny.

Polohovací rošt uľaví unaveným nohám aj boľavému chrbtu a zmierni tvorbu kŕčových žíl. Je praktický aj v prípade, keď je starší človek dlhodobo pripútaný na lôžku. Pre ľahšiu manipuláciu je lepší rošt s diaľkovým ovládaním, jeho nevýhodou je však to, že babička alebo dedko nemusia chápať všetky funkcie ovládača.

Kým senior môže, mal by lôžko opúšťať a tráviť v ňom cez deň minimum času.

Ak je starší človek pripútaný na lôžku, mal by pri ňom byť celodenný dozor. Mohol by totiž napríklad zaspať v sede, visela by mu hlava, stláčal si žalúdok a dlhodobo by tlačil na bedrové stavce a krížovú kosť. Polohy v lôžku má starší človek často meniť a striedať, aby sa mu nevytvorili preležaniny. Po jedle ho položte, na sledovanie televízie ho posaďte.

Polohovací rošt Boston uľaví unaveným nohám aj boľavému chrbtu. Foto: MT-nábytok.sk
Polohovací rošt Boston uľaví unaveným nohám aj boľavému chrbtu. Foto: MT-nábytok.sk

Aké sú ceny?

Jednolôžko z borovice zoženiete za cenu okolo 60 €. Jednolôžková posteľ z lamina stojí podobnú sumu. Posteľ z kovu kúpite už za 85 €. Ceny nie sú ovplyvnené len použitým materiálom, ale aj kvalitou konštrukcie a dizajnom.

Anatomický vankúš kúpite za 47 €, latexový matrac za 193 €, obojstranný matrac s lenivou penou už za 139 €. Elektricky ovládaný lamelový rošt kúpite za 250 €, mechanicky polohovateľný rošt za 97 €.

Akú posteľ, rošt a matrac ste zakúpili svojej babičke alebo dedkovi? Podeľte sa s ostatnými čitateľmi o svoje skúsenosti s nákupom lôžka pre seniora.

Úvodné foto: ©Depositphotos.com/michaeljung

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Vydané: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 23x

Hodí sa vinylová podlaha do bytu či domu? Šíri sa o nej veľa mýtov, trebárs že je tvrdá, studená a chôdza po nej hlučná. Je to pravda, či nie? Aké má PVC podlaha skutočné výhody a nevýhody? Prečítajte si ďalší diel Bytových mýtov.

Celý článok
Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Vydané: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 28x

Hľadáte lôžkové vybavenie do svojej novej spálne a nebránite sa východoázijskej exotike? Vašou bránou do pokojného úkrytu pred bláznivým svetom budú futonové matrace, posteľ, či rohože. Japonský štýl = čistota a kontakt s prírodou.

Celý článok
Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 79x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok