0komentárov

Máte malé dieťa? Kúpte mu detskú jedálenskú stoličku. Uľahčíte si kŕmenie aj stráženie počas varenia

Naučte dieťa správne sedieť, jesť a stolovať už za mlada. Kúpte mu jedálenskú stoličku. Aké výhody získate jej používaním? Aké typy existujú a koľko stojí? Zistite, na čo si pri výbere dávať pozor, aby dieťa sedelo bezpečne.
Vydané: 16.06.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 4104x

Potešte svoje dieťa novou jedálenskou stoličkou. Vďaka nej s vami bude môcť tráviť čas počas stolovania a vy si uľahčíte pomoc počas jeho kŕmenia. Keď bude mať stolička pultík, môže si v nej dieťa navyše maľovať alebo hrať v čase, keď budete variť. Pre deti so živšou náturou radšej zaobstarajte stoličku s popruhmi, aby z nej nevypadlo.

Prečo detskú stoličku?

V polohovateľnej stoličke môžete dieťa kŕmiť už v čase, keď ešte nevie sedieť. Nemusíte tak riešiť, čo v ktorej ruke držať a dieťa bude uložené v bezpečí stoličky. Akonáhle začne sedieť, naučí sa v stoličke s pultíkom postupne jesť samo. Na pultíku si môže tiež maľovať alebo hrať s hračkami.

Keď nebude mať dieťa nohy položené celou plochou na podnožke alebo na zemi, budú sa mu zle prekrvovať. Kvôli širokému sedadlu sa zase neoprie pohodlne.

Vďaka správnej jedálenskej stoličke bude dieťa sedieť v prirodzenej a zdravej polohe. Nohy majú byť opreté o podnožku tak, aby na nej chodidlá spočívali celou plochou a lýtka so stehnami zvierali uhol 90°. Rovnaký uhol má byť aj medzi sedadlom a operadlom. Sedadlo má byť prispôsobené detským telesným proporciám.

Vďaka detskej stoličke bude kŕmenie oveľa ľahšie. Foto: ©Depositphotos.com/Spaces
Vďaka detskej stoličke bude kŕmenie oveľa ľahšie. Foto: ©Depositphotos.com/Spaces

Chráňte svoje dieťa pred nebezpečenstvom úrazu

Pretože je stolička pomerne úzka a vysoká, dajte si pozor hlavne na jej stabilitu. Všetky oporné body sa musia dotýkať zeme. Na stoličke nesmú byť žiadne otvory, medzery a diery, v ktorých by sa dieťaťu mohli zachytiť prsty. Ostré hrany a rohy majú byť zaoblené alebo zakryté. Drevo má byť kvalitné a bez poškodenia, kov antikorózny a použité farby zdravotne nezávadné a odolné proti poškriabaniu.

Dbajte na bezpečie svojho dieťaťa a vyberajte len od preverených a kvalitných výrobcov jedálenské detské stoličky.

Pádu zo stoličky zabránite pomocou bezpečnostných popruhov alebo pultíku či zábrany pred bruškom. Dieťa by malo mať obmedzené možnosti pohybu. Medzinožný pás medzi sedadlom a stolčekom alebo pevným držadlom zabezpečí, aby nevykĺzlo. Na popruhoch sa nesmú vytvárať slučky, ktorými by sa mohlo zadusiť. Bezpečnostný pás má byť pevne uchytený ku konštrukcii stoličky.

Detská stolička má mať bočné opierky alebo iný systém bočnej ochrany taký, aby dieťa zo stoličky nevypadlo. Na stoličke nesmú byť plastové krytky skrutiek a malé časti, ktoré by mohlo sňať pomocou prstov a zubov a prehltnúť alebo vdýchnuť. V najhoršom prípade by sa mohlo začať dusiť.

Ak má stolička bezpečnostné popruhy, tak ich používajte. Foto: ©Depositphotos.com/monkeybusiness
Ak má stolička bezpečnostné popruhy, tak ich používajte. Foto: ©Depositphotos.com/monkeybusiness

Nákup stoličky

Pri výbere detskej jedálenskej stoličky siahnite radšej po pevnej konštrukcii, ktorá nie je skladacia. Vyhnete sa tak nebezpečným miestam, ktoré by ste odkryli pri jej skladaní a rozkladaní. Každá medzera tiež znamená horšie čistenie. Stolička musí byť umývateľná a pevná. Dajte prednosť stoličke s odnímateľným jedálenským pultíkom. Uľahčíte si manipuláciu s dieťaťom.

Vždy používajte bezpečnostné pásy a dieťa nenechávajte v stoličke bez dozoru.

Pri výbere zvážte nákup rastúcej stoličky, z ktorej dieťa len tak nevyrastie. Vďaka tomu poslúži od narodenia dieťaťa až po jeho školské roky. Správne označenie stoličky vám napovie, že výrobca spĺňa požiadavky príslušnej normy a stolička je bezpečná. Na štítku by malo byť:

  • Odkaz na európsku normu EN 14988 (výrobca tak deklaruje splnenie jej požiadaviek)
  • Meno alebo značka výrobcu
  • Bezpečnostné upozornenie: "Pozor - nenechávajte dieťa bez dozoru."
  • Ak má stolička bezpečnostné pásy, tak aj upozornenie: "Dieťa musí byť riadne pripútané."

Drevenú rozkladaciu stoličku kúpite za 29 €, plastovú stoličku už za 16 €. Cena sa odvíja od použitého materiálu, dizajnu a funkcií. Lacná stolička bude mať buď málo, alebo vôbec žiadnu možnosť nastavenia.

Drevená stolička býva pevná a odolná a len tak ju nezničíte. Foto: ©Depositphotos.com/gewoldi
Drevená stolička býva pevná a odolná a len tak ju nezničíte. Foto: ©Depositphotos.com/gewoldi

Materiály a doplnky

Stolička z dreva vám vydrží dlho. Väčšinou nezaberie veľa miesta a má priaznivú cenu. Býva pevná alebo rozkladacia. Rozkladaciu použijete ako vysokú stoličku s malým pultíkom aj ako samostatný stolček a stoličku. Výhodou drevených stoličiek je vysoká pevnosť a odolnosť.

Plastové stoličky sú veľmi variabilné. Nastavíte pri nich chrbtovú opierku aj opierku na nohy do viacerých polôh a môžete meniť aj výšku sedenia. Navyše sú ľahko udržiavateľné a dobre čalúnené, teda aj pohodlné. Plast pri odstraňovaní zaschnutých zvyškov jedla nepoškriabete a nenarušíte.

Drevené stoličky sú pevné a odolné, plastové majú zase väčšie možnosti nastavenia.

Súčasťou plastových stoličiek býva veľký pult na položenie jedla alebo košík pre ukladanie podbradníkov či plienok. Pult má byť umývateľný a oddeliteľný od stoličky. Vďaka množstvu možností nastavenia môžete dieťa v stoličke kŕmiť skôr, než začne samostatne sedieť. Zložená plastová stolička zaberie len minimum miesta a schováte ju napríklad do skrine.

K stoličke môžete dokúpiť rôzne poťahy alebo dojčenské vložky. Vďaka nim môžete do stoličky dať aj malé bábätko. Radšej dokúpte tiež ochrannú podložku na podlahu, ktorá ju ochráni pred poškodením od koliesok stoličky. Poťah by mal byť snímateľný a umývateľný.

Plastová stolička má väčšinou viac možností nastavenia. Foto: cheyennezj
Plastová stolička má väčšinou viac možností nastavenia. Foto: cheyennezj

Sedadielka a podsedáky

Máte málo priestoru? Tak miesto jedálenskej stoličky kúpte jedálenské sedadlo. To pripevníte na klasickú jedálenskú stoličku alebo k stolu. Sedadielka sú plastové, textilné i nafukovacie. Pre staršie deti je vhodný podsedák, vďaka ktorému budú pri stole vyššie. Sedadielka a podsedáky si vďaka ich nízkej váhe môžete vziať kamkoľvek so sebou. Sú určené pre deti, ktoré už vedia samostatne sedieť.

Textilnú stoličku, ktorú navlečiete na operadlo klasickej stoličky, kúpite za 36 €. Plastové sedadlo zoženiete za 39 €, detský podsedák za 10 €.

Jedálenské sedadielko jednoducho pripevníte ku klasickej jedálenskej stoličke. Foto: Heureka.sk
Jedálenské sedadielko jednoducho pripevníte ku klasickej jedálenskej stoličke. Foto: Heureka.sk

S akou detskou jedálenskou stoličkou máte najlepšie skúsenosti? Poraďte s jej výberom ostatným čitateľom v komentári pod článkom.

Úvodné foto: ©Depositphotos.com/filipw

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Vydané: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 24x

Hodí sa vinylová podlaha do bytu či domu? Šíri sa o nej veľa mýtov, trebárs že je tvrdá, studená a chôdza po nej hlučná. Je to pravda, či nie? Aké má PVC podlaha skutočné výhody a nevýhody? Prečítajte si ďalší diel Bytových mýtov.

Celý článok
Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Vydané: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 28x

Hľadáte lôžkové vybavenie do svojej novej spálne a nebránite sa východoázijskej exotike? Vašou bránou do pokojného úkrytu pred bláznivým svetom budú futonové matrace, posteľ, či rohože. Japonský štýl = čistota a kontakt s prírodou.

Celý článok
Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 80x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok