Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
421.65
0komentárov

Kúpeľňové zrkadlo s osvetlením vás zobrazí verne. A nielen zrána. Čítajte 2. diel seriálu o zrkadlách v kúpeľni

Funkčné kúpeľňové zrkadlá s LED osvetlením ženám zabezpečia dokonalý make-up, mužom hladké oholenie. Musíte sa dobre vidieť zo všetkých strán. Vhodné kúpeľňové osvetlenie nad zrkadlo esteticky vylaďte s celkovým konceptom kúpeľne.
Vydané: 23.06.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2395x

Kúpeľňa je aspoň v európskych pomeroch miestom, kam po prebudení aj pred zaspaním zamieri každý. Strávite tu pomerne dosť času, z toho významnú časť pri zrkadle. Vyberte si preto k nemu kvalitné osvetlenie. Dámske líčenie a pánske holenie potom bude stopercentné. Najrozumnejšou voľbou k zrkadlu je intenzívne, ale mäkko rozptýlené svetlo.

Svetlo hrá v kúpeľniach rozhodujúcu a hlavnú úlohu

Skvelé je prirodzené denné a slnečné svetlo, ale okno v kúpeľni nemá každý. Vaším cieľom je také osvetlenie, ktoré neoslňuje a v tvári vám nerobí škaredé tiene. Využite trebárs lampy, prípadne nástenné žiarivkové svietidlá. Na trhu je aj rad zrkadiel už so zabudovaným osvetlením. Zaistite si jeho dostatočnú intenzitu. V kúpeľni skrátka nie je svetla nikdy dosť.

Šikovným doplnkom je okrúhle obojstranné zrkadlo na výsuvnom ramene. Foto: ©Depositphotos.com/dimamorgan12
Šikovným doplnkom je okrúhle obojstranné zrkadlo na výsuvnom ramene. Foto: ©Depositphotos.com/dimamorgan12

Kúpeľňové svietidlá nad zrkadlo sú v širokej ponuke aj cenovom rozpätí. Zaobstaráte ich zhruba od 23 až do 654 Eur. Medzi najobľúbenejšie patrí jednoduché nástenné svietidlo za 24 Eur, často kupované je aj nástenné rampové za necelých 66 Eur. Celkom jasne na seba uvidíte v guľatom kúpeľňovom zrkadle s integrovaným osvetlením za 100 Eur. Rozsvietite ich šnúrkou a žiarovky k nemu dostanete.

Kvalitný odraz v zrkadle zaistite vhodným umiestnením zdroja svetla

Zrkadlo má za základ konštrukcie rovnú alebo špeciálne zakrivenú sklenenú dosku. Na jej zadnej strane výrobcovia nanášajú kovovú odraznú vrstvu, na ňu potom vypaľovací krycí lak. Kvalitný odraz zaistíte vedľa umiestnenia zdroja svetla aj vhodným farebným spektrom žiaroviek či žiariviek.

Pozrite sa na videu, ako vyzerá trebárs svietiace LED zrkadlo:

Výrazne menej si u zrkadla unavíte oči, keď budete mať v kúpeľni dva typy osvetlenia. Hlavné, a to pri zrkadle. Nechajte svetlo rovnomerne rozptýliť v priestore, bude to o dosť príjemnejšie, než ostré svetlo halogénok do očí. Myslite aj na to, že svetlé obklady odrážajú svetlo lepšie, než tmavé. Správny výber osvetlenia tak znamená v konečnom súčte úsporu elektriny. Inšpirujte sa v galérii na sieti Pinterest.

Zrkadlo s policami Horace 2 z e-shopu MT-nábytok.sk nasvieťte najlepšie zhora bodovými svietidlami alebo rampou.
Zrkadlo s policami Horace 2 z e-shopu MT-nábytok.sk nasvieťte najlepšie zhora bodovými svietidlami alebo rampou.

Máte len malú kúpeľňu? Ako minimum si kúpte dve lampy po stranách zrkadla. Napríklad s osvetlením piatimi guľatými LED žiarovkami vás jedno vyjde na asi 39 Eur. Pre holenie a make-up je dôležité jasné svetlo z oboch strán, ktoré neoslňuje a nerobí vám napríklad kruhy pod očami.

Vaša kúpeľňa bude pôsobiť vzdušnejšie, čím väčšie bude zrkadlo. Ku zdobnějším obkladom ale kúpte skôr jednoduchší rám a obrátene. Vyrezávané a zdobené rámy patria na bielu alebo betónovú stenu. Skvele vyzerá nábytková stena, ktorej súčasťou je aj umývadlo, zrkadlo a osvetlenie.

Snažte sa nájsť v obchodoch také osvetlenie zrkadla, ktoré pomôže zobraziť vašu tvár čo najvernejšie. U väčšieho zrkadla použite svietidlá po stranách a jedno aj nad zrkadlom. Rozptýlené svetlo výborne zaistíte prekrytím svetiel opálovým sklom. Žiarovky, žiarivky aj LED si vyberajte najlepšie so svetlom v teplej bielej farbe.

Stále obľúbenejšie je netradičné osvietenie zrkadla LED pásikmi. Montáž je veľmi jednoduchá. Foto: Heureka.cz
Stále obľúbenejšie je netradičné osvietenie zrkadla LED pásikmi. Montáž je veľmi jednoduchá. Foto: Heureka.cz

Ak by ste chceli mať svoju kúpeľňu veľmi šik, je možné ešte priestor pri zrkadle dozdobiť LED pásikmi, ktoré je možné strihať, a môžu svietiť rôznymi farbami. Najväčší záujem zákazníkov je o päťmetrové LED pásiky za 38 Eur. Priestor pri zrkadle a umývadle skvele osvieti aj fluorescenčné osvetlenie. Nájdete všetky potrebné kozmetické pomôcky a v kúpeľni bude poriadok.

Ako postupovať pri kúpe osvetlenia do kúpeľne k zrkadlu?
• Svetlé plochy odrážajú svetlo lepšie ako tmavé.
• Najvhodnejšou farbou svetla je teplá biela.
• Svietidlá nesmerujte priamo na zrkadlo, dobrý rozptyl zaistí opálové sklo.
• Vyhnite sa svietidlám bez krytov a tienidiel, nepríjemne oslňujú.
• Do vane si na čítanie kúpte lampu so širokým lúčom svetla.

Vybrali ste ideálny typ osvetlenia podľa vášho interiéru a vkusu? K veľkému zrkadlu ešte pridajte vysúvacie kozmetické zrkadlo, kovové a z jednej strany parabolické. Pri detailnej starostlivosti o tvár sa hodí mužom aj ženám. Pohrať sa môžete aj s prilepením úzkych zrkadiel do rohu kúpeľne, uvidíte v nich svoj účes z boku i zozadu. Petřínske zrkadlové bludisko ale nechajte radšej Prahe.

Zrkadlo Solona z internetového obchodu MT-nábytok.sk je ideálnym adeptom
Zrkadlo Solona z internetového obchodu MT-nábytok.sk je ideálnym adeptom

Pri vymýšľaní kúpeľňového osvetlenia nezabudnite na bezpečnosť. Svietidlá musia byť odolné proti vlhku i pare, a v pôdoryse vane alebo sprchovacieho kúta nesmie byť žiadna zásuvka. Nad umývadlom napríklad nesmiete mať podľa noriem svietidlo nižšie ako 40 cm nad jeho horným okrajom a celý okruh má byť s prúdovým chráničom. Pripojenie osvetľovacích súprav k sieti nechajte preto radšej odborníkom.

Mrknite sa na rôzne typy zrkadiel v kúpeľni na sieti Pinterest.

Na obale svietidla si vždy overte, akú má hodnotu takzvaného IP krytia. Druhá číslica udáva stupeň ochrany proti vniknutiu vody. Platí pritom, že čím vyššie číslo, tým vyššia ochrana. Jednotka napríklad znamená ochranu pred zvisle padajúcimi kvapkami vody, zatiaľ čo zariadenie s osmičkou môžete mať vo vode potopené nepretržite.

Vidíte sa u vás v kúpeľni pri pohľade do zrkadla dokonale? Napíšte do komentára pod článkom, aké osvetlenie používate a poraďte ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Dajte si nohy do vodorovnej polohy a chvíľu si oddýchnite. Ako si vyrobiť debničkový taburet

Dajte si nohy do vodorovnej polohy a chvíľu si oddýchnite. Ako si vyrobiť debničkový taburet

Vydané: 06.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 22x

Taburety do obývačky sú viacúčelovým kusom nábytku. Posadíte na ne návštevu, natiahnete si nohy z kresla, prípadne do nich aj niečo uložíte. Nepáčia sa vám tie v obchodoch? Vyrobte si ich doma svojpomocne z debničiek od ovocia.

Celý článok
Chcete byť pri stavbe domu šetrní k životnému prostrediu? Postavte si domček z hliny technikou Superadobe

Chcete byť pri stavbe domu šetrní k životnému prostrediu? Postavte si domček z hliny technikou Superadobe

Vydané: 03.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 458x

Chcete si postaviť dom lacno a vlastnými rukami z materiálov, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu? Zoznámte sa so stavebnou technikou Superadobe. Aké postupy sa pri nej používajú, aké prináša výhody a ako vyzerajú hotové domy?

Celý článok
Vianočné osvetlenie rozžiari vaše okná. Dávajte si však pozor, elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vianočné osvetlenie rozžiari vaše okná. Dávajte si však pozor, elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vydané: 02.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 431x

Ako správne sprevádzkovať vonkajšie vianočné osvetlenie v oknách, svetelné cencúle či reťaze? Kupujte výzdobu a reťaze od známych výrobcov a dajte pozor na neporušenú kabeláž a prúdové krytie. Elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán.

Celý článok