0komentárov

Raňajkujete, obedujete aj večeriate pod oblohou? Vytvorte si vonkajšiu jedáleň. Záhradný stôl, stoličky a servírovací st

Krásne letné počasie nabáda k stolovaniu či grilovaniu pod šírym nebom. Vytiahnite zo skrýše záhradné stoličky a kreslá, lavice so stolom, a urobte si vonkajšiu jedáleň. Prečo byť medzi štyrmi stenami, keď máte terasu či záhradu?
Vydané: 24.06.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1300x

Zima tento rok opäť takmer plynulo prešla do leta a slnečné dni sa predlžujú. Tiež vás nebaví jesť vo tmavých miestnostiach medzi štyrmi stenami? Urobte si na balkóne, terase alebo záhrade jedáleň, a stolujte pod holým nebom. Využite krásneho počasia na pobyt na čerstvom vzduchu. Je predsa fajn raňajkovať, obedovať i večerať priamo pod oblohou.

Kúpte si servírovací stolík, uľahčíte si v záhradnej jedálni prácu

Najbližšie pri dome umiestnite zostavy stola a stoličiek pre pohodlné raňajky. Je to praktické. Ak máte v blízkosti zastrešenú terasu alebo pergolu, užite si tú letný pobyt v zeleni. Nezabudnite na servírovací stolík s kolieskami, najlepšie aj s brzdami. Zostava vyjde podľa prevedenia na 174, ale aj 462 eur. Za šikovný kovový servírovací stolík zaplatíte v priemere do 77 Eur.

Stolovať vonku pod holým nebom je báječné. Ak máte priestor, stačí na to naozaj málo. Foto: ©Depositphotos.com/tlovely
Stolovať vonku pod holým nebom je báječné. Ak máte priestor, stačí na to naozaj málo. Foto: ©Depositphotos.com/tlovely

Pre kvalitnú záhradnú jedáleň musíte mať aj kvalitný záhradný nábytok. Preto sa vyhnite lacnému bielemu plastu, ktorý nie je ani príliš pevný, ani pohodlný. V kurze je drevo, napríklad skvelo vyzerajúci a odolný teak.

Chcete sa cítiť ako na exotickej dovolenke v hĺbke pralesa? Desaťročia vám vydrží pri správnej starostlivosti aj drevo akácie, alebo eukalyptus - drevina pestovaná dnes už na veľkom rade svetových plantáží. Usadnite, zatvorte oči a chvíľu len vnímajte zvuky okolo vás.

Nábytok konzervujte teakovým olejom, najlepšie 2 × ročne

Pohodlné kresielka a stabilný stôl z tvrdého exotického dreva vás vyjde v priemere od 385 do 1 230 Eur. Zato to ale bude investícia doslova celoživotná. Kusy olejujte trebárs teakovým olejom, najlepšie dvakrát ročne. Ľanovou fermežou zase oživíte zašlý vzhľad drevených záhradných zostáv, ktoré boli dlho na daždi a vetre. Na údržbu nezabudnite aj u mäkkého dreva, teda smreka a borovice.

Záhradný nábytok z teaku je kvalitný, odolný a vyzerá skvele. Stoluje sa jedna radosť. Foto: ©Depositphotos.com/Sushi
Záhradný nábytok z teaku je kvalitný, odolný a vyzerá skvele. Stoluje sa jedna radosť. Foto: ©Depositphotos.com/Sushi

Záhradný drevený nábytok už väčšinou kúpite kvalitne ošetrený od výrobcu. Ak je to na vás, napustite ho prípravkom pre obmedzenie účinku poveternostných vplyvov. Potom použite lazúru alebo oleje. Päť vrstiev včelieho vosku stačí na zamatovo lesklý vzhľad, ale nábytok musíte nechať pod strechou. Štvrťlitrovú fľaštičku včelieho vosku zoženiete v obchode najčastejšie za 8 Eur.

Najčastejší materiál na výrobu nábytku pre záhradné jedálne:
· Mäkké drevá: smrek, borovica
· Tvrdé dreviny: dub, buk, agát
· Exotické drevá: eukalyptus, meranti, teak
· Rotimber (špeciálne vyšľachtený agát)
· Plast, kov a ich kombinácie

Alternatívou k drevu je záhradný nábytok kovový. Vyžaduje najmenej údržby, iba kontrolujte uvoľnené spoje a čas od času ho natrite proti korózii. Má aj ďalšie výhody, napríklad v horúcom lete chladí, ak ste ho teda nenatreli čiernou farbou.

Zvláštnu starostlivosť potom chcú kovové materiály v kombinácii s drevom a plastom. Kovová záhradné kreslá doplňte o vankúšiky a komfort pri jedle máte istý. Za zostavu dáte v rozmedzí od 130 do 289 Eur podľa veľkosti a spracovanie materiálu.

K lavici z betónu doplňte okrúhly stolík a na sedenie kúpte farebné mäkké vankúše. Foto: ©Depositphotos.com/Jilllang
K lavici z betónu doplňte okrúhly stolík a na sedenie kúpte farebné mäkké vankúše. Foto: ©Depositphotos.com/Jilllang

Jedným z veľmi odolných materiálov je betón. Pokiaľ z neho máte okolo záhrady plotové stĺpiky, alebo vo vnútri artefakty či kvetináče, využite ho. Masívny a ťažký nábytok vystavte skôr ako solitér. Dobre vyzerá trebárs pologuľatá lavica s okrúhlym stolíkom. Doplňte lavicu prima farebnými látkovými sedákmi, 4 kúsky za 14 Eur, a oživte záhradné stolovanie živými farbami.

Ideálnu ochranu zaistí náter teakovým olejom dvakrát ročne.

Ľahko budete manipulovať z nábytkom z ľahkého ratanu. Kúpite si ho v rade tvarov aj prevedení. V záhradnej či balkónovej jedálni uplatníte stolíky, kresielka i taburety. Známu prírodnú surovinu ale nenechávajte na mraze, dlho na daždi alebo vonku pri prudkom striedaní teplôt. Počítajte so zakrývaním a zimným upratovaním. Základná zostava nábytku z ratanu pre jedáleň stojí približne 289 Eur.

Pozrite sa na video, ako vytvoríte šikovné posedenie na balkóne:

Konzumácia vonku je skvelá, ale čo keď na vás bude úporne pražiť slniečko? Nenechajte sa otráviť a kúpte si dostatočne veľký slnečník v žiarivých farbách. Najlepšie sú o priemere od 300 cm, majú ich vo všetkých hobby marketoch a stoja najčastejšie od 50 do 62 Eur. Vyberte si také, aby ste si s pomocou konštrukcie s bočným kĺbom nastavili uhol tienenia podľa vašej požiadavky.

Spestrite si vonkajšie stolovanie prípravou fondue. Urobte mäsové alebo syrové. Foto: ©Depositphotos.com/gustavotoledo
Spestrite si vonkajšie stolovanie prípravou fondue. Urobte mäsové alebo syrové. Foto: ©Depositphotos.com/gustavotoledo

Okrem záhradného nábytku kúpte do záhradnej jedálne štýlové letné prestieranie. Úžasne vyzerá bielo-modrá alebo bielo-červená kocka. K peknému stolovaniu si kúpte ešte rôzne misky, hrnčeky, karafy, smaltovaný riad, poháre, taniere, ale aj svietniky, prútené koše, alebo poklopy so sieťkou. Spestrite si vonkajšie stolovanie trebárs prípravou fondue. Urobte ich mäsové, syrové alebo čokoládové.

Svieži letný vzduch, slniečko a vyladené stolovanie stojí za to

Keď už vykonávate gastronomické radovánky vonku, dozdobte si prostredie okolo seba. Miesto váz alebo svietnikov použite zaváracie poháre. Naaranžujte do nich kvety, dovnútra nasypte kamienky a dolejte vodou. S jednoduchou drôtenou slučkou na hrdlo pohára dostanete zaručene nehorľavý svietnik.

"Nám sa doma páči pri večeri na záhrade solárne osvetlenie, vyzerá to perfektne. Žiadne káble, cez deň sa na slnku nabije a potom svieti niekoľko hodín," pochvaľuje si Petr Kolář z Olomouca.

/limg5 /

Pred nákupom vhodného nábytku pre záhradné stolovanie zvážte nielen estetické hľadisko, ale aj dobu použitia. Máte dosť miesta pre uskladnenie počas zimy? Menej priestoru zaberie stohovateľný, prípadne skladací nábytok. Myslite tiež na to, že sa nábytku musíte venovať a podľa použitého materiálu ho pravidelne udržiavať. Premeňte svoju terasu alebo záhradu v oázu oddychu a pohody.

Pre super vybavenie vašej jedálne pod oblohou sa inšpirujte tiež na sieti Pinterest.

Hovorí sa, že nielen jedlom je človek živý. Po kulinárskom zážitku odporúčajú aj lekári chvíľu odpočinku, nič tým nepokazíte. Kúpte si do záhrady alebo na veľkú terasu hojdaciu sieť alebo lavicu. Dnes sú k dostaniu vo všetkých hobby marketoch aj obchodných domoch. Za uspávajúce hojdanie zaplatíte v prípade siete okolo 27 Eur, stabilná hojdačka vás vyjde zhruba na 220 Eur.

Tiež máte radi stolovanie pod šírym nebom na čerstvom vzduchu? Napíšte do komentára pod článkom, aký používate nábytok a poraďte ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Vydané: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 23x

Hodí sa vinylová podlaha do bytu či domu? Šíri sa o nej veľa mýtov, trebárs že je tvrdá, studená a chôdza po nej hlučná. Je to pravda, či nie? Aké má PVC podlaha skutočné výhody a nevýhody? Prečítajte si ďalší diel Bytových mýtov.

Celý článok
Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Vydané: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 28x

Hľadáte lôžkové vybavenie do svojej novej spálne a nebránite sa východoázijskej exotike? Vašou bránou do pokojného úkrytu pred bláznivým svetom budú futonové matrace, posteľ, či rohože. Japonský štýl = čistota a kontakt s prírodou.

Celý článok
Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 78x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok