0komentárov

Hššš, fššš! Muchy u vás doma zase tancujú reggae a neviete, čo s nimi. 16 tipov, ako sa zbaviť múch

V letnom období to doma často bzzzučí, vám cvičí nervy a zháňate lapačku alebo odpudzovač múch. Ako vyhrať vojnu proti muchám? Kúpte siete do okien, ožeňte sa s mucholapkou, vezmite na pomoc chémiu. Zbavte sa lietajúcich otráv.
Vydané: 24.06.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 7227x

Krásne počasie vás láka von do prírody. Opačným smerom sa k vám domov bohužiaľ vydávajú okrem iného lietajúceho hmyzu tiež muchy. Dokážu byť nielen pekne otravné, mávajú tiež na nohách až 5 miliónov choroboplodných zárodkov a môžu prenášať nepríjemné choroby. Ako sa nevítaných hostí najlepšie zbaviť? Máte rad možností, od zábrany vstupu mechanickou cestou, cez odpudzovanie babskými receptmi, až po likvidáciu bzučiacich potvoriek za asistencie chémie či elektriny.

Siete proti muchám zoženiete aj do nových plastových okien

Chcete sa zbaviť neodbytných múch, ale súčasne musíte v sparnom lete pravidelne vetrať? Kúpte si do okien i dverí siete (1). Ponuka je obrovská, od tých najjednoduchších s upevnením na suchý zips za 2,50 Eur, až po dizajnové siete na celé dvere za 135 Eur. Do nových plastových okien upevnite siete na pevno, a zamontujte ich založením goliera do otočných držiakov.

Mechanickou zábranou proti muchám je klasická sieť, zaobstaráte ju aj na plastové okná. Foto: ©Depositphotos.com/fastfun23
Mechanickou zábranou proti muchám je klasická sieť, zaobstaráte ju aj na plastové okná. Foto: ©Depositphotos.com/fastfun23

Do dverí si vyberte siete otváracie, pripevnite ich dvoma alebo tromi pántmi k magnetu na ráme dverí. Univerzálne použijete do okien i dverí výborné siete rolovacie. Inštaláciou totiž nepoškodíte ani fasádu, ani rámy. Namontujte ich jednoduchým pripevnením navíjacieho bubna na hornú časť rámu. Za tieto siete zaplatíte podľa rozmerov a dĺžky najčastejšie okolo 35 Eur.

Muchy patria, rovnako ako aj komáre, do radu dvojkrídlovce. Telo muchy domácej chráni voduodpudzujúci chitínový kryt. Lieta rýchlosťou až dvoch metrov za sekundu, preto ju len tak nechytíte. Navyše má vypuklé oko, zložené z približne 3 000 malých očiek. Umožňujú muche panoramatický pohľad na široké okolie a váš pohyb zaregistruje veľmi rýchlo.

Jedným z variantov anti-hmyzej ochrany, známej z cestopisných kníh a filmov, je moskytiéra (2). Zaveste ich na strop alebo nad posteľ. Na túto ľahkú a hlavne priedušnú bariéru je každá mucha krátka. Záves je na háčik, vybavený otočným kĺbom. Nemusíte ho nikam zatĺkať, pretože ho udržia aj suché zipsy. V obchodoch moskytiéry zaobstaráte od 7 do 23 eur.

Cestovatelia poznajú ľahučké a vzdušné moskytiéry, tu muchy nemajú žiadnu šancu. Foto: ©Depositphotos.com/rjlerich
Cestovatelia poznajú ľahučké a vzdušné moskytiéry, tu muchy nemajú žiadnu šancu. Foto: ©Depositphotos.com/rjlerich

Prastarým prostriedkom v boji proti muchám sú klasické lapačky, (3) dnes už vyrábané z plastu. Zoženiete ich za pár centov, ich modernizovaná elektrická verzia vyjde zhruba na 7 Eur. V diskusiách na internete sa im hovorí aj "zakňápadlo". Počítajte ale s tým, že po úspešnom zásahu musíte vždy mŕtvy hmyz upratať, nehľadiac na nevábne škvrny na stene alebo strope.

Lepivá mucholapka zaberá, ale pohľad na ňu nikoho nepriťahuje

Účinným pomocníkom je aj lepivá mucholapka (4). Kúpite ju za pár centov v drogériách, ale olepená chytenými do pasce muchami nie je práve príťažlivou bytovou dekoráciou. Pod rovnakým názvom, mucholapka podivná, nájdete aj mäsožravú rastlinu (5). Bude sa jej u vás dariť najlepšie na slnečnom južnom parapete. Nie je to žiadny extra lovec, ale jej zubaté listové pasce občas nejakú muchu dostanú.

Mäsožravá mucholapka vám s hmyzom tiež trochu pomôže, ale nie je to žiadny extražrút. Foto: ©Depositphotos.com/protechpr
Mäsožravá mucholapka vám s hmyzom tiež trochu pomôže, ale nie je to žiadny extražrút. Foto: ©Depositphotos.com/protechpr

Ochranu pred bzučiacim votrelcami si zaistíte aj s pomocou elektriny. Do zásuvky zapojte odparovač s vymeniteľnou náplňou (6), ktorá sa pomaly uvoľňuje do vzduchu. Obsahuje insekticíd, hubiaci hmyz a drobné článkonožce. Vydrží zhruba 1 až 2 mesiace a pôsobí na priestore približne 30 štvorcových metrov. Elektrický odparovač je k dostaniu v drogériách a zaplatíte zaň v priemere od 6 eur vyššie.

Batériový odpudzovač neodbytného hmyzu využijete aj na chate alebo v stane.

Jednou z anti-muších zbraní je aj elektrický odpudzovač (7). Vysiela pre ľudí nepočuteľné zvuky, ktoré muchy ženú inam. Musíte ich ale nechať v prevádzke celú noc. Kúpite ich do 7 € a vedľa strojčekov do zásuvky ponúkajú výrobcovia aj modely na batérie. Hodiť sa vám budú na chate alebo pod stanom. Lepšie varianty majú časovač, ktorý ich zapína a vypína nezávisle na vašej pamäti.

Elektrické smrtičky nalákajú muchy na svetlo a odstránia ich zo sveta

Výborne vám poslúžia aj elektrické lapače hmyzu (8). Majú v sebe trubicu s UV žiarením, na ktorej svetlo lákajú všetok nepozvaný hmyz. V ceste im stojí kovová mriežka s napätím až 1 600 voltov, o ktorú sa spália a zahynú. V obchodoch za ne dáte priemerne od 20 Eur, ale nevýhodou je hubenie aj takých druhov hmyzu, ktoré vás nijako neohrozujú ani neotravujú.

Muchy nemajú rady zvláštny pach lístia z orecha, mali by sa vašej miestnosti vyhnúť. Foto: ©Depositphotos.com/Sportactive
Muchy nemajú rady zvláštny pach lístia z orecha, mali by sa vašej miestnosti vyhnúť. Foto: ©Depositphotos.com/Sportactive

Na internete je ohľadom boja s muchami veľmi košatá diskusia. Čitateľ s prezývkou Patrik tú píše:
"Prebytok múch sa dá v dome redukovať nasadením pavúkov." Je to humorný nápad, ale s vážnym podtextom. Keby pavúky neexistovali, zaplavil by hmyz celý svet. Údajne len vo Veľkej Británii za jeden rok prevyšuje hmotnosť pavúkmi uloveného hmyzu hmotnosť celej britskej populácie.

Naproti tomu Ronja je presvedčená, že muchy zaženie bylinka vratič (9).
"Vratič používala už babička a vždy sa osvedčil,"
tvrdí. "Ja viem, že k nám do bytu láka muchy trebárs varenie mäsa alebo vyváranie detských plienok," uviedla.

"Počul som návod, ako vypudiť muchy z holubníka. Medzi slamu (podstielka) sa pridajú listy vlašského orecha (10). Neviem, či prebieha nejaká reakcia so slamou, alebo stačí samostatne. Do miestnosti by som ich skúsil dať nie do okna, ale skôr ďalej, nech je miestnosť tým prevoňaná," radí všetkým, ktorí majú s muchami ťažkosti, diskutujúci Míša.

Nebyť pavúkov, udusili by sme sa hmyzom. Nezabíjajte ich, sú to veľkí pomocníci. Foto: ©Depositphotos.com/icefront
Nebyť pavúkov, udusili by sme sa hmyzom. Nezabíjajte ich, sú to veľkí pomocníci. Foto: ©Depositphotos.com/icefront

Trochu kurióznu radu k boju s muchami dáva na internete čitateľ s prezývkou Louda:
"Do boja nasaďte rozprašovač naplnený obyčajnou vodou (11). Keď bude nepriateľ v dosahu, stlačte spúšť; prúd vody už ho donúti spadnúť na zem a prestať bzučať." Čo hovoríte, skúsite to?

Mucha domáca vás neštípne a ani nesaje vašu krv. Žije v blízkosti tlejúcich zvyškov. Líže potravu, ktorú ale napred rozpúšťa slinami. Samička nakladie za svoj dvoj až štvortýždňový život asi 2 000 vajíčok. Za deň sa vyliahnu biele larvy, z ktorých sa za 10 dní stanú dospelé muchy.

Obťažujúce muchy lákajte aj do vlastnoručne vyrobených pascí. Do rozrezané PET-ky nalejte trochu sirupu a dajte ju na parapet (12). Počas maškrtenia sa muchy utopia. Rovnakú službu vám urobí fľaša tak, že ju necháte vcelku a do jej hornej polovice urobíte pár dierok asi vo veľkosti hrášku. Tu sa k muche môže pridať aj nejaká topiaca sa osa.

Muchy vraj odpudzuje na tanieriku čerstvo nakrájaná a osolená muchotrávka. Foto: ©Depositphotos.com/Machacek
Muchy vraj odpudzuje na tanieriku čerstvo nakrájaná a osolená muchotrávka. Foto: ©Depositphotos.com/Machacek

Muchy odradíte od návštev u vás aj s použitím prírodných prostriedkov. Už vašim babičkám sa osvedčilo nechať na teplej platničke sporáku vypariť trochu octu (13). Hmyz je na pachy citlivý, preto pestujte na okne v kvetináčoch muškáty, aksamietnice, prípadne z byliniek levanduľu, medovku, bazalku, šalviu či mätu 14). Muchám vadí aj pach čerstvo natrhaných listov orecha.

Medzi babským receptmi sú bylinky, ocot alebo klinček za oknom

Proti muchám zaberú aj sušené listy aromatických rastlín, rozvešané voľne v malých sáčkoch po celom dome. Skvelá na odpudenie múch je aj na tanieriku čerstvo nakrájaná a osolená muchotrávka (15). Hmyz príliš nemusí ani arómu pestovaných paradajok (16) a klinčeka, ktorý sa lúhuje vo vode. Vložte asi 15 klinčekov do misky s vlažnou vodou a nádobku nechajte blízko okna alebo dverí. Muchy zmiznú.

Ako vy ste doma vyzreli na nevítaných bzučiacich a lietajúcich hostí? Máte nejaký zaručený recept, ako s nimi zatočiť? Napíšte do komentára pod článkom, poraďte ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 36x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok
Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Vydané: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 59x

Rozlúčte sa s bielosivou zimnou nudou a nenechávajte veselé jarné farby vonku pred dverami. Pustite ich k sebe domov. Ktoré farby sú v tomto roku v kurze? Prím hrajú svieže a jasné odtiene, hlavne farby prvej jarnej trávy a listov.

Celý článok
Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Vydané: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 77x

Hravé a farebné bývanie á la Mexiko si zamiluje asi každý. Preneste si jeho krásy domov. Ako vytvoriť interiér v mexickom štýle? Musí byť zábavný, ale v byte či dome nechajte vyniknúť aj lacné materiály a opotrebovaný nábytok.

Celý článok