PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Patinujte. Starý nábytok oživíte a novému dodáte originálny ošúchaný vzhľad. Ako na to?

Patinovaním nábytku oživíte staré kúsky, ktoré by inak skončili na smetisku. Aké vybavenie potrebujete? Koľko čo stojí a ako pri patinovaní postupovať? Dá sa patinovať len starý nábytok, alebo aj úplne nový? Inšpirujte sa.
Vydané: 26.06.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 18752x

Drevo i ďalšie materiály získavajú postupom času prirodzenú štruktúru, ktorá sa vyznačuje zafarbením podľa veku, prípadne aj drobnými ryhami alebo zmenou štruktúry. Patinu je ťažké napodobniť, ale správne zvoleným postupom vytvoríte jej podarenú imitáciu.

Patinovaním dodáte predmetom zašlý a ošúchaný vzhľad. Môžete kombinovať rôzne farby a vzory a konečná podoba závisí len na vašej fantázii a zručnostiach. Každý postup najprv vyskúšajte na malej časti predmetu alebo kúsku dreva, aby ste zistili, aký bude výsledok.

Než sa pustíte do patinovania nábytku, pozrite sa na Pinterest, ako môže vyzerať výsledok.

Patinovať môžete nielen drevo, ale aj kov, omietku, sklo, papier alebo plasty. Neexistuje len jeden univerzálny postup, takže je na vás, ktorý vyskúšate a ktorý si obľúbite. Patinovaný nábytok sa hodí k rustikálnemu a vintage štýlu. Dobre vyzerá nielen na chalupe, ale aj v modernom interiéri.

Vďaka patine bude každý kúsok nábytku jedinečný. Foto: ©Depositphotos.com/amuzica
Vďaka patine bude každý kúsok nábytku jedinečný. Foto: ©Depositphotos.com/amuzica

Ako začať

Vopred preštudujte starý nábytok s prirodzenou patinou, aby ste si vytvorili predstavu o tom, aký výsledok máte dosiahnuť. U patiny je dôležitá textúra. Ak budete kupovať starý nábytok, vždy si ho dobre prezrite. Skontrolujte hlavne dierky po červotočoch. Väčšinou začínajú od spodných častí, takže s kontrolou začnite u nožičiek a dna.

Poklepom skontrolujte dutosť materiálu. Nebojte sa pri tom použiť trochu sily. Ak pri potlačení začujete praskot a z dierok sa bude sypať veľa namrveného dreva, tak je zle. Takto napadnutú časť budete musieť úplne vymeniť. Veľké praskliny zase nemusia ísť zlepiť. Drobné odreniny a dierky môžete ponechať alebo zbrúsiť brúsnym papierom a zatmeliť.

Ak je v nábytku červotoč, môže sa šíriť ďalej. Preto drevo napustite ochranným prípravkom, trebárs Lignofix. 0,5 kg stojí okolo 8 Eur.

Z nábytku odmontujte úchytky, držiaky, kovania a všetky ozdobné prvky. Pomocou teplovzdušnej pištole a špachtle zbavte nábytok laku. Na rezbu a drobné časti použite namiesto špachtle skrutkovač.

Povrch dočistite pomocou kotúčovej a vibračnej brúsky alebo brúsneho papiera. Drobné zvyšky laku pri patinovaní nevadia. Nakoniec nábytok očistite, zbavte ho mastnoty a namontujte späť všetko kovanie. Takto pripravený kúsok môžete patinovať vami vybranou metódou.

Pomôcky:

  • brúsny papier, oceľová kefa, kotúčová a vibračná brúska
  • teplovzdušná pištoľ
  • štetec, hubka, handrička rukavice a ochranné okuliare
  • patinovacie alebo akrylové farby
  • skrutkovač, škrabka, cydlina, kladivo, dláto
  • tmel
  • ďalej tiež krakelovací a 3D lak, štruktúrovacia pasta, prípravok na upchaté odpady, hydroxid sodný, lúh, voskový lak, moridlo, impregnačný prípravok

U patiny je dôležitá štruktúra

Na najviac namáhaných častiach nábytku, ako sú dvierka alebo úchytky, vytvorte pomocou kladiva a dláta malé škrabance a rezy, ktoré by vznikli počas jeho dlhodobého používania. Povrch obrúste brúsnym papierom proti smere vlákien. Vytvoríte tak jemné známky starnutia.

Zaujímavú štruktúru vytvoríte tiež kefovaním. Použite oceľovú kefu alebo kefu na vŕtačke. Pomocou nej vyškrabte alebo vybrúste mäkšiu časť kresby dreva. Docielite tak určitej plasticity povrchu, ktorý je potom veľmi zaujímavý na dotyk a vyzerá staro.

Uľahčite si kefovanie použitím kotúčovej brúsky s oceľovou kefou. Foto: ©Depositphotos.com/Volga2019
Uľahčite si kefovanie použitím kotúčovej brúsky s oceľovou kefou. Foto: ©Depositphotos.com/Volga2019

Chemický roztok

Abrazívny chemický roztok poškodí drevo a vytvorí patinu. Vytvoríte ho z prípravku na upchaté odpady, hydroxidu sodného a vody. Použite približne 50 % chemikálií a 50% vody. Pri manipulácii s roztokom používajte gumové rukavice a ochranné okuliare. Roztok naneste na povrch pomocou hrubého štetca alebo handry, ktorá nepúšťa chlpy. 0,5 kg hydroxidu sodného kúpite za 1 Eur.

Patinovaný nábytok umyte vodou, nechajte uschnúť a nakoniec ho navoskujte. Použite lak s vysokým obsahom včelieho vosku. Farbu vyberte podľa vlastného uváženia. Pravidelným voskovaním zvýrazníte vytvorenú patinu.

Patinovací lak

Patinu na drevo nanášajte štetcom alebo špongiou. Čím viac vrstiev nanesiete, tým intenzívnejšieho výsledoku dosiahnete. Zaujímavý efekt vytvoríte tým, že patinu na niekoľkých miestach po miernom zaschnutí zotriete handričkou, špongiou alebo suchým štetcom.

Patinu nechajte poriadne zaschnúť, a potom môžete patinovaný povrch vyleštiť moridlom. Počas patinovania sa nebojte vyberať kontrastné farby. Vďaka nim docielite správne opotrebovaného vzhľadu nábytku. 60 ml patiny v rôznych odtieňoch stojí asi 2,5 Eur.

Originálne výsledky dosiahnete kombináciou farieb rôznych odtieňov a ich odlišnou intenzitou.

Patinu môžete skombinovať s ďalšími postupmi, trebárs krakelovacím lakom, ktorý vytvorí nezameniteľný, akoby popraskaný, povrch. Môžete použiť aj 3D lak alebo štruktúrovaciu pastu, pomocou ktorých nakreslíte rôzne linky, vlnky a vzory. 0,5 kila krakelovacieho laku kúpite za 8 Eur, 80 ml 3D laku za 2,50 Eur. 250 ml štruktúrovacej pasty kúpite asi za 5 Eur.

Akrylové farby

Nachystaný nábytok natrite podkladovou farbou a nechajte ju zaschnúť. Potom vezmite suchý štetec, ľahko ho namočte do druhej farby a jej zvyšky ešte utrite do papierového obrúska, aby na štetci zostalo minimum farby. Týmto štetcom potom predmet na vybraných miestach ľahko "zašpiní".

Používajte vodou riediteľné laky, ktoré toľko nesmrdia. Ošúchaného vzhľadu dosiahnete lepšie na reliéfnom povrchu.

Na tmavú podkladovú farbu nanášajte svetlý lak, na svetlú naopak tmavý. Vyskúšajte rôzne farebné kombinácie. Povrch ozvláštnite pomocou 3D laku. Po zaschnutí náteru ešte prebrúste hrany brúsnym papierom. Docielite tak ošúchaného vzhľadu.

Poznáte ďalšie postupy na patinovanie nábytku? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v komentári pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 32x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 49x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 57x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok