0komentárov

Patinujte. Starý nábytok oživíte a novému dodáte originálny ošúchaný vzhľad. Ako na to?

Patinovaním nábytku oživíte staré kúsky, ktoré by inak skončili na smetisku. Aké vybavenie potrebujete? Koľko čo stojí a ako pri patinovaní postupovať? Dá sa patinovať len starý nábytok, alebo aj úplne nový? Inšpirujte sa.
Vydané: 26.06.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 17654x

Drevo i ďalšie materiály získavajú postupom času prirodzenú štruktúru, ktorá sa vyznačuje zafarbením podľa veku, prípadne aj drobnými ryhami alebo zmenou štruktúry. Patinu je ťažké napodobniť, ale správne zvoleným postupom vytvoríte jej podarenú imitáciu.

Patinovaním dodáte predmetom zašlý a ošúchaný vzhľad. Môžete kombinovať rôzne farby a vzory a konečná podoba závisí len na vašej fantázii a zručnostiach. Každý postup najprv vyskúšajte na malej časti predmetu alebo kúsku dreva, aby ste zistili, aký bude výsledok.

Než sa pustíte do patinovania nábytku, pozrite sa na Pinterest, ako môže vyzerať výsledok.

Patinovať môžete nielen drevo, ale aj kov, omietku, sklo, papier alebo plasty. Neexistuje len jeden univerzálny postup, takže je na vás, ktorý vyskúšate a ktorý si obľúbite. Patinovaný nábytok sa hodí k rustikálnemu a vintage štýlu. Dobre vyzerá nielen na chalupe, ale aj v modernom interiéri.

Vďaka patine bude každý kúsok nábytku jedinečný. Foto: ©Depositphotos.com/amuzica
Vďaka patine bude každý kúsok nábytku jedinečný. Foto: ©Depositphotos.com/amuzica

Ako začať

Vopred preštudujte starý nábytok s prirodzenou patinou, aby ste si vytvorili predstavu o tom, aký výsledok máte dosiahnuť. U patiny je dôležitá textúra. Ak budete kupovať starý nábytok, vždy si ho dobre prezrite. Skontrolujte hlavne dierky po červotočoch. Väčšinou začínajú od spodných častí, takže s kontrolou začnite u nožičiek a dna.

Poklepom skontrolujte dutosť materiálu. Nebojte sa pri tom použiť trochu sily. Ak pri potlačení začujete praskot a z dierok sa bude sypať veľa namrveného dreva, tak je zle. Takto napadnutú časť budete musieť úplne vymeniť. Veľké praskliny zase nemusia ísť zlepiť. Drobné odreniny a dierky môžete ponechať alebo zbrúsiť brúsnym papierom a zatmeliť.

Ak je v nábytku červotoč, môže sa šíriť ďalej. Preto drevo napustite ochranným prípravkom, trebárs Lignofix. 0,5 kg stojí okolo 8 Eur.

Z nábytku odmontujte úchytky, držiaky, kovania a všetky ozdobné prvky. Pomocou teplovzdušnej pištole a špachtle zbavte nábytok laku. Na rezbu a drobné časti použite namiesto špachtle skrutkovač.

Povrch dočistite pomocou kotúčovej a vibračnej brúsky alebo brúsneho papiera. Drobné zvyšky laku pri patinovaní nevadia. Nakoniec nábytok očistite, zbavte ho mastnoty a namontujte späť všetko kovanie. Takto pripravený kúsok môžete patinovať vami vybranou metódou.

Pomôcky:

  • brúsny papier, oceľová kefa, kotúčová a vibračná brúska
  • teplovzdušná pištoľ
  • štetec, hubka, handrička rukavice a ochranné okuliare
  • patinovacie alebo akrylové farby
  • skrutkovač, škrabka, cydlina, kladivo, dláto
  • tmel
  • ďalej tiež krakelovací a 3D lak, štruktúrovacia pasta, prípravok na upchaté odpady, hydroxid sodný, lúh, voskový lak, moridlo, impregnačný prípravok

U patiny je dôležitá štruktúra

Na najviac namáhaných častiach nábytku, ako sú dvierka alebo úchytky, vytvorte pomocou kladiva a dláta malé škrabance a rezy, ktoré by vznikli počas jeho dlhodobého používania. Povrch obrúste brúsnym papierom proti smere vlákien. Vytvoríte tak jemné známky starnutia.

Zaujímavú štruktúru vytvoríte tiež kefovaním. Použite oceľovú kefu alebo kefu na vŕtačke. Pomocou nej vyškrabte alebo vybrúste mäkšiu časť kresby dreva. Docielite tak určitej plasticity povrchu, ktorý je potom veľmi zaujímavý na dotyk a vyzerá staro.

Uľahčite si kefovanie použitím kotúčovej brúsky s oceľovou kefou. Foto: ©Depositphotos.com/Volga2019
Uľahčite si kefovanie použitím kotúčovej brúsky s oceľovou kefou. Foto: ©Depositphotos.com/Volga2019

Chemický roztok

Abrazívny chemický roztok poškodí drevo a vytvorí patinu. Vytvoríte ho z prípravku na upchaté odpady, hydroxidu sodného a vody. Použite približne 50 % chemikálií a 50% vody. Pri manipulácii s roztokom používajte gumové rukavice a ochranné okuliare. Roztok naneste na povrch pomocou hrubého štetca alebo handry, ktorá nepúšťa chlpy. 0,5 kg hydroxidu sodného kúpite za 1 Eur.

Patinovaný nábytok umyte vodou, nechajte uschnúť a nakoniec ho navoskujte. Použite lak s vysokým obsahom včelieho vosku. Farbu vyberte podľa vlastného uváženia. Pravidelným voskovaním zvýrazníte vytvorenú patinu.

Patinovací lak

Patinu na drevo nanášajte štetcom alebo špongiou. Čím viac vrstiev nanesiete, tým intenzívnejšieho výsledoku dosiahnete. Zaujímavý efekt vytvoríte tým, že patinu na niekoľkých miestach po miernom zaschnutí zotriete handričkou, špongiou alebo suchým štetcom.

Patinu nechajte poriadne zaschnúť, a potom môžete patinovaný povrch vyleštiť moridlom. Počas patinovania sa nebojte vyberať kontrastné farby. Vďaka nim docielite správne opotrebovaného vzhľadu nábytku. 60 ml patiny v rôznych odtieňoch stojí asi 2,5 Eur.

Originálne výsledky dosiahnete kombináciou farieb rôznych odtieňov a ich odlišnou intenzitou.

Patinu môžete skombinovať s ďalšími postupmi, trebárs krakelovacím lakom, ktorý vytvorí nezameniteľný, akoby popraskaný, povrch. Môžete použiť aj 3D lak alebo štruktúrovaciu pastu, pomocou ktorých nakreslíte rôzne linky, vlnky a vzory. 0,5 kila krakelovacieho laku kúpite za 8 Eur, 80 ml 3D laku za 2,50 Eur. 250 ml štruktúrovacej pasty kúpite asi za 5 Eur.

Akrylové farby

Nachystaný nábytok natrite podkladovou farbou a nechajte ju zaschnúť. Potom vezmite suchý štetec, ľahko ho namočte do druhej farby a jej zvyšky ešte utrite do papierového obrúska, aby na štetci zostalo minimum farby. Týmto štetcom potom predmet na vybraných miestach ľahko "zašpiní".

Používajte vodou riediteľné laky, ktoré toľko nesmrdia. Ošúchaného vzhľadu dosiahnete lepšie na reliéfnom povrchu.

Na tmavú podkladovú farbu nanášajte svetlý lak, na svetlú naopak tmavý. Vyskúšajte rôzne farebné kombinácie. Povrch ozvláštnite pomocou 3D laku. Po zaschnutí náteru ešte prebrúste hrany brúsnym papierom. Docielite tak ošúchaného vzhľadu.

Poznáte ďalšie postupy na patinovanie nábytku? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v komentári pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 30x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok
Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Vydané: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 20x

Stala sa vám v kuchyni nehoda a poškodili ste s ťažkým riadom pracovnú dosku? Nemusíte ju hneď meniť. Drobné škrabance a ryhy opravíte so špeciálnymi prípravkami a voskami. Stačí ich rozohriať, zotrieť stierkou a potom rozleštiť.

Celý článok
Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 48x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok