0komentárov

Ako postrážiť svoj byt či dom, keď ste dlho na cestách? Vďaka mobilným aplikáciám ho skontrolujete na diaľku

Ako strážiť byt, keď ste napríklad na dovolenke? Ako mať prehľad o tom, čo sa doma deje? Tipy na mobilné aplikácie, ktoré kontrolujú byt na diaľku. Čo vedia a koľko stoja? Aké sú ich výhody a nevýhody a sú lepšie ako IP kamery?
Vydané: 26.06.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2275x

Chcete mať prehľad o tom, čo sa deje u vás doma, keď ste niekde preč, napríklad na dovolenke pri mori? Alebo máte chatu a bojíte sa, že by ju mohli cez týždeň navštíviť zlodeji? Zabezpečte si dom či chatu bezpečnostnými kamerami. Vďaka nim budete mať prehľad o tom, čo sa tam deje, nech už budete kdekoľvek. Stačí, keď so sebou budete mať mobil alebo počítač.

Na mobil vám príde SMS správa alebo fotka, a keď budete mať pripojenie na internet, budete môcť sledovať aj živé online video z kamery. Záleží však na tom, akú kameru si zaobstaráte. Máte doma nadbytočný mobil? Potom ju nemusíte kupovať. Nainštalujte si do mobilu vhodné aplikácie a urobte z neho bezpečnostnú kameru. Strážnu kameru vytvoríte aj z webkamery.

1AVMonitor

Program 1AVMonitor nahráva obraz z webkamery a zvuk z mikrofónu. Okrem ukladania vytvoreného záznamu do počítača umožní aj pohľad do bytu prostredníctvom internetového prehliadača. Môžete ho tak skontrolovať odkiaľkoľvek. Okrem toho program obsahuje tiež funkciu detekcie pohybu a zvuku, ktorá automaticky spustí záznam.

Nahrávanie spustíte aj podľa nastaveného časového harmonogramu. K počítaču môžete pripojiť viac kamier či mikrofónov. Obmedzená verzia je zadarmo, plná verzia s ročnou licenciou na jeden počítač stojí 90 €. Program je určený pre Windows a je v angličtine.

iSpy

Program iSpy zaznamenáva obraz a zvuk z webkamier. Dokáže detekovať pohyb a môžete k nemu pripojiť viac kamier a mikrofónov. V prípade zistenia pohybu v sledovanej oblasti odošle automaticky e-mail s upozornením a nadobudnutými snímkami. Záznam kamier je dostupný aj prostredníctvom internetu.

Pomocou programu prepojíte aj niekoľko počítačov a kamier a všetko môžete sledovať cez spoločné rozhranie cez web alebo mobil. iSpy je úplne zadarmo a česky, niektoré miesta však nie sú preložené. Program je určený pre Windows.

iSpy Connect

Aplikácia iSpy Connect je užívateľské mobilné a tabletové rozhranie programu iSpy. Vďaka nej môžete sledovať svoje IP kamery a webkamery na zariadení s Androidom. Cez miestnu sieť Wi-Fi funguje zadarmo, vzdialený prístup je platený.

Predplatná základná verzia na 12 mesiacov s kreditom na 100 SMS stojí 70 €. Verzia Pro, ktorá má okrem iného zdieľanie prístupu, zálohovanie videa na cloude, upozornenie cez SMS, e-mail a Twitter a obmedzené reklamy, stojí na jeden rok s kreditom na 100 SMS 193 €.

IP Webcam

Vďaka aplikácii IP Webcam vytvoríte z mobilu s Androidom bezdrôtovou IP kameru, ktorú môžete použiť pre stráženie bytu, prípadne ako webkameru pre Skype. Potrebujete mobil s Androidom, fotoaparátom a bezdrôtovým pripojením (Wi-Fi a mobilný internet). Aplikácia je zadarmo.

Obraz z mobilu môžete sledovať na počítači v domácej sieti alebo kdekoľvek inde. V takom prípade je nastavenie trochu zložitejšie. Živý prenos môžete sledovať aj na inom mobile s Androidom. Na neho však musíte nainštalovať ďalšie programy, napríklad tinyCam Monitor alebo IP Cam Viewer. Tie slúžia pre diaľkové monitorovanie, riadenie a záznam videa pre vaše IP kamery.

Aplikácia je jednoduchá, spoľahlivá a zadarmo. Nevýhodou je vysoká spotreba batérie, takže bez externého zdroja nemôžete telefón používať ako kameru dlhodobo. Prenos môžete uskutočniť aj cez mobilný internet, ale u nás je to z dôvodu vysokých cien, zlému pokrytiu a FUP trochu nepraktické.

MobileWebCam

Aplikácia MobileWebCam vytvorí z vášho Android mobilu kameru, ktorá dokáže robiť snímky, reagovať na pohyb a posielať vyfotené zábery na vybrané internetové úložiska, napríklad Dropbox, vlastné webové stránky alebo na e-mail. Snímky môžete ukladať aj na pamäťovú kartu.

Aplikácia vyhotovuje snímky v pravidelnom intervale alebo pri detekovaní pohybu. Môžete ju riadiť aj pomocou SMS príkazov. Aplikácia je zadarmo, občas je však nestabilná a detekovanie pohybu nefunguje zakaždým.

Pohrajte sa s nastavením kvality ukladaných fotiek a vyskúšajte, či ich vaše internetové pripojenie stíha ukladať dostatočne rýchlo. Ďalšia snímka sa totiž uloží až po nahratí predchádzajúcej. Pri prevádzke je vysoká spotreba batérie. Preto si skontrolujte nastavenia napájacej politiky, aby sa vám po nejakej dobe s vypnutým displejom neodpojili Wi-Fi alebo dátové prenosy na pozadí.

DailyRoads Voyager

S aplikáciou DailyRoads Voyager postrážite počas ciest svoje auto. Z mobilu vytvorí čiernu skrinku, palubnú kameru a videorekordér v jednom. Dokáže priebežne nahrávať video s nastaviteľnou kvalitou vrátane zvuku a robiť fotografie v určenom intervale. Video sa nahráva na SD kartu na vami definovaný priestor, ktorý sa cyklicky premazáva.

Sami si jedným dotykom zvolíte, ktoré zábery majú zostať uchované. Automatické uloženie videa prebehne aj v prípade nárazu podľa nastaveného preťaženia g-force. K videám aj fotkám môžete pridávať informácie z GPS. Aplikácia je zadarmo so zobrazovaním reklám. Vývojári vám reklamy vypnú, ak im prispejete na vývoj aplikácie.

IP kamery

Podľa mňa sú pre zabezpečenie domu stále lepšie IP kamery, a to hlavne kvôli výdrži baterky. IP kamera navyše dokáže na rozdiel od webkamery fungovať bez ohľadu na zapnutý počítač. Verím však, že nadšenci do techniky si radi vyskúšajú možnosť vytvoriť z mobilu IP kameru.

Klasické IP kamery môžete ovládať z počítača alebo mobilu a pripojíte ich buď k internetu cez modem, alebo cez SIM kartu, keď využijete mobilnú sieť. Kamera sa aktivuje automaticky po detekcii pohybu alebo cez vzdialený prístup. Cena kamier sa odvíja od ich funkcií a kvality videa, najlacnejšiu kúpite za cenu okolo 40 €.

IP kamera s jednoduchým pripojením k vašej domácej sieti pre vzdialené zobrazenie na mobilných zariadeniach. Foto: Heureka.cz
IP kamera s jednoduchým pripojením k vašej domácej sieti pre vzdialené zobrazenie na mobilných zariadeniach. Foto: Heureka.cz

Ako strážite svoj byt alebo chatu vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v komentári pod článkom.

Úvodné foto: ©Depositphotos.com/vantuz

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 37x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok
Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Vydané: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 64x

Rozlúčte sa s bielosivou zimnou nudou a nenechávajte veselé jarné farby vonku pred dverami. Pustite ich k sebe domov. Ktoré farby sú v tomto roku v kurze? Prím hrajú svieže a jasné odtiene, hlavne farby prvej jarnej trávy a listov.

Celý článok
Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Vydané: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 78x

Hravé a farebné bývanie á la Mexiko si zamiluje asi každý. Preneste si jeho krásy domov. Ako vytvoriť interiér v mexickom štýle? Musí byť zábavný, ale v byte či dome nechajte vyniknúť aj lacné materiály a opotrebovaný nábytok.

Celý článok