PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Vákuové vrecia, alebo ako Jožko múdro a elegantne problém s nedostatkom miesta vyriešil

Zasype vás pri otvorení skrine lavína oblečenia, pretože je prešpikovaná k prasknutiu? Kúpte si radšej úložné vaky. Sú dobré aj do kufra pre cestovanie. Aké typy sú a čo do nich môžete schovať? Neponičia oblečenie? Čítajte ďalej.
Vydané: 16.07.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2797x

"Jožko, potrebujem väčšiu skriňu. Nemám si kam zavesiť svoje nové šaty."

"Tak prečo nevyhodíš pár kúskov starého oblečenia, ktoré už nenosíš?"

"Pretože by som nemala v čom chodiť. Trebárs tu do toho trička schudnem a zase ho budem nosiť. A túto sukňu vyhodiť nemôžem, pretože sa mi páči."

"No ale väčšia skriňa sa nám sem už nevojde."

"No tak to sa budeme musieť presťahovať do väčšieho bytu, miláčik."

"Nie, miláčik, mám lepšie riešenie. Kúpime vákuové vaky a tie veci, ktoré nenosíš, jednoducho vyfúkneme."

Máte hromadu oblečenia, ktoré nenosíte, ale rovnako sa ho nechcete zbaviť? Nestačí už vám skriňa? Nezaobstarávajte si ďalšiu skriňu ani väčší byt. Vyriešte to chytro a elegantne ako Jožko a kúpte si úložné vaky. Využijete ich ako pre uskladnenie sezónnych vecí, tak aj pri sťahovaní. Vďaka nim ušetríte až 75 % miesta vo vašej skrini. Veľkou výhodou je tiež ľahšia manipulácia a preprava oblečenia, napr. v aute.

Do úložných vakov schováte sezónne veci, trebárs perové bundy, svetre alebo kabáty, ale aj rozmerné textílie ako prikrývky, obliečky alebo deky, dokonca aj plyšové hračky. Vycucnuté veci uložíte do hornej časti skrine, pod posteľ, do gauča, komory alebo na povalu. V skrini tak ušetríte veľa miesta pre oblečenie, ktoré práve nosíte. Mimo úspory miesta ochránite veci pred prachom, vlhkom, pachmi a škodcami.

Vákuové vrecia vám ušetria až 75 % miesta v skrini. Foto: Heuréka.cz
Vákuové vrecia vám ušetria až 75 % miesta v skrini. Foto: Heuréka.cz

Vákuové vrecia - ktoré vybrať?

Vaky bývajú vyrobené z odolného nylonu alebo polyetylénu. Vďaka tomu ich môžete používať stále dokola. Pri nákupe sa uistite, že sú hermeticky uzatvárateľné. Najčastejšie sa pre bezchybné uzavretie používa skrutkovací ventil. Vrecia sa tak bez znovuotvorenia samy nevyfúknu. Na zapínanie vreca je najlepší klasický zips, ktorý sa sám od seba len tak neotvorí. Niektoré vrecia sú dokonca parfumované.

Vďaka číremu a priehľadnému materiálu budete mať prehľad o tom, čo v ktorom vreci máte. Veci do nich zvládne uložiť každý. Vzduch vysajete z vákuového vreca akýmkoľvek vysávačom, takže nemusíte kupovať žiadne drahé zariadenie. Niektoré vaky vyfúknete dokonca bez vysávača. Stačí, keď vaky s oblečením zrolujete a vytlačíte vzduch von.

Úložné vaky zoženiete v obchodoch s domácimi potrebami, hobby tovarom aj cestovnými potrebami, v hypermarketoch, na tržniciach a v mnohých internetových e-shopoch. Tie najlacnejšie kúpite už za cenu okolo 2 Eur. Cena závisí na veľkosti vreca aj spôsobe uzatvárania. Ich nákupom sa zachránite pred sťahovaním a vyjdú vás o dosť lacnejšie, ako keby ste si museli kupovať väčšiu skriňu. (Jožko to veľmi dobre vedel)

Na bundy a kabáty sú ideálne závesné úložné vrecia s háčikom. Foto: Tchibo.cz
Na bundy a kabáty sú ideálne závesné úložné vrecia s háčikom. Foto: Tchibo.cz

Dokrčí sa to oblečenie, alebo nedokrčí?

Pri používaní vákuových vriec sa veci pokrčia. Preto sa hodia skôr na uchovanie búnd, riflí, svetrov alebo lôžkovín. Na jemnejšie a menej objemné oblečenie sa hodia skôr plátené vaky, ktoré ho chránia pred prachom a škodcami.

Stláčanie môžete obmedziť dobrým poskladaním vecí. Uložte ich do rovnako vysokých komínov a tie dajte do vaku tesne jeden vedľa druhého. Veci neskladajte "cez puky", ale stočte ich do roličky. Potom nevzniknú hrany, ktoré vákuovanie ešte umocní. Pokrčené oblečenie vyperte alebo vyveste. Vrátite ho tak do pôvodného stavu. Vlastnosti materiálov sa pri uskladnení vo vákuových vreciach nezmenia.

Vďaka vákuovým vreciam zvládnete do jedného kufra zabaliť oveľa viac vecí, a to rýchlo a bez zničenia. Navyše oblečenie ochránite pred vlhkosťou či tropickým lejakom.

Kvôli pokrčenia vecí nie sú vákuové vrecia príliš vhodné pri balení na dovolenku. Ibaže by ste si so sebou vzali aj žehličku. Ušetríte síce miesto v batožine, ale vážiť bude stále rovnako, takže do lietadla, kde ste obmedzený jeho váhou, si rovnako viac vecí nevezmete. Vyplatí sa to akurát v prípade, keď máte malý kufor, alebo keď chcete mať viac miesta na suveníry.

Ako do vákuových vakov uložiť oblečenie

Uistite sa, že všetky veci sú čisté a suché. Veci zabaľte tak, aby zipsy a ďalšie ostré predmety boli prekryté oblečením. Vďaka tomu nepoškodia vrece. Všetky veci ukladajte do vreca tak, aby pri jeho uzatváraní zostal pri zipse priestor minimálne 5 cm. Zips potom ľahšie zapnete a jeho otvorenie nehrozí ani v čase, keď je z vreca odsatý vzduch.

Pred vysatím vzduchu zips utrite a uistite sa, že na ňom nie sú žiadne nečistoty, trebárs nite. Mohli by narušiť tesnosť vreca a ten by sa potom vyfukoval. Dodržujte aj udávanú nosnosť vreca. Maximálna hranica naplnenia je zvyčajne graficky vyznačená na každom vaku.

Veci ukladajte s rozmyslom. Trieďte ich podľa toho, ako veľmi je možné zmenšiť ich objem. Veci bez náplne, napríklad svetre a prikrývky, je možné zmenšiť podľa potreby, veci s náplňou, treba prešívané prikrývky či bundy, len na maximálne 25 % pôvodnej veľkosti. Veci s perovou náplňou možno zmenšiť maximálne na 60 % pôvodnej veľkosti.

Vzduch z vaku vysajete obyčajným vysávačom. Foto: cs.venda.cz
Vzduch z vaku vysajete obyčajným vysávačom. Foto: cs.venda.cz

Sú nejaké pravidlá pre používanie úložných vriec?

Z vriec nevysávajte príliš veľa vzduchu, aby nedošlo k poškodeniu daného materiálu, trebárs peria. Ak si nie ste istí vplyvom vákuového skladovania na konkrétny materiál, obráťte sa s dotazom na výrobcu daného výrobku. Ak chcete do vaku uložiť dokumenty alebo umelecké diela, vložte dovnútra spolu s nimi aj tvrdší kartón.

Vaky uložte tam, kam potrebujete, zabránite však vplyvu extrémnych teplôt či extrémneho chladu. Dávajte pozor na ostré predmety. Vrece by sa mohlo pretrhnúť a už by ste nevytvorili vákuum pomocou odsatia vzduchu. Vákuové vrecia nesmú byť v priamom kontakte s kúrením. Skladovacia teplota by nemala presiahnuť 35 °C.

Chcete veci vo vákuovom balení skladovať dlhodobo? Potom vrece vždy po 6 mesiacoch otvorte a nechajte uložené oblečenie a lôžkoviny nasať vzduch, prípadne ich našuchorte rukami alebo použite chladný program v sušičke po dobu asi 20 minút. Následne ich znovu vložte do vreca a vysajte. Vďaka tomu sa po dlhom skladovaní vrátia plne do svojej pôvodnej podoby.

Ako si zapamätať, kedy je vece potreba vyvetrať? Poznačte si na vrece dátum vákuovania, a to napríklad nezmývateľnou fixkou alebo na papierik dovnútra. Jednotlivé vrecia naviac očíslujte a do kalendára si na príslušný dátum napíšte číslo vreca určeného na otvorenie a vyvetranie oblečenia.

Pred uzavretím vaku dôkladne očistite zips. Foto: NOGO.cz
Pred uzavretím vaku dôkladne očistite zips. Foto: NOGO.cz

Poznáte nejaký fígeľ, ako veci poskladať, aby sa pri uložení do vákuového vaku nepokrčili? Prezraďte ho ostatným čitateľom v komentári pod článkom.

Úvodné foto: Vakuovepytle.cz

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 32x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 49x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 57x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok