PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

10 častých zdravotných problémov, ktoré vás stretávajú na cestách + babské rady, ako sa ich zbaviť

Babské rady na dovolenku. Čo ak sa spálite na slnku alebo chytíte úpal? Čo keď sa vám počas pochodu urobia na nohách pľuzgiere? Pribaľte si do kufra alebo batohu rady babičiek, trebárs sa vám na cestách budú hodiť.
Vydané: 17.07.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1210x

Asi to poznáte tiež. Celý rok sa tešíte na dovolenku, a keď už sa jej konečne dočkáte, tak vám ju skazia nejaké zdravotné ťažkosti. Môže sa jednať o zlé vyrovnávanie tlaku pri lete, hnačku zo stresu alebo napríklad boľavé zuby. Najlepšie je sa im vyvarovať, ale nie vždy je to vo vašich rukách. Čo robiť, keď sa objavia?

Ak je vám naozaj veľmi zle, alebo problémy nemiznú, tak radšej zájdite za lekárom.

Nebehajte hneď do lekárne a skúste babské rady. Vďaka nim sa zdravotných problémov zbavíte za pomoci prostriedkov, ktoré sú ľahko dostupné snáď v každej krajine. Ak je vám však naozaj veľmi zle, alebo problémy nemiznú, tak radšej zájdite za lekárom. Zdravie máte len jedno.

1) Zápcha - zmena prostredia a zápcha je na svete

Cítite sa ako nafúknutý balón a bojíte sa urobiť prudší pohyb, aby ste sa nezbláznili z bolesti v bruchu? Zápchy sa zbavíte vypitím väčšieho množstva tekutín, ideálne vody, alebo konzumácia ríbezľového či slivkového kompótu. Dobré je doplniť vlákninu, ktorú nájdete napríklad v zelenine, celozrnnom pečive, vločkách či otrubách.

Výborným pomocníkom pre vyprázdňovanie sú slivky, a to v akejkoľvek forme. Pomáhajú čerstvé, sušené, zavárané aj pečené. Najúčinnejšia je však slivková šťava zmiešaná s jablčným muštom. Stačí vypiť jedno až dve deci zrána. Plynulý tráviaci trakt podporujú tiež datle, figy a v menšej miere aj marhule.

Výborným pomocníkom pre vyprázdňovanie sú slivky, a to v akejkoľvek forme. Foto: ©Depositphotos.com/riverlim
Výborným pomocníkom pre vyprázdňovanie sú slivky, a to v akejkoľvek forme. Foto: ©Depositphotos.com/riverlim

2) Vracanie - to bude tým stresom z cesty

Vracanie, ale aj hnačka alebo zápchu má na svedomí neznáme exotické jedlo, neumyté ovocie a zelenina, nedostatočná hygiena alebo stres z cestovania, "morská nemoc" z trajektu, dlhšia jazda autom alebo let lietadlom Citlivejší jedinci by na to mali myslieť vopred a nasadiť kúru už pred začiatkom cesty.

Keď už sa vám urobí zle, dajte si pár lyžičiek ľadovo vychladenej Coca-Colyalebo zázvorový (konzumujte v malom množstve, vždy po niekoľkých hodinách) či harmančekový čaj (pite dvakrát či trikrát denne).

3) Hnačka - nezjedli ste niečo skazené?

Hnačka často nastáva pri zmene kontinentu, kedy sa vymieňa črevná mikroflóra. Stačí pár kociek ľadu z "exotickej" vody a problém je na svete. Akútnu hnačku vyvolá infekčná nákaza, trebárs konzumácia skazených potravín.

Osvedčené je živočíšne uhlie, ktoré viaže vodu. Babky korenárky odporúčajú čaj so soľou (do 2 až 3 deci čierneho čaju zamiešajte malú lyžičku soli) alebo sypký čaj (trochu sypaného čierneho čaju dajte do úst, prehltnite a po chvíľke zapite čistou vodou).

Z ovocia skúste jablká (v celku alebo vo forme vodou zriedeného džúsu pitého každú polhodinu) alebo banány (stačí zjesť 2 až 3 banány denne). Hnačky sa zvyčajne zbavíte v priebehu dvoch až troch dní.

4) Spáleniny - asi ste zaspali na slniečku

Dávajte pozor na záludnosti prímoria. Aj keď sa vám nezdá veľmi teplo a fúka vietor, tak slnko poriadne páli. Zostali ste na slniečku na záhradnom kresle dlhšie, než ste mali a spálili ste sa? Použite obklad zo studeného jogurtu alebo tvarohu. Odstránite tak z pokožky horúčosť a upokojíte ju. Podobný účinok má aj látka namočená v zriedenej citrónovej šťave alebo octe.

Na menšie spálené miesta použite upokojujúci krém s aloe vera, studenú šalátovú uhorku nakrájanú na kolieska alebo odvar z čierneho čaju, ktorý nanesiete na pokožku hneď po jej schladení.

Na menšie spálené miesta použite studenú šalátovú uhorku nakrájanú na kolieska. Foto: ©Depositphotos.com/camelliawang
Na menšie spálené miesta použite studenú šalátovú uhorku nakrájanú na kolieska. Foto: ©Depositphotos.com/camelliawang

5) Úpal - mamička vám hovorila: "Nos klobúk!"

Úpal je stav prehriatia organizmu. Privodíte si ho na slniečku, keď si nebudete chrániť hlavu. Medzi príznaky patrí červená pokožka, bolestivé pľuzgiere, bolesť hlavy a vracanie. Pri úpale sa schlaďte ľadovou sprchou a zabaľte nahé telo do mokrých prestieradiel.

Pobudnite v chladnej miestnosti aby ste znížili telesnú teplotu. Podávajte aj tekutiny a zdvihnite nohy do výšky, aby ste neomdleli. Z čajov pite vlažný čierny, zelený, rooibos alebo mätový čaj. Mäta pieporná totiž ochladzuje.

6) Štípance - komáre otravujú skoro všade

Na svrbivé uštipnutie od komára pomáha citrón. Štípanec potrite a svrbenie zmizne. Bolestivé včelie alebo osie bodnutie schlaďte obyčajnou kockou ľadu. Zmiernite svrbenie aj opuch. Pomôže vám aj rozkrojená cibuľa alebo ocot. Pri bodnutí včelou nezabudnite čo najskôr vybrať z rany žihadlo.

7) Boľavé zuby - objavia sa v najmenej vhodnú chvíľu

Bolia vás zuby? Rozhryzte niekoľko klinčekov. Toto korenie totiž obsahuje éterické oleje s dezinfekčnými účinkami, vďaka čomu potlačia zápal i bolesť. Tá by mala ustúpiť približne počas štvrť hodiny až štyridsiatich minút.

Ak je utrpenie tak nepríjemné, že sa bojíte hrýzť, tak korenie rozdrvte, a až potom ho naneste na zub. Boľavé miesto môžete ošetriť tiež alkoholom (nie však vnútorne). Lieh naneste na vatičku, a tú priložte na zub aj ďasno. Malo by stačiť približne pätnásť minút.

Bolí vás zuby? Rozhryzte niekoľko klinčekov. Foto: ©Depositphotos.com/trexec
Bolí vás zuby? Rozhryzte niekoľko klinčekov. Foto: ©Depositphotos.com/trexec

8) Pľuzgiere - nové topánky a dlhá túra

Pľuzgiere rozhodne neprepichujte. Zbavíte sa ich handričkou namočenou v alkohole, ktorým si na noc oviažete postihnutú ruku alebo nohu obkladom zo studeného čaju. Najmä zelený má dobré protizápalové vlastnosti a pomáha pľuzgiere liečiť. Ak vložíte do topánok list skorocelu, zabránite vzniku pľuzgierov. Pri turistike alebo behu totiž listy skorocelu vysušujú práve vzniknuté pľuzgiere.

9) Pleseň na nohách - darček zo spŕch pri bazéne

Ideálnym miestom pre vznik plesní sú nedostatočne priedušné topánky, ktoré máte na nohách celý deň. Akonáhle je v topánke vlhko, koža zmäkne a ľahko do nej preniknú hubovité mikroorganizmy. K plesni prídete aj obutím infikovaných topánok, utrením infikovaným uterákom, alebo stykom so šupinkami kože v spoločných sprchách.

Proti plesni vykúpte nohy v kvalitnom zelenom čaji, zasypte jedlou sódou, potierajte nechty na nohách rozkrojeným strúčikom cesnaku alebo na postihnuté miesto pokladajte gázu namočenú v citrónovej šťave, a to denne na niekoľko minút. Pleseň by mala zmiznúť asi po desiatich dňoch.

10) zaľahnuté uši - to tie zmeny tlaku

Ak sa vám pri kúpaní dostala do uší voda, potom stačí nakloniť hlavu postihnutým uchom smerom nadol a snažiť sa ju vyklepať. A aj keď možno budete vyzerať ako blázon, osvedčilo sa tiež poskakovanie po jednej nohe.

Trápi vás zaľahnutie v ušiach pri cestovaní lietadlom? Pri vzlietaní i pristávaní žujte žuvačku alebo cmúľajte cukrík. Ak vám uši aj napriek tomu zaľahnú, tak by k uvoľneniu malo dôjsť silným prehltnutím, zívnutím alebo zacpaním nosa a poriadnym vyfúknutím (pri pristávaní a len v prípade, že uši nebolia).

Niekedy môže byť zaľahnutie uší dosť bolestivé, a to hlavne v prípade upchatých dutín pri prechladnutí alebo alergii. Dôležité je mať voľný nos. Preto si do nosa nakvapkajte kvapky a dutiny uvoľnite, a to najlepšie ešte pred letom, aby stihli zafungovať.

Ďalšou radou sú dva plastové tégliky, do ktorých vložíte vreckovky namočené v horúcej vode. Tie si počas pristávania priložíte na uši. Síce sa budú všetci naokolo dobre baviť, ale vám by to malo pomôcť. Túto metódu dokonca odporúčajú aj letušky, takže sa nenechajte ostatnými odradiť.

Pri vzlietaní i pristávaní lietadla žujte žuvačku alebo cmúľajte cukrík. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock
Pri vzlietaní i pristávaní lietadla žujte žuvačku alebo cmúľajte cukrík. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

Poznáte ďalšie babské rady, ako a s ktorými zdravotnými problémami sa vyrovnať na cestách? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v komentári pod článkom.

Úvodné foto: ©Depositphotos.com/robynmac

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 47x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 93x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 88x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok