Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
214.55
0komentárov

Prineste zeleň do mesta. Vertikálne záhrady môžu v budúcnosti vyriešiť problém s nedostatkom jedla

Na hodinách svieti 6:30. Zvoní budík. Vypnete ho, vyskočíte z postele, dáte si 5 drepov a idete na balkón. Tam na vás čakajú čerstvé paradajky, reďkovky a kaleráby z vertikálnej záhrady. Ako a z čoho ju vytvoríte? Čítajte návod.
Vydané: 17.07.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 5488x

Na hodinách svieti 6:30. Zvoní budík. Vypnete ho, vyskočíte z postele, natiahnete sa, dáte 5 drepov a idete na balkón. Nasajete do pľúc čerstvý vzduch, odtrhnete si dve tri paradajky, prípadne aj uhorku a bazalku a môžete si ísť pripraviť zeleninový šalát, ktorý si vezmete so sebou do práce. Kde že ste vzali na balkóne zeleninu? Predsa na vertikálnej záhrade. Že ju nemáte? Tak si ju vytvorte.

Vertikálna záhrada vo forme osadených obrazov s farebnými rámami. Foto: ©Depositphotos.com/missisya
Vertikálna záhrada vo forme osadených obrazov s farebnými rámami. Foto: ©Depositphotos.com/missisya

Čo je to vertikálna záhrada?

Na vertikálnej záhrade môžete pestovať rastliny na kolmej stene, vďaka čomu ušetríte veľa miesta. Rastliny tu prosperujú s minimálnym množstvom substrátu. Okrem estetického významu podporujú vertikálne záhrady aj zdravé bývanie. Sú totiž vhodným čističom vzduchu, znižujú hlučnosť interiérových aj exteriérových priestorov, zachytávajú prach, ochladzujú prehriate priestory a osviežujú vnútornú mikroklímu.

Na Slovensku nie sú vertikálne záhrady toľko rozšírené, ale je to škoda. Vďaka odparovaniu vody z listov totiž v meste vytvori príjemný chládok a zvlhčia vzduch. Navyše prinesú sviežu zeleň do mestskej šedi a zakryjú mnohokrát nepekné fasády domov.

Výhody vertikálnych záhrad:

  • estetická stránka
  • vhodný čistič vzduchu
  • znižujú hlučnosť interiérových aj exteriérových priestorov
  • zachytávajú prach
  • ochladzujú prehriate priestory
  • osviežujú vnútornú mikroklímu

Z kvetináčov môžete vytvoríte pomerne netradičnú vertikálnu záhradu. Foto: ©Depositphotos.com/enriscapes
Z kvetináčov môžete vytvoríte pomerne netradičnú vertikálnu záhradu. Foto: ©Depositphotos.com/enriscapes

Čo môžete na vertikálnej záhrade pestovať?

Na vertikálnej záhrade môžete pestovať rastliny hydroponicky, kedy korene vrastajú do špeciálnej textílie, ale aj za použitia kvalitnej zeminy s kompostom. Hydropónia je vhodná pre okrasné kvety, v zemine nasypanej do systému vreciek, vreckárov alebo drevených políc však môžete pestovať aj drobné ovocie a zeleninu.

Nemáte skúsenosti s pestovaním zeleniny a máte k dispozícii vlastnú záhradu? Potom začnite na rovnej ploche, napríklad v malom fóliovníku. Až príde čas, keď sa budete musieť presťahovať do mesta, napríklad za prácou, skúsenosti zúrodníte na vertikálnej záhradke na balkóne.

Pre vertikálnu záhradu sú vhodné rastliny, ktoré prirodzene rastú na skalách a skalných previsoch. Do tmavších častí, kde sa predpokladá vyššia vlhkosť, vysaďte rastliny zo subtropického a vlhkého prostredia. Môžete experimentovať a skúšať rôzne rastliny, vyhnite sa ale popínavým druhom rastlín, ktoré sa príliš rozpínajú. Tie je totiž ťažké v kompozícii steny usmerňovať v raste.

S nezvyčajnými podmienkami si poradia aj trávy zvyknuté na stepné stanovište. Neosvedčili sa skalničky, ktoré potrebujú príliš hlboko zakoreniť. Vertikálne záhrady môžu byť i úžitkové. Darí sa v nich napríklad jahodám, hrášku či bylinkám. Pri výbere rastlín sa riaďte hlavne podľa vlhkostných, tepelných a svetelných podmienok v byte.

Pre exteriérovej ​​vertikálnej záhrady voľte rastliny, ktoré dobre a rýchlo kryjú podložia a sú odolné voči extrémnym poveternostným podmienkam. Dôležitá je orientácia voči svetovým stranám. Najprívetivejší je západ, najmä ak je priestor chránený pred vetrom. Pre exteriérové ​​vertikálne záhrady môžete použiť trvalky, dreviny, ako sú kríky a polokry alebo dvojročné rastliny.

Na vertikálnej záhrade môžete pestovať aj zeleninu, napríklad šalát. Foto: ©Depositphotos.com/Piyachok
Na vertikálnej záhrade môžete pestovať aj zeleninu, napríklad šalát. Foto: ©Depositphotos.com/Piyachok

Konštrukcia vertikálnych záhrad

Nosnú konštrukciu vertikálnej záhrady pripevníte na stenu, prípadne postavíte samonosnú konštrukciu do priestoru. Do nej potom umiestnite moduly vysadené rastlinami. Údržba je nenáročná, a navyše môžete záhradu napojiť na automatické zavlažovanie s časovačom.

Konštrukcia je rôzna, môžete využiť predávané systémy, alebo si vyrobiť vlastné. Systém SKALE je tvorený z plastových častí, ktoré spojíte zaklapnutím do ľubovoľného tvaru. K stene ju upevníte pomocou hmoždiniek a skrutiek. Na pripravenú konštrukciu zavesíte jednotlivé kvetináčiky, ktoré majú v dne otvor pre pretečenie prebytočnej vody. Pod stenu umiestnite zbernú nádobu na vytečenú vodu. Plato na dva kvetináče spolu s nádobami zaobstaráte za 12 €.

V obchodoch zoženiete aj kvetinový vreckár z akrylu v mnohých farebných variantoch. Vreckár vo veľkosti 50 × 45 cm kúpite za 23 €. U hydroponického pestovania nemusíte používať zeminu, pretože korene vrastajú do špeciálnej textílie. Cena klasických vertikálnych záhrad je vzhľadom k pomerne malému dopytu a náročnému konštrukčnému riešeniu vyššia. Pohybuje sa okolo 570 - 770 Eur za meter štvorcový.

Ako môže vyzerať vertikálna záhrada? Inšpirujte sa na Pintereste.

Zavlažovať môžete klasicky z kanvičky, alebo pomocou prevŕtanej hadice umiestnenej na hornej hrane vertikálnej záhrady. Prebytočnú závlahovú vodu môžete zachytávať do nádoby pod vertikálnou záhradou a znova ju využiť. Pomocou čerpadla ju trebárs vrátite späť do zalievacej hadice. Celý proces zavlažovania môže byť plne automatický.

Nedostatok svetla vyriešite umelým osvetlením, ktoré podporí fotosyntetický proces v rastlinách. Kúpte plnospektrálne žiarovky, metal-halogenidové výbojky alebo halogenidové žiarovky. Pre inštaláciu umelého osvetlenia pripravte samostatný prívod elektrického prúdu z hlavného ističa k vertikálnej záhrade.

Vertikálnu záhradu vytvoríte napríklad z nosnej železnej konštrukcie a závesných kvetináčov. Foto: ©Depositphotos.com/smuayc
Vertikálnu záhradu vytvoríte napríklad z nosnej železnej konštrukcie a závesných kvetináčov. Foto: ©Depositphotos.com/smuayc

Domáca výroba, alebo čo všetko sa dá použiť

Z dosiek zo starej palety môžete vyrobiť drevenú opornú konštrukciu, na ktorú zavesíte pomocou háčikov staré plechovky, PET fľaše, vyslúžilé odkvapy, plastové barely a veľa ďalších vecí. Do nádob nasypete hlinu a zasadíte kvety, bylinky, zeleninu aj drobné ovocie, napríklad jahody. Na závesnú konštrukciu zavesíte aj celý rad textilných vreciek, ktoré naplníte zeminou.

Konštrukciu pre zavesenie kvetináčov vyrobíte aj z kari siete alebo pletiva. Pre vertikálnu záhradu môžete využiť aj rôzne držiaky kvetináčov. Kvetináče môžete rozpoliť na dve časti a prilepiť na drevenú dosku v ľubovoľnom uhle. Dosku pripevnite na stenu, do kvetináčov nasypte zeminu a vysaďte kvetiny.

Ako si vyrobiť vertikálnu záhradu z palety

Použite paletu s označením HT, ktorá nebola chemicky ošetrená. Okrem palety potrebujete ešte netkanú textíliu, odpadové vrece, sponkovačku a nožnice. Na dno obrátenej palety prisponkujte textíliu tak, aby zakryla všetky strany okrem tej hornej. Na dno dajte odpadové vrece a opäť ho prisponkujte. Stačí, aby siahalo do polovice palety. Potom paletu obráťte a vsypte do nej zeminu. Vojde sa jej sem až 120 litrov.

Do pripraveného vertikálneho záhona nasádzajte rastliny. Do spodných poschodí dajte väčšie rastliny, aby netienili tým menším. Prepojenie zeminy a veľkého koreňového systému vytvára dobré mikroprostredie pre ich výživu. Po zasadení nechajte paletu týždeň vodorovne, aby rastliny zakorenili. Po týždni ju ešte na týždeň zdvihnite do uhla 45 stupňov, a potom už ju môžete zavesiť alebo oprieť o stenu.

Budúcnosť vertikálnych záhrad

Na výstave EXPO 2015 predstavili pavilóny Izraela a USA budúcu možnosť využitia vertikálnych záhrad pre pestovanie zeleniny a rastlín využiteľných v potravinárskom priemysle, napríklad obilia alebo kukurice. Jednotlivé záhony sú vlastne zostavou plastových priehradiek s prívodom vlahy. Do nich sú umiestnené zemina a semená či sadenice. Osiatie by zrejme prebiehalo v horizontálne ležiacom záhone a tieto segmenty by sa preniesli na konštrukciu na fasáde. To je však nepraktické hlavne pri zbere.

Iný systém obsahuje segmenty, ktoré sa dajú preklopiť smerom k "cestičke", z ktorej je k záhonom lepší prístup pre údržbu i zber. Aj tu by však mohla výsadba prebiehať v horizontálnej polohe. Výhodou je možnosť pestovať zeleninu a ovocie v miestach jeho spotreby, takže by odpadol problém s ich dovozom a skladovaním.

Zelenina by sa mohla pestovať na nepresklených častiach kancelárskych budov, výrobných hál a skladov. Jedná sa o alternatívu k systému umelého pestovania zeleniny vo vertikálnych farmách, ktoré sa inštalujú dovnútra budov, trebárs opustených továrenských hál. Oproti týmto farmám sa u vertikálnych záhrad ušetrí za umelé osvetlenie a vzduchotechniku.

Sporným bodom vertikálneho pestovania zeleniny je jeho ekonomická stránka. Systém kvetináčov je pomerne náročný na prísun vlahy a živín a inštalácia nosnej konštrukcie so zavlažovacím systémom a hnojením je nákladná. Vyriešiť sa musí aj prístup pestovateľov ku všetkým častiam vertikálnych záhonov. Zatiaľ sa jedná len o víziu a skúmanie možností. Bližšie realite sú práve vertikálne farmy.

Načrtnutie možnej budúcnosti vertikálnych záhrad pre potravinárske využitie z výstavy EXPO 2015. Foto: mariankabele.cz
Načrtnutie možnej budúcnosti vertikálnych záhrad pre potravinárske využitie z výstavy EXPO 2015. Foto: mariankabele.cz

Vyrobili ste si na balkóne alebo doma vertikálnu záhradu? Pochváľte sa fotkou na našom Facebooku a pripojte stručný návod pre ostatných čitateľov.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať obývaciu izbu vybavenú podľa najnovších trendov? Zistite, ktorá sedačka je práve v móde

Chcete mať obývaciu izbu vybavenú podľa najnovších trendov? Zistite, ktorá sedačka je práve v móde

Vydané: 30.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 171x

Vyberáte novú sedačku? Zistite, ktoré typy sedacích súprav existujú a kam sa ktorý typ sedačky hodí. Chcete mať navyše obývačku zariadenú podľa posledných trendov? Potom sa pozrite, ktoré farby, štýl a tvary sú u pohoviek v móde.

Celý článok
Infra panely a ohrievače môžu mať aj podobu lampy. Ohrejte sa pod bielou alebo zlatou guľou

Infra panely a ohrievače môžu mať aj podobu lampy. Ohrejte sa pod bielou alebo zlatou guľou

Vydané: 29.11.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 53x

Ak premýšľate o inštalácii účinného a pre alergikov vhodného kúrenia, nezabudnite na infrapanely. Môžu visieť v podobe lustrovej gule nad vašou hlavou, alebo si doma nainštalujete zrkadlo či vykurovací stĺp. Navyše vyzerajú skvele.

Celý článok
Ktoré pranostiky sa spájajú s adventným obdobím? Zistite, či múdrosti predkov platia aj v dnešnej dobe

Ktoré pranostiky sa spájajú s adventným obdobím? Zistite, či múdrosti predkov platia aj v dnešnej dobe

Vydané: 27.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 527x

Chceli by ste vedieť, koľko snehu bude na Vianoce, aká krutá a dlhá bude zima a koľko ovocia sa budúci rok urodí? Pranostiky našich predkov vám napovedia. Čo vlastne pranostika je a ktoré z nich sa spájajú s časom adventu a Vianoc?

Celý článok