0komentárov

Dnes je Medzinárodný deň priateľstva. Prekvapte svojich priateľov a urobte doma párty s grilovačkou

Myslíte na priateľov? Prekvapte ich na Medzinárodný deň priateľstva, o ktorom málokto vie. Urobte doma či na záhrade malú párty, pripravte zaujímavý program a pozvite ich na grilovačku. Zájdite na koncert alebo na hradnú výstavu.
Vydané: 30.07.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1149x

Zrejme málokto si uvedomí, že dnes je Medzinárodný deň priateľstva. Máte veľa priateľov a kamarátov? Prekvapte ich na tento sviatočný deň takmer uprostred prázdnin skvelou domácou alebo záhradnou párty. Kto by neuvítal kvapku nejakého drinku, sústo dobrého jedla a možnosť poklábosiť si o čomkoľvek. Siahnite do diára pre adresy a pozvite všetkých na fajn večer.

Priateľov pohodlne usaďte a pohostite, radi vám to oplatia

Ak máte veľký dom alebo chalupu so záhradou, je to priamo značka ideál. Pozvite čo najviac ľudí, pretože aspoň polovica vám to vraj podľa dlhoročných skúseností odriekne. Usaďte ich na pohodlné vonkajšie sedenie a pochváľte sa, čo ste pre nich všetko pripravili. Prázdninovou trefou môže byť aj nejaká celebrita, ale Harvey Keitel už bol na festivale v Karlových Varoch a znova príde ťažko.

Pripite si na zdravie dobrým vínom, s dobrými priateľmi. Dnes je váš medzinárodný deň. Foto: ©Depositphotos.com/dasha11
Pripite si na zdravie dobrým vínom, s dobrými priateľmi. Dnes je váš medzinárodný deň. Foto: ©Depositphotos.com/dasha11

Vy si ale zrejme vystačíte aj bez známych hviezd, napríklad len s gitarou a malým táborákom. Skvelé sú spoločenské hry, ktoré vtiahnu do zábavy aj tých trocha ostýchavejších. Populárne Activity dostanú snáď každého. Mňa teda určite, pretože som raz musel do minútky namaľovať orlosupa tak, aby spoluhráči uhádli. Hrôza. Mozgové závity si skvele precvičíte trebárs pri vedomostnej Európe.

Grilujte klobásy, steaky, zeleninu alebo ryby. Namiešajte drinky, pripravte ľadový čaj. Nechajte pracovať svoju kulinársku fantáziu naplno.

S prázdnym žalúdkom sa ale zle baví. Popri obligátnych zemiačikoch, orieškoch a slaných pistáciách pripravte pre priateľov jednohubky alebo chlebíčky. Najlepšie s vlastnoručne vyrobenou nátierkou. Pre veľkých maškrtníkov rozkúrte gril a nebojte sa ukuchtit nejakú špecialitu. Obľúbeným prekvapkom je ale aj syrové alebo mäsové fondue. Spoločná konzumácia pri okrúhlom kotlíčku stmeľuje.

Rozkúrte gril a urobte si spoločne s priateľmi nejakú dobrotu. Kedy, ak nie teraz. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu
Rozkúrte gril a urobte si spoločne s priateľmi nejakú dobrotu. Kedy, ak nie teraz. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu

Ku grilovanému mäsu patria najlepšie orosené poháre penivého moku. Máte doma malý chlaďáčik s pípou? O veľkú časť pánskeho osadenstva párty máte s pitím postarané, kúpte bečku dobrého malvazu. Ortodoxným nepriateľom piva namiešajte nealkoholický drink, prípadne im pripravte chladený melón s prekvapením. Do dužiny napichajte injekcie vodky, je to dobrý dezert.

Pred večierkom si radšej zmierte susedov, dajte im vedieť

Priateľov spravidla nemusíte pri zábave nijako krotiť, práve preto, že sa dobre poznáte. Oplatí sa ale dopredu informovať susedov. Najlepšie s fľaškou vína a prosbou o trpezlivosť. Rozbehnutá spoločnosť sa síce môže výborne baviť, ale kúsok vedľa na to môžu mať úplne iný názor. Do uzavretých priestorov Upracte pre istotu krehké veci, na ktorých vám záleží a ich strata by mohla zamrzieť.

Čitateľka Marie radí v internetovej diskusii svoj recept: "Romantické osvetlenie som síce nezavrhla, ale sviečky som postavila do misy s vodou na zle prístupné miesto. Jedinou ujmou sa stal malý fľak od šampanského na strope!"

Páči sa vám na koncertoch? Zájdite s priateľmi na niektorý letný festival, je ich teraz plno. Foto: ©Depositphotos.com/Sinelyov
Páči sa vám na koncertoch? Zájdite s priateľmi na niektorý letný festival, je ich teraz plno. Foto: ©Depositphotos.com/Sinelyov

Nie ste práve typ na spoločnú domácu či záhradnú oslavu s posedením na netradičnom nábytku a preferujete s priateľmi šport? Oddnes do soboty môžete navštíviť v Spišskej Novej Vsi akciu Spišských 333 EXTREME. Je to nonstop závod pre nadšencov horskej cyklistiky. Príďte si zabojovať na bicykli s prírodou Spiša a siahnite si na hranice svojich možností. Ak máte radi hudbu, zájdite na Sliačske rockové leto. V rovnakom termíne nájdete v športovom areáli v Sliači nielen slovenské rockové klenoty, ale aj mladé kapely s rôznymi variáciami rockového žánru. Počujete napríklad Sliačske mokvanie, Liquid Boogie Roll alebo Pančuchy Heleny Hríbovej.

"Ľudia už nemajú čas, aby niečo spoznávali. Kupujú u obchodníkov veci úplne hotové. Ale pretože priatelia nie sú na predaj, nemajú priateľov." (Antoine de Saint-Exupéry)

Máte s priateľmi radi nielen zábavu, ale i poučenie a chcete vyraziť mimo Slovensko? Až do konca tohto roka máte možnosť navštíviť v Brne na Špilberku novú expozíciu Žít pivo. Dozviete sa napríklad, z čoho sa varilo stredoveké pivo, kde stála v Brne prvá krčma či kedy sa začalo vyrábať pivo fľaškové. V hradnom bistre Babinský potom zažeňte smäd špeciálne uvareným pivkom Špilberk 10.

Kasiopea patrí medzi takzvané cirkumpolárne súhvezdia, uvidíte ju u nás po celý rok. Foto: ©Depositphotos.com/Kirschner
Kasiopea patrí medzi takzvané cirkumpolárne súhvezdia, uvidíte ju u nás po celý rok. Foto: ©Depositphotos.com/Kirschner

Párty ku Dňu priateľstva pomaly končí, niekto už odišiel domov, ale niektorí kamaráti to majú naozaj ďaleko. Keď bude teplo, prespite s nimi vonku pod širákom a pred zaspaním trebárs pozorujte hviezdy. Každý by mal nájsť na oblohe aspoň súhvezdia Veľkého a Malého vozu, Polárku a veľmi výraznú Kasiopeu. Keď vás počasie zaženie dovnútra, usteľte priateľom na rozkladacích kreslách.

Dobrú party spoznáte podľa toho, ako ráno vyzerá podlaha. Vraj čím špinavšia, tým lepšie.

Všeobecné rady pri organizovaní večierkov sú rôznorodé. V každom prípade naplánujte pitný a stravovací režim. Pripravte pár jednoduchých, ale sýtejších pokrmov. Priatelia zajasajú nad slaným štrúdľom, alebo domácou nakúskovanou pizzou. Vynikajúca mňamka sú sušené domáce paradajky, nakladané najlepšie do olivového oleja. Stravníkov spravidla dorazíte ohnivou tvarôžkovou nátierkou na hrianky.

Španielska sangria je dobré pitie, urobíte ho pár litrov a nemusíte pritom platiť horibilné sumy. Foto: ©Depositphotos.com/ildi_papp
Španielska sangria je dobré pitie, urobíte ho pár litrov a nemusíte pritom platiť horibilné sumy. Foto: ©Depositphotos.com/ildi_papp

Ak budete mať doma reprodukovanú muziku, vyberte zo svojich priateľov jedného "dídžeja". O hudbe nerozhodujte všetci, je to základ pre hádku. Priateľský večierok nie je diplomatický banket, ale neuškodí, keď si pripomeniete typy jednotlivých večerných stretnutí podľa spoločenskej etikety:

Čaša vína - trvá okolo polhodiny, usporadúva sa v stoji. Napríklad pri príležitosti otvorenia nového obchodu. Je bez obsluhy, podáva sa pohárik vína či slané pečivo.
Koktail - trvá hodinku, občerstvenie sa dá jesť postojačky. Organizuje sa trebárs pri oslave guľatín. Obsluha podáva jednohubky, nealko, pivo, víno, niekedy i jednoduché teplé jedlo, kávu a malý zákusok.
Raut
- zhruba dvojhodinová akcia, podobná kokteilu. Sortiment občerstvenia je ale väčší a bohatší. Rauty sú formálnejšie a spravidla na ne chodí viac hostí.
Banket
- hostia sedia pri stole a obsluha im podáva celé menu, teda predjedlo, polievku, hlavné jedlo a múčnik. Strávite tu dve až tri hodiny.
Recepcia
- je takmer totožná s priebehom bankete. Musíte ale mať oblečenie, ktoré na osobné pozvánke obvykle odporúča hostiteľ. Pre pánov potrebné smoking a pre dámy dlhé večerné šaty.

Určite doma nezabudnite na dostatok nealkoholických nápojov. Väčšinou dôjdu v tú najmenej vhodnú dobu. Pre bytový večierok počítajte s maximálnym počtom okolo desať ľudí. Urobte pre nich pár litrov španielskej sangrie. Je to ideálne letné pitie, pekne vyzerá, jednoducho ho pripravíte a z vašej peňaženky nezmizne žiadna horibilná suma.

Rozhodli ste sa osláviť Medzinárodný deň priateľstva, a s kým iným, než s priateľmi? Napíšte do komentára pod článkom, ako sa vám večierok podaril, a inšpirujte ostatných čitateľov.

Úvodné foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Vydané: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 23x

Hodí sa vinylová podlaha do bytu či domu? Šíri sa o nej veľa mýtov, trebárs že je tvrdá, studená a chôdza po nej hlučná. Je to pravda, či nie? Aké má PVC podlaha skutočné výhody a nevýhody? Prečítajte si ďalší diel Bytových mýtov.

Celý článok
Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Vydané: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 28x

Hľadáte lôžkové vybavenie do svojej novej spálne a nebránite sa východoázijskej exotike? Vašou bránou do pokojného úkrytu pred bláznivým svetom budú futonové matrace, posteľ, či rohože. Japonský štýl = čistota a kontakt s prírodou.

Celý článok
Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 78x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok