0komentárov

Uchvátil vás nábytok z paliet? Čítajte 3. diel seriálu a vyrobte si stolík. Europalety sú lacné a všade ľahko dostupné

Stoly z paliet sú ďalšia možnosť, ako si spestríte domov. Zmodernizujte si netradične izbu, pracovňu i jedáleň. Zožeňte materiál, náradie a hurá do dielne. Prečítajte si 3. diel seriálu o vlastnoručnej výrobe nábytku z paliet.
Vydané: 31.07.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 4642x

Túžite po originálnom drevenom nábytku, ktorý nemá každý? Pozrite sa po drevených paletách na transport tovaru. Firmy ich vňčšinou vracajú do obehu, ale veľmi odolný a kvalitný materiál máte k dispozícii aj vy. Cenníky použitých paliet sa príliš nelíšia, takmer nová štandardná paleta s rozmermi 120 × 80 cm, s nosnosťou 700 kg, vás vyjde na 6 až 8 Eur. Urobíte z nich prakticky čokoľvek.

Palety obrúste a nalakujte na bielo, v spojení so sklom dostanete moderný stolík pod PC. Foto: ©Depositphotos.com/NewNow
Palety obrúste a nalakujte na bielo, v spojení so sklom dostanete moderný stolík pod PC. Foto: ©Depositphotos.com/NewNow

Lacný materiál musíte opracovávať, počítajte s tým. Minulý mesiac sme si predstavili, ako vyrobiť z paliet stoličky a sedací nábytok. Nasajte vôňu dreva, pohrajte sa s ním v chládku dielne, a vyrobte si vlastný stôl do domu či na záhradu. Kamaráti aj návštevy budú zízať. Pred samovýrobou si ale starostlivo overte, že vaša surovina je úplne zdravotne neškodná. Ako to zistíte?

Vyberte si palety, ktoré majú v spodnej časti štítku na prostrednom stĺpiku kód HT (Heat Treatmen). Toto drevo zbavil výrobca parazitov najmenej polhodinovým zahriatím na teplotu 56 °C. Ak na stĺpiku nájdete písmená MB, vezmite si radšej inú paletu. Skratka znamená ošetrenie prudko jedovatým a škodlivým plynom, metylbromidom.

Profíci stolári, ktorí sa paletovému nábytku venujú už nejaký čas, vyrábajú jeden kúsok týždenne až dva. Záleží na jeho veľkosti a zložitosti zostavenia. Chcete sa im vyrovnať? Skontrolujte si, či z dosák netrčia hrubé triesky a majú hladký povrch. V opačnom prípade prejdite všetky hrany brúsnym papierom a na dosky vezmite pásovú brúsku. Jeden brúsny pás vyjde zhruba na 2 Eur. Pozrite sa na videu, ako si urobíte stôl z drevených paliet pod svoj domáci počítač:

Vyberte si jednu z kúpených alebo darovaných paliet a rozložte ju "na prvočinitele". Využite už vyčnievajúce klince a sponky, ľahko ich vytiahnete kliešťami. Ide to tuho? Pomôžte si opatrne pevným páčidlom, kladivkom, dlátom. Aj keď sa tomu zrejme nevyhnete, snažte sa čo najmenej váš budúci materiál poškodiť a rozštiepať.

Dosky z jednej palety natlčte do voľných medzier v druhej

Uvoľnenú dosku premerajte, prípadne prirežte, a postupne ich klincami zatlčte do voľných medzier v druhej palete. A je to - máte nahrubo stolnú dosku. Zarovnajte a zrežte ju na okrajoch, obrúste reznú plochu a hrany. Práve tie musíte teraz olemovať. Kúpte v hobby markete už opracované laty, za ktoré pri odhadovanej celkovej dĺžke štyri metre zaplatíte do 4 Eur.

Z paliet ide urobiť takmer všetko, na čo si spomeniete, aj bežne nevídaná spálňa. Foto: ©Depositphotos.com/archideaphoto
Z paliet ide urobiť takmer všetko, na čo si spomeniete, aj bežne nevídaná spálňa. Foto: ©Depositphotos.com/archideaphoto

Latky postupne pribite malými klinčekmi po stranách teraz budúcej stolovej dosky. Rozmyslite si, ako vysoký stôl chcete a podľa toho prikúpte na nohy od stola drevené hranoly. Štvormetrový hranol 10 × 10 cm stojí okolo 16 Eur. Nohy od stola ale kúpite aj hotové, v pochrómovanom prevedení stojí jedna približne 7 Eur. Ku stolnej paletovej doske ju priskrutkujte bežnými skrutkami do dreva.

Drevo naimpregnujte a potom si vyberte medzi lazúrou alebo krycou farbou

Utrite si pot z čela, ale ešte nemáte hotovo. Ako sa píše v hobby knihách: "Dbajte na vonkajšiu úpravu svojich prác". Drevo najskôr naimpregnujte napríklad Lazurolom. Za plechovku dáte okolo 6 eur a za riedidlo na vypranie štetcov do 2 eur. Po celodennom zasychaní náteru sa venujte vrchnej vrstve, a to podľa miesta, kde bude stôl alebo stolík stáť. Palety vyzerajú veľmi pekne aj vtedy, keď ich navoskujete.

Zapamätajte si, že bezfarebný lak zachová štruktúru dreva, lazúra ho navyše zafarbí a úplne ju potom prekryje krycia farba. Za plechovku dáte do 8 eur, ale počítajte s veľkou spotrebou. Natierajte štetcom, väčšiu plochu radšej nastriekajte. Kompresor si požičiate na víkend asi za 60 Eur.

Obľuba paletového nábytku po celom svete neustále stúpa. Chcete vidieť, ako vyzerá vo väčšom meradle posedenie na paletách? Urobte si výlet a navštívte napríklad nedávno otvorený klub Ahoy na Brnenskej priehrade. Na tamojšej záhradke som sa zastavil pre "niečo na smäd" a veľmi sa mi odtiaľ nechcelo. Paleťáky vyzerajú fakt veľmi pekne. Z europaliet si urobte napríklad aj netradičný záhradný nábytok.
Na videu sa inšpirujte, ako ľahko z paliet urobíte obyčajný stôl:

Paletový nábytok je trendy alternatívou k bežnému nábytku z obchodov. Skombinujte paletu trebárs so sklom a urobte si netuctový stolík pod počítač. Deti nadchnite záhradnými domčekmi na hranie, alebo hojdačkami. Z paliet si ale ešte zaobstaráte napríklad aj pelech pre zvieracieho miláčika či moderné schodisko. Stôl s pravidelnými medzerami v palete zase poslúži ako netradičná vinotéka.
"Víno sa tu ale nedá kvôli teplu a svetlu dlhšie skladovať, preto je pravidelný odber zaručený,"
opísal svoje skúsenosti s paletovou vinotékou Roman Vedra z Hustopečí.

Pozrite sa, ako vyzerá paletový nábytok v rade variantov na sieti Pinterest.

Ak sa vám nábytok z paliet zapáčil, môžete byť zrejme pokojní s ohľadom na surovinu. Ročne sa ich totiž vo svete vyrobí asi 700 miliónov kusov. Palety sú pritom v každej krajine zo stromov, ktoré tam rastú najviac a najrýchlejšie. Na Slovensku je to smrek, ale napríklad v Japonsku céder. Europalety pre výrobu nábytku, to je jedna z ciest, ako možno na Zemi spomaliť drancovanie lesov.

Uchvátil vás paletový nábytok natoľko, že ste si sami vyrobili stôl? Napíšte do komentára pod článkom, ako sa vám to podarilo, a poraďte ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 15x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok
Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Vydané: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 15x

Stala sa vám v kuchyni nehoda a poškodili ste s ťažkým riadom pracovnú dosku? Nemusíte ju hneď meniť. Drobné škrabance a ryhy opravíte so špeciálnymi prípravkami a voskami. Stačí ich rozohriať, zotrieť stierkou a potom rozleštiť.

Celý článok
Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 47x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok