0komentárov

5 výrobcov fotokníh - ktorý je najlacnejší? Čítajte porovnanie a zostavte si spomienkový album či darček pre priateľov

5 výrobcov fotokníh - ktorý je najlacnejší? Vytvorte si spomienkový album z fotiek. Môžete ho darovať priateľom alebo sa ponoriť do jeho stránok, keď vás prepadne nostalgická nálada. Ako ho vytvoriť a koľko stojí? Čítajte ďalej.
Vydané: 04.08.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2068x

Spomienky sú to najcennejšie, čo máte. Nechcete zabudnúť na žiadny okamih života? Kúpte si foťák a všetko foťte. Tie najvydarenejšie zábery potom zoraďte a vytlačte vo fotoknihe, aby ste ich nemuseli hľadať v počítači a mali ich vždy po ruke. Fotky doplňte o vtipné či trefné poznámky, nech viete, za akých okolností a kedy vznikli.

Potom už vám nič nebráni v tom, aby ste si s rodinou či priateľmi usporiadali nostalgický večer plný spomienok. S kamarátmi si zaspomínate na dovolenku na horách či pri mori, s partnerkou či partnerom si pripomeniete začiatky svojej veľkej životnej lásky alebo sa s deťmi zasmejete na fotkách z detstva.

Ako môže vyzerať vaše fotokniha? Načerpajte inšpiráciu na Pintereste.

Fotokniha poslúži ako pamiatka na úžasnú dovolenku, upomienka na rodinu a priateľov v okamihu, keď sa chystáte odísť na dlhú dobu preč, zachytíte v nej celé dospievanie dieťaťa alebo príbeh životnej lásky, prípadne jej dôkaz v podobe veľkolepej svadby.

Fotokniha nahradí klasický fotoalbum alebo fotky v počítači, ale môžete ju venovať aj svojim príbuzným či priateľom ako darček. Nezostávajte len pri tlačenej verzie a tým, ktorí sú zďaleka, pošlite fotoknihu v elektronickej podobe. Keď budú chcieť, môžu si ju potom ľahko vytlačiť sami.

Zaspomínajte si na svadbu či iný dôležitý okamih svojho života s fotoknihou v ruke. Foto: ©Depositphotos.com/ASphoto777
Zaspomínajte si na svadbu či iný dôležitý okamih svojho života s fotoknihou v ruke. Foto: ©Depositphotos.com/ASphoto777

Ako vytvoriť fotoknihu

Knihu zostavíte v špeciálnom programe, ktorý je buď zadarmo na stiahnutie (CEWE, Bontia, HF Designer), alebo fungujú ako online aplikácie bez inštalácie (Piklio). Každý program má pripravené grafiky a šablóny (rôzne rozmiestnenie fotiek a textov). Niektoré programy vás nútia sa ich držať, vďaka čomu nemusíte riešiť grafiku, iné vám poskytnú väčšiu či menšiu mieru voľnosti. Návrh potom pošlite online do grafického štúdia a počkáte na vytlačený skvost.

Pri návrhu fotoknihy si dobre rozmyslite, ako máte fotky orientované (či sú hlavne na výšku alebo na šírku), aká je ich veľkosť a aký účel bude fotokniha mať. Podľa toho potom zvoľte jej formát, veľkosť, typ väzby aj grafiku. Môžete vytvoriť výpravnú knihu so 150 stranami s množstvom fotiek a textov, ale aj roztomilú vreckovú fotoknižôčku.

Na prednú stranu vyberte takú snímku, ktorá plne vystihne to, čo čaká vo vnútri. Mala by to byť tá najkrajšia, najzaujímavejšia alebo najtypickejšia fotka, ktorá naláka na obsah knihy.

Snímky raďte chronologicky a vytvárajte zaujímavé kontrasty striedaním fotiek ľudí, budov, prírody, alebo detailov s celkami. Tiež sa pohrajte s celkovou kompozíciou. Striedajte zábery na šírku a na výšku a komponujte aj neštandardné formáty, napríklad štvorcové alebo panoramatické fotky.

Fotky doplňte o vhodné popisy. Tie ich oživia a pripomenú, za akých okolností a kde a kedy vznikli. Kreativite sa medze nekladú, takže môžu byť vtipné aj veršované, len si dajte pozor, aby ste to s nimi neprehnali. Fotokniha je hlavne o fotkách, takže by nemala byť zahltená siahodlhými textami. Pre popisy vyberte aj správne písmo, ktoré bude korešpondovať so štýlom albumu.

V knihe nakombinujte rôzne formáty a veľkosti fotiek, aby bola rozmanitejšie. Foto: ©Depositphotos.com/ASphoto777
V knihe nakombinujte rôzne formáty a veľkosti fotiek, aby bola rozmanitejšie. Foto: ©Depositphotos.com/ASphoto777

1) Vlastná fotokniha

Program Vlastná fotokniha je veľmi jednoduchý na ovládanie a so všetkým vám navyše poradí automatický sprievodca. Tém na pozadí je dosť, ale pripadá mi, že v iných programoch a aplikáciách vyzerá hotová fotokniha profesionálnejšie (lepšie využitie šablón). Je tu aj veľa clipartov, masiek a možností úprav fotografiu.

Fotoknihu so špirálovou väzbou s počtom strán 24 až 96 zaobstaráte od 9,90 Eur, s tvrdou väzbou a rozsahom 24 až 128 strán od 16,90 Eur. Doba dodania sa pohybuje od 3 do 7 pracovných dní.

2) Piklio

V online nástroji Piklio je tvorba knihy celkom jednoduchá. Fotky nahráte z počítača, môžete však využiť aj Facebook alebo Picasa. Aplikácia pracuje s náhľadmi a snímky nahráva na pozadí, takže je rýchla. Ponúka veľa šablón a nálepiek a fotky môžete rôzne upravovať, dodávať im rámčeky, filtre a efekty.

Chcete pri tlači fotoknihy ušetriť? Sledujte pravidelne stránky výrobcov a využite aktuálnych zliav.

Piklio ponúka aj možnosť automatického vytvorenia fotoknihy, takže len nahráte fotky, skontrolujete výsledok a môžete objednávať. Malé album so špirálovou väzbou zaobstaráte od 7 Eur, veľkú s pevnými doskami od 46 Eur. Hotovú fotoknihu dostanete do desiatich dní od zaplatenia.

3) Bontia

Program Bontia nemá veľa šablón, ale tie sú pomerne zaujímavé a môžete ich ľahko upravovať. Program je dobrý aj pre tých, ktorí chcú v knihe dlhé texty. Ponúka však málo automatických nástrojov, takže väčšinu musíte nastaviť sami. Najmenší album s tvrdými doskami zaobstaráte od 25 Eur, tú najväčšiu od 37 Eur. Počet strán je 32 až 160. Na fotoknihu si počkáte minimálne deväť pracovných dní.

4) CEWE

Program CEWE využíva Fotolab, FotoStar, FotoParadies, Kaufland a drogéria Teta. Program je veľmi obsiahly a má veľa možností nastavenia. Akonáhle sa vo všetkom vyznáte, môžete vytvoriť fotoknihu takmer ľubovoľného vzhľadu. So všetkým vám navyše pomôže automatický sprievodca, ktorý je občas až otravný, ale jeho návrhy nebývajú zlé. Na výber máte z desiatok štýlov, pričom môžete vytvoriť aj vlastnú šablónu alebo stiahnuť z internetu ďalšie.

CEWE organizuje súťaž, v ktorej každý mesiac odmeňuje najkrajšie a najkreatívnejšie CEWE FOTOKNIHY. Tie najlepšie fotoknihy postúpia do veľkého finále, v ktorom sa súťaží o zájazd v hodnote 3 000 Eur.

Fotoknihu s mäkkou väzbou a až 74 stranami zaobstaráte od 8 Eur. Pri luxusných fotoknihách volíte medzi tvrdou, plátennou alebo koženou väzbou. Počet strán je až 154 a cena sa pohybuje od 50 Eur. Celkovo máte na výber pomerne veľké množstvo formátov.

Do konca februára 2016 sa môžete prihlásiť do súťaže o najkrajšiu fotoknihu roku 2015. V mesačných kolách sa hrá o fotoaparát a postup do finále, vo finále potom o zájazd.

5) HF Designer

Program HF Designer využíva HappyFoto. Je podobný CEWE a na výber máte osem šablón. Nie všetky šablóny ponúkajú kompletné možnosti úprav, takže dôkladne vyskúšajte všetko. V programe môžete upravovať fotky vrátane rôznych efektov.

Chvíľu mi trvalo, kým som sa v programe zorientoval a ako sa mi podarilo zapnúť možnosť vlastných úprav (stačí vypnúť sprievodcu). Fotoknihu s mäkkou väzbou zaobstaráte od 7 Eur, s pevnou väzbou potom od 15 Eur. Počet strán je v rozsahu 20 až 100 strán a doba spracovania je 4 dni.

Vytvorili ste si fotoknihu? Aký program alebo aplikáciu ste použili a kde ste ju nechali vytlačiť? Podeľte sa s ostatnými čitateľmi o svoje skúsenosti v komentári pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 22x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok
Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Vydané: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 19x

Stala sa vám v kuchyni nehoda a poškodili ste s ťažkým riadom pracovnú dosku? Nemusíte ju hneď meniť. Drobné škrabance a ryhy opravíte so špeciálnymi prípravkami a voskami. Stačí ich rozohriať, zotrieť stierkou a potom rozleštiť.

Celý článok
Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 48x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok