1komentárov

Bývanie na 4 kolesách má svoje čaro. Poďte sa pozrieť, ako sa žije v modernej maringotke

Tiež ste túžili po bývaní v maringotke zakaždým, keď do mesta prišiel cirkus? Splňte si sen a kúpte si domček na kolesách. Ako sa v ňom býva? Čo urobiť pre to, aby ste v ňom mohli bývať aj cez zimu a koľko stojí? Čítajte ďalej.
Vydané: 06.08.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 4770x

Bývanie v maringotke už nie je len pre kolotočiarov a cirkusantov. Čím ďalej viac sa využívajú ako záhradné domčeky, chatky pri lese alebo vode, prípadne ako prechodné bývanie v čase výstavby domčeka. Používajú sa tiež ako technické alebo sociálne zázemie pri veľkých akciách mimo mesto (napríklad hudobných festivaloch), alebo pre transport včelstiev, kedy sú dovnútra vstavané úle.

Keď sa trochu uskromníte a maringotku poriadne opravíte a zateplíme, tak v nej môžete bývať celý rok. Jej výhodou je nízka cena, krátka doba potrebná na nasťahovanie a menšie vybavovanie s úradmi. Máte túlavú povahu a nevydržíte dlho na jednom mieste? Potom oceníte aj jednoduché prevezenie maringotky na nové miesto. Rekonštrukcia maringotky je veľmi podobná prestavbe mobilheimu.

Vďaka novej streche získate v maringotke vyšší strop či priestor pre viac izolácie. Foto: domyzeslamyahliny.cz
Vďaka novej streche získate v maringotke vyšší strop či priestor pre viac izolácie. Foto: domyzeslamyahliny.cz

Čo je maringotka a koľko stojí

Maringotka je príves, ktorý je určený na ťahanie nákladným automobilom, traktorom či iným stavebným strojom. Podvozok má zhodný s bežným prívesom, ale na ňom má postavenú kabínu určenú pre pobyt osôb. Konštrukcia maringotiek je spravidla oceľová, steny potom môžu byť z paluboviek, plechu, hliníka alebo z kombinácie rôznych materiálov (vrátane preglejok, lamina alebo pomerne nevzhľadných umakartov).

Maringotka býva vybavená elektroinštaláciou a niekedy aj rozvodom vody. Môže mať samostatné vykurovanie (pec na tuhé palivo, plynové kúrenie na propán bután) a ľahko ju napojíte na elektrickú verejnú sieť. Novo vyrobené či repasované maringotky mávajú tepelnú izoláciu, tá však väčšinou k celoročnému bývaniu nestačí.

Pre umiestnenie maringotky na pozemok nemusíte mať stavebné povolenie. Stačí ju ohlásiť na miestne príslušnom stavebnom odbore rovnako ako mobilheim.

Maringotka máva rozmer približne 3 x 7 metrov. Do 15 metrov štvorcových sa tak musí zmestiť kuchyňa s jedálňou, spacia a obytná časť aj sociálne zázemie. Najväčšie maringotky majú až 30 metrov štvorcových. Tie už sa vyrovnajú malým bytom, ale zase je ťažšie ich prevážať. Do malého priestoru je ideálny menší nábytok vo svetlých farbách, rozkladací nábytok a modely so vstavanými úložnými priestormi, trebárs váľandy.

Nevybavené použité maringotky zoženiete za cenu okolo 960 Eur, tie lepšie a zachovalejšie potom začínajú na 1 920 Eur. Zateplenie a vnútorné a vonkajšie oplášťovanie vás potom vyjde zhruba na 4 600 Eur, ale aj viac. Záleží na tom, aký materiál k izolácii použijete a či budete chcieť maringotku obývať po celý rok. Kompletná oprava strechy stojí okolo 1 200 Eur. Ak všetky práce zvládnete sami, môžete sa dostať aj na polovicu. Ušetríte aj použitím recyklovaných materiálov.

Nahnité a poškodené drevo v konštrukcii maringotky vymeňte za nové. Foto: domyzeslamyahliny.cz
Nahnité a poškodené drevo v konštrukcii maringotky vymeňte za nové. Foto: domyzeslamyahliny.cz

Ako maringotku prevážať

Novú maringotku môžete prevážať rovnako ako mobilheim. Zapriahnite ju za ťažný automobil, nevýhodou je však nízka rýchlosť, ktorou s ňou môžete ísť. Pre zapriahnutie a jazdu po ceste musí mať maringotka ŠPZ, výstražné svetlá a platnú STK aj poistenie, rovnako ako brzdený príves. Ak bude príliš veľká, tak potrebujete aj sprievodné vozidlo.

Pozor: Stará maringotka väčšinou nemá ŠPZ, povinné ručenie ani svetlá, pričom technickú vám tiež zrejme nevystavia, a preto ju nemôžete len tak zapriahnuť a ťahať na väčšiu vzdialenosť po ceste. Ak to risknete a zastaví vás cestná kontrola, bude vám hroziť pokuta. Nezostáva vám tak nič iné, než previezť maringotku na podvalníku. Presun vychádza zhruba na 2 Eur/km.

Po zaparkovaní maringotky nezabudnite na podloženie betónovými pätkami a odpojenie oja. Foto: domyzeslamyahliny.cz
Po zaparkovaní maringotky nezabudnite na podloženie betónovými pätkami a odpojenie oja. Foto: domyzeslamyahliny.cz

Ako na prestavbu?

Pred kúpou si maringotku poriadne prezrite, aby ste vedeli, čo všetko bude potrebné vymeniť a opraviť. Vyhnete sa tak tomu, že nakoniec za domček zaplatíte oveľa viac, než ste pôvodne plánovali. Lacná maringotka môže mať prehnité dosky na stenách, vnútro zase môže byť obložené nepekným a opotrebovaným umakartom. Strechou môže zatekať a elektrické rozvody môžu byť v katastrofálnom stave.

Než sa pustíte do rekonštrukcie, tak si dobre rozmyslite, čo kde bude. Načrtnite si pôdorys maringotky a zakreslite si, kde budú kachle, kde spálňa, kuchyňa a kde záchod so sprchou. Len tak zaistíte maximálne využitie priestoru, a navyše si uľahčíte aj následnú inštaláciu kanalizačných rúr, komína a rozvodov elektriny. V malom priestore sa snažte využiť každý možný priestor ako úložný.

Pred vstupom do maringotky vytvorte závetrie. Postavte buď drevenú terasu, alebo napríklad ozan, čo je nosná konštrukcia z prútia prekrytá plachtou.

Pri prestavbe vás väčšinou bude čakať vysadenie okien a dverí a strhnutie vnútorných a vonkajších obkladov, čím odkryjete nosnú konštrukciu. Zhodnoťte jej stav a potrebné miesta opravte. Trámy môžete napustiť ochrannou impregnáciou na drevo. Medzi trámiky vložte izoláciu, vytvorte rozvody vody, odpadu a elektriny a konštrukciu znovu oplášťujte. Pritom nezabudnite na otvor pre komín. K obkladu využite OSB, preglejku, sololit, MDF alebo palubovky. Podobne opravte aj strechu a podlahu.

Za pomoci tesárov môžete vytvoriť novú sedlovú strechu, čím si zaistíte trochu vyšší strop alebo miesto pre viac izolácie. Pri oprave podlahy nezabudnite spevniť spodnú časť maringotky. Potom do stavebných otvorov vsaďte nové okná a dvere a vytvorte prípadné priečky. Nevýhodou maringotiek býva nízky strop a plechová strecha aj steny (u novších typov). Preto je často dosť obtiažne izolovať zvnútra a musíte to riešiť zvonku.

Myslite aj na znepojazdenie maringotky, aby ju nikto nemohol odtiahnuť. Vysaďte oje a podvozok podložte betónovými pätkami alebo oceľovými stojkami, ktoré dáte pod nápravy. Potom vypustite pneumatiky, aby si maringotka takzvane sadla. Čím viac betónových pätiek použijete, tým menej sa bude pohupovať podlaha.

Pre celoročné bývanie maringotku poriadne zaizolujte. Foto: domyzeslamyahliny.cz
Pre celoročné bývanie maringotku poriadne zaizolujte. Foto: domyzeslamyahliny.cz

Celoročné bývanie v maringotke

Bývanie v maringotke je veľmi špecifické. Je to malý priestor na otop a izolácia býva skôr nedostatočná, aj keď je urobená novo. Navyše tu nie je žiadna akumulácia tepla, takže domček rýchlo vychladne a teplota dosť kolíše. Domček je potreba dostatočne zaizolovať (izolácia ovčou vlnou v hrúbke 20 cm nestačí) a nainštalovať kvalitné izolačné okná i dvere. Najviac tepla uniká strechou, takže tu použite najviac izolačného materiálu.

Malý priestor sa rýchlo vykúri, takže to nepreháňajte s výkonom kachlí, inak doma budete mať príliš horúco a suchý vzduch.

V zime musíte v maringotke zaistiť stálu teplotu, inak vám zamrzne voda. Nevýhodou kachlí je v malom priestore ich výkon a regulácia. Používajte ich skôr v čase, keď ste v maringotke a môžete prikladať. V čase neprítomnosti využite iný zdroj tepla, ktorý zaistí teplotu 12 - 15 °C, napríklad elektrický priamotop alebo plynová pec do karavanu na propán bután.

Karavanové kachle majú komín a sanie mimo priestor, takže neprepaľujú vzduch v interiéri. Vždy myslite na zaistenie požiarnej bezpečnosti prevádzky. Pre väčší tepelný komfort môžete do domčeka nainštalovať akumulačnú hmotu (napríklad hlinené omietky). Ak maringotku dobre zaizolujete, tak vám pre vykurovanie postačí menšia pec.

Staré okná a dvere vymeňte za izolačné, aby sa v zime nerosili. Foto: domyzeslamyahliny.cz
Staré okná a dvere vymeňte za izolačné, aby sa v zime nerosili. Foto: domyzeslamyahliny.cz

Obstaranie maringotky v kocke

 • maringotku si pred kúpou prezrite
 • pre prevoz si dohodnite niekoho s podvalníkom
 • po zaparkovaní odpojte oje a umiestnite maringotku na betónové pätky
 • čím viac pätiek použijete, tým menej sa bude hojdať podlaha
 • pred rekonštrukciou si všetko dobre naplánujte a na papier si namaľujte dispozíciu domčeka
 • nahnité a poškodené drevo vymeňte za nové
 • rozvody vody, odpadu a elektriny vytvorte ešte pred oplášťovaním stien
 • pri rekonštrukcii podlahy spevnite podvozok maringotky
 • nainštalujte nové izolačné okná i dvere a domček poriadne zateplite
 • najviac tepla uniká strechou, takže tu použite najviac izolácie
 • pred vstupnými dverami vybudujte závetrie
 • v čase neprítomnosti kúrte priamotopom alebo karavánnovou pecou, ​​keď ste doma, tak klasickou pecou
 • malý priestor sa rýchlo vykúri, takže to nepreháňajte s výkonom kachlí
 • pre väčší tepelný komfort nainštalujte do domčeka akumulačnú hmotu, trebárs hlinené omietky

Po prestavbe je z maringotky pekný domček. Foto: domyzeslamyahliny.cz
Po prestavbe je z maringotky pekný domček. Foto: domyzeslamyahliny.cz

Máte skúsenosti s bývaním v maringotke? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v komentári pod článkom.

Úvodné foto: ©Depositphotos.com/skaljac

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 1
Nadpis:
  Vaše meno:
maringotka
V maringotke zo stropu cez spoje sa trúsi material podobní tabaku,strecha je rovná.Ak má niekto podobný problém a vie čo to pôsobuje prosím poraďte
ODPOVĚDĚT
jaro | 05.07.2016

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 41x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok
Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Vydané: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 25x

Stala sa vám v kuchyni nehoda a poškodili ste s ťažkým riadom pracovnú dosku? Nemusíte ju hneď meniť. Drobné škrabance a ryhy opravíte so špeciálnymi prípravkami a voskami. Stačí ich rozohriať, zotrieť stierkou a potom rozleštiť.

Celý článok
Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 55x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok