0komentárov

Zbavte sa škodcov a plesní v kvetináčoch, doprajte si domáce citróny aj v zime. Začnite pestovať hydroponicky - 1. diel

Aktívny hydroponický systém vám ušetrí starosť o kvety aj v tých najväčších horúčavách. Vypestujte viac zeleniny, krajšie kvety alebo ovocie v zime, stačí samozavlažovací kvetináč a vhodné pestovateľské médium. Zistite, ako na to.
Vydané: 14.08.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2090x

V súčasných horúčavách nie je starostlivosť o izbové a balkónové rastliny nič príjemné. Zabrať ale dostáva celá záhrada. Využite hydroponické systémy a získajte nádherné rastliny a plody. Máme pre vás hneď niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu začať.

Ale poporiadku. Ak trochu tápate, čo to vlastne tá hydropónia je, nevešajte hlavu. Máme pre vás pár základných informácií.

Čo je a čo nie je hydropónia

Hydropónia je pestovanie rastlín bez pôdy či iného organického substrátu, zdrojom živín je v tomto prípade živný roztok. Rastliny sú umiestnené v stabilizačnom médiu, ktorým je najčastejšie keramzit, perlit či minerálna vata, známejšia ako rockwool. V médiu sa usadzuje minimum živín, jeho účelom je ochrana koreňov, udržanie vlahy, ľahký prísun vzduchu ku koreňom a stabilizácia rastliny.

Keramzit je najbežnejšie pestovné médium pri hydropónii. Foto: ©Depositphotos.com/Digifuture
Keramzit je najbežnejšie pestovné médium pri hydropónii. Foto: ©Depositphotos.com/Digifuture

U mladých rastlín s krátkymi koreňmi sa začne koreňový bal tvoriť rýchlo a za pár týždňov už rastlinka pevne drží v nádobe. U presádzaných rastlín, ktorým sa väčšinou musia skrátiť korene, trvá tvorba nového balu aj pár mesiacov, takže za ne zbytočne neťahajte.

Medzi hlavné výhody hydropónie patrí oveľa menej starostí so zálievkou rastlín. S plným zásobníkom naplneným vodou a správne zostaveným systémom, vydrží vaša záhrada zelená aj 14 dní, zatiaľ čo vy sa môžete slniť na pláži stovky kilometrov ďaleko. Starosť z preliatia rastlín u hydropónie odpadá úplne.

Vďaka neustálemu prísunu vzduchu a ideálnej vlhkosti sú výnosy z hydroponického pestovania vyššie a rastliny rastú rýchlejšie. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o hygienický spôsob pestovania, nehrozia rastlinám plesne, spory ani poškodenie koreňov hmyzom. Hydropónia je preto využívaná v nemocniciach a iných verejných budovách.

Minerálnu vatu možno využiť ako pestovateľské médium a nádobu v jednom. Foto: ©Depositphotos.com/pedarilhos
Minerálnu vatu možno využiť ako pestovateľské médium a nádobu v jednom. Foto: ©Depositphotos.com/pedarilhos

V dlhodobom časovom horizonte šetrí hydropónia váš čas aj peniaze. Dôvodom je, že väčšina systémov je cirkulačných, takže neplytváte vodou. Navyše hydroponické médiá môžete na rozdiel od organických substrátov použiť pokojne 4-krát. Počítajte však s tým, že zo začiatku budú náklady vyššie ako u bežného spôsobu pestovania.

Čo možno pestovať hydroponicky?

Najprv si urobte rekapituláciu, čo všetko pestujete či chcete pestovať. Aj keď aj hydropónia má svoje limity, oveľa dôležitejšie ako nevhodné druhy rastlín, o ktorých sa dozviete nižšie, sú príliš zakorenené rastliny a vysoké riziko ich poškodenia pri presádzaní.

Ktoré rastliny nie sú vhodné na hydropónne pestovanie:
  • klívie
  • vianočné a veľkonočné kaktusy
  • cibuľoviny
  • hľuznaté kvety

Ideálne pre hydropóniu sú mladé kvety, väčšina bylín alebo zelenina. Možno však pestovať aj lesné plody, jahody, melóny a dokonca aj zakrpatené druhy stromov, ako napríklad banánovník či citrónovník. Ak si trúfnete na vyklepanie zeminy z koreňového balu u starších rastlín, môžete hydroponicky pestovať aj tie. Nezabudnite však pred presadením prepláchnuť korene vlažnou vodou.

Vďaka hydropónii si môžete dopriať čerstvé citrusy aj v zime. Foto: ©Depositphotos.com/jojjik
Vďaka hydropónii si môžete dopriať čerstvé citrusy aj v zime. Foto: ©Depositphotos.com/jojjik

Ako začať? Aktívne alebo pasívne

Hydroponické systémy delíme na pasívne a aktívne. Rozdielov je medzi nimi hneď niekoľko. Záleží na tom, aké máte požiadavky, čo, a prečo pestujete. Ak ste veľkopestovatelia a pestujete pre komerčné účely, bez aktívnej hydropónie veľa času neušetríte.

Ak nemáte stovky rastlín a nie ste úplne presvedčení, že chcete zveriť vaše kvety a zeleninu hydropónii, zvoľte pasívny systém a skúste ho na niekoľkých kusoch z vašej záhrady. Za sadu pre dve rastliny zaplatíte zhruba 30 Eur.

Aktívne hydroponické systémy obsahujú čerpadlo, ktoré riadi pravidelnú zálievku a cirkuláciu vody, či už z externého zásobníka alebo zabudovaného rezervoáru. Vzhľadom k tomu, že aktívne systémy počítajú s väčším množstvom rastlín, obsahujú často komponenty, ktoré umožnia dostať živný roztok priamo ku koreňom bez použitia stabilizačného média. Cena systému pre 4 rastliny začína na 75 Eur.

Aktívna hydropónia je ideálna pre komerčné využitie. Foto: ©Depositphotos.com/suksao
Aktívna hydropónia je ideálna pre komerčné využitie. Foto: ©Depositphotos.com/suksao

Príprava živného roztoku

Než vyberiete ideálny hydroponický systém, venujte pozornosť príprave živného roztoku. Z počiatku budete musieť s roztokom trochu experimentovať, aby ste zistili ideálny pomer živín pre jednotlivé druhy rastlín. Ak vidíte, že ste urobili chybu, jednoducho roztok upravte alebo pripravte úplne nový.

Zamerajte sa aj na pH, ktoré môže ovplyvňovať tiež použité médium. Univerzálnym riešením je neutrálna hodnota, síce plne nevyužijete potenciál hydroponického pestovania, ale nič nepokazíte. U hydropónie platí priama úmera, čím viac starostlivosti vašim kvetinám a rastlinám venujete zo začiatku, tým väčšie výnosy a menej starostí budete mať na konci.

Ak má rastové médium iné ako optimálne pH, ľahko ho upravíte tak, že pred výsadbou médium prepláchnete pripraveným živným roztokom s požadovaným pH a necháte vyschnúť.

Veľmi užitočným nástrojom pre meranie základných hodnôt roztoku sú EC merače, ktorých cena začína na 40 Eur, ale za kvalitnejší prístroj zaplatíte aj o niekoľko desiatok eur viac.

Moderné meracie prístroje vám dokážu zistiť pH aj zloženie živín. Foto: ©Depositphotos.com/vallefrias
Moderné meracie prístroje vám dokážu zistiť pH aj zloženie živín. Foto: ©Depositphotos.com/vallefrias

Cena vybavenia pre hydroponické pestovanie môže byť závratná, aj niekoľko stoviek eur. Ak ste však aspoň trochu zruční, môžete si veľa komponentov potrebných na vytvorenie funkčného systému vyrobiť sami.

Podrobný popis pasívnych i aktívnych hydroponických systémov vám prinesieme v 2. diele nášho seriálu. Pre inšpiráciu sa však pozrite do galérie na Pintereste, ktorú sme pre vás pripravili.

Čo všetko pestujete hydroponicky vy? Podeľte sa o skúsenosti s ostatnými čitateľmi v komentároch.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Bohuslav Khýr

Mojím odborom je žurnalistika so zameraním na internetové médiá. Zaujímam sa o záhradné vybavenie a novátorské prístupy k bývaniu. V mojich článkoch vás zoznámim s osvedčenými vychytávkami na záhradu a tipmi pre originálne bývanie.

Bohuslav Khýr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 36x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok
Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Vydané: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 60x

Rozlúčte sa s bielosivou zimnou nudou a nenechávajte veselé jarné farby vonku pred dverami. Pustite ich k sebe domov. Ktoré farby sú v tomto roku v kurze? Prím hrajú svieže a jasné odtiene, hlavne farby prvej jarnej trávy a listov.

Celý článok
Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Vydané: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 77x

Hravé a farebné bývanie á la Mexiko si zamiluje asi každý. Preneste si jeho krásy domov. Ako vytvoriť interiér v mexickom štýle? Musí byť zábavný, ale v byte či dome nechajte vyniknúť aj lacné materiály a opotrebovaný nábytok.

Celý článok