0komentárov

Chcete priviesť slnečné svetlo do tmavých kútov v byte? Postavte si stenu z moderného sklobetónu. Má šmrnc!

Štvorcové či okrúhle. Priehľadné, matné i farebné. O čom je reč? O moderných luxferách. Z obyčajných sklenených kociek sa stal módny prvok. Aké typy sú a ako z nich postavíte stenu? Čítajte ďalší diel seriálu o materiáloch v byte.
Vydané: 21.08.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2910x

Máte tmavú kúpeľňu alebo chodbu bez okien, ktorými by ste dovnútra priviedli denné svetlo? Nezúfajte a časť murovanej steny nahraďte luxferami. Vďaka nim sa do miestnosti dostane trochu prirodzeného svetla, a zároveň zachovajú potrebnú intimitu priestoru. Už to nie sú len obyčajné sklenené kocky. Zoženiete mnoho farebných variantov, takže ich zladíte s akýmkoľvek interiérom. Ich použitie nie je obmedzené len na malé a tmavé byty, použijete ich v akomkoľvek interiéri, napríklad ako netradičné deliace priečky.

Luxfery sa vyrábajú v mnohých farbách i typoch, takže ich zladíte s akýmkoľvek interiérom. Foto: ©Depositphotos.com / Baloncici
Luxfery sa vyrábajú v mnohých farbách i typoch, takže ich zladíte s akýmkoľvek interiérom. Foto: ©Depositphotos.com / Baloncici

História sklobetónu

Dutú sklenenú tehlu vynašiel roku 1887 Francúz Falconiere. Sklári ich fúkali ručne a pripomínali skôr fľaše. Prvé sklenené tvárnice vyrobil britský vynálezca James Pennycuick. Prvý patent podal v roku 1881 v Bostone, v roku 1897 potom založil spoločnosť na ich výrobu. Vďaka sklobetónu priniesol svetlo do tmavých a nepríjemných kútov a miestností, pričom zachoval intimitu daného priestoru.

LUFER je zmiešaninou dvoch latinských slov, a to LUX, teda svetlo, a FERRE, čo znamená viesť.

Spočiatku slúžili tvárnice ako dekorácia, potom ich Pennycuick spevnil tak, aby vydržali veľký nápor a poslúžili ako nosná časť domu. Tým z nich vytvoril kvalitný stavebný materiál. Vďaka úprave elektrolýzou sú luxfery odolné aj proti požiaru. Predtým sa používalo len bezfarebné sklo, dnes sa vyrába veľa odtieňov a motívov.

Využitie sklenených tvárnic

Sklobetón sa vyrába zvarením dvoch sklenených výliskov. Pri výrobe sú tvárnice zvárané za horúca, a preto je vzduch obsiahnutý vo vnútri tvárnice po vychladnutí pod nižším tlakom. Základná hrúbka je 80 mm, v hrúbke 98 mm už má vyššie tepelnoizolačné vlastnosti. Prechádzajúce svetlo je mäkké a stabilné. Špeciálne pokovované luxfery majú priepustnosť svetla až 93 %. Pri farebných tvárniciach je priepustnosť 50 - 70 %.

Z sklobetónu postavíte deliace priečky, sprchovú zástenu, polpriečky k oddeleniu WC od kúpeľne aj barový pult alebo police. Máte nízke stropy? Nahraďte tehly v hornej časti steny sklenenými tvárnicami. Tým miestnosť opticky zvýšite.

Na hranu tvárnic môžete umiestniť LED diódy, takže stena bude v tme svietiť. Aby ste neskôr mohli vymeniť tvárnicu s nefunkčné LED páskou, využite systém suchého murovania.

Tvárnice zaistia rovnomerné osvetlenie interiéru a môžete si vybrať z rôzneho stupňa netransparentnosti. Pre súkromie použite matované luxfery s leptaným či pieskovaným povrchom. Tvárnice so vzorom vlny alebo mriežky zase opticky deformujú obrysy za stenou. Plastické výstupky bývajú vo vnútornej strane tvárnice, čo zamedzuje hromadeniu nečistôt.

Luxfery sú vynikajúci hlukovo izolačný materiál. Preto sa používajú aj v oblastiach s vysokou úrovňou hluku, ako sú továrne, rušné ulice alebo letiská. V lete znižujú prehriatie vnútorných priestorov vplyvom slnečného žiarenia. Vysoký koeficient tepelnej izolácie poskytuje aj vynikajúcu ochranu proti kondenzácii vody na ich povrchu.

Tvárnice zaistia rovnomerné osvetlenie interiéru a môžete si vybrať z rôzneho stupňa netransparentnosti. Foto: ©Depositphotos.com/photographee
Tvárnice zaistia rovnomerné osvetlenie interiéru a môžete si vybrať z rôzneho stupňa netransparentnosti. Foto: ©Depositphotos.com/photographee

Koľko luxfery stoja?

Meter štvorcový steny z číreho sklobetónu vás bude stáť zhruba 58 Eur. Pokiaľ si však vyberiete niektoré z dizajnových tvárnic, cena prudko narastie. Napríklad cena za meter štvorcový z farebných tvárnic sa pohybuje od 180 Eur.

V dnešnej dobe môžete luxfery nahradiť aj priehľadnými tvárnicami z betónu. Navrhli ich Jiří Peters a Ladislav Eberl. Sú dostupné v niekoľkých farebných odtieňoch a rôznych vzoroch. Ich nevýhodou je vyššia cena. Meter štvorcový vás totiž vyjde zhruba na 385 Eur.

Z sklobetónu sa často stavajú vnútorné priečky a sprchové zásteny a kúty. Foto: ©Depositphotos.com/iriana88w
Z sklobetónu sa často stavajú vnútorné priečky a sprchové zásteny a kúty. Foto: ©Depositphotos.com/iriana88w

Ako sa zo sklobetónu stavia

Stena zo sklobetónu býva zvyčajne rovná, z polovičných tvárnic však postavíte aj oblúkové steny s malým polomerom. Na stenové priečky použite vertikálne luxfery, na stropné a podlahové konštrukcie horizontálne. Tie využijete aj ako pochôdzny materiál pre podestu schodisko alebo na časti terás. Do miest, kde je nutná protipožiarna priečka, použite luxfery s požiarnou odolnosťou EI až do 90 minút.

Sklenené tvárnice sa najčastejšie murujú klasicky pomocou malty. Klasické murovanie použite u protipožiarnych sklobetónov, ukončovacích a rohových tvárnic, pri stenách upevnených iba k podlahe a jednej priľahlej strane a u oblúkových stien.

Pri použití pevnostného lepidla miesto malty musíte škáry vystužiť plastovými profilmi. Tento systém je veľmi rýchly a užíva sa pre hobby sady. Luxfery môžete skladať aj do špeciálnych hliníkových rastrov, kedy ich vymedzíte krížikmi. Kúpite aj prefabrikované panely zo sklobetónu, ktoré vám uľahčia výstavbu priečky.

Luxfery spojíte tiež suchou cestou pomocou špeciálnych zaklapávacích profilov (plastových profilov a krížikov, ktoré do seba iba zacvaknete). V tom prípade vám stačí len škárovacia hmota alebo silikón pre úpravu škár medzi tvárnicami. Systém je vhodný do plôch v maximálnom rozmere 15 x 10 ks sklobetónu s kotvením aspoň z troch strán.

Máte doma priečku postavenú zo sklobetónu? Pochváľte sa jej fotkou na našom Facebooku a inšpirujte ostatných čitateľov.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Vydané: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 4x

Hodí sa vinylová podlaha do bytu či domu? Šíri sa o nej veľa mýtov, trebárs že je tvrdá, studená a chôdza po nej hlučná. Je to pravda, či nie? Aké má PVC podlaha skutočné výhody a nevýhody? Prečítajte si ďalší diel Bytových mýtov.

Celý článok
Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Vydané: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 13x

Hľadáte lôžkové vybavenie do svojej novej spálne a nebránite sa východoázijskej exotike? Vašou bránou do pokojného úkrytu pred bláznivým svetom budú futonové matrace, posteľ, či rohože. Japonský štýl = čistota a kontakt s prírodou.

Celý článok
Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 61x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok