0komentárov

Vletel oknom netopier? Zostaňte v pokoji, otvorte okno a roztiahnite záclony. Zraneného letúna dajte do starostlivosti

Netopiere na sklonku leta hľadajú úkryty a omylom môžu vlietnuť aj do bytov. Bojíte sa ich? Zbytočne, nechajte ich v pokoji odletieť. Netopier veľký aj himalájsky zje veľa hmyzu a zaslúži si ochranu. Vyveste pre nich vonku búdky.
Vydané: 28.08.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 3048x

Tiež ste niekedy v lete počuli doma zúfalé: "Mami, oci, lieta tu nejaká ušatá myš!" Samozrejme sa z nej neskôr vykľul ešte neskúsený mladý netopier, ktorý k vám omylom zablúdil. Môže sa to stať aj tento rok, práve teraz koncom prázdnin aj na začiatku jesene. Čo ale s poletujúcim tvorčekom robiť? Odborníci radia pokoj, nezmätkovať a predovšetkým mu nijako neubližovať. Je prísne chránený.

To skôr netopierom narastie perie, než sa vám zapletú do vlasov

Podľa zoológov býva netopier v miestnosti silne stresovaný a vydesený. Pokojne ho nechajte zorientovať, zhasnite svetlo a otvorte dokorán okno. Môžete si pritom sadnúť na zem. Ak neodletí, skúste ho umiestniť do papierovej škatule s pokrčenou handrou a trochou vody. Na netopiere nikdy nesiahajte holými rukami, majú ostré zúbky a neváhajú ich použiť. Vezmite si pevnú rukavicu alebo pevnú handru.

V byte sa vám objaví netopier len náhodou, takáto kolónia by určite vzbudila záujem. Foto: ©Depositphotos.com/grafxart
V byte sa vám objaví netopier len náhodou, takáto kolónia by určite vzbudila záujem. Foto: ©Depositphotos.com/grafxart

Zabudnite na povery o zapletaní netopierov do vlasov, prípadne ešte šťavnatejšie povedačky o saní krvi. Tieto pozoruhodné cicavce zjedia denne len kvantá hmyzu, aj vďaka tomu sme sa ich zatiaľ ako ľudstvo nezľakli. A navyše sa známy Stokerov román o grófovi Draculovi odohráva až v Transilvánii (Sedmohradsku). Do vášho bytu zaletia netopiere len náhodou, keď si hľadajú prechodné úkryty.

Viete, že na svete žije vyše 1 100 druhov netopierov, čo je asi pätina druhov všetkých cicavcov? Žijú tu už desiatky miliónov rokov a patria medzi najstarších obyvateľov planéty.

Krabicu v noci dajte na otvorené okno a nechajte netopiera, nech si poradí sám. Ak neodletí do dvoch hodín, bude potrebovať odbornú pomoc. Zavolajte na SOS netopieriu linku, kde vám poradia, čo a ako. Nenechávajte krabicu len tak na okne, na malom netopierovi by si mohli zgustnúť predátori, ako je mačka alebo kuna. Kontakty na záchrannú stanicu nájdete na www.pomoczvieratkam.estranky.cz.

S netopierom sa stretnete pri návštevách jaskýň alebo večer vo voľnej prírode, keď letí loviť. Foto: ©Depositphotos.com/pilipenkoD
S netopierom sa stretnete pri návštevách jaskýň alebo večer vo voľnej prírode, keď letí loviť. Foto: ©Depositphotos.com/pilipenkoD

Netopierov u nás žije 22 druhov a vy sa s nimi najčastejšie stretnete pri turistických návštevách jaskýň, alebo vo voľnej prírode za súmraku, kedy vyletujú za korisťou. Typicky nočný tvor má veľmi zaujímavé ústrojenstvo pre orientáciu a lov v úplnej tme. Pracuje na princípe odrazu ultrazvukových vĺn, rovnako ako klasický sonar. Netopiere vydávajú signály, vlastný piskot, pootvorenými ústami a z časti aj nosom.

Čo robiť pri náleze netopiera v byte?

  • Otvorte okná, roztiahnite záclony, zhasnite a odíďte z miestnosti, netopier odletí
  • Ak zostane, skúste ho odchytiť opatrne do papierovej škatule s otvormi pre dýchanie
  • Nesiahajte na netopiera holou rukou, použite handru alebo pevnú rukavicu
  • Do krabice dajte kúsok skrčenej handry a na viečku trochu vody
  • Kontaktujte odborníkov z ochrany prírody, adresy napríklad na www.pomoczvieratkam.estranky.cz

Netopierí signál je zvukový pulz dĺžky 0,7 - 60 milisekúnd, opakovaný 5 až 150 krát za sekundu. Pri nočnej echolokácii má najnižšiu frekvenciu, okolo 20 kHz, netopier pestrý. Na druhej strane najvyššiu frekvenciu, až okolo 110 kHz, má podkovár krpatý.

Netopiere zjedia kvantá hmyzu, preto si zaslúžia našu prísnu ochranu. Foto: ©Depositphotos.com/sementer
Netopiere zjedia kvantá hmyzu, preto si zaslúžia našu prísnu ochranu. Foto: ©Depositphotos.com/sementer

Vďaka svojej potravinovej špecializácii sú netopiere bezpochyby užitoční. Chcete sa tiež podieľať na ich ochrane? Začnite vyvesovať špeciálne búdky z dreva, polystyrénu alebo drevocementové zmesi. Otvor na vlet musí byť len 2 cm široká štrbina v spodnej časti, inak sa do búdky nasťahujú vtáky. Netopierie príbytky dobre pripevnite na stromy alebo štíty osamelých stavenísk do výšky 3 až 6 m.

Netopierie búdky môžete kúpiť už hotové, ale vyrobíte si ich aj sami

Počítajte s tým, že netopiere sú konzervatívne a búdky často obsadzujú až po niekoľkých rokoch. Už hotové búdky nájdete napríklad v e-shope Bat-man, ceny drevocementových sa pohybujú okolo 35 Eur. Za polystyrénovou dáte do 50 Eur a za drevenú od cca 27 Eur. Vyrobiť netopierie bydlo ale môžete aj vlastnoručne, podľa nasledujúceho inštruktážneho videa:

Medzinárodných dní k rôznym príležitostiam je veľké množstvo. Ale medzinárodná noc? Áno, existuje a každý rok pripomína nutnú globálnu ochranu netopierov. Celkom sa k nej dnes pripája okolo 40 štátov z celého sveta, vrátane Egypta, Sýrie a krajín Južnej Ameriky.

Poznáte netopieriu slovnú hračku? Povedzte anglicky "Bad bat bet on the bad bed." Vo voľnom preklade "Zlý netopier sa stavil o zlú posteľ."

Zoznámte sa tiež so zaujímavým životom tajuplných lietajúcich nočných cicavcov. Vyberte si prednášky o živote netopierov a ich ochrane, ukážky ich odchytu do sietí, sledovanie s pomocou ultrazvukového detektora, alebo premietanie prezentácií a filmov.

V rámci Nocí pre netopiere sa s nimi môžete stretnúť v mnohých domácich lokalitách ich výskytu. Foto: ©Depositphotos.com/Pettys
V rámci Nocí pre netopiere sa s nimi môžete stretnúť v mnohých domácich lokalitách ich výskytu. Foto: ©Depositphotos.com/Pettys

Medzi ďalšie zaujímavé lietajúce stavovce patria napríklad dráčiky lietavé, poletucha či vakoveverice

Viete, že netopiere vynikajú akrobatickým letom s rýchlosťou 20 až 50 km/h? Patria do radu letúnov a ich najvýznamnejším znakom sú krídla vyvinuté z predných končatín. Pochádzajú z primitívnych hmyzožravcov, predchodcov dnešných ježkov a piskorov. Vidí čierno-bielo, živí sa hmyzom, malými cicavcami, žabami a rybami. Stehenné kosti netopiera sú tak tenké, že žiadny z nich nevie chodiť.

Prirodzených netopierích hniezdisk ubúda, pomôžte týmto lietadlám vyvesovaním búdok. Foto: ©Depositphotos.com/dcwcreations
Prirodzených netopierích hniezdisk ubúda, pomôžte týmto lietadlám vyvesovaním búdok. Foto: ©Depositphotos.com/dcwcreations

Samičky majú zaujímavú schopnosť pozastaviť vývoj plodu a odložiť jeho ďalší vývoj aj pôrod na priaznivejšie obdobie, jedná sa o takzvanú utajenú graviditu. Ďalším určujúcim znakom netopierov je chýbajúci pazúr na druhom prste prednej končatiny a ostré zuby, najmä stoličky.

Pozrite sa tiež na najrôznejšie typy búdok pre vtáky a netopiere na sieti Pinterest.

O netopieroch toho teraz viete o niečo viac, než predtým. Ale vedeli ste tiež, že český majster a vynálezca Vlasta Šlégr vymyslel špeciálnu spaciu skriňu? Odjakživa totiž obdivoval netopiere s ich úžasnými schopnosťami, celý čas mu ale nešlo do rozumu, prečo spia zavesené a ako im pri tom asi je. Zostrojil preto skriňu, kde spia takzvane "na stojáka". Avšak pozor - s hlavou dole a nohami hore. Iste ste ale poznali, že ide o žart, spať s hlavou dole rozhodne neskúšajte.

Zatúlal sa k vám niekedy do bytu netopier, a ako ste si poradili? Poraďte ostatným čitateľom v komentári pod článkom, ako sa týchto zaujímavých lietajúcich cicavcov prestať báť.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Hľadáte originálny kúsok nábytku do bytu zariadeného v netradičnom štýle? Vyrobte ho zo starého lodného kufra

Hľadáte originálny kúsok nábytku do bytu zariadeného v netradičnom štýle? Vyrobte ho zo starého lodného kufra

Vydané: 18.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 35x

Vytvoriť zo starého lodného kufra originálny kúsok nábytku nie je nič ťažké. Kde taký kufor zohnať a na čo si dať pri nákupe pozor? A čo je potrebné s kufrom urobiť, než z neho vyrobíte odkladací stolík, lavičku či minibar?

Celý článok
Minimalizujte finančné straty pri katastrofe u vás doma. Zariaďte si poistenie domácnosti aj nehnuteľnosti

Minimalizujte finančné straty pri katastrofe u vás doma. Zariaďte si poistenie domácnosti aj nehnuteľnosti

Vydané: 17.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 24x

Vašej nehnuteľnosti i domácnosti hrozí veľa rizík, trebárs zlodeji, požiar, povodeň alebo prasknuté potrubie. Radšej sa na ne poistite, nech neprídete o peniaze, ktoré ste do svojho domova dali. Čo všetko také poistenie zahŕňa?

Celý článok
Ako opraviť či namontovať nábytkové a pojazdové kolieska k nábytku? Poradí Sekundový manžel

Ako opraviť či namontovať nábytkové a pojazdové kolieska k nábytku? Poradí Sekundový manžel

Vydané: 16.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 574x

Pojazdové kolieska k nábytku sú skvelým pomocníkom pri transporte a presunoch jednotlivých kúskov. Pri poškodení sa vám oprava neoplatí, radšej ich vymieňajte. Dajú sa aj dodatočne primontovať. Strážte si ale maximálne zaťaženie.

Celý článok