0komentárov

Prvý deň v škole a veľa nových úloh. Ako prváčikovi uľahčíte život? Vyrobte spolu úlohovník

1. deň v škole a veľa nových úloh, až z toho ide hlava okolo. Ako uľahčiť prvákovi život? Urobte si čas a vyrobte spolu úlohovník na stenu. Ako sa líši od nástenky a z čoho sa dá vyrobiť? Inšpirujte sa dobrými nápadmi.
Vydané: 01.09.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1007x

Máte doma prváka? Uľahčite mu prvé dni v škole. Nie je ľahké si všetko pamätať, zvládať nové činnosti, plniť úlohy. Vyrobte spolu na stenu do detskej izby úlohovník. Vďaka nemu bude hneď vedieť, čo už má splnené a čo ho ešte čaká. Tiež si ľahšie navykne na nové činnosti spojené s novou etapou života.

Úlohovník nemusí visieť len v detskej izbe. Každý na niečo občas zabudne. Môžete ho zavesiť na chodbu alebo do kuchyne a zaznamenávať naň napríklad to, kto aké domáce práce má práve na starosť. Vyhnete sa tak dohadovaniu, kto čo mal urobiť a neurobil.

Na zapisovanie úloh môžete využiť aj magnetickú tabuľu. Foto: ©Depositphotos.com/artursfoto1
Na zapisovanie úloh môžete využiť aj magnetickú tabuľu. Foto: ©Depositphotos.com/artursfoto1

Čo je úlohovník a kam s ním?

Úlohovník nie je žiadna veľká zvláštnosť. Je to vlastne taká vylepšená nástenka. Rozdiel je v tom, že nástenka sa časom stane skôr zhromaždiskom obrázkov, fotiek a diplomov. Úlohovník vyhraďte iba na zaznamenávanie úloh a vecí, ktoré je potrebné urobiť.

A kam úlohovník umiestniť? Zaveste ho v izbe na stenu do miesta, na ktoré bude vidieť z každého kúta miestnosti. Ak budete dieťaťu pripomínať hlavne úlohy do školy, potom zaveste úlohovník k písaciemu stolu, a to do takej výšky, aby naň dieťa dosiahlo a mohlo kartičky samo meniť.

Úlohovník z nástenky

Nástenka je najčastejšie vyrobená z korku alebo polystyrénu potiahnutého látkou. Korkovú nástenku kúpite už za 4 Eur. U oboch typov musíte používať špendlíky alebo pripináčiky. Tie sa ľahko strácajú, a potom čakajú na zemi, až na ne šliapnete a pichnete si ich do nohy. Nástenka je navyše skoro celá poprepichovaná, polystyrén sa z nej sype a nevyzerá tak dobre, ako keď bola nová.

Preto je lepšie vybrať magnetickú nástenku, na ktorú prichytíte lístočky s úlohami pomocou magnetov. Dieťaťu môžete zaobstarať magnetický flipchart (stojí okolo 47 Eur), alebo kúpiť magnetickú farbu a tou natrieť kúsok dosky alebo stenu. Magnetov je veľká kopa v mnohých farbách a stenu pekne ozdobia. 0,5 litra magnetickej farby kúpite za cca 20 Eur.

Kartičkový úlohovník

Úlohovník na pravidelné úlohy a činnosti môžete vytvoriť aj inak. Urobte si čas a nachystajte spolu s dieťaťom kartičky z tvrdého kartónu alebo dreva. Dieťa môže vystrihovať a kresliť obrázky. Na kartičky namaľujte všetky činnosti, ktoré chcete pripomínať.

Chcete, aby boli kartičky variabilné? Tak ich len natrite popisovateľnou či tabuľovou farbou, alebo na ne nalepte popisovateľnú fóliu. Na kartičky potom kedykoľvek napíšete umývateľnou fixkou alebo kriedou to, čo práve potrebujete, a nápis rovnako ľahko zmažete. 250 ml tabuľovej farby stojí okolo 12 Eur. Popisovateľnú farbu so sadou pre aplikáciu na stenu zoženiete za 98 Eur. Popisovateľnú fóliu vo formáte 100 × 62 cm kúpite za asi 15 Eur.

Na zadnú stranu kartičiek nalepte magnet alebo jednu stranu samolepiaceho suchého zipsu podľa toho, aký povrch úlohovníka zvolíte. Dosku natrite magnetickou farbou alebo na ňu nalepte samolepiaci suchý zips. Na dosku môžete vytvoriť aj vrecká z fólie, do ktorých potom kartičky len zasuniete, alebo na zadnú stranu kartičiek nalepte štipce, a tými potom pripínajte kartičky na povrázky alebo pletivo, ktoré natiahnete cez úlohovník.

Čo s úlohami, ktoré už sú hotové? Buď kartičku z úlohovníka dieťa dá dole a vloží do pripraveného košíka, alebo úlohovník nachystajte tak, že jedna polovica bude určená pre úlohy, ktoré je potrebné urobiť, a druhá pre úlohy splnené. Polovice môžete farebne odlíšiť, aby bolo na prvý pohľad jasné, čo je ešte potrebné urobiť, a čo už je hotové.

Má vaše dieťa úlohovník? Uľahčilo mu to plnenie nových úloh? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v komentári pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 29x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok
Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Vydané: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 41x

Rozlúčte sa s bielosivou zimnou nudou a nenechávajte veselé jarné farby vonku pred dverami. Pustite ich k sebe domov. Ktoré farby sú v tomto roku v kurze? Prím hrajú svieže a jasné odtiene, hlavne farby prvej jarnej trávy a listov.

Celý článok
Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Vydané: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 61x

Hravé a farebné bývanie á la Mexiko si zamiluje asi každý. Preneste si jeho krásy domov. Ako vytvoriť interiér v mexickom štýle? Musí byť zábavný, ale v byte či dome nechajte vyniknúť aj lacné materiály a opotrebovaný nábytok.

Celý článok