PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Doprajte si doma vitamíny z čerstvej zeleniny po celý rok. Pestujte ju hydroponicky za oknom alebo na akváriu - 2. diel.

Vedeli ste, že môžete jesť jahody aj v zime? Stačí nakúpiť samozavlažovacie hrantíky a zostaviť hydroponický systém. Nezabudnite na vhodné osvetlenie a dostatok tepla. Prečítajte si viac v 2. dieli seriálu o hydropónii.
Vydané: 04.09.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2405x

"Uff, to bola drina." Už ste uskladnili zásoby keramzitu či rockwoolu a vybrali si rastlinky, ktoré budete pestovať hydroponicky? Ak máte doma trochu miesta a kvalitné výbojky či žiarivky, využite príležitosť a doprajte rodine domácu čerstvú zeleninu a bylinky po celý rok. Ak máte skleník, môžete zásobovať aj susedov. Vybavenie vás vyjde na niekoľko desiatok až stoviek eur, záleží na veľkosti pestovateľskéj plochy i hydroponickom systéme, ktorý si vyberiete.

Než však začnete pripravovať elektroinštaláciu, vyberte si, ktorý z dostupných hydroponických systémov sa vám pozdáva najviac a nezruinuje rodinný rozpočet. Pre úplnosť si pripomeňte, čo všetko môžete v živnom roztoku pestovať.

Rastliny, ktoré môžete pestovať pomocou hydropónie:
  • zelenina (veľmi obľúbené sú chilli papričky) 
  • izbové rastliny okrasné listom (fikusy, palmy, filodendrony i.)
  • antúrie
  • lopatkovce
  • bylinky
  • lesné a vodomilné ovocie (jahody, čučoriedky, melóny a i.)

Pasívne hydroponické systémy

Najjednoduchším hydroponickým systémom sú samozavlažovacie hrantíky s textilnými knôtmi. Pomocou vzlínania roztoku sa dostáva vlaha a živiny ku koreňom v rastovom médiu. U tohto pasívneho spôsobu hydropónie musíte myslieť na pravidelné a pomerne časté dopĺňanie roztoku. Určite používajte tekuté hnojivá, u ktorých ľahšie odhadnete žiaduce množstvo a zaistíte vyvážený obsah živín v roztoku. Cena samozavlažovacích kvetináčov začína okolo 6 Eur.

Niektoré rastliny sú priamo šľachtené pre hydroponické pestovanie. Foto: ©Depositphotos.com/eskaylim
Niektoré rastliny sú priamo šľachtené pre hydroponické pestovanie. Foto: ©Depositphotos.com/eskaylim

Ďalším pasívnym systémom sú hydroponické kvetináče. Jedná sa o jednoduchý systém založený na vložení vnútorného - pestovateľského kvetináča do vonkajšieho - zavlažovacieho kvetináča s živným roztokom. Dierovaný vnútorný kvetináč pomocou média zaisťuje rastline dostatok vlahy a živín. Korene rastliny musíte podsypať dostatočnou vrstvou keramzitu či iného média, aby neboli ponorené vo vode.

U týchto pasívnych systémov, musíte pravidelne kontrolovať množstvo roztoku. Úroveň jeho hladiny ihneď zistíte pomocou vodoznaku. Cena tohto vybavenia začína u kvetináčov s výškou 22 cm na 1,6 Eur, za vodoznak do veľkých kvetináčov s výškou 30 cm zaplatíte niečo cez 4,5 Eur.

Pre pestovanie väčšieho množstva rastlín pomocou pasívnej hydropónie využite špeciálne rohože napustené živným roztokom, ktorý čerpajú zo zásobníka. Do rohoží umiestnite hrantíky a kvetináče s rastlinami a kapilárne sily opäť zaistia dostatok vlahy a živín v rastovom médiu. Metrovú rohož s šírkou 15 cm kúpite od 3,5 Eur.

V samozavlažovacích kvetináčoch a hrantíkoch využívajte vodoznak. Foto: ©Depositphotos.com/Kassandra2
V samozavlažovacích kvetináčoch a hrantíkoch využívajte vodoznak. Foto: ©Depositphotos.com/Kassandra2

Veľmi populárne sú rohože plnené kokosovou drťou či vláknami. Kokosovú drť možno vzhľadom k jej organickým vlastnostiam pri zachovaní odolnosti umelých rastových médií považovať za medzičlánok medzi klasickým substrátom a hydroponickým médiom.

Aktívne hydroponické systémy

Základným riešením zaisťujúcim cirkuláciu roztoku vnútri systému sú špeciálne hrantíky s vlastným alebo externým rezervoárom opatreným čerpadlom. Pomocou systému potrubia a kapilár je roztok privádzaný do pestovateľského média, odkiaľ sa po pretečení vracia späť do rezervoáru.

Aj pri tomto spôsobe pestovania musíte občas doplniť roztok, avšak predovšetkým u objemných externých zásobníkov je to otázka niekoľkých týždňov. V týchto systémoch využijete ióntovýmenné hnojivo, ktoré stačí umiestniť do rezervoáru raz za niekoľko mesiacov. Cena tohto systému sa veľmi líši v závislosti na počte rastlín. Kvetináče a rozvody pre dve rastliny získate za necelých 84 Eur.

Nevýhodou systému s kapilárami je ich občasné zanesenie rozpusteným hnojivom. Tento systém teda musíte viac čistiť.

Ak nechcete strácať čas údržbou kapilár, použite pre svoje rastliny metódu príliv/odliv. Tento systém vytvoríte pomocou špeciálnej šikmej vane a pumpy, ktorá pravidelne rozleje na vaňu roztok z rezervoáru. Vďaka jej miernemu náklonu voda pretečie okolo naukladaných rastlín, zvlhčí médium a odtečie späť do zásobníka.

Aktívny hydroponický systém založený na prečerpávaní vody cez šikmé vane. Foto: ©Depositphotos.com/Torsakarin
Aktívny hydroponický systém založený na prečerpávaní vody cez šikmé vane. Foto: ©Depositphotos.com/Torsakarin

Do tohto systému nepoužívajte klasické kvetináče s úzkymi otvormi, oveľa lepšie výnosy získate s rockwoolovými kockami či sieťovanými kvetináčmi s keramzitom. Napúšťaciu vaňu s rozmermi 100 x 50 cm s čerpadlom a 50-litrovou nádržou kúpite za niečo málo cez 260 Eur.

Vhodným systémom pre veľkopestovateľov je NFT. Dlhé rúrky so špeciálnymi otvormi na jednotlivé rastliny privádzajú roztok priamo ku koreňom či k zavlažovacím knôtom. Pri tomto spôsobe pestovania nepotrebujete žiadne médium, rastlinky sú upevnené v držiakoch. Šikmými trubkami je zo zásobníka prečerpávaná voda, ktorá sa doň po prietoku opäť vracia. Systém NTF zaisťuje maximálne výnosy, pretože okrem pravidelnej zálievky majú korene neustály prísun čerstvého vzduchu.

Kombinované pestovateľské systémy

Okrem klasickej hydropónie sa dnes stretnete aj so systémami, ktoré sa bez vody síce nezaobídu, ale majú oproti pestovaniu v živnom roztoku niekoľko špecifík.

Veľmi účinným spôsobom pestovania je aeropónia. Ako názov napovedá, hlavnú úlohu tu hrá vzduch. Jedná sa o špeciálnu pestovateľskú nádobu so závesnými otvormi na rastliny a s rezervoárom opatreným rozstrekovačom. Aj tu sa zaobídete bez hydroponického média, pretože živiny sú rozstrekované priamo na korene visiace v rezervoári. V rezervoári musia byť vetracie otvory, ktoré zaisťujú prúdenie vzduchu. Nevýhodou je, že roztok necirkuluje, takže jeho hladinu v rozstrekovačoch musíte strážiť.

Akvapónia je založená na symbióze medzi rastlinami a akvarijnými živočíchmi. Foto: ©Depositphotos.com/ppl1958
Akvapónia je založená na symbióze medzi rastlinami a akvarijnými živočíchmi. Foto: ©Depositphotos.com/ppl1958

Na celoročné pestovanie zeleniny priamo u vás doma je ideálna takzvaná akvapónia. Ide o prepojenie pestovateľskej nádoby vyplnenej hydroponickým médiom a akvária s rybičkami či korytnačkami. Celý systém je symbiotický - vodné živočíchy zaisťujú väčšinu potrebných živín a hydroponický systém filtruje znečistenú vodu. Toto riešenie je nenáročné, veľmi elegantné a vhodné do modernej jedálne, kde budete mať čerstvé bylinky stále po ruke pri akváriu s krásnymi rybičkami.

Možno ste si všimli, že pri niektorých systémoch nie je uvedená cena. Je to z toho dôvodu, že ceny v oblasti hydropónie sú veľmi pohyblivé a vždy sa odvíjajú od veľkosti pestovateľskej plochy. Systémy pre veľkých pestovateľov sa samozrejme nevyplatia pri pestovaní 4 rastlín a naopak. Veľa vecí navyše nemusíte kupovať, stačí prehľadať dielňu, venovať nejaký čas úpravám a hydroponický systém si viacmenej zostavíte doma sami za bagateľ.

Kreativita a trocha šikovnosti vám ušetrí pri hydroponickom pestovaní veľa peňazí. Foto: ©Depositphotos.com/zentock
Kreativita a trocha šikovnosti vám ušetrí pri hydroponickom pestovaní veľa peňazí. Foto: ©Depositphotos.com/zentock

Ktorý hydroponický systém ste si vybrali a prečo? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v komentároch.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Bohuslav Khýr

Mojím odborom je žurnalistika so zameraním na internetové médiá. Zaujímam sa o záhradné vybavenie a novátorské prístupy k bývaniu. V mojich článkoch vás zoznámim s osvedčenými vychytávkami na záhradu a tipmi pre originálne bývanie.

Bohuslav Khýr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 47x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 91x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 87x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok