PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Pranie a žehlenie je otrava? Čítajte 7 tipov k zmene. Organizujte, šetrite miestom, sušte úsporne a žehlite zdravo

Pranie bielizne je pre vás rehoľa a pred sušením vždy hľadáte štipce na bielizeň. Riešenie? Napríklad prehľadné triedenie a poriadok vo veciach. Sušiak na bielizeň alebo dobrá sušička vám ušetrí namáhavé žehlenie. Čítajte 7 tipov.
Vydané: 04.09.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1318x

Hromada vypranej bielizne je väčšia a väčšia, ale vám sa do jej žehlenia, nieto upratovania, vôbec nechce. "Aach jáááj, zase ma čaká to otravné žehlenie a skladanie," prežívate často svoju nechuť. Máte doma úložné priestory v dostatočnej veľkosti a využijete ich bezo zvyšku? Urobte si v šatníkovej skrini poriadok ako prezident a ušetrite sa malých tráum po každom praní a žehlení.

1. Vymedzte si, čo do skríň dáte a ktorú časť kto budete používať

Snáď každý túži po šatni, ale len málokto ju naozaj má. Ak si ale dobre vyberiete vnútornú výbavu skrine, čiastočne vám šatňu nahradí. S nákupom sa neponáhľajte, nedajte len na vonkajšie rozmery a podmanivý dizajn. Je dobré si dopredu rozmyslieť, čo všetko chcete do skrine ukladať. Ak ste dvaja, vymedzte si, kto z vás ktorú časť budete používať.

Je zbytočné sa zosypať, aj pranie a žehlenie môže byť radosť. Foto: ©Depositphotos.com/ElizavetaLarionova
Je zbytočné sa zosypať, aj pranie a žehlenie môže byť radosť. Foto: ©Depositphotos.com/ElizavetaLarionova

Oddeľte veci, ktoré nosíte vonku, ako sú bundy a topánky, od bežného oblečenia. Na horné police uložte sezónne a málo využívané veci, takže sa pre ne nebudete musieť každý deň naťahovať. Uľahčite si prístup, použite schodíky. Veci, ktoré používate denne, dajte do výšky okolo 120 cm. Zásuvky potom len do takej výšky, aby ste videli pohodlne dovnútra.

2. Na horné police uložte sezónne veci, kúpte si vnútorné organizátory

Zásuvky kúpte vonkajšie, alebo vnútorné. Tie druhé nemusia mať čelo, pretože ich ukryjete za dverami skrine. Pre väčšiu prehľadnosť ich vybavte priehľadnou prednou stenou z plastu. Pomôžte si aj dobrou vychytávkou, vnútornými organizátormi. Obdobou zásuviek sú drôtené koše. Tu je fajn, že hneď uvidíte, čo je vo vnútri a zbytočne pri hľadaní netápete.

Takúto šatňu by chcel každý, často vám ale musí stačiť priestranná skriňa. Foto: ©Depositphotos.com/vicnt2815
Takúto šatňu by chcel každý, často vám ale musí stačiť priestranná skriňa. Foto: ©Depositphotos.com/vicnt2815

Ako ušetriť ešte viac miesta? Dajte na police krabice s vrchnákmi či vákuové vrecia. Pre dámu myslite na špeciálny vešiak na šatky, pár menších zásuviek na doplnky, a hlavne na veľké zrkadlo s osvetlením. Pre pánov je skvelý pomocník kravatovník, ktorý spárujte so sklopným nohavicovníkom. Tieto typické pánske textilné propriety tak usporiadate pre výber "na prvú dobrú".

3. Usporte viac miesta krabicami s vrchnákmi, kúpte si aj výsuvné police

Uložiť poskladanú bielizeň môžete v policových systémoch, ale aj výsuvných policiach. Ja ich oceňujem, pretože oblečenie v zadných partiách by som vytiahol asi málokedy. Pri policiach si tiež väčšinou sami vyberiete, v akom rozstupe budú od seba. V nasledujúcom videu nájdete niekoľko šikovných návodov, ako mať poriadok v skrini:

Úplne prvým krokom pred záverečným skladaním bielizne je samozrejme pranie. Už vopred si ale nechajte od rodiny roztriediť špinavé veci aspoň na "tmavé" a "svetlé". Naviesť ich môžete látkovými odkladacími vrecami v rovnakých odtieňoch. Ak nemáte dosť miesta na podlahe, zaveste ich na stenu. Prášky, aviváže a čistiace prípravky dajte na jedno miesto, najlepšie do políc nad práčku.

4. Nepárne kúsky vypranej bielizne pripnite štipcami na viditeľné miesto

Snáď každý sa stretol vo svojej domácnosti so známym "ponožkožrútom," ktorý na nejaký čas schválne schováva vždy jednu ponožku z páru. Ona sa nakoniec väčšinou nájde. Aby ste ale niekde nestratili tú vypranú, urobte si zásobník. Na doštičku zaveste kúsok povrázku a na neho ponožky prikolíkujte. Pozrite sa na nasledujúce video s 10 tipmi, ako mať pod kontrolou pravidelné domáce pranie:

Sušenie bielizne je ďalšou nevyhnutnou, aj keď menej obľúbenou, domácou prácou. Ak máte balkón, terasu alebo záhradu, využite vždy vonkajšie sušiaky bielizne. Usušené veci dostanú sviežu vôňu čerstvého vzduchu. Sušiak si ale kupujete na dlhšiu dobu, preto si radšej priplaťte za kvalitný výrobok.

5. Sušte úsporne, kúpte si poschodový sušiak alebo ten s bočnými krídlami

Úplne najjednoduchším variantom je skladací sušiak, ktorý podľa potreby rozložíte alebo zložíte vonku na balkóne. Bielizeň vešajte na pevné prúty alebo šnúry s rôznou celkovou dĺžkou najčastejšie medzi 10 až 60 metrami. Potrebujete sušiť viac pračiek? Kúpte si variant s bočnými krídlami alebo dokonca poschodový a usporíte tým aj veľa cenného miesta.

V upratovacej komore bude určite miesto aj na práčku a koše s bielizňou, ktoré chcete schovať. Foto: ©Depositphotos.com/Brebca
V upratovacej komore bude určite miesto aj na práčku a koše s bielizňou, ktoré chcete schovať. Foto: ©Depositphotos.com/Brebca

Spočítajte si, ako často a koľko periete. Výrobcovia uvádzajú vedľa celkovej dĺžky šnúr spravidla aj nosnosť v kilogramoch alebo koľko plných práčok sa na sušiak zmestí. Najčastejším použitým materiálom je hliník alebo zliatiny kovov. Opatrní buďte s plastovými sušiakmi, pretože mokrá bielizeň niečo váži a pri veternom poryve môže ľahko skončiť na zemi.

6. Sušiak si kúpte podľa množstva práčok a s plastovými výrobkami radšej opatrne

Ľudia sa snažili vyrovnávať pokrčené oblečenie už od čias staroveku. Ale až na konci 19. storočia sa v zámorí objavili prvé prístroje rozohrievané elektrinou. Babička celý život zásadne žehlila na stole v kuchyni a ako podložka jej stačila stará deka. Obstaraniu žehliacej dosky sa tak vždy dôsledne vyhýbala. Hlavne vraj preto, "že by jej to určite spadlo na zem aj so žehličkou."

Pri žehlení si postrážte, aby ste mali lakeť vo výške aspoň 27 cm nad doskou. Foto: ©Depositphotos.com/sannie32
Pri žehlení si postrážte, aby ste mali lakeť vo výške aspoň 27 cm nad doskou. Foto: ©Depositphotos.com/sannie32

Dnešná žena však vie, že žehlenie na doske má oproti kuchynskému stolu mnoho zdravotných výhod. Zdvihnite si dosku tak, aby vzdialenosť medzi ňou a vaším lakťom "v akcii" bola 27 centimetrov. Podľa ortopédov je spolu s predkročenou nohou práve toto ideálny postoj, kedy si žehliaci človek neničí chrbát.

7. Pri žehlení si postrážte postoj a výšku lakťa nad žehliacou doskou

"Zásadne nežehlím, táto činnosť je pre mňa už pár rokov úplne zbytočnou stratou času. Keď sa bielizeň dobre vyperie a ešte lepšie zavesí, nie je potrebné ju žehliť. Takže žehličku beriem do ruky len vo výnimočných prípadoch," hovorí Mária Krobová.

Naopak Zdenka Kozáková žehlí zo zásady úplne všetku vypranú bielizeň. "A to preto, že vysoká teplota spáli všetky parazity a baktérie, ktoré môžu na tkaninách zostať. Žehleniu sa venujem raz týždenne a tú kopu po štvorčlennej domácnosti si iste dokáže každý predstaviť," vyhlásila.

Inšpirujte sa, ako si organizujú a skladajú bielizeň užívatelia na sieti Pinterest.

Čo domácnosť, to iný prístup k žehleniu. Prevažná väčšina žien ho považuje za nutné zlo a pokojne by sa bez neho zaobišli. Na druhú stranu ale všetky akosi podvedome usilujú o to, aby práve tá ich bielizeň vyzerala najlepšie. Ak máte pár stoviek eur navyše, môžete si pri žehlení pokojne lakovať nechty. Existujú aj prístroje, na ktorých stačí len stláčať gombíky a o nič iné sa nestarať.

Ako to máte doma s poriadkom vo svojich odevoch a bielizni a ich triedením? Napíšte do komentára pod článkom, aké používate vychytávky a poraďte ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 39x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 56x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 68x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok